Назвали топ-5 IT-спеціальностей, на які буде максимальний попит у 2022 році

IT-спеціальності залишаються в ТОП найбільш затребуваних та високооплачуваних професій і в 2022 році, та й у найближче десятиліття ситуація навряд чи зміниться. Але варто розуміти, що айті-сфера поєднує десятки різних спеціальностей. Одні з них передбачають велику зарплату, інші більш ніж скромну. Далеко не кожен IT-фахівець швидко знайде роботу – багато напрямків вже перенасичені, і пов’язувати з ними своє життя навряд чи варто. Тому розглянемо ТОП-5 IT-спеціальностей, на які буде найбільший попит у 2022-2023 роках. Для складання рейтингу ми використовували сайти з пошуку роботи та орієнтувалися на кількість вакансій, середню заробітну плату та співвідношень вакансій/резюме. У підсумку, найпопулярнішими стали 5 напрямків – спеціаліст з інформаційної безпеки, системний аналітик, розробник мобільних додатків, DevOps, адміністратори баз даних. Пропонуємо детально вникнути, що входить до списку завдань фахівців у цих напрямках, де можна отримати відповідну освіту та на яку зарплату реально претендувати на початку кар’єри та з досвідом роботи.

 

Фахівець з інформаційної безпеки

Кількість кібер-злочинів щороку зростає. У 2021 році їх було більше, ніж у 2020, у 7 разів! Світова статистика кіберзлочинності зросла на 600%. Спеціаліст з інформаційної безпеки займається профілактикою та запобіганням незаконному проникненню в комп’ютерні системи, витоку даних та крадіжки комерційних даних. Тому зайве пояснювати, що попит на професіоналів у цій сфері стрімко зростає.

Фахівець з кібер-безпеки виконує такі завдання:

– бореться з усіма видами кібер-злочинності (у тому числі інформаційним тероризмом, здирством та шахрайством);

– розробляє превентивні методи боротьби із шкідливим програмним забезпеченням;

– захищає приватну інформацію та інтелектуальну власність;

– забезпечує стабільну роботу інформаційних систем;

– запобігає ризику колапсу фінансово-банківської системи;

– захищає та запобігає зовнішньому втручанню в інфраструктуру, включаючи критичну та енергетичну;

– шукає потенційні вразливості та системи та розробляє кроки для їх усунення.

Фахівці з інформаційної безпеки можуть працювати у державних структурах, великих корпоративних компаніях, науково-дослідних центрах, організаціях. Крім відмінного знання своїх компетенцій, обов’язково знадобиться англійська мова та мова країни, в якій ви будете працювати.

Для виконання цих завдань необхідно на високому рівні володіти програмуванням і мати уважність, щоб дуже вдумливо працювати з кодом. Фахівець з інформаційної безпеки повинен мати аналітичний склад розуму, вміти прораховувати потенційні ризики та загрози. Також йому доводиться працювати з величезними масивами інформації, тому потрібно вміти структурувати та кластеризувати дані.

Організація Herjavec Group, яка займається дослідженнями кібербезпеки, заявляє, що безробіття на цьому ринку є нульовим – і навіть навпаки, є високий рівень дефіциту кваліфікованих співробітників. А заробітна плата за підсумками 2021 зросла (у світовому розрізі) на 16.3%. Інша аналітична фірма, Ziprecruiter, наводить цифри – новачок у сфері може заробляти 86 тисяч доларів на рік, а досвідчені фахівці – 151 тисячу доларів на рік та більше.

 

Системний аналітик

Бізнес гостро потребує системних аналітиків. Особливо в кризові та посткризові періоди, а на європейському та українському ринках зараз криз достатньо (після пандемії і внаслідок війни). Системний і бізнес-аналітик займається подоланням кризових наслідків для компаній. Його завдання – це:

– проводить інтерв’ю замовників – збирає, аналізує та документує інформацію;

– налагоджує комунікацію із замовниками та експертами в ніші;

– розробляє технічне завдання та ставить завдання фахівцям;

– будує моделі та алгоритми;

– проектує програмне забезпечення та комплексні системи;

– координує розробку, прийом та впровадження програмного забезпечення;

– тестує та усуває помилки при розробці програмного забезпечення;

– навчає користувачів системи.

