facebook
Головна / Новини / Популярні /

Навчання і освіта в Польщі 2020: як поступити в польський вуз самостійно

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (60 оценок, среднее: 4,72 из 5)
Loading...

Зміст:

Вища освіта в Польщі

як поступити в польський вуз самостійно

Навчання за кордоном вже давно не мрія, а реальність навіть для українських студентів. Особливо, якщо мова йде про навчання в Польщі.

З одного боку, відправитися вчитися до «сусідів» простіше і безпечніше всього, адже не доведеться їхати далеко від рідного дому, та й на канікули повернутися не так проблематично і затратно, як при виїзді на навчання до Англії. З іншого боку, дипломатичні відносини між Україною і Польщею в сфері освіти дають безліч переваг для українських студентів, і справа не тільки в можливості пройти навчання в Польщі безкоштовно при виконанні певних умов, але і про простоту вступу в польські університети та вищі школи.

Як поступити в польський внз самостійно, напевно, замислювався не раз майже кожен другий випускник 9-го або 11-го класу, адже це найлегший і найменш витратний спосіб отримати престижну освіту європейського рівня. Так, поступити в польський внз без посередників, не заплативши жодної зайвої копійки, реально!

Створити власний профіль в онлайн системі абітурієнти можуть ще навчаючись в 11-ому класі чи на останньому курсі в університеті. А як це зробити детально розповість в цій статті Портал KudaPostupat.

КРОК 1: вибираємо ВУЗ та готуємо необхідні документи

Вибравши польські університети в каталозі порталу (за спеціалізацією або по місту) чи за рекомендаціями знайомих, обов’язково вивчіть всю необхідну для вступу інформацію, розміщену на його офіційному сайті. Причому не тільки про пропоновані напрямки навчання і ціни на них, а й зберіть для себе максимум контактних даних відділу рекрутації та інших служб (ректорат, підтримка студентів, тощо)

Далі підготуйте для відправки необхідні документи, перераховані нижче:

 • Заповнену заяву про вступ (формуляр можна знайти на сторінках сайту вузу).
 • Заповнену анкету (формуляр теж можна знайти на сайті вузу). Тільки уважно заповнюйте всі поля, в тому числі і ваш телефон з кодом країни.
 • Скан-копію документів про освіту (атестат, диплом, додаток до них).
 • Скан-копію дійсного закордонного паспорту.
 • Сертифікат, який підтверджує знання іноземної мови, вибраної для навчання. Сертифікат може бути виданий агентством, яке проводить мовні курси, і не зобов’язаний бути державного зразка. Якщо у вас немає такого документа, то, в разі навчання польською мовою, абітурієнт може пройти співбесіду по скайпу і отримати підтвердження того, що його рівень знань дозволяє вчитися польською мовою. Також завжди є можливість записатися на літні мовні курси польської мови, які в Польщі проводять самі внз.
 • Скан-копію Карти поляка в разі її наявності, особливо для тих, хто хоче вчитися в Польщі безкоштовно.

Важливо. Скан-копії для представників польського вузу, які будуть оцінювати наскільки ви відповідаєте вимогам, що пред’являються до вступників, цілком достатньо, так що потреби турбуватися про пересилання оригіналів документів у вас не буде. За великим рахунком, надання копій необхідне лише як підтвердження наявності документів у вступника. Їх оригінали ви все одно повинні будете надати до відділу рекрутації по приїзду для навчання в Польщі.

Також можна скористатись безкоштовними послугами проекту TERAZ WROCLAW . 

КРОК 2: переклад документів необхідних для навчання в Польщі

електронна подача документів до внз

Так як документи, одержувані від бажаючих пройти навчання в Польщі, перевіряються безпосередньо співробітниками відділу по роботі з іноземними студентами, тобто живими людьми, то очікувати відповідь в той же день не варто. Заяв на вступ до вузу Польщі, подібних вашій, одночасно може надійти чимало.

