Вся правда про вищу освіту у Великобританії

  1. Система освіти у Великобританії
  2. Дошкільна освіта
  3. Початкова школа
  4. Середня школа
  5. Вищі навчальні заклади
  6. Відмінності у навчанні  Великобританії та Україні
  7. Переваги навчання у Великобританії
  8. Тривалість навчання
  9. Навчальний рік
  10. Іспити
  11. Стипендії
  12. Наукові ступені
  13. Вартість навчання
  14. Проживання
  15. Продукти харчування
  16. Транспорт

Вища освіта у Великобританії

Про рівень вищої освіти у Великобританії можуть свідчити всього дві назви – «Оксфорд» та «Кембридж». Ці два університети створені ще у 12-13 століттях і з того часу стали справжніми символами якісної та високої освіти. Довгий час освіта у країні вважалась виключно елітарною.

Головною ознакою вищої освіти у Великобританії є автономність університетів. Заклади мають право самі регулювати навчальні курси, програми та методи викладання. У країні прийнято виділяти три підсистеми у загальному освітньому руслі: Англійську, Північно Ірландську та Шотландську. Перші дві системи подібні за структурою та принципами виконання. Шотландська модель розвивалась більш ізольовано. Як і в більшості країн, у Великобританії існує приватний та державний сектори. Останній є більш чисельним та активно регулюється урядом.

Для іноземних студентів університети Великобританії є особливо привабливими. Адже отримання диплому в одному із ВНЗ Англії – це престижність, прекрасна перспектива та яскраве свідчення про високий рівень. Про якість надання вищої освіти у цій країні свідчать щорічні рейтинги серед світових ВНЗ, де британські університети впевнено займають високі позиції.

Університети Великобританії відкриті для іноземних студентів. Про це свідчать статистичні данні, відповідно до яких число іноземців, які отримують вищу освіту у британських ВНЗ складає 18 % від загальної кількості студентів, а це близько 440 тисяч молодих людей з різних куточків світу. Це найвищий показник у Європі та ІІ у світі (перше місце посідають виші США).

Система освіти у Великобританії

У 1944 році для впорядкування системи вищої освіти Англії було прийнято «Закон про освіту». Згідно з прийнятим законодавством усі громадяни Британії віком від 5 до 16 років зобов’язані отримати вчасно середню освіту.

Середня освіта поділяється на основні рівні:

  •        Elementary School – початкова школа, розрахована на дітей віком від 5 до 11 років;
  •        Secondary School – середня школа, у якій навчаються діти віком від 11 до 16 років;
  •        Further Education – післяшкільна освіта для молоді віком 16-18 років.

В країні існує дві шкільні програми, які дещо відмінні одна від іншої. Згідно з англійською системою освіти в початковій школі діти навчаються до 11 років, за шотландською – до 12 років.

Дошкільна освіта

На сегмент дошкільної освіти спрямована особлива увага. У дошкільній освіті задіяні практично 100% дітей відповідного віку. Виховання дошкільнят здійснюється у приватних та державних навчальних закладах. Функціонують ясла, класи та ігрові групи. Також розвиваються «сімейні» групи, розраховані на діток різного віком від 6 місяців і до 5 років.

Початкова школа

Навчання у початковій школі повинні отримувати усі дітки, яким виповнилося 5 років. При цьому, середовище навчання наближене до домашньої атмосфери та проводиться в ігровій формі.

Дітей віком від 7 до 11 років переводять до початкової школи. Залежно від рівня знань та навиків, які виявляє учень, дітей прийнято розділяти на три групи:

  •        «А» – здібні учні, які мають хорошу підготовку до школи та виявляють хороші інтелектуальні здібності;
  •        «В» – до цієї групи відносяться діти з посередніми навиками, які не виявляють особливого інтересу до навчання;
  •        «С» – діти з поганим рівнем підготовки, слабкими здібностями, які практично не вміють читати, писати та рахувати.

Середня школа

Середня освіта у Великобританії є обов’язковою для усіх дітей віком до 16 років. Існує основні типи шкіл:

  •        Граматичні;
  •        Об’єднані;
  •        Сучасні;
  •        Технологічні.

