Як влаштуватись на роботу під час навчання: варіанти активності та алгоритм дій

Пошук першої роботи – дуже важливий етап у житті людини. Особливо, якщо ви навчались у школі, потім вступили до ВНЗ, який обрали батьки та 7 років знову провели за партою. У 23-25 років ви вперше пробуєте, як це – працювати. І тут може виникнути багато складнощів. Виявляється, що обрана спеціальність не відповідає вашому характеру, ви не можете планувати свій бюджет і заробітної плати не вистачає. Та й гідну роботу не так просто знайти – усі роботодавці прагнуть знайти кандидата із досвідом. То що робити? Потурбуватись про досвід заздалегідь та починати працювати ще під час роботи. Після закінчення навчання це дуже вам допоможе.

 

Активність – важлива!

Роботодавці цінують активних кандидатів. Часто жартують, що у вимогах до вакансії зазначений бажаний вік працівника до 30 років і не менше 10 років досвіду. Але це не зовсім жарт. Навіть більше – спеціалістів, які відповідають таким вимогам, багато! Це ті, хто починає отримувати професійний досвід ще під час навчання.

І це не єдина перевага активності у роки студентства. Що отримає людина від свого університету, залежить передовсім від неї. Навчальні програми передбачають головним чином теоретичну підготовку, а книжкові знання дуже відрізняються від реального їх застосування. Тому активність за фахом під час навчання дозволяє краще розвиватись, як професіоналу. Вона дає головне – уміння застосовувати теорію на практиці.

 

Популярні форми працевлаштування для студентів

Серед найбільш поширених форм працевлаштування за спеціальністю для студентів в ЄС та Україні відзначимо:

  • Стажування;
  • Участь у волонтерській діяльності;
  • Діяльність у наукових формах;
  • Програми студентського обміну;
  • Активність у студентських організаціях.

Розглянемо кожну із них докладніше, аби зрозуміти – а яка саме форма активності і першого досвіду роботи за фахом підійде вам найкраще.

 

Стажування

Програма стажування допомагає зрозуміти тенденції ринку праці, визначити, на якій посаді ви зможете себе проявити та чи взагалі чи підходить вам ця спеціальність. Якщо ні – ви маєте час до отримання диплома змінити її та дібрати фах, який відповідає вашому індивідуальному характеру. Знайти місце стажера можна самостійно або взяти участь у спеціальних програмах (приміром, Erasmus+). Такі програми організовуються проходження практики у найбільш престижних європейських компаніях, при цьому процес максимально спрощений для студента – є база роботодавців, які шукають стажера, є описи посадових обов’язків, потрібно лише обрати вакансію до душі. А ще стажування дозволяє підзаробити, адже стажування у ЄС завжди оплачується (це вимога законодавства). При цьому стажерам заборонено платити менше, аніж співробітнику, який влаштувався на загальних умовах.

 

Волонтерство

Волонтерство – це в першу чергу пригода, адже вам доведеться зіштовхнутись із іншими культурами, соціальними групами та менталітетом. А ще це можливість отримати реальний практичний досвід роботи та подивитись, як працюють великі організації із середини. Часто волонтерство передбачає поїздки за кордон, і це будуть досить екзотичні для європейця країни. За це не платять гроші, але ви отримаєте свою винагороду у формі нових навичок, контактів, емоцій та розуміння, що ви змогли зробити світ трохи кращим. А ще згадка про волонтерство дуже гарно виглядає у резюме.

 

Наукова діяльність

Активна діяльність у наукових гуртках, клубах, дослідницьких центрах дозволяє цікаво провести студентські роки, набути важливий досвід, почати будувати кар’єру науковця та отримати додаткові бали при пошуку роботи у майбутньому. Роботодавці дуже позитивно ставляться до кандидатів, які прагнуть більшого та постійно розвиваються. Додаткові переваги – знайомство із цікавими особистостями, поїздки на конференції та семінари, подорожі. Нарешті, це спілкування з однодумцями, людьми, з якими вас поєднують спільні інтереси та хобі.