Завдання системного аналітика – на основі зібраних даних та їх систематизації, знайти оптимальні рішення для поточних завдань компанії, оцінити можливі ризики та знизити вплив зовнішніх факторів. Все це можна вирішити, ґрунтуючись виключно на базі існуючої інформації, причому тої, що є у відкритому доступі та отримана абсолютно легально.

Робота системного аналітика часто пов’язана з програмуванням та базами даних. Вони можуть створюватися на будь-яких платформах, тому сфера компетенцій фахівця має включати різні інструменти та технології.

Системний аналітик легко знайде роботу як у середньому бізнесі, так і великих транснаціональних корпораціях. Середня заробітна плата в С ША становить 93 тисячі доларів на рік. В Україні, правда, набагато менше – 22 000 гривень на місяць.

 

Розробник мобільних додатків

Ринок мобільних додатків – один із тих, кому пандемія принесла на кризу, а стрімке зростання. А з ним і гостру потребу у кваліфікованих спеціалістах та «молодій крові». Це ілюструють цифри – якщо у 2019 році ринок розробки мобільних додатків становив 1,3 трильйона доларів, до 2021 року він зріс до 6,3 трильйона. Тобто зростання у 5 разів! Ви відчуваєте перспективи?

Цей спеціаліст створює мобільні додатки. Але їх сфера застосування не обмежується програмами для смартфонів та планшетом. Це і інтернет речей, системи «розумного будинку», фітнес-годинники, програмне забезпечення наукового обладнання та дослідницькі системи для різних гаджетів. Загалом сфера максимально широка.

Але й вимоги високі. Необхідно знати:

– мови програмування – їх базовий набір залежить від напряму та платформи, на якій працюватиме розробник. Найпопулярніші це Objective-C, Swift, Java, Kotlin;

– UX\UI-дизайн, особливості проектування та верстки мобільних додатків;

– об’єктно-орієнтоване програмування;

– інструменти програмування мобільних додатків (бібліотеки, фреймворки);

– архітектуру мобільних програм.

Розробник повинен уміти прочитати код, написаний іншим фахівцем, вміти його виправити та доопрацювати. Він може написати технічну документацію під програму. Також дуже важливо знати англійську мову.

Працювати можна у компанії, яка спеціалізується на розробці мобільних додатків, або у великих корпораціях. Сьогодні практично всі світові бренди мають власні мобільні програми, і щоб уникнути витоку даних займаються ними самостійно, не передаючи на аутсорс. Це банки, страхові компанії, косметичні бренди та навіть супермаркети. Мобільний додаток – це підвищення лояльності клієнта, і це розуміють компанії. Тому до створення власних програм вже вдається середній, а часом і дрібний бізнес. Ще один напрямок діяльності – фріланс або створення власної компанії.

Можна продовжувати жити в Україні, але працювати на європейську чи американську компанію – фізична присутність у цій сфері не потрібна. А міжнародні компанії, природно, можуть запропонувати значно більшу заробітну плату.

Заробітна плата на старті у світі та у міжнародних компаніях у середньому становить 69-120 тисяч на рік. Також варто зазначити, що поріг входу в професію нижчий, ніж в аналітиці чи кібер-безпеці. Можна знайти роботу одразу після закінчення курсів.

 

DevOps

IT-рекрутери запевняють, що саме DevOps – це найзатребуваніші на сьогоднішній день фахівці. У 2021 році 43% всіх завдань айті-рекрутерів були пов’язані саме з пошуком девопсів. Ще вище цифри наводить спеціалізований Інститут DevOps Institute – 53% працевлаштованих айті-фахівців у 2021 році були девопсами. При цьому міжнародна аналітична організація BusinessWire зазначає, що щороку сфера зростає на 21% і тенденція до зростання зберігатиметься найближчим п’ятиріччям.

Хто такий DevOps? Це фахівець, який стежить, щоб код розгортався та розміщувався правильно. Окремо виділяють платформних фахівців, які керують роботами кластерів, серверів та розгортають інфраструктуру. Якщо говорити простими словами, завдання девопса – створити оптимальні умови для взаємодії команди програміста та системного адміністратора, налагодити між ними комунікацію.

