Робота під час навчання: привабливо, але не для всіх

Вища освіта – це дорого. Навіть якщо вам вдалося поступити на бюджет, життя в іншому місті, оренда житла або оплата гуртожитку, окремий від сім’ї бюджет та купівля продуктів – все це потребує грошей. Не кожен студент може використовувати ресурси своєї сім’ї – просто тому, що самі батьки не можуть дозволити собі утримання дитини у столиці чи за кордоном. Але це не привід відмовлятися від вищої освіти чи п’ять років жити на хлібі та воді, заощаджуючи на всьому. Вихід – знайти підробіток. Поєднувати роботу та навчання можна. Хоча це і не просто, майже кожен третій студент починає працювати ще у студентські роки. Давайте розберемося, як поєднувати роботу та навчання та як до цього ставляться у польських вищих навчальних закладах.

 

Переваги роботи під час навчання

У будь-якій справі є позитивні та негативні сторони. А якщо йдеться про такі складні, вимотливі ситуації, як поєднання роботи та навчання, аналіз плюсів і мінусів відіграє першочергову роль. І перед тим, як робити крок, слід серйозно подумати про наслідки.

Почнемо з гарного – із позитивних сторін працевлаштування студентів. Основні переваги роботи під час навчання – це:

  1. Отримання власних грошей. Це головна причина, через яку студенти починають шукати роботу. Особливо це актуально для іногородніх та іноземних студентів, які мешкають у гуртожитку чи на квартирі, тобто окремо від батьків. У такому разі доводиться вчитися самостійно розпоряджатися своїми грошима та планувати бюджет. Спочатку, швидше за все, це погано виходитиме і наприкінці місяця доведеться «затягувати паска». Підробіток у такому разі стане чудовою підмогою. А деяким студентам і вибирати не доводиться – без власного заробітку просто не зможуть вижити.
  2. Планування та дисципліна. Ви зможете поєднувати роботу та навчання лише в тому випадку, якщо навчитеся правильно планувати свій день, розподіляти сили, знаходити баланс між важливими завданнями та відпочинком. А це – необхідна навичка для будь-якої успішної людини. Вона дуже знадобиться вам у майбутньому!
  3. Набуття досвіду спілкування з роботодавцем. Закінчивши університет, ви вже матимете значні переваги перед своїми однокурсниками. Їм тільки доведеться отримувати досвід співбесіди та правильної поведінки при знайомстві з роботодавцем, а ви вже будете впевнені у собі.
  4. Відточування професійних навичок практично. Не секрет, що теоретичне навчання кардинально відрізняється від того, як усе працює на практиці. Побачивши свою спеціальність з іншого – практичного – боку, вам легше буде зрозуміти теоретичні основи, тож у навчанні це може бути корисним. Але це за умови, що ви працюватимете за своєю спеціалізацією.
  5. Можливість зрозуміти, що учбова спеціалізація вам не підходить та змінити її на ранніх етапах. Ситуація, коли людина відучилася 5 років в університеті, отримала диплом, знайшла роботу і зрозуміла, що це не справа її життя, душа зовсім не лежить до таких завдань – не рідкість. І це нормально, не варто себе ґвалтувати все життя лише тому, що диплом отримано. Почавши працювати в університеті за фахом, ви можете зрозуміти це раніше і змінити спеціальність. Це допоможе зберегти кілька років свого життя.

Якщо резюмувати, то позитив можна звести до трьох основних моментів – отримання власних грошей, дорослішання та можливість поглянути на свою майбутню професію зі зворотного, практичного боку. Але для повноти картини важливо розглянути і мінуси.

 

Недоліки роботи під час навчання

Якщо говорити про недоліки поєднання роботи та навчання, то їх менше, і якщо звести їх до спільного знаменника, ви просто отримуєте менше, ніж хотілося б. Тому головне не будувати наполеонівські плани. Реально оцінюйте свої сили та можливості – поки ви студент, ви не отримуватимете по 1000 євро щодня, ви заздритимете своїм непрацюючим друзям, а на червоний диплом претендувати працюючому студенту навряд чи варто. Чи готові ви піти на такі жертви?