В середньому оцінка поступаючих рекрутаціонним відділом займає від 1 до 10 днів. Але це зовсім не означає, що ви повинні мовчки чекати відповідь. Нагадайте про себе на 3-4 день, щоб, як мінімум, упевнитися в тому, що ваші документи на вступ для навчання в Польщі і заява отримані.

Зазвичай університети Польщі висилають на ел. адресу абітурієнта (або видають при особистій подачі документів) попереднє «засведченіє» про прийняття до процесу рекрутації. Само по собі воно не є підтвердженням вступу до польського вишу. Але отримавши його, ви можете перейти до подальшої підготовки до вступу. А саме: зробити переклад документів, апостиль і медичну довідку, які потрібні, щоб почати навчання в Польщі.

Для цього вам слід уточнити у співробітника відділу ректрутаціі, якого роду переклад документів необхідний безпосередньо у польському університеті – зроблений тільки у польського перекладача або в будь-якій країні. Також відразу варто уточнити і інші моменти, такі як: коли резервувати гуртожиток, якщо він взагалі є, яка його вартість, чи є додаткові платежі (крім вартості обраного курсу) і які, тощо.

У разі, якщо ви невпевнено відчуваєте себе розмовляючи польською, можете сміливо уточнювати контакти російсько- та україномовних співробітників відділу рекрутації. У кожному виші Польщі обов’язково працює людина, що володіє однією з цих мов. Теж саме стосується і англійської. Адже навчання в Польщі користується не малим попитом через свою доступність, особливо навчальні програми що проходять англійською.

КРОК 3: оплата за навчання в польському університеті

Правила прийому на контрактну форму навчання

Правила прийому на контрактну форму навчання

Так як «засвічення», отримане після прийняття вашої документації відділом рекрутації, не є гарантією вступу, слід перейти до наступної стадії – оплата за навчання в польському внз. При цьому, якщо ви привезли оригінали документів та їх копії особисто, то це бажано зробити безпосередньо в касі польського вишу, після чого ви отримаєте і остаточне рішення про прийняття на навчання.

Якщо ж документи на навчання в Польщі були подані дистанційно через Інтернет, то варто врахувати, що відділ рекрутації не зобов’язаний разом із «засвіченням» відправляти вам рахунок на оплату навчання. Частіше всього платіжні реквізити вишу вказані на його офіційному сайті. Але перш ніж проводити по ним оплату, переконайтеся, що вони не змінилися з моменту останнього оновлення інформації в мережі.

Найкраще самостійно нагадати про виставлення персонального рахунку, де буде вказано ваше прізвище згідно закордонного паспорту, вартість окремо вписного (обов’язкова плата за заведення на вас справи) на вашу електронну адресу. Крім того, деякі банки вимагають такого роду рахунки для оплати навчання в Польщі.

Бувають періоди акцій, коли вписове дорівнює нулю. Тому слід стежити за акціями конкретного вузу у них на сторінці.

Відповідно до Візового кодексу підставою для видання щорічної національної Візи на навчання є оплата іноземним студентом навчання за рік. Хоча були випадки, коли консули давали національну візу з тривалістю, що відповідає оплаті за навчання (I семестр або II семестра).

Також варто звернути увагу на те, що іноді внз в Польщі вказують в рахунку строк його дії. Такі можуть бути вимоги бухгалтерів, але частіше це стосується рахунків, виставлених на оплату навчання в польському внз за акційною ціною. Тому намагайтеся проводити оплату своєчасно.

Важливо. Сплачуючи рахунки з України, ви можете зіткнутися з такою проблемою, як обмеження на денну суму переведення коштів. Якщо можливість особисто навідатись до вузу Польщі для подачі оригіналів документів та оплати в касу у відведені в виставленому рахунку терміни відсутня, то залишається тільки оплата частинами. При цьому платіж можна розбити на кілька днів або перевести всю суму в один день, але від різних осіб. Наприклад, взяти в банк із собою родичів. При цьому треба буде платити комісію за кожен sfift переказ.