DevOps повинен уміти програмувати – причому на рівні вищому за початковий. Він автоматизує завдання команда, вивчає нові інструменти та вирішує, чи потрібно їх впроваджувати у практику. Він вирішує, яку архітектуру застосувати у конкретній задачі та як вирішуватиметься питання з масштабуванням завдання у майбутньому. Він налаштовує сервер та перевіряє коректність коду, а коли продукт готовий – тестує його. Нарешті, він проводить оцінку задоволеності користувачів продуктом і потім впроваджує в нього поліпшення. Причому ознакою високого класу буде таке оновлення, якого ніхто не помітить. Загалом, завдання дуже різноманітні та робота цікава. Обов’язково зверніть увагу на цю спеціальність.

 

Адміністратори баз даних

Зі фахівцями у цій сфері на ринку праці склалася дуже цікава ситуація. Так, за даними Бюро робочої статистики в США, зростання вакансій для адміністраторів баз даних у 2020 році склало лише 8%. Приблизно така ж ситуація (невелике зростання до 10%) зберігатиметься до 2030 року, за прогнозами аналітиків. Але з іншого боку, і безробіття серед адміністраторів баз даних (або DBA) становить лише 1,7%. Висновок – це спеціальність потрібна, але не хайпова. На неї менше звертають увагу, і це вам піде на користь. Вибравши менш відомий напрямок, ви швидше зможете побудувати успішну кар’єру та досягти успіхів – тому що конкуренція у сфері набагато нижча.

Компетенція адміністратора охоплює такі завдання, як створення та обслуговування баз даних, визначає типи інформації та мету її збору для компанії. Він проектує архітектуру бази даних та вибирає оптимальний формат зберігання інформації. Адміністратор створює оптимальні умови для користувачів, щоб вони могли швидко знайти потрібну інформацію – для цього він визначає систему пошуку, навігації по базі даних та фільтрів. Також він відповідає за захист інформації у базах даних від витоків. Його завдання включають вивчення нових інструментів збору, систематизації та зберігання даних та оптимізацію баз даних компанії на основі впровадження нових технологій.

В Україні адміністратор баз даних може розраховувати на заробітну плату в середньому 35 тисяч гривень.

 

 Де вчитись?

Вища освіта для IT-фахівця не є обов’язковою, але буде величезним плюсом. І краще, якщо вона отримана у суміжних сферах, – наприклад, математичних та комп’ютерних науках, інженерії. Це розширює кругозір спеціаліста: якщо він зможе працювати не лише з програмним забезпеченням, але й розумітиме, як технічно влаштований предмет, працюватиме набагато простіше.

Навчатися можна і в Україні. Але якщо ви спочатку націлені на роботу в міжнародній компанії або за кордоном, краще вступати до іноземного університету та отримувати диплом міжнародного зразка, який не потребує підтвердження кваліфікації. Плюс – і це основна причина – для роботи за кордоном вам знадобиться знання іноземної мови: а) англійської; б) тієї країни, де ви плануєте осісти. А за роки навчання їх якраз можна підтягнути та повноцінно влитися у нерідне мовне середовище.

Цікаві програми для майбутніх айті-фахівців є у Польщі, наприклад, в Університеті екології та Управління у Варшаві. Там зараз спеціальні умови та знижки для українців, тому варто скористатися шансом для отримання диплому закордонного вищого навчального закладу.

Для айти-спеціалістів є спеціальні курси, які дозволяють за короткий термін (1-3 місяці) освоїти певну мову програмування або цілу спеціальність всього рік. Як правило, вони проводяться онлайн або у вечірній час, що дозволяє поєднувати курси з навчанням у вищому навчальному закладі.

І варто розуміти, що IT-сфера розвивається дуже швидко. Щоб бути в курсі всіх нових технологій, інструментів та методів аналізу, вам доведеться все життя займатися самоосвітою та стежити за розвитком технологій за своїм напрямком. Підвищення кваліфікації у цій сфері є не плюсом для спеціаліста, а життєвою необхідністю для збереження своїх компетенцій. Але це з лишком окупатиметься високими зарплатами.

