Евакуація в Польщу: що потрібно знати, корисні посилання

Станом на 7 березня, від російської агресії в Україні до Польщі втекли вже більше 2 млн людей. Польща стала основним локомотивом допомоги біженців: вона знаходиться недалеко, польська влада і населення активно переймаються проблемами українцям і надають максимальну допомогу. Організовані пункти швидкого перетину кордону, правила в’їзду спрощені, а вже на польській території створені максимально можливі комфортні умови: надається соціальне житло, гуманітарна допомога. Ми зібрали інформацію про те, як виїхати з України до Польщі, які правила діють для біженців, як влаштуватись на новому місці, якщо війна затягнеться. Рекомендуємо прочитати і поділитись цими матеріалами зі знайомими, які шукають прихистку і тиші через обстріли в їхніх містах.

(На момент написання статті всі подані ссилки буди активними)

Як виїхати до Польщі?

Найскладніший квест – дістатись до західних кордонів України. Тут вам потрібно орієнтуватись на розклад руху потягів «Укразалізниці» (евакуаційні потяги курсують щодня із Києва, Харкова, Вінниці та кількох інших міст), власні можливості чи допомогу волонтерів. Тут потрібно орієнтуватись на місцеву інформацію, яку надають органи влади у вашому населеному пункті. Вона змінюється дуже динамічно, в залежності від ситуації із обстрілами, тому детально зупинятись на цьому питанні не будемо.

Якщо ви вже у Львові, то виїхати можна потягами «Укразалізниці», організованими автобусами, власним авто чи навіть перейти кордон пішки. Розглянемо ключові питання евакуації із Львова до Польщі.

 

Скільки часу доведеться чекати на вокзалі?

Це залежить від кількості потягів і людей, які намагаються виїхати. Зі свого боку влада Україні і Польщі в співпраці з волонтерськими організаціями роблять все можливе, але враховуйте, що на вокзалі в очікуванні черги на потяг ви побудете 2-3 години і більше. Якщо ви приїхали на станцію надвечір, краще залишитись переночувати – організоване соціальне житло, приймають в свої оселі львів’яни. Волонтери на вокзалах і в місцях тимчасової ночівлі організують чай/каву, перекуси і повноцінну гарячу їжу.

На вокзалах діє жива черга, перевага віддається вагітним і жінкам з малолітніми дітьми, немовлятами і людям пенсійного віку. Квитки на евакуаційні потяги безкоштовні, їх надасть кондуктор вже у вагоні. На іноземців це правило не діє, вони мають придбати квиток у касі, він коштуватиме від 50 до 400 гривень.

 

Що робити, якщо ви їдете автівкою?

Обирайте пункти перетину, які найменш завантажені. Інформація змінюється кожного дня і з’являється в офіційних повідомленнях Державної прикордонної служби. Якщо автівка за документами належить не вам, а, приміром, чоловіку, потрібно звернутись до Державної митної служби – вона спростила процедуру перевірки, швидко встановлює, який стосунок має людина до машини, на якій перетинає кордон, і надають дозвіл на перетин кордону.

 

Які документи потрібні для перетину кордону?

Наразі і українська, і польська сторона суттєво спростили перетин кордону. Підходить внутрішній український паспорт-«книжечка», біометрія не обов’язкова. Навіть більше – якщо він протермінований, відсутня нова фотографія по досягненню 25-річного, 40-річного віку – вас пропустять. Діти можуть виїжджати за свідоцтвом про народження. Якщо дитина з одним із батьків чи опікунів, жодних складнощів не буде, навіть не потрібне нотаріальне підтвердження про згоду іншого з батьків. А от самостійно дитину через кордон офіційно не пропускають, але у кожній ситуації розбираються індивідуально. Приміром, якщо дітей супроводжують волонтери чи сусіди, знайомі, є прецеденти, коли з батьки просто зв’язувались телефоном і отримували усну згоду на вивіз малечі. Все вирішується на місці.