Для оплати за навчання в Польщі через банк з собою необхідно мати всі документи, отримані по пошті від польського вищого навчального закладу: договір, якщо такий був висланий, рахунок на оплату за навчання, рішення про прийняття до процесу рекрутації, діючий закордонний паспорт, внутрішній паспорт, всю суму для сплати за навчання в польському виші.

КРОК 4: отримати рішення про прийняття Вас на навчання в Польщі

Після проведення дистанційної оплати за навчання в польському виші, обов’язково повідомте співробітників рекрутаційного відділу польського університету (листом на електронну пошту). При зарахуванні грошей з польської сторони вам буде надіслано на поштову/електронну адресу, вказану в анкеті, запрошення – рішення про прийняття вас на навчання в Польщі.

 • ZAŚWIADCZENIE o rekrutacji cudzoziemka na studia – для студентів першого року навчання;
 • ZAŚWIADCZENIE o kontynuowaniu przez cudzoziemca studiow – для студентів другого року навчання.
 • УВАГА !!! ЗНОВУ ЗМІНИ !!!! від 27.09. 2018 року Міністерством затверджена нова форма ZAŚWIADCZENIE

Хоча і по цьому питанню вам, скоріш за все, доведеться нагадати про себе, оскільки свідоцтво про зарахування студента на навчання в Польщі (його оригінал), в затвердженій Наказом міністерства освіти Польщі формі, є необхідним для отримання студентської візи. По цій же причині обов’язково при отриманні підтвердження про зарахування перевірте, чи всі ваші дані внесені правильно.

Доречі, в 50% випадків ZAŚWIADCZENIE o rekrutacji cudzoziemca na studia для студентів першого курсу може бути видане відразу після подання в відділ рекрутації оригіналів документів.

Важливо. Кожен внз встановлює свої строки подання оригіналів документів у відділ рекрутації. Так що будьте уважні в цьому питанні. Частіше за все прийом відбувається до 30.08 або до 15.09. Деякі внз дозволяють подати оригінали документів перед початком навчального року (у Польщі це до 01.10). Існують також варіанти, коли є кілька періодів прийняття документів для вступу в внзПольщі.

До цього часу вам необхідно підготувати та надати всі оригінали документів з перекладами (разом з їх копіями) у відділ по роботі з іноземними студентами. Для того, щоб зробити переклад документів у польського перекладача, необхідно попередньо узгодити терміни виконання даної послуги. Відкладати все на останній день не варто. Завантаження перекладачів у період вступу на навчання в Польщі досить високе і за терміновість можуть, як мінімум, просити подвійну плату, а також просто не встигати до терміну. Якщо ж ви не знаєте, як це зробити самостійно, звертайтесь до нас за номером +38 050 93 08 723, і ми допоможемо в цьому питанні.

Отримавши на руки оригінал «ZAŚWIADCZENIE o rekrutacji cudzoziemca na studia» і зробивши переклади документів, ще потрібно буде зареєструватися на подачу їх в консульство. Для цього потрібно зібрати такий перелік документів: оригінал і копія закордонного паспорта, оригінал і копія внутрішнього паспорта, рішення університету про прийняття вас на навчання, квитанція про оплату навчання в Польщі, дві фотографії, анкета на національну візу, оригінал та копія страхового полісу, квитанція про оплату за страховку, оригинал Карти поляка (якщо така є).

КРОК 5: зібрати усі необхідні документи для вступу в польський ВУЗ

Перелік документів, необхідних для вступу до внз

Як тільки ви отримаєте студентську візу, слід зібрати в одну папку всі необхідні для вступу в польський університет документи по запропонованому нижче списку:

1. Заява про вступ.

2. Анкета.

3. Свідотство про базовий загальний середній рівень освіти з апостилем (оригінал і копія).