Також у Великобританії функціонують школи закритого типу – інтернати з роздільною системою навчання під назвою «паблік скулз».

Граматичні школи

У таких закладах учні здобувають повну середню освіту і після завершення можуть вступати до вищих навчальних закладів на будь-які навчальні спеціальності. Як правило, до таких закладів потрапляють лише 15% учнів, які закінчили початкову школу і є вихідцями середнього класу. Досить часто таких учнів перегруповують під час навчального процесу відповідно до рівня знань. Це класична школа з гуманітарним та природничо-математичним напрямком. Старшокласники мають можливість навчатися за індивідуальними програмами.

Сучасна школа

Більшість учнів початкової школи переходять до середньої сучасної школи, після закінчення якої отримують лише довідку. Такий документ не є атестатом та не дає права вступати до ВНЗ. Такі школи спрямовані на навчання масових професій. Загальноосвітні напрямки навчання мінімізовані.

Об’єднані школи

Такі школи об’єднують у собі усі типи середньої школи. Вони лише формально мають єдиний навчальний план, який на практиці розділяє учнів на різні потоки в залежності від складності програми.

Технологічні коледжі

Такий тип середньої освіти виник у 1988 році. Тамтешні технологічні коледжі створені для підготовки спеціалістів вищого рівня промислового сектору Для цього уряд та великі промислові гіганти жваво надають коледжам різноманітні субсидії, спрямовані на покращення навчального процесу. У технологічних коледжах переважають природничі науки та технологічні напрямки.

Паблік скулз

Такі заклади створені для підготовки учнів до вступу в університети. Випускники прагнуть в майбутньому зайняти хороші посади у політичних колах, армії, церкві та економічних структурах. На даний час у Британії функціонує більше 120 паблік скулз для чоловіків. У них навчається близько 50 тисяч учнів. Напрямок підготовки – гуманітарний, з нахилом до природничо-математичних спеціальностей та практичного спрямування.

Вищі навчальні заклади

Як і в більшості європейських країн, у Великобританії діє триступнева система вищої освіти. Так, випускники мають можливість навчатися спочатку на бакалавріаті. У Англії та Уельсі для отримання диплому бакалавра потрібно вчитися 3 роки. У Шотландії термін навчання на бакалавра триває 4 роки. Для того, щоб українському випускнику вступити на бакалавріат, необхідно мати атестат про завершення навчання у середній школі з високими оцінками та рік навчання в одному з українських університетів. Альтернативою є диплом програм:

  • A-level;
  • IB;
  • Foundation Year.

Після отримання диплому бакалавра студенти мають можливість навчатися на магістратурі. Термін навчання складає 1-2 роки в залежності від обраної спеціальності.

Для навчання на докторантурі потрібно отримати диплом магістра. Термін навчання складає 3-4 роки.

Українські студенти мають можливість обирати серед таких типів ВНЗ Великобританії:

  •        Університети з приватною та державною формою власності, які проводять підготовку бакалаврів, магістрів та докторів за різними навчальними напрямками;
  •        Бізнес-школи, які відомі на весь світ завдяки високому рівню підготовки студентів за напрямками «Економіка» та «Фінанси», які грунтуються на програмах МВА;
  •        Творчі особистості мають можливість навчатися в мистецьких академіях;

Відмінності у навчанні у Великобританії та Україні

Найголовніша відмінність полягає у тому, що тривалість навчання в українських школах складає 11 років. У Великобританії діти навчаються у школі 13 років. Тому наш атестат не є еквівалентним англійському. Також існує обов’язкова умова для вступників – повноліття на момент зарахування. До ВНЗ Великобританії практично не зараховують студентів, яким не виповнилось 18 років. Саме тому українським абітурієнтам необхідно проходити додаткові курси або вступати після закінчення одного курсу університету в Україні.

