Вся правда про вищу освіту у Польщі

 

 1. Вища освіта у Польщі
 2. Система освіти в Польщі
 3. Дошкільна освіта
 4. Початкова школа
 5. Гімназія
 6. Середня школа
 7. Вищі навчальні заклади
 8. Переваги навчання
 9. Тривалість навчання
 10. Навчальний рік
 11. Іспити
 12. Стипендії
 13. Дипломи
 14. Наукові ступені
 15. Проходження практики і стажування
 16. Вартість навчання
 17. Проживання
 18. Продукти харчування
 19. Транспорт

Вища освіта у Польщі

Система вищої освіти Польщі є однією з найбільш привабливих та доступних для молодих абітурієнтів та студентів. Причиною такій тенденції є доступність, оптимальна система ціноутворення, широкий спектр навчальних спеціальностей, зручність у проживанні та ін. Особливо за останні роки рівень освіти у Польщі активно просунувся уперед і ця тенденція до покращення продовжується понині. Збільшується не лише кількість навчальних закладів, навчальних напрямків, а й якість надання знань.

Навчання в Польщі дозволяє не лише отримати якісну вищу освіту європейського зразка, а й провести кілька років у ВНЗ сучасного зразка або у тих, які були збудовані ще у 14 столітті.   

Сучасна система вищої освіти у Польщі має подібні принципи та схеми, як і у інших європейських країнах. До того ж, уряд країни прийняв закон, за яких студенти іноземці мають право вступати но ВНЗ Польщі на таких самих умовах, як і місцеві абітурієнти. Це рішення було вчасним та правильним, адже на місця поляків, які відправилися здобувати вищу освіту до країн ЄС, змогли приїхати не менш здібні та талановиті іноземці. Кількість бажаючих навчатися у вишах Польщі щороку зростає, тому уряд зацікавлений і в тому, щоб якомога більше покращити та спростити перебування в країні для іноземних студентів.

Таким чином, іноземні студенти мають чудову можливість навчатися в Польщі у ВНЗ з Болонською системою освіти, тим самим піднімаючи статус країни на міжнародному рівні.

Для українських абітурієнтів Польські ВНЗ привабливі тим, що знаходяться порівняно не далеко та існує зручне транспортне сполучення. Вартість навчання у польських вишах нижча, ніж у столичних ВНЗ, а якість при цьому не гірша.

Ще один факт на користь навчання у Польщі – відсутність спеціалізованої підготовки перед вступом. Для того, щоб стати студентом польського ВНЗ достатньо мати документ про закінчення школи (11 класів) та бажання навчатися. Лише деякі навчальні заклади виставляють додаткові вимоги, але для тих, хто хоче отримати вищу освіту в омріяному ВНЗ Польщі це не стане перешкодою.

З кожним роком молодь все більше прагне отримати якісну вищу освіту і навчання у Польщі є прекрасним варіантом для здійснення мрій сучасних абітурієнтів.

Система освіти в Польщі

Структура освіти у Польщі має основні етапи:

 • Дошкільна освіта;
 • Базова середня освіта
  • Початкова школа;
  • Середня школа;
  • Гімназії;
  • Муніципальні школи і т.д.
 • Вища освіта.

Поляки та іноземці мають практично однакові права на освіту починаючи від дитячих садочків. Тобто до досягнення 18-річного віку або до моменту закінчення середньої школи мають усі права на отримання якісної освіти та опіки у державних закладах на безкоштовній основі. Доплачувати необхідно лише за перебування та догляд. Розмір доплат залежить від населеного пункту та визначається органами місцевої влади.

Для дітей іноземців, які не володіють польською мовою на потрібному рівні існують додаткові безкоштовні курси для її вивчення. Скористатися такою послугою можна на протязі перших 12 місяців перебування у Польщі.

Також існують приватні та громадські навчальні заклади, вартість навчання та перебування у яких значно вище. Але і тут існує система пільгових місць та безоплатної освіти за рахунок стипендій.

Дошкільна освіта (Przedszkole)

У Польщі батьки мають можливість обирати: віддавати дитину з 3-річного віку у дошкільні навчальні заклади, або займатися вихованням самостійно. Крім того, існують ясла для діток від 1 до 3 років, а також спеціалізовані міні-ясла домашнього типу з кваліфікованими няньками. Для діток віком від 1,5 до 3 років функціонує Клуб малюка – своєрідна підготовка до дитячого садка.

Дітки віком від 3 до 6 років мають право відвідувати державні та приватні дошкільні навчальні заклади. Обов’язковим є лише останній рік підготовки перед школою або «нулівка», яку повинні відвідувати усі дітки без винятку.

Для того, щоб потрапити у державний дитячий садочок, потрібно пройти електронну систему реєстрації, але для цього потрібно мати номер PESEL. Для іноземців передбачено заповнення заявки на чергу до садочку безпосередньо у дошкільному закладі. Умови вступу до садочку для іноземців та поляків рівні.