Абітурієнти, які подають заяву на вступ до магістратури, повинні додати диплом про базову вищу освіту (диплом бакалавра) з апостилем. Якщо документ, виданий іншою державою, не містить анотації, яка дає право на подання та застосування цих документів для вступу на бакалавра (свідоцтво про базовий загальний середній рівень освіти) або магістратуру (диплом про базову вищу освіту), то до них додаються підтвердження, посвідчення можливості їх використання в Республіці Польща.

У 2019 році терміни прийому документів у польські виші  можуть  продовжені у зв’язку з неможливістю випускників вчасно отримати атестат і зробити апостиль на документах. Тому не хвилюйтеся, просіть відділ рекрутації вузу провести плату за навчання в Польщі на підставі закордонного паспорта та сканів документів про закінчення школи.

Підтвердження, що дозволяє використовувати документи для подання до польського вузу, можна отримати в:

Органах освіти та науки країни, де був виданий документ.

Дипломатичних представництвах, акредитованих в Республіці Польща, або в консульському відділі країни, де був виданий диплом або свідоцтво.

Консула Республіки Польща в країні, де був виданий документ.

Сертифікат, що підтверджує знання польської4. Сертифікат нострифікації.

У разі, якщо свідоцтво про базову середню освіту або диплом базової вищої освіти не визнаються польською стороною та не підпадають під дію міжнародних норм, вам буде потрібна нострифікація (процедура визнання) документів про освіту. При відсутності сертифіката нострифікації при вступі до вузу Польщі, студент зобов’язується надати його не пізніше, ніж до кінця першого семестру навчання.

Підтвердження, що дозволяє використовувати документи для подання до польського вузу, можна отримати в:

 • Органах освіти та науки країни, де був виданий документ.
 • Дипломатичних представництвах, акредитованих в Республіці Польща, або в консульському відділі країни, де був виданий диплом або свідоцтво.
 • Консула Республіки Польща  в країні, де був виданий документ.

сертифікат, що підтверджує знання польської4. Сертифікат нострифікації.

У разі, якщо свідоцтво про базову середню освіту або диплом базової вищої освіти не визнаються польською стороною та не підпадають під дію міжнародних норм, вам буде потрібна нострифікація (процедура визнання) документів про освіту. При відсутності сертифіката нострифікації при вступі до польського вишу, студент зобов’язується надати його не пізніше, ніж до кінця першого семестру навчання.

 1. Ксерокопія закордонного паспорта (оригінал додається).
 2. Медична довідка, що підтверджує відсутність протипоказань для процесу навчання на деяких спеціальностях і формах навчання (денна/заочна).

Важливо. внз Польщі не вимагають довідок подібних, наприклад, українській формі-86. Тому цілком достатньо заключення одного терапевта: «абітурієнт здоровий і може вчитися в польському вузі». Єдине, що при її заповненні потрібно буде польською мовою вказати повну назву вузу і текст, як тут (медична довідка).

 1. Ксерокопія страхового поліса в разі хвороби або нещасного випадку в період навчання в Польщі або ксерокопія європейської карти медичного страхування (EHIC) (оригінал надається в внз).

У разі відсутності страхового поліса при вступі до польського вишу, іноземний громадянин зобов’язаний якомога швидше оформити страховий документ в Національному фонді страхування життя і здоров’я Республіки Польща (NFZ). При наявності студентського квитка місячна оплата становитиме всього лише близько 40 злотих.

 1. Три фотокартки розміром 3,5×4,5 см, які були зроблені не більше 6 місяців тому.

На зворотному боці кожної фотографії потрібно написати ім’я і прізвище абітурієнта, а на звороті однієї – ще й адресу проживання.

 1. Мовні сертифікати, що підтверджують знання мови, якою буде проводитися навчання в Польщі.

Якщо з польською, в даному випадку, дещо простіше і підтвердити її знання можна при співбесіді по скайпу, то, вибираючи навчання в Польщі англійською, доведеться надати міжнародний сертифікат (наприклад, TOEFL або IELTS), про отримання якого варто подбати заздалегідь.