Існують суттєві відмінності і у самому процесі навчання:

  •        Більша частина навчального процесу (70%) спрямована на самопідготовку студентів. Перед лекцією студенти повинні ознайомитися з усіма необхідними матеріалами і відвідувати їх не як слухачі, а як активні учасники – обговорювати тему з викладачем, задавати питання та пропонувати власні ідеї. Цей метод вважається набагато ефективнішим.
  •        Кожен студент повинен самостійно працювати над собою під час навчального процесу. Молода людина повинна сама формувати свою особистість як професіонала, працювати над розкриттям потенціалу, слідкувати за дисципліною та показати високий рівень самоконтролю.
  •        Якщо студент не може зрозуміти тему, йому допомагають як викладачі, так і однокурсники. Тут не бояться попросити про допомогу і на усі прохання швидко реагують та не відмовляють. Кожен навчальний заклад прагне навчити, насамперед, спеціаліста.

Переваги навчання для українців

  •       Великобританія є однією з лідируючих країн по всьому світу за якістю надання вищої освіти;
  •        В країні функціонує більше 100 університетів державної форми власності, які мають відмінну репутацію на міжнародному рівні;
  •        Велике різноманіття навчальних напрямків та професії, в тому числі і вузькопрофільних спеціальностей. Студенти мають можливість отримати диплом європейського зразка практично в будь якій сфері знань;
  •        Велика кількість грантів та стипендій для іноземців, які покривають або значно зменшують затрати на навчання та проживання для іноземців;
  •        Використання у навчальному процесі передових технологій та потужна науково-матеріальна база, розроблена за останніми світовими стандартами;
  •        Вступні іспити проводяться лише під час набору студентів на окремі творчі спеціальності;
  •        Високий відсоток працевлаштування випускників після закінчення навчання у багатьох країнах по всьому світу. Випускників британських ВНЗ цінують у більшості країн;
  •        Вивчення англійської мови на високому рівні, що є потужним поштовхом для розвитку хорошої кар’єри;
  •        Студенти мають можливість одночасно навчатися напрацювати (не більше 20 робочих годин на тиждень). Цьому сприяє політика окремих навчальних закладів Великобританії.

Тривалість навчання

Щоб стати власником диплому бакалавра у Великобританії необхідно пройти навчання терміном 3 роки. Але існують навчальні напрямки, які вимагають наявність практичної роботи. До таких напрямків відносяться мода, архітектура, дизайн та медицина. Відповідно, на навчання за цими напрямками потрібно витратити більше часу. Приміром, майбутні дизайнери повинні мати диплом підготовчих курсів тривалістю 1-2 роки і лише потім пройти основний курс тривалістю 3 роки. Для медичних спеціальностей підготовчі курси тривають значно довше і загальний термін навчання може складати 6-7 років лише для отримання диплому бакалавра.

Навчальний рік

Початок навчального року у Великобританії співпадає з українським і стартує 1 вересня. Формальною датою закінчення навчання є 30 серпня, але на практиці закінчується набагато швидше.

Усі ВНЗ Великобританії самостійно вирішують терміни закінчення навчального року, але повинні дотримуватись основних критеріїв:

  • Заняття закінчуються у червні;
  • На протязі року є 3-5 тижнів перерви на релігійні свята.

Іспити

У питанні контролю над роботою та знаннями студентів ВНЗ також є автономними. Більшість вишів роблять наголос на підсумкових іспитах. Також регулярно проводиться поточний контроль знань. На основі отриманих результатів приймається рішення про переведення студента на наступний рівень або курс.

Стипендії

Стипендійні програми та гранти на навчання у Великобританії отримати дуже важко. Через високу якість навчання безкоштовних програм практично не існує. Але якщо пощастить пройти жорсткий відбір та стати власником гранту на навчання – такі виплати можуть компенсувати не лише навчання, а й проживання та навіть вартість авіаквитків.

Найчастіше гранти розраховані на певну навчальну програму або спеціальність. На фінансову допомогу можуть розраховувати лише ті абітурієнти, які дійсно мають фінансові труднощі і можуть це довести. Якщо студент має гарні оцінки та хорошу репутацію у ВНЗ, але фінансово забезпечений – то на стипендію чи грант розраховувати марно.

Також існує можливість отримувати фінансову допомогу від спонсорів, фондів та приватних компаній. Будь-якій із цих організацій потрібно у мотиваційному листі довести свою користь у майбутньому. Чим чіткіше викладені цілі – тим більше шансів отримати фінансову підтримку.