Але перейдемо до аналізу недоліків. Серед основних мінусів зазначимо:

  1. Дефіцит часу. Вранці ви на заняттях в університеті, вдень та ввечері – на роботі. Коли виконувати домашні завдання? Тут би знайти час на повноцінний сон та обід. Так що вихідні у вас завжди будуть зайняті «підтягуванням хвостів» та відвідуванням бібліотек, поки ваші друзі розважатимуться та ходитимуть у кіно. Так, на розваги у вас буде набагато менше часу, і навряд чи ви матимете багато цікавих історій з часів студентства. Тож тут все залежить насамперед від ваших пріоритетів – наскільки вам важливе суспільне життя та друзі?
  2. Складнощі з концентрацією. Постійна зайнятість і безліч завдань у щоденнику часто призводять до того, що всі ваші думки зводяться до однієї тези – як би все встигнути. Через це ви не можете зосередитись на задачі, яка стоїть перед вами прямо зараз. У результаті результативність праці падає, і ви не встигаєте нічого. Але з цим можна навчитися боротися за допомогою тайм-менеджементу та психологічних практик.
  3. Невеликі зарплати. Студенти часто йдуть на низькооплачувану роботу, і навіть у великих компаніях їм можуть платити менше грошей, ніж іншим співробітникам, які виконують такі самі завдання. А це вбиває мотивацію працювати вже після отримання першої зарплати. Але тут потрібно набратися терпіння – через якийсь час заробітна плата зросте, оскільки у вас уже буде досвід.

Часто буває, що студент влаштовується на роботу, але не витримує напруги та кидає заробітки, повністю сконцентрувавшись на навчанні. Але все ж таки можна повторити спроби, доповнивши їх корисними рекомендаціями зі сфери тайм-менеджменту.

 

Декілька порад: як працювати студенту без шкоди навчання

Існує кілька лайф-хаків, які допомагають все встигати – працювати на кількох роботах або поєднувати роботу та навчання. Ми виділили 10 основних:

  1. Вам потрібний розклад. Тайм-менеджмент – це основа для працюючого студента. Вам потрібно розкласти свій день буквально на хвилини. Розбивайте всі завдання на невеликі кроки та розраховуйте, скільки часу у вас піде на кожен із них. Починайте із найскладніших завдань, особливо якщо ви любитель відкладати неприємні заняття на потім. Обов’язково заведіть щоденник або користуйтеся електронним органайзером – тримати все в пам’яті точно не вдасться.
  2. Дорога – це час. Витрачайте його з користю. Скільки часу ви витрачаєте щодня на дорогу на навчання та на роботу? Певно, чимало. У цей час ви можете готуватися до пар, читати літературу, складати план наступного дня або навіть виконувати домашні завдання. Для студента, що працює, кожна хвилина на рахунку!
  3. Відпочивайте достатньо часу. Не намагайтеся працювати по 16 годин на добу 7 днів на тиждень – інакше ви дуже швидко вигорите. Влаштовуйте хоча б один повноцінний вихідний на тиждень, а протягом дня виділяйте час на спорт, зустрічі з друзями. Спіть не менше 7-8 годин на добу. Повірте, втомлений організм – поганий помічник. Якщо ви достатньо відпочиватимете, то ті ж завдання зможете виконувати вдвічі швидше.
  4. Чесно оцінюйте свої сили. Молодість це час, коли хочеться згорнути гори. Але будьте реалістами – всіх грошей не заробити. Тому якщо вже ви і вирішили поєднувати роботу та навчання, краще йти на неповну ставку. У вас має залишатися час на себе. І якщо у вас не виходить поєднувати – визнайте це і відмовтеся від роботи.
  5. Зверніться до одногрупників. Якщо ви не змогли відвідати лекцію, попросіть конспект. Не встигаєте зробити “домашку” або не можете зрозуміти певну тему – зверніться до тих, хто зможе пояснити, показати приклад своєї роботи. Повірте, вам не відмовлять.
  6. Працюйте на половину ставки. Мабуть, на повну ставку вас і не візьмуть, особливо якщо ви навчаєтесь на перших курсах – роботодавець розуміє, що навчання займатиме багато часу. Але якщо ви все ж таки зможете знайти місце в компанії, в якій вас готові тримати на повний день, краще відмовтеся від цієї витівки. Повірте, ви просто не встигатимете.
  7. Почніть працювати влітку. По-перше, влітку ви зможете працювати на повну ставку і накопичити за цей час достатню суму грошей, що фінансово виявиться вигідніше. По-друге, за три місяці ви зрозумієте, чи зможете поєднувати роботу та навчання. І коли в університеті почнуться заняття, ви вже зможете усвідомлено вирішити – чи зможете одночасно встигати працювати і освоювати академічну програму.
  8. Спробуйте фріланс. Це дозволяє працювати у зручний час і брати на себе рівно те навантаження, яке ви можете “потягти”. Для роботи потрібен лише ноутбук, інтернет, вільний час та компетенції у певній ніші. Як фрілансер, ви можете працювати у сфері дизайну, займатися написанням статей, робити переклади, створювати сайти або тестувати додатки, наповнювати каталоги товарів як контент-менеджер. Знайти замовлення можна на спеціальних біржах фрілансу.
  9. Поговоріть із викладачами. Багато викладачів з розумінням ставляться до працюючих студентів, особливо якщо вони працевлаштовані за фахом, за яким здобувають освіту. Але обережно – результат може бути і зворотним, є випадки, коли навпаки до вас буде підвищена увага та вищі вимоги. Краще запитуйте у старшокурсників перед розмовою, як професор ставиться до вільного відвідування пар та працевлаштування студентів.
  10. Витрачайте частину зароблених грошей на саморозвиток. Мова про книги, походи до музеїв, додаткові курси та семінари. Не обов’язково професійні або за своєю спеціалізацією – загальний розвиток та вільна орієнтація у питаннях культури, мистецтва, історії також буде величезним плюсом вас як фахівця. Плюс це постійне тренування для мозку, яке не дає йому «засохнути».