 

Програми обміну

Студентські обміни – це взагалі те, що ми рекомендуємо спробувати кожному. Що вони означають? Ви навчаєтесь, приміром, в Університеті Екології та Управління у Варшаві чи у Київському національному університеті ім. Т. Шевченка. Але на один семестр ви їдете у Гданськ, Прагу чи Берлін. Там ви продовжуєте навчання за своєю спеціальністю в іншому ВНЗ (партнері вашого університету, тому програма відповідає і ви просто потім надаєте результати в адміністрацію свого навчального закладу), проживаєте там і вивчаєте інше культурне середовище. Такі програми дозволяють чудово покращити мовні та комунікативні навички, оскільки програма обміну зазвичай передбачає ВНЗ в іншій країні.

 

Участь у студентських організаціях

Нарешті, ви можете приймати участь у студентському та громадському житті. Особливо актуальна така форма активності для спеціальностей, які передбачують лідерство та організаційні навички. Якщо ваша майбутня професія пов’язана із менеджментом, політикою, управління, досвід студентського самоврядування дуже суттєво допоможе. Такий досвід буде гарно виглядати у резюме і надасть вам додаткові бали в очах роботодавця, особливо при пошуку першої роботи.

 

Як знайти роботу студенту в Європі?

Отож, як знайти роботу чи волонтерську активність під час навчання? Якщо мова йде про наукову діяльність чи участь у студентському самоврядування, все максимально просто – проконсультуйтесь в адміністрації свого факультету, і вам пояснять, куди звертатись. Волонтерство та програми обміну зазвичай передбачають безпосереднє звернення до міжнародних організацій. Хоча якщо ваш вищий навчальний заклад є партнером програм обміну, це суттєво спрощує процес.

Найскладніше – із пошуком роботи чи оплачуваного стажування за спеціальністю. Тут є кілька варіантів пошуку вакансій:

  • Самостійний пошук. Створіть резюме та надсилайте його на вакансії, розміщені на сайтах із працевлаштування. Але потрібно бути готовим до того, що далеко не кожен керівник готовий взяти на роботу студента, який буде пропускати робочі дні через важливі семінари чи заліки;
  • Пошук через знайомих. Контакти і зв’язки – це дуже важлива частина побудови успішної кар’єри. І якщо у вас такі контакти є – вважайте, вам дуже пощастило;
  • Участь у спеціальних програмах студентського стажування та працевлаштування. Наприклад, Erasmus+ чи її еквіваленти. Це міжнародні програми, спрямовані на розвиток практичних, комінакативних навичок студентів. Вони об’єднують найбільш престижні ВНЗ різних країн світу та роботодавців – найбільші світові компанії. У рамках такої програми все організовується централізовано, тому студент отримує стажування із найменшим клопотом для себе;
  • Відвідування ярмарків вакансій та семінарів. У такому разі ви також знаходите практику від роботодавця, який готовий взяти студента. Але на відміну від міжнародних програм, стажування буде проходити у вашому місті.
  • Пошук роботи/стажування через адміністрацію свого навчального закладу. Зупинимось на цьому питанні докладніше.

У кожному університеті є спеціальні відділи, які допомагають студентам у профорієнтації, пошуку роботи чи практики. Розглянемо на прикладі. У Варшавському університеті Екології та Управління є Бюро кар’єри. Звернувшись до нього, ви можете отримати детальні консультації із будь-якими питаннями по своєму професійному розвитку. А головне – реальну допомогу. Саме Бюро кар’єри налагоджує зв’язки із програмами міжнародного обміну і стажування та отримує актуальну інформацію про вакансії для стажерів у різних країнах. Працівники Бюро кар’єри допоможуть оформити заявку та всі документи. Також цей відділ співпрацює із польськими роботодавцями, які надають заявки на пошук студентів на практику чи постійну роботу і готові лояльно ставитись до того, що студенту потрібні відпуски для здачі сесій та графік, який дозволяє поєднувати роботу і навчання.