Наукові ступені

Наукові ступені присвоюються лише після закінчення навчального курсу, незалежно від рівня навчання. Існує два види ступенів – загальні та професійні, які теж поділяються на кілька ступенів.

Для отримання ступеня бакалавра необхідно пройти навчання тривалістю 3-4 роки. Після закінчення занять та успішного складання іспитів студенти стають власниками ступеня бакалавра з природничих дисциплін, гуманітарних наук або інших напрямків.

Існують коледжі, у яких диплом про вищу освіту можна отримати вже через 2 роки навчання.

Для отримання диплому магістра необхідно пройти навчання та практичні заняття в області спеціалізації протягом 1-2 років.

Третій ступінь – звання магістра філософії присвоюється після 2 додаткових років навчання та успішного захисту дисертації. Ступінь доктора філософії можна отримати після подальшого трирічного навчання та захисту дисертації.

Докторами наук можуть бути спеціалісти різних галузей, зокрема юристи, гуманітарії, теологи, фахівці з медичних та природничих наук.

Вартість навчання

Варто відмітити, що вартість навчання у ВНЗ Великобританії є досить високою. Але такі ціни зумовлені високим рівнем надання освіти та престижністю університетів на світовому рівні. У Британії нараховується більше 100 державних університетів, вартість навчання у яких варіюється від 8 до 18 тисяч фунтів стерлінгів у рік. Розмір плати за навчання залежить від престижності навчального закладу, його місцезнаходження, рейтингу на міжнародному рівні та популярності навчальної спеціальності.

Університетів з приватною формою власності в Британії всього п’ять і вартість навчання у таких закладах складає від 10 до 16 тисяч фунтів стерлінгів в рік. Найдорожчими вважаються програми МВА та бізнес-школи, за рік навчання у яких доведеться заплатити від 10 до 50 тисяч фунтів стерлінгів.

Проживання

Великобританія вважається досить дорогою країною не лише для навчання, а й для проживання. Витрати на харчування, оренду житла та проїзд залежать від місцевості. Так, у найпопулярніших містах для студентів Оксфорді, Кембриджі та Лондоні доведеться витратити від 7 до 10 тисяч фунтів стерлінгів у рік. У інших містах такі витрати можуть скласти від 6 до 9 тисяч на рік.

Студенти можуть обрати, де їм проживати:

  • У гуртожитку одномісні або двомісні кімнати;
  • Жити у сім’ї;
  • Орендувати квартиру самостійно або з друзями.

Найдешевше жити у студентських містечках, таких як Кардиф або Ноттінгем.

Продукти харчування

Як уже зазначалось, Великобританія є однією з найдорожчих країн для проживання. Тому вартість продуктів з основного споживчого кошика є досить високою:

  • Молоко 1л. – 1.10 Євро;
  • Хліб – 1.10 Євро;
  • Яйця – 2.20 Євро за 12 шт;
  • Сир – 6.30 Євро за 1 кг;
  • Яблука – 2.10 Євро за 1 кг;
  • Картопля – 1.30 Євро за 1 кг;
  • Рис – 1.10 Євро за 1 кг;
  • Телятина – 8.70 Євро за 1 кг;
  • Курятина – 6.60 Євро за 1 кг;
  • Пляшка води 0.33 л – 1.00 Євро;
  • Капучіно – 3.00 Євро.

Якщо розраховувати на харчування в кафе та недорогих ресторанах, за обід потрібно заплатити від 9.40 до 14 Євро. У закладах швидкого харчування обід коштує від 5.40 до 7.60 Євро.

Транспорт

Якщо знайти квартиру чи гуртожиток у студентському містечку не пощастило, доведеться додатково витрачатися на проїзд у громадському транспорті. Вартість одного квитка становить від 2.10 до 3.50 Євро. На покупку місячного абонементу доведеться витратити від 56 до 103 Євро. Ціни залежать від міста проживання.

Дізнайтесь про ТОП 3 найдорожчих університетів.

