Перспективні професії 2023: які спеціалісти в Україні можуть розраховувати на підвищення зарплат навіть під час війни?

Одним із викликів, з якими українці стикалися у воєнний, була втрата роботи або значного зниження доходів для тих, кому пощастило не потрапити в зону бойових дій чи окупацію. Скорочення, відпустки власним коштом й урізання зарплат — такими були непопулярні й болючі відповіді роботодавців на дану ситуацію. Однак, ринок праці поступово адаптувався до цих нових викликів. Розповідаємо, що зараз спостерігається на українському ринку праці.

 

Як роботодавці адаптувались до умов воєнного часу?

Роботодавці реагували на складну ситуацію шляхом впровадження нових стратегій та політик з працевлаштування. Наприклад, багато компаній переглянули свої бізнес-моделі та процеси, щоб ефективніше функціонувати в умовах нестабільності. Було введено більше гнучких форматів роботи, таких як дистанційна робота, фриланс, що надали можливість зберегти робочі місця та підтримати доходи працівників.

Деякі галузі виявилися більш стійкими до впливу конфлікту та військових дій. Наприклад, сектори інформаційних технологій, фармацевтики, експортноорієнтованого виробництва та сільського господарства продовжили демонструвати стабільність та збільшення попиту на фахівців. У цих галузях зарплати залишалися на високому рівні, що допомагало працівникам зберегти свої доходи та покращувати фінансову стабільність.

Протягом 2022 року українці продемонстрували високу пристосовувальну здатність та готовність переорієнтуватися на нові сфери праці. Багато людей вирішили розвинути свої навички й здобути додаткову освіту або підвищити свою кваліфікацію. Це дозволило їм зайняти вакансії в нових і перспективних галузях, де попит на працівників продовжував зростати.

Також варто зазначити, що уряд та інші соціальні організації вживали заходів для підтримки працівників, які втратили роботу або стали жертвами скорочень. Були запроваджені програми підтримки зайнятості, надання фінансової допомоги та розвитку самозайнятості. Ці заходи допомогли певній частині населення зберегти доходи та знайти альтернативні джерела заробітку.

 

Тенденції ринку праці України: на кого вчитись, аби отримувати гідну зарплату?

На сучасному ринку праці в Україні спостерігаються певні тенденції щодо зарплат та попиту на різні види робіт. Варто враховувати, що конкретні рівні заробітної плати можуть варіюватися залежно від регіону, компанії, рівня кваліфікації, досвіду та інших факторів. Однак, загалом можна виділити деякі галузі, де спостерігаються високі зарплати та стабільний попит на фахівців.

Інформаційні технології (IT) є однією з провідних галузей, де зарплати є високими. Україна має потужну IT-індустрію, і попит на програмістів, розробників програмного забезпечення, аналітиків даних та інших IT-фахівців продовжує зростати. Конкуренція між компаніями за талановитими IT-спеціалістами призводить до зростання їх заробітних плат.

Фінансовий сектор також пропонує високооплачувані робочі місця. Банківські установи, страхові компанії, інвестиційні фонди та фінансові консалтингові фірми постійно шукають кваліфікованих фахівців у галузі фінансів, бухгалтерії, ризик-менеджменту та інших спеціалізацій. Значний попит на ці професії спричинений розвитком фінансового сектору в Україні та потребою в експертах, які б забезпечували фінансову стійкість та ефективність компаній.

Україна розвивається в напрямку індустріалізації та розширення виробництва, що створює попит на інженерів різних спеціалізацій. Інженери в галузі машинобудування, електротехніки, автоматизації та інших технічних напрямків є високоцінними фахівцями, які забезпечують розвиток виробничого сектору.

Також важливу роль у високих заробітних платах відіграють спеціалісти у сфері фармацевтики та медицини. Зростання обігу лікарських засобів, розвиток медичного обладнання та посилення фармацевтичної галузі призводять до збільшення попиту на фахівців у цих сферах. Лікарі, фармацевти, медичні представники та інші медичні працівники можуть очікувати конкурентоспроможної зарплати.