 1. Підтвердження оплати за перший семестр.

Як ви вже зрозуміли з написаного вище, оплата за навчання є ключовим фактором у вступі до польського вишу (якщо тільки ви не один з тих, хто претендує на безкоштовне навчання в Польщі). В середньому навчання польською мовою обходиться в 500 євро за семестр, а англійською – близько 1000 євро. Але при наявності поважних причин канцлер польського вишу цілком може зробити для іноземного студента виняток, зменшивши вартість річної оплати за навчання.

 1. Підтвердження оплати вступного внеску.

Існує також ряд одноразових внесків (наприклад, вступний), величину яких слід уточнювати безпосередньо по кожній спеціалізації, так як за деякі з них також можуть призначатися оплати. Що ж до загальних вступних внесків, то вони не великі: 85 злотих для державних вузів і 300-400 для приватних.

 1. Переклади на польську всіх документів для вступу до польського вишу.

У більшості випадків переклади виконуються уповноваженими перекладачами, які є в списку Міністерства юстиції Республіки Польща. Також приймаються документи перекладені або затверджені Генеральним Консулом Республіки Польща, який працює в країні, де були видані документи.

Важливо. Щорічно всі внз перевіряються відповідною контрольною комісією з Міністерства освіти. Якщо виявиться, що на їхню думку ваші документи переведені неналежним чином, або в перекладі допущені помилки, то вас можуть зобов’язати зробити ще раз переклад, але вже у польського перекладача.

Легалізація іноземних документів

Легалізація іноземних документів

Для того, щоб за кордоном Ваші документи були дійсними, вони повинні пройти консульську легалізацію або процедуру проставлення апостиля.

Апостиль

Апостилювання – це один з правових режимів визнання українських документів, які повинні використовуватися за кордоном, що дає їм юридичну силу. Апостиль виник як альтернативна і універсальна процедура підтвердження дійсності іноземних документів.

В Україні повноваження на проставлення апостиля надані «Інформаційно-іміджевому центру» при Міністерстві освіти і науки України (для документів про освіту). З 26.09.2017 він знаходиться за адресою: вул. В. Чорновола, 25, м Київ.

На відміну від консульської легалізації, на апостилювання витрачається менше часу, а документи з апостилем можуть використовуватися в різних країнах, а не в одній.

«Інформаційно-іміджевий центр» Міністерства освіти і науки України виконує функції Національного інформаційного центру академічної мобільності (Постанова КМУ від 31.08.2011 №924). Зокрема, до повноважень Центру входить перевірка справжності документів про освіту, виданих навчальними закладами України та інших держав.

Результатом позитивної перевірки є проставлення Міністерством освіти і науки України штампа «апостиль» на Ваших освітніх документах, що підтверджує правомірність їх видачі компетентним органам з питань визнання в інших країнах.

«Інформаційно-іміджевий центр» не лише готує документи, що подаються Міністерством для прийняття  рішення щодо проставлення штампа «апостиль», він працює за принципом «єдиного вікна», щоб забезпечити максимальну зручність для Вас при зверненні до Міністерства за апостилем.

Крім того, ІІЦ надає додаткові можливості для подачі та отримання документів:

Ви можете замовити термінову обробку документів «день в день», якщо вони не вимагають направлення запиту.

Ви можете подати свої документи для апостилювання у зручний для Вас час протягом робочого дня, незалежно від графіка роботи Міністерства.

Для жителів інших міст (не Києва), а також іноземних громадян, передбачена послуга прийому та відправки документів кур’єрською службою за вказаною адресою.

З метою запобігання довгих черг створена можливість попереднього запису прийому і оформлення заяви на сайті ІВЦ. Форму подачі документів (особисто або дистанційно), а також час і день візиту також можна вказати онлайн. Крім того, в Особистому кабінеті Ви можете відстежувати статус обробки Ваших документів до моменту їх готовності.