 

Реально оцінюєте свої сили

Працювати під час навчання привабливо одразу із кількох причин. Але потрібно розуміти, що це важко. Детальніше про це ви можете прочитати на нашому сайті – ми готували окрему статтю «Робота під час навчання: привабливо, але не для всіх

12 причин обрати програму  “Польсько-українські студії” на факультеті міжнародних відносин Ягеллонського університету
Новини
12 причин обрати програму “Польсько-українські студії” на факультеті міжнародних відносин Ягеллонського університету
ТОП жіночих професій у 2022 році
Блог
ТОП жіночих професій у 2022 році
Які одноразові і щомісячні компенсації і виплати чекають біженців з України в Польщі
Нове на сайті
Які одноразові і щомісячні компенсації і виплати чекають біженців з України в Польщі
ТОП професій в Україні у 2022 році
Блог
ТОП професій в Україні у 2022 році
Продовжити навчання у Польщі: запущено 01.04.22 р .спеціальну програму для студентів та аспірантів з України
Варто знати
Продовжити навчання у Польщі: запущено 01.04.22 р .спеціальну програму для студентів та аспірантів з України
Щецин-допомога, біженцям з України. Корисні посилання
Варто знати
Щецин-допомога, біженцям з України. Корисні посилання
ТОП-25 затребуваних професій 2023: де шукати цікаву роботу з високими зарплатами?
IT і нові технології
ТОП-25 затребуваних професій 2023: де шукати цікаву роботу з високими зарплатами?
Топ-10 професій без вищої освіти
Новини
Топ-10 професій без вищої освіти
Кохання та навчання в одному вузі – це добре чи погано
Навчання за кордоном
Кохання та навчання в одному вузі – це добре чи погано
Академмістечка Познані
Академмістечка Польщі
Академмістечка Познані
Втілюємо мрії разом – вища освіта у Франції
Варто знати
Втілюємо мрії разом – вища освіта у Франції
Евакуація в Польщу: що потрібно знати, корисні посилання
Варто знати
Евакуація в Польщу: що потрібно знати, корисні посилання
Куди поступати після 11 класу: варіанти продовження освіти в Україні та безкоштовне навчання за кордоном
Варто знати
Куди поступати після 11 класу: варіанти продовження освіти в Україні та безкоштовне навчання за кордоном
Усе, що потрібно знати про особливості водіння в Польщі
Варто знати
Усе, що потрібно знати про особливості водіння в Польщі
ТОП-25 найбільш затребуваних професій у Європі: вибираємо спеціальність, з якою ви точно не залишитесь без грошей
IT і нові технології
ТОП-25 найбільш затребуваних професій у Європі: вибираємо спеціальність, з якою ви точно не залишитесь без грошей
ТОП-25 прибуткових жіночих професій: де дівчата можуть заробляти більше за чоловіків?
Варто знати
ТОП-25 прибуткових жіночих професій: де дівчата можуть заробляти більше за чоловіків?
ТОП-25 затребуваних професій 2023: де шукати цікаву роботу з високими зарплатами?
IT і нові технології
ТОП-25 затребуваних професій 2023: де шукати цікаву роботу з високими зарплатами?
Як вибрати свій ідеальний університет на сайті «Куди вступати»
Варто знати
Як вибрати свій ідеальний університет на сайті «Куди вступати»
Польща чекає на українських студентів: знижки та бонуси для абітурієнтів з України від найбільшого комерційного університету Варшави
Варто знати
Польща чекає на українських студентів: знижки та бонуси для абітурієнтів з України від найбільшого комерційного університету Варшави
Перспективні професії 2023: які спеціалісти в Україні можуть розраховувати на підвищення зарплат навіть під час війни?
Варто знати
Перспективні професії 2023: які спеціалісти в Україні можуть розраховувати на підвищення зарплат навіть під час війни?
Головні ризики  і переваги ChatGPT (штучного інтелекту) і чи корисний ChatGPT помічник?
IT і нові технології
Головні ризики і переваги ChatGPT (штучного інтелекту) і чи корисний ChatGPT помічник?
Як влаштуватись на роботу під час навчання: варіанти активності та алгоритм дій
Варто знати
Як влаштуватись на роботу під час навчання: варіанти активності та алгоритм дій
Erasmus+: стажування для студентів в Європі. Почни будувати кар’єру вже сьогодні!
Erasmus
Erasmus+: стажування для студентів в Європі. Почни будувати кар’єру вже сьогодні!
Куди поступати: ТОП-10 польських університетів, в яких навчаються українці
Академмістечка Польщі
Куди поступати: ТОП-10 польських університетів, в яких навчаються українці
X
Send this to a friend