 

Ви везете з собою кота чи собаку без документів

Нічого страшного, не залишайте пухнастих друзів. Польща і інші країни ЄС дозволили в’їзд тварин без щеплень і ветеринарного паспорту. Якщо ви плануєте після Польщі поїхати в інші країни, польські ветеринарні клініки оформлять необхідні документи на місці. А місцеві волонтерські організації і приватні клініки надають допомогу тваринам – якщо у них від переїзду стрес, ускладнення хронічної хвороби чи травма, ви можете звернутись по допомогу і ветеринари нададуть її безкоштовно (звісно, якщо клініка пропонує волонтерську допомогу – це особисті ініціативи польського бізнесу).

 

Як влаштуватись на місці: соціальне житло і проживання у друзів і знайомих

У Польщі є кілька варіантів для поселення:

  • Соціальне житло, організоване польською владою та громадськими організаціями;
  • Поселення у знайомих чи рідних;
  • Житло, яке безкоштовно надають громадяни Польщі;
  • Оренда житла.

Зупинимось на кожному варіанті трохи детальніше. Звичайно, найзручніше, якщо вас готові прийняти ваші рідні чи друзі – у колі знайомих буде спокійніше.  Якщо рідні живуть у віддалених від кордонів районах, ви можете скористатись допомогою волонтерів по безкоштовному трансферу чи придбати квитки на громадський транспорт, він у Польщі працює без збоїв. Власне, ваші друзі зможуть докладно пояснити, як до них доїхати потягом чи автобусом.

Але якщо у вас немає нікого у Польщі, ви можете скористатись соціальним житлом чи знайти дах над головою в оселях простих поляків, які готові прийняти у себе українців.

Знайти житло ви можете за допомогою сайту https://ukrainesupport.net/uk/. Зручна система пошуку і фільтрації дозволяє досить оперативно знайти пропозиції по різним областям (їх у Польщі називають воєводствами) на потрібну кількість осіб. На сайті зазначається, скільки людей готові прийняти у кожному домі. Соціальне житло організовується у церквах, школах, спортивних залах, санаторіях чи театрах. Звісно, там менше комфорту, але як тимчасовий варіант це чудовий прихисток. У соціальному житлі вам забезпечать гарячою їжею, предметами першої необхідності та змінним одягом.

Оренда житла – це варіант для тих, у кого є фінансові ресурси і бажання отримати максимально комфортні умови. Якщо у вас є накопичення і ви готові платити за житло, намагайтесь скористатись саме цим варіантом, тому що кількість безкоштовних пропозицій обмежена, багато місць вже переповнені і комусь соціальне житло набагато потрібніше – для них це єдиний варіант знайти прихистов.

 

Волонтерська допомога: якщо ви опинились у скрутних умовах

Поляки максимально активно залучились до волонтерства і організації гуманітарної допомоги українцям. Наразі створено спеціальний сайт https://uasos.org/ua, на якому зібрано інформацію про різні волонтерські ініціативи. Він створений на трьох мовах – російській, українській та польській. Також існує низка інших ініціатив. Загалом, волонтери готові безкоштовно надати житло, продукти харчування (включаючи дитячі), речі першої необхідності, ліки, одяг, корми для тварин тощо.

 

Право на роботу і навчання

Українці можуть влаштуватись на роботу у Польщі. Польський уряд вже погодив видачу спеціальних посвідок, які дозволяють проживати, отримувати медичну допомогу і низку соціальних пільг на період від 18 до 36 місяців. І по цьому документу надається право на офіційне працевлаштування.

За оцінкою польськи економістів, польський ринок праці може запропонувати до 500 тисяч місць для українських працівників за мінімальними прогнозами і до 1,3 мільйонів робочих місць за максимальними. Зокрема, лише у комерційному секторів (сфері торгівлі) є до 150 тисяч робочих місць – на таку роботу можуть претендувати жінки з мінімальними знаннями польської мови. Якщо у вас немає фінансових накопичень, ви можете дуже швидко влаштуватись на роботу і почати отримувати гроші. Ми підготуємо додаткові матеріали на цю тему.