Більшість цих порад стануть вам у нагоді і в майбутньому, коли ви поєднуватимете роботу з сім’єю. І навіть якщо ви зрозумієте, що одночасно працювати і вчитися ви не можете, плануйте свій день, правильно розподіляйте час, вчиться з користю витрачати кожну хвилину, не забувайте про відпочинок і завжди думайте про саморозвиток. Це звички успішної людини, чим би вона не займалася.

 

Польський досвід: практика поєднання роботи та навчання студентами Варшавського університету екології та права

У Польщі дуже позитивно ставляться до того, що студенти починають працювати ще під час навчання – особливо якщо вони стажуються чи працюють за своєю навчальною спеціальністю. Там вам не будуть ставити прогули та занижувати навчальний рейтинг – звичайно, за умови, що ви тягнете навчальну програму, вчасно здаєте всі завдання та легко складаєте заліки та іспити.

Більше того, у польських вищих навчальних закладах студентів стимулюють шукати стажування чи роботу та робити перші кроки щодо побудови кар’єри ще під час навчання. Розглянемо на прикладі Університету екології та управління у Варшаві. В університеті є спеціальний відділ – Бюро кар’єри. Там студентів консультують з питань профорієнтації, а також допомагають знайти стажування чи роботу на неповний робочий день. Причому роботодавці свідомо шукають студентів, тобто готові до того, що працівник працюватиме неповний робочий день і братиме вихідні або відпустку на період складання заліків та іспитів. І що найголовніше – це буде робота з вашої спеціалізації або близької до неї, тобто свій перший крок у побудові успішної кар’єри ви зробите ще на етапі студентства. Найчастіше студентам, які шукають підробіток самостійно, доводиться у кращому разі задовольнятися простими менеджерськими завданнями, а частіше працювати офіціантами чи промоутерами. Тому Бюро кар’єри стане дуже важливим помічником. На момент закінчення університету ви матимете значні конкурентні переваги перед своїми однокурсниками.

Бюро кар’єри також регулярно проводить ярмарки вакансій та зустрічі з роботодавцями – великими міжнародними та польськими компаніями. У рамках таких зустрічей можна знайти стажування (у Польщі всі стажування оплачуються) або роботу або дізнатися більше про професійні обов’язки, що допоможе підтягнути слабкі місця для майбутнього працевлаштування.

Університет екології та управління у Варшаві, як і багато польських вищих навчальних закладів, дуже позитивно ставляться до того, що студенти працюють та розпочинають самостійне життя ще в період студентства. З такою підтримкою можете не сумніватися – у вас вийде поєднувати навчання та роботу!