Консульська легалізація

Консульська легалізація офіційних документів – це процедура підтвердження дійсності оригіналів офіційних документів або засвідчення справжності підписів посадових осіб, консульська легалізація документів для вступу до внз уповноважених засвідчувати підписи на документах, а також дійсності відбитків штампів, печаток, якими скріплено документ.

Легалізація документів здійснюється для тих країн, які не підписали Гаазьку конвенцію 05.10.1961 року, що скасовує вимогу

консульська легалізація документів для вступу до внзлегалізації офіційних документів. Для цього потрібно звернутися в установу, відповідальну за легалізацію документів, призначених для використання за кордоном (як правило, це Міністерство закордонних справ або Міністерство освіти). Після отримання необхідного підтвердження потрібно звернутися в Консульство Польщі, де документ остаточно легалізують.

Нострифікація

Нострифікація – це процедура визнання диплома про закінчення вищого навчального закладу в іншій країні. Нострифікація обов’язкова тоді, коли диплом отриманий в країні, з якою Польща не має двосторонньої домовленості про визнання отриманої освіти як рівноцінної тій, що отримана в Польщі. Така домовленість між Україною і Польщею існує, тому для документів, які були видані після 30.01.1975, вистачить тільки перекладу українського диплома (з додатками) на польську мову.

Сертифікати нострифікації, які були отримані за межами Республіки Польща, засвідчує начальник Відділу освіти за місцем проживання. У разі відсутності такого органу, сертифікат засвідчується в Департаменті освіти.

Навчання в Польщі – поради від Порталу КudaPostupat:

поради вступникам до польського внз

Кожен внз при підписанні договору встановлює термін його дії 3 роки (це період навчання на бакалавраті) і передбачає додаткову плату «за архівацію» (передачу даних в архіви внз). Це плата, яку Ви змушені будете внести в разі дострокового припинення договору, інакше Вам не повернуть документи. В період дії договору внз не змінюють вартість навчання в Польщі, зазначену в ньому. Але можуть стягувати додаткову оплату за спеціалізацію.

Також будьте уважні при вивченні договору, що укладається за акційною ціною за навчання. У разі його дострокового розірвання вас швидше за все змусять доплатити різницю, інакше не буде підстав для повернення вам ваших документів.

У приватних вузах бувають випадки, коли групи на початок навчального року не набираються, а значить ви можете втратити час на вступ в інший польський внз. Наприклад, якщо Ваша спеціальність широко поширена або навпаки нова для обраного вами вишу, велика ймовірність того, що набір не відбудеться, а акредитаційна комісія Міністерства Освіти Польщі скасує акредитацію на цю спеціальність (крім тих варіантів, коли дозвіл на неї було видано безстроково). Тому питайте про реальні можливості, в тому числі і конкурс на місце.

Говорячи про винаймання житла, не забудьте про укладення договору найму. Він потрібен для отримання Карти тимчасового побиту. Також, щоб уникнути непорозумінь з орендодавцем при з’їзді (поломки, пошкодження меблів, що залишилися від попередніх квартиронаймачів), заїжджаючи в нову квартиру (кімнату) зробіть якомога більше фотографій з фіксацією дат.

При груповому винаймі житла (з метою економії) намагайтеся підбирати собі співмешканців серед надійних, відповідальних і платоспроможних, щоб не довелося покривати всі платежі одному.

Сподіваємося, інформація від порталу КudaPostupat відкрила вам завісу таємниці про те, як можна вступити в польський внз самостійно, не оплачуючи послуг посередників

 

Також по темі:

Безкоштовне навчання в Польщі для українців

Як підтвердити польське походження

Карта поляка: як отримати

 

Сподобалася стаття? Ставте лайк і поділіться з друзями.

І головне, не забудьте повернутися до нас за новою порцією корисних матеріалів.

comments powered by HyperComments

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (60 оценок, среднее: 4,72 из 5)
Loading...
Send this to a friend