Українські вчені і студенти, які прибувають до Польщі, можуть продовжити навчання і наукову роботу. Зокрема, можна обрати ВНЗ за схожою спеціальністю із вашою і подати заяву про прийняття до навчання. Кожен університет має право самостійно вирішувати про правила переведення студентів із іноземних (включаючи українські) університетів, тому детальну інформацію потрібно уточнювати в адміністрації навчального закладу. Додаткову інформацію можна знайти на офіційному сайті https://study.gov.pl/.

 

Корисні ресурси для українських біженців в Польщі

Ось кілька корисних ресурсів, які допоможуть вам знайти житло і допомогу у різних питаннях у Польщі.

  • https://ukrainesupport.net/uk/ – окрім житла, тут ви знайдете пропозиції від волонтерів, владних структур та громадських організацій щодо надання безкоштовної юридичної допомоги і транспорту. Сайт двомовний – польською та українською мовою;
  • https://unitedforukraine.org/request-help – сайт, на якому українці за кордоном можуть запросити допомогу у таких питаннях – житло, юридичні консультації, екстрені контакти, центри підтримки біженців. Координатори швидко опрацюють запит і спрямують його до волонтерських та благодійними питаннями, які працюють саме в цій сфері і мають необхідні ресурси;
  • Допомога біженцям з України – велика польська база даних, де можна знайти допомогу у пошуку роботи, отриманню медичної, психологічної допомоги та юридичних консультацій. Нажаль, лише польською мовою;
  • Pomoc dla Ukrainy | Допомога Україні – польська фейсбук-спільнота, в якій розміщують оголошення про оренду і безкоштовне надання житла і іншу допомогу українцям.

На кордонах і у пунктах перетину постійно чергують волонтери, які зможуть надати додаткову інформацію, а також організують теплий прийом, чай-каву і їжу в очікуванні транспорту до місця розміщення.

Адреси пунктів прийому українських громадян:

– Pałac Suchodolskich Gminny Ośrodek Kultury i Turystyki, ul. Parkowa 5, 22-175 Dorohusk;

– Przygraniczne Centrum Kultury i Rekreacji, ul. Spółdzielcza 8, 22 – 540 Dołhobyczów;

– Zespół Szkół w Horodle, ul. Piłsudskiego 58, 22 – 523 Horodło;

– Szkoła Podstawowa w Lubyczy Królewskiej (zaplecze hali sportowej), ul. Jana III Sobieskiego 5, 22 – 680 Lubycza Królewska;

– Świetlica, Korczowa 155 37-552 Korczowa;

– Hala sportowa – Medyka 285, 37-732 Medyka;

– Szkoła Podstawowa w m. Krowica Sama 183, 37-625 Krowica Sama;

– Była Szkoła Podstawowa w Łodynie, Łodyna 41, 38-700 Ustrzyki Dolne.

Прохання до тих, хто залишив Україну: ви – обличчя нації

Наостанок хочемо звернутися до українців, які виїхали до Польщі. Пам’ятайте, ви зараз представляєте всю націю і на вас лежить дуже велика відповідальність: від вас багато в чому залежить, як будуть сприймати Україну за кордоном. Важливо, щоб нас бачили вдячною нацією. Не влаштовуйте гучних вечірок, не виказуйте невдячності, якщо вас щось не влаштовуйте. Варто розуміти, що поляки прийняли нас у свій дім – і їм також зараз не просто, вони роблять все, що можуть. Навпаки, спробуйте зі свого боку допомогти і віддячити господарям. Ви перукар? Запропонуйте безкоштовну зачіску волонтерам. Робите манікюр? Зробіть його дівчатам, які приймають вас на кордоні і роблять теплу каву. Візьміть участь у волонтерських ініціативах, замініть місцевих волонтерів на кухні для приготування їжі біженцям – волонтерам також потрібно інколи відпочивати. Проста допомога по господарству в оселях, в яких вас прийняли, сформує правильне уявлення про Україну як про країну вільних, але дуже вдячних і привітних людей.

Слідкуйте за оновленнями на нашому сайті – ми будемо постійно оновлювати матеріали і надавати контакти волонтерських організацій, які допомагають українцям.