Евакуація в Польщу: що потрібно знати, корисні посилання
Варто знати
Евакуація в Польщу: що потрібно знати, корисні посилання
Офіційна релокація: в якій країні можна жити після закінчення навчання
Навчальний процес в Польщі
Офіційна релокація: в якій країні можна жити після закінчення навчання
Безкоштовне проживання для українців в 43 країнах світу – це реальність про яку мало хто знає
Відкрий для себе
Безкоштовне проживання для українців в 43 країнах світу – це реальність про яку мало хто знає
Як університети можуть швидко адаптуватися до нового середовища?
Новини України
Як університети можуть швидко адаптуватися до нового середовища?
Кохання та навчання в одному вузі – це добре чи погано
Навчання за кордоном
Кохання та навчання в одному вузі – це добре чи погано
Стажування у Європейському Союзі: плюси без мінусів
Без категории
Стажування у Європейському Союзі: плюси без мінусів
Освіта у Польщі: правила вступу без посередників у 2022 році
Блог
Освіта у Польщі: правила вступу без посередників у 2022 році
Перспективні професії 2023: які спеціалісти в Україні можуть розраховувати на підвищення зарплат навіть під час війни?
Варто знати
Перспективні професії 2023: які спеціалісти в Україні можуть розраховувати на підвищення зарплат навіть під час війни?
Куди вступати після 9 класу
Варто знати
Куди вступати після 9 класу
Швейцарські федеральні стипендії
MBA
Швейцарські федеральні стипендії
Освіта в Варшаві
Варшава
Освіта в Варшаві
IELTS та TOEFL – тести на знання англійської мови
Новини
IELTS та TOEFL – тести на знання англійської мови
ТОП-24 професії у 2024 році. Чому вчитися, щоб бути на гребні успіху?
Варто знати
ТОП-24 професії у 2024 році. Чому вчитися, щоб бути на гребні успіху?
Куди поступати після 11 класу: варіанти продовження освіти в Україні та безкоштовне навчання за кордоном
Варто знати
Куди поступати після 11 класу: варіанти продовження освіти в Україні та безкоштовне навчання за кордоном
Усе, що потрібно знати про особливості водіння в Польщі
Варто знати
Усе, що потрібно знати про особливості водіння в Польщі
ТОП-25 найбільш затребуваних професій у Європі: вибираємо спеціальність, з якою ви точно не залишитесь без грошей
IT і нові технології
ТОП-25 найбільш затребуваних професій у Європі: вибираємо спеціальність, з якою ви точно не залишитесь без грошей
ТОП-25 прибуткових жіночих професій: де дівчата можуть заробляти більше за чоловіків?
Варто знати
ТОП-25 прибуткових жіночих професій: де дівчата можуть заробляти більше за чоловіків?
ТОП-25 затребуваних професій 2023: де шукати цікаву роботу з високими зарплатами?
IT і нові технології
ТОП-25 затребуваних професій 2023: де шукати цікаву роботу з високими зарплатами?
Як вибрати свій ідеальний університет на сайті «Куди вступати»
Варто знати
Як вибрати свій ідеальний університет на сайті «Куди вступати»
Польща чекає на українських студентів: знижки та бонуси для абітурієнтів з України від найбільшого комерційного університету Варшави
Варто знати
Польща чекає на українських студентів: знижки та бонуси для абітурієнтів з України від найбільшого комерційного університету Варшави
Перспективні професії 2023: які спеціалісти в Україні можуть розраховувати на підвищення зарплат навіть під час війни?
Варто знати
Перспективні професії 2023: які спеціалісти в Україні можуть розраховувати на підвищення зарплат навіть під час війни?
Головні ризики  і переваги ChatGPT (штучного інтелекту) і чи корисний ChatGPT помічник?
IT і нові технології
Головні ризики і переваги ChatGPT (штучного інтелекту) і чи корисний ChatGPT помічник?
Як влаштуватись на роботу під час навчання: варіанти активності та алгоритм дій
Варто знати
Як влаштуватись на роботу під час навчання: варіанти активності та алгоритм дій
Erasmus+: стажування для студентів в Європі. Почни будувати кар’єру вже сьогодні!
Erasmus
Erasmus+: стажування для студентів в Європі. Почни будувати кар’єру вже сьогодні!
X
Send this to a friend