Швейцарські федеральні стипендії
MBA
Швейцарські федеральні стипендії
Освіта в Німеччині без грошей та іспитів в 2020
Освіта та навчання у Німеччині
Освіта в Німеччині без грошей та іспитів в 2020
Безкоштовне проживання для українців в 43 країнах світу – це реальність про яку мало хто знає
Відкрий для себе
Безкоштовне проживання для українців в 43 країнах світу – це реальність про яку мало хто знає
Вступ до Німеччини під час Covid-19. Як вступити до Німецького університету  в 2021 році ?
Без категории
Вступ до Німеччини під час Covid-19. Як вступити до Німецького університету  в 2021 році ?
Популярні професії
Популярні
Популярні професії
ТОП-25 найбільш затребуваних професій у Європі: вибираємо спеціальність, з якою ви точно не залишитесь без грошей
IT і нові технології
ТОП-25 найбільш затребуваних професій у Європі: вибираємо спеціальність, з якою ви точно не залишитесь без грошей
Вартість навчання в Польщі
Новини
Вартість навчання в Польщі
Якщо ви покинули Україну під час війни чи може роботодавець звільнити ?
Нове на сайті
Якщо ви покинули Україну під час війни чи може роботодавець звільнити ?
Кохання та навчання в одному вузі – це добре чи погано
Навчання за кордоном
Кохання та навчання в одному вузі – це добре чи погано
Вступна кампанія 2020 – що нам підготувало МОН
ЗНО
Вступна кампанія 2020 – що нам підготувало МОН
Продовжити навчання у Польщі: запущено 01.04.22 р .спеціальну програму для студентів та аспірантів з України
Варто знати
Продовжити навчання у Польщі: запущено 01.04.22 р .спеціальну програму для студентів та аспірантів з України
Освіта у Польщі: правила вступу без посередників у 2022 році
Блог
Освіта у Польщі: правила вступу без посередників у 2022 році
Куди поступати після 11 класу: варіанти продовження освіти в Україні та безкоштовне навчання за кордоном
Варто знати
Куди поступати після 11 класу: варіанти продовження освіти в Україні та безкоштовне навчання за кордоном
Усе, що потрібно знати про особливості водіння в Польщі
Варто знати
Усе, що потрібно знати про особливості водіння в Польщі
ТОП-25 найбільш затребуваних професій у Європі: вибираємо спеціальність, з якою ви точно не залишитесь без грошей
IT і нові технології
ТОП-25 найбільш затребуваних професій у Європі: вибираємо спеціальність, з якою ви точно не залишитесь без грошей
ТОП-25 прибуткових жіночих професій: де дівчата можуть заробляти більше за чоловіків?
Варто знати
ТОП-25 прибуткових жіночих професій: де дівчата можуть заробляти більше за чоловіків?
ТОП-25 затребуваних професій 2023: де шукати цікаву роботу з високими зарплатами?
IT і нові технології
ТОП-25 затребуваних професій 2023: де шукати цікаву роботу з високими зарплатами?
Як вибрати свій ідеальний університет на сайті «Куди вступати»
Варто знати
Як вибрати свій ідеальний університет на сайті «Куди вступати»
Польща чекає на українських студентів: знижки та бонуси для абітурієнтів з України від найбільшого комерційного університету Варшави
Варто знати
Польща чекає на українських студентів: знижки та бонуси для абітурієнтів з України від найбільшого комерційного університету Варшави
Перспективні професії 2023: які спеціалісти в Україні можуть розраховувати на підвищення зарплат навіть під час війни?
Варто знати
Перспективні професії 2023: які спеціалісти в Україні можуть розраховувати на підвищення зарплат навіть під час війни?
Головні ризики  і переваги ChatGPT (штучного інтелекту) і чи корисний ChatGPT помічник?
IT і нові технології
Головні ризики і переваги ChatGPT (штучного інтелекту) і чи корисний ChatGPT помічник?
Як влаштуватись на роботу під час навчання: варіанти активності та алгоритм дій
Варто знати
Як влаштуватись на роботу під час навчання: варіанти активності та алгоритм дій
Erasmus+: стажування для студентів в Європі. Почни будувати кар’єру вже сьогодні!
Erasmus
Erasmus+: стажування для студентів в Європі. Почни будувати кар’єру вже сьогодні!
Куди поступати: ТОП-10 польських університетів, в яких навчаються українці
Академмістечка Польщі
Куди поступати: ТОП-10 польських університетів, в яких навчаються українці
X
Send this to a friend