Які  реалії навчального року 2020/ 2021 в Польщі  в умовах пандемії COVID – 19 і чи варто вступати до Польщі в 2021 році ?
Навчальний процес в Польщі
Які реалії навчального року 2020/ 2021 в Польщі в умовах пандемії COVID – 19 і чи варто вступати до Польщі в 2021 році ?
Вид на проживання в Польщі
Новини
Вид на проживання в Польщі
Стажування у Європейському Союзі: плюси без мінусів
Без категории
Стажування у Європейському Союзі: плюси без мінусів
Втілюємо мрії разом – вища освіта у Франції
Варто знати
Втілюємо мрії разом – вища освіта у Франції
Освіта у Вроцлаві
Вроцлав
Освіта у Вроцлаві
Як влаштуватись на роботу під час навчання: варіанти активності та алгоритм дій
Варто знати
Як влаштуватись на роботу під час навчання: варіанти активності та алгоритм дій
Вартість навчання в Польщі
Новини
Вартість навчання в Польщі
Освіта для любителів музики
Новини
Освіта для любителів музики
Освіта в Кракові
Краків
Освіта в Кракові
Освіта в Німеччині без грошей та іспитів в 2020
Освіта та навчання у Німеччині
Освіта в Німеччині без грошей та іспитів в 2020
Чи потрібне ЗНО, ДПА для вступу за кордон
ЗНО
Чи потрібне ЗНО, ДПА для вступу за кордон
Дізнайся інформацію про вступ “на живо”!
Новини
Дізнайся інформацію про вступ “на живо”!
ТОП-24 професії у 2024 році. Чому вчитися, щоб бути на гребні успіху?
Варто знати
ТОП-24 професії у 2024 році. Чому вчитися, щоб бути на гребні успіху?
Куди поступати після 11 класу: варіанти продовження освіти в Україні та безкоштовне навчання за кордоном
Варто знати
Куди поступати після 11 класу: варіанти продовження освіти в Україні та безкоштовне навчання за кордоном
Усе, що потрібно знати про особливості водіння в Польщі
Варто знати
Усе, що потрібно знати про особливості водіння в Польщі
ТОП-25 найбільш затребуваних професій у Європі: вибираємо спеціальність, з якою ви точно не залишитесь без грошей
IT і нові технології
ТОП-25 найбільш затребуваних професій у Європі: вибираємо спеціальність, з якою ви точно не залишитесь без грошей
ТОП-25 прибуткових жіночих професій: де дівчата можуть заробляти більше за чоловіків?
Варто знати
ТОП-25 прибуткових жіночих професій: де дівчата можуть заробляти більше за чоловіків?
ТОП-25 затребуваних професій 2023: де шукати цікаву роботу з високими зарплатами?
IT і нові технології
ТОП-25 затребуваних професій 2023: де шукати цікаву роботу з високими зарплатами?
Як вибрати свій ідеальний університет на сайті «Куди вступати»
Варто знати
Як вибрати свій ідеальний університет на сайті «Куди вступати»
Польща чекає на українських студентів: знижки та бонуси для абітурієнтів з України від найбільшого комерційного університету Варшави
Варто знати
Польща чекає на українських студентів: знижки та бонуси для абітурієнтів з України від найбільшого комерційного університету Варшави
Перспективні професії 2023: які спеціалісти в Україні можуть розраховувати на підвищення зарплат навіть під час війни?
Варто знати
Перспективні професії 2023: які спеціалісти в Україні можуть розраховувати на підвищення зарплат навіть під час війни?
Головні ризики  і переваги ChatGPT (штучного інтелекту) і чи корисний ChatGPT помічник?
IT і нові технології
Головні ризики і переваги ChatGPT (штучного інтелекту) і чи корисний ChatGPT помічник?
Як влаштуватись на роботу під час навчання: варіанти активності та алгоритм дій
Варто знати
Як влаштуватись на роботу під час навчання: варіанти активності та алгоритм дій
Erasmus+: стажування для студентів в Європі. Почни будувати кар’єру вже сьогодні!
Erasmus
Erasmus+: стажування для студентів в Європі. Почни будувати кар’єру вже сьогодні!
X
Send this to a friend