ТОП-25 найбільш затребуваних професій у Європі: вибираємо спеціальність, з якою ви точно не залишитесь без грошей
IT і нові технології
ТОП-25 найбільш затребуваних професій у Європі: вибираємо спеціальність, з якою ви точно не залишитесь без грошей
Освіта в Любліні
Люблін
Освіта в Любліні
Робота під час навчання: привабливо, але не для всіх
Варто знати
Робота під час навчання: привабливо, але не для всіх
Безкоштовне проживання для українців в 43 країнах світу – це реальність про яку мало хто знає
Відкрий для себе
Безкоштовне проживання для українців в 43 країнах світу – це реальність про яку мало хто знає
Скільки коштує освіта у Польщі та на які пільги можуть розраховувати українські студенти?
Варшава
Скільки коштує освіта у Польщі та на які пільги можуть розраховувати українські студенти?
Освіта у Польщі: правила вступу без посередників у 2022 році
Блог
Освіта у Польщі: правила вступу без посередників у 2022 році
Стипендії для студентів Польщі у 2020/2021 навчальному році
Новини
Стипендії для студентів Польщі у 2020/2021 навчальному році
Проведення онлайн презентацій польських вузів
Освіта та навчання у Польщі
Проведення онлайн презентацій польських вузів
Вартість навчання в Польщі
Новини
Вартість навчання в Польщі
20 порталів та інтернет-ресурсів з пошуку роботи у Польщі
Варто знати
20 порталів та інтернет-ресурсів з пошуку роботи у Польщі
Професії майбутнього 2020/2030
Навчання за кордоном
Професії майбутнього 2020/2030
Польща чекає на українських студентів: знижки та бонуси для абітурієнтів з України від найбільшого комерційного університету Варшави
Варто знати
Польща чекає на українських студентів: знижки та бонуси для абітурієнтів з України від найбільшого комерційного університету Варшави
ТОП-24 професії у 2024 році. Чому вчитися, щоб бути на гребні успіху?
Варто знати
ТОП-24 професії у 2024 році. Чому вчитися, щоб бути на гребні успіху?
Куди поступати після 11 класу: варіанти продовження освіти в Україні та безкоштовне навчання за кордоном
Варто знати
Куди поступати після 11 класу: варіанти продовження освіти в Україні та безкоштовне навчання за кордоном
Усе, що потрібно знати про особливості водіння в Польщі
Варто знати
Усе, що потрібно знати про особливості водіння в Польщі
ТОП-25 найбільш затребуваних професій у Європі: вибираємо спеціальність, з якою ви точно не залишитесь без грошей
IT і нові технології
ТОП-25 найбільш затребуваних професій у Європі: вибираємо спеціальність, з якою ви точно не залишитесь без грошей
ТОП-25 прибуткових жіночих професій: де дівчата можуть заробляти більше за чоловіків?
Варто знати
ТОП-25 прибуткових жіночих професій: де дівчата можуть заробляти більше за чоловіків?
ТОП-25 затребуваних професій 2023: де шукати цікаву роботу з високими зарплатами?
IT і нові технології
ТОП-25 затребуваних професій 2023: де шукати цікаву роботу з високими зарплатами?
Як вибрати свій ідеальний університет на сайті «Куди вступати»
Варто знати
Як вибрати свій ідеальний університет на сайті «Куди вступати»
Польща чекає на українських студентів: знижки та бонуси для абітурієнтів з України від найбільшого комерційного університету Варшави
Варто знати
Польща чекає на українських студентів: знижки та бонуси для абітурієнтів з України від найбільшого комерційного університету Варшави
Перспективні професії 2023: які спеціалісти в Україні можуть розраховувати на підвищення зарплат навіть під час війни?
Варто знати
Перспективні професії 2023: які спеціалісти в Україні можуть розраховувати на підвищення зарплат навіть під час війни?
Головні ризики  і переваги ChatGPT (штучного інтелекту) і чи корисний ChatGPT помічник?
IT і нові технології
Головні ризики і переваги ChatGPT (штучного інтелекту) і чи корисний ChatGPT помічник?
Як влаштуватись на роботу під час навчання: варіанти активності та алгоритм дій
Варто знати
Як влаштуватись на роботу під час навчання: варіанти активності та алгоритм дій
Erasmus+: стажування для студентів в Європі. Почни будувати кар’єру вже сьогодні!
Erasmus
Erasmus+: стажування для студентів в Європі. Почни будувати кар’єру вже сьогодні!
X
Send this to a friend