Однак слід зазначити, що ринок праці постійно змінюється, і варто бути готовим до нових викликів та навчанню у нових сферах. Ключовими факторами успіху залишаються кваліфікація, досвід та професійний розвиток. Тому в першу чергу потрібно подбати про отримання якісної освіти та престижного першого місця роботи або стажування. 

 

Яким спеціалістам готові платити більше?

Наразі найкраща ситуація в ІТ-сфері. Компанії із українським капіталом готові підвищити зарплати у 2023 році на 30-35% у гривні, із зарубіжним фінансуванням – на 10-15% у доларах/євро. Відзначити потрібно дистрибуцію та гуртову торгівлю нехарчовими товарами, де підвищення зарплати очікується на 15%. Найгірша ситуація – у текстильній промисловості, виробництві меблів та фурнітурі, аграрному бізнесі. У цих сферах підвищення зарплат не планується або не перевищує 2-5%.

Українські HR виділяють наступні напрямки, в яких на 2023 рік прогнозується найбільша динаміка зростання доходів:

 • ІТ;
 • сфери, які займаються відновленням та забезпеченням життєдіяльності країни, – будівництво та ремонт, енергетика, нафто- та газодобування тощо;
 •  ряд професій, на які є попит, посилений виїздом за кордон висококваліфікованих спеціалістів – бухгалтери, аудитори, менеджери. Ці фахівці залучені у різних галузях економіки;
 • фахівці, залучені до оборони країни – військові лікарі (в першу чергу хірурги, травматологи), психологи, інженери.

Наразі компанії готові підвищувати рівень зарплати, аби у короткі терміни закрити вакансію. Частково це пов’язано із тим, що фахівці, які залишились в Україні, часто не хочуть змінювати роботу, обираючи стабільність. І лише суттєва різниця у зарплатні здатна їх «переманити».

Звернемось до статистики. ТОП-5 найдорожчих спеціальностей наразі (дані на березень 2023 року) виглядає наступним чином:

 • ТОП-менеджмент – 73,3 тис. грн;
 • ІТ-сфера – 71,7 тис. грн;
 • банківська та інвестиційна сфера – 41,3 тис. грн;
 • маркетинг та реклама – 35,2 тис. грн;
 • бухгалтерський, управлінський облік – 34,9 грн.

Якщо говорити про середній рівень зарплат, рейтинг виглядає трохи інакше:

 • нерухомість – 30 тис. грн;
 • ТОП-менеджмент – 30 тис. грн;
 • транспорт та логістика – 22,5 тис. грн;
 • торгівля – 20 тис. грн;
 • аграрна сфера – 19,5 тис. грн.

Це пов’язано в першу чергу із великим попитом у цих сферах та великим діапазоном зарплат. А от пасуть задніх за рівнем заробітної плати прибиральник (середня зарплата – 8 тис. грн), санітари (8500 грн), асистенти ветеринарного лікаря та майстри виробничого навчання (10000 грн).

 

У яких сферах прогнозують зростання доходів?

Поширенням практики поступового підвищення зарплат в Україні підтверджується опитування провідних роботодавців. Наприклад, компанія Vodafone Україна повідомила, що під час повномасштабного вторгнення вони зберегли весь пакет компенсацій та пільг для своїх співробітників на довоєнному рівні, а вже з 2023 року провели корекцію зарплат.

У компанії “Київстар” також зазначили, що посадові оклади працівників залишилися незмінними, попри бізнес-виклики. Вони планують здійснити перегляд окладів протягом цього року з метою збільшення зарплат для максимальної кількості співробітників.

Carlsberg Ukraine повідомляє, що у 2022 році двічі підвищували зарплату своїм працівникам. Крім того, вони зберегли базовий дохід під час зупинки заводів або окупації територій. На 2023 рік вони також планують перегляд зарплат згідно зі стандартною політикою компанії.

Слід зазначити, що малі та середні українські компанії часто не мають достатніх ресурсів та можливостей для підтримки свого персоналу, як це роблять великі роботодавці, про яких йшлося в опитуванні. Однак практики цих провідних компаній встановлюють орієнтири на ринку, до яких іншим компаніям доводиться відповідати в конкурентній боротьбі за працівників. Ця конкуренція в Україні поступово зростає.

Вартість освіти за кордоном – найпопулярніші країни
Навчання за кордоном
Вартість освіти за кордоном – найпопулярніші країни
Як вибрати свій ідеальний університет на сайті «Куди вступати»
Варто знати
Як вибрати свій ідеальний університет на сайті «Куди вступати»
Захист прав українських біженців в Чехії і умови в’їзду до країни. Корисні посилання
Без категории
Захист прав українських біженців в Чехії і умови в’їзду до країни. Корисні посилання
Продовження навчання у Польщі для українських біженців
Навчальний процес в Польщі
Продовження навчання у Польщі для українських біженців
Пробне ЗНО 2021 – коли відбудеться, та коли реєструватись
ЗНО
Пробне ЗНО 2021 – коли відбудеться, та коли реєструватись
Академмістечка Любліна
Академмістечка Польщі
Академмістечка Любліна
Академмістечка Кракова
Академмістечка Польщі
Академмістечка Кракова
Вступна кампанія 2020 – що нам підготувало МОН
ЗНО
Вступна кампанія 2020 – що нам підготувало МОН
Академмістечка Познані
Академмістечка Польщі
Академмістечка Познані
Втілюємо мрії разом – вища освіта у Франції
Варто знати
Втілюємо мрії разом – вища освіта у Франції
20 порталів та інтернет-ресурсів з пошуку роботи у Польщі
Варто знати
20 порталів та інтернет-ресурсів з пошуку роботи у Польщі
Менеджер відеоігор – нова перспективна спеціальність
Навчання за кордоном
Менеджер відеоігор – нова перспективна спеціальність
ТОП-24 професії у 2024 році. Чому вчитися, щоб бути на гребні успіху?
Варто знати
ТОП-24 професії у 2024 році. Чому вчитися, щоб бути на гребні успіху?
Куди поступати після 11 класу: варіанти продовження освіти в Україні та безкоштовне навчання за кордоном
Варто знати
Куди поступати після 11 класу: варіанти продовження освіти в Україні та безкоштовне навчання за кордоном
Усе, що потрібно знати про особливості водіння в Польщі
Варто знати
Усе, що потрібно знати про особливості водіння в Польщі
ТОП-25 найбільш затребуваних професій у Європі: вибираємо спеціальність, з якою ви точно не залишитесь без грошей
IT і нові технології
ТОП-25 найбільш затребуваних професій у Європі: вибираємо спеціальність, з якою ви точно не залишитесь без грошей
ТОП-25 прибуткових жіночих професій: де дівчата можуть заробляти більше за чоловіків?
Варто знати
ТОП-25 прибуткових жіночих професій: де дівчата можуть заробляти більше за чоловіків?
ТОП-25 затребуваних професій 2023: де шукати цікаву роботу з високими зарплатами?
IT і нові технології
ТОП-25 затребуваних професій 2023: де шукати цікаву роботу з високими зарплатами?
Як вибрати свій ідеальний університет на сайті «Куди вступати»
Варто знати
Як вибрати свій ідеальний університет на сайті «Куди вступати»
Польща чекає на українських студентів: знижки та бонуси для абітурієнтів з України від найбільшого комерційного університету Варшави
Варто знати
Польща чекає на українських студентів: знижки та бонуси для абітурієнтів з України від найбільшого комерційного університету Варшави
Перспективні професії 2023: які спеціалісти в Україні можуть розраховувати на підвищення зарплат навіть під час війни?
Варто знати
Перспективні професії 2023: які спеціалісти в Україні можуть розраховувати на підвищення зарплат навіть під час війни?
Головні ризики і переваги ChatGPT (штучного інтелекту) і чи корисний ChatGPT помічник?
IT і нові технології
Головні ризики і переваги ChatGPT (штучного інтелекту) і чи корисний ChatGPT помічник?
Як влаштуватись на роботу під час навчання: варіанти активності та алгоритм дій
Варто знати
Як влаштуватись на роботу під час навчання: варіанти активності та алгоритм дій
Erasmus+: стажування для студентів в Європі. Почни будувати кар’єру вже сьогодні!
Erasmus
Erasmus+: стажування для студентів в Європі. Почни будувати кар’єру вже сьогодні!
X
Send this to a friend