Також можна скористатися послугами приватного дитячого садка. Якщо дитина перебуває у закладі більше 5 годин протягом дня, за харчування потрібно сплатити 8 злотих за день. Також, за додаткові години перебування від 1 до 3 злотих за годину. Таким чином, відвідування приватного садочка в місць обходиться в 300-400 злотих. Вартість може відрізнятися в залежності від регіону та населеного пункту.  

Початкова школа (Szkoła podstawowa)

Початкова освіта у Польщі складається з двох етапів:

 1. 1-3 клас: інтегроване навчання школярів, де всі заняття проводить один вчитель. Лише заняття з іноземної мови, фізкультури та музики можуть проводити інші викладачі.
 2. 4-6 клас: заняття проводять вчителі, які мають певні навчальні профілі. Школярі мають 8 різних предметів. Для кожного класу призначають окремого класного керівника. Після закінчення навчання у початковій школі учні повинні скласти тестування.

Гімназія (Gimnazjum)

Тривалість навчання у гімназії складає 3 роки. В цей період учні вивчають загальні дисципліни. В кінці навчання також необхідно складати тестування, яке складається з трьох частин: природничо-математична, гуманітарна, мовна. Лише після успішного складання іспитів учень має право вступити до середньої школи.

Середня школа (Szkoła ponadgimnazjalne)

Тривалість навчання відрізняється в залежності від типу навчального закладу, так, навчання у ліцеї загального спрямування, як і у профільному ліцеї складає 3 роки. Тривалість навчання у технікумі складає 4 роки У професійному училищі потрібно вчитися 2-3 роки. Після закінчення навчання також потрібно складати іспит  – атестат зрілості матура (Matura). Цей іспит складають випускники ліцеїв, технікумів та училищ і на основі його результатів вони можуть вступати у до польських університетів.

Вищі навчальні заклади (Szkoły Wyższe)

Система вищої освіти у Польщі має лише незначні відмінності від української. Як відомо, Польща у 1999 році приєдналася до Болонського навчального процесу, відповідно до якої здобування вищої освіти відбувається поетапно. Для отримання повної вищої освіти потрібно провчитися не менше, ніж 5 років.

Польська система вищої освіти розділена на три рівні:

 1. Бакалавр (BA, licencjat), тривалість навчання 3 роки (6 семестрів); Бакалавр-інженер (BSc, Inzyneir), тривалість навчання складає 3,5 роки або 7 семестрів;
 2. Магістр (MA, Magister) з тривалістю навчання 2 роки (4 семестри) або 1,5 роки (3 семестри);
 3. Доктор (PhD, Doctor).

Також існує неподільна магістратура, тривалість навчання складає 5 років або 10 семестрів.

Відмінності між польською та українською системою освіти

Незважаючи на те, що Україна та Польща сусідні держави – відмінності між навчальними процесами існують суттєві. Особливо відчутні вони для студентів, які приїхали з України з дипломом бакалавра для отримання у Польщі ступеня магістра.

 • На відміну від України, в Польщі навчальний рік починається з 1 жовтня. Додатковий місяць канікул дає можливість краще підготуватись до нового навчального року, відпочити, або ж заробити гроші на подальше навчання.
 • Сесія складається з лекцій. Семінари студенти здають ще до сесійного періоду. Здебільшого в цей період студенти складають тести письмово. Усні оцінювання відбуваються дуже рідко.
 • Єдина та загальна електронна система, в якій кожен польський студент має свій акаунт. В цій системі вказані усі данні про навчальні дисципліни, прізвища та імена викладачів, розклад, оцінки, контакти одногрупників та багато іншої корисної інформації.
 • Кожен студент сам обирає дисципліни, які буде вивчати. Деканат лише визначає перелік «обов’язкових курсів» – які міняти не можна. Дисципліни «на вибір» теж пропонує деканат, але які саме відвідувати – обирає студент самостійно.
 • Викладачі на початку кожного курсу повідомляють для студентів, скільки годин можуть пропустити останні. Також вони надають свої контакти, щоб студенти могли в зручний час з ними зв’язатися.
 • Студенти починають писати наукову роботу ще з першого курсу. Студент повинен обрати собі керівника, з яким буде консультуватись протягом усього процесу написання. Захищати таку роботу потрібно в кінці навчання.
 • Під час Різдвяних та Великодніх свят по всій країні влаштовують невеликі канікули, щоб усі мали можливість відсвяткувати у сімейному колі.

Переваги навчання

Навчання в Польщі для іноземців має безліч переваг:

 • Можливість отримати диплом європейського зразка;
 • Отримання хороших знань за доступною ціною;
 • Активна позиція польської влади щодо покращення перебування іноземців під час навчання у Польщі;
 • Територіальна близькість Польщі для студентів з посрадянських країн;
 • Культура та менталітет наших народів не дуже сильно відрізняються, тому адаптація іноземних студентів пройде швидше та легше;
 • Польська мова проста для вивчення та дуже схожа на українську та російську;
 • Польща – одна з небагатьох країн, яка має оптимальні ціни на навчання та проживання.

Саме тому, наші студенти не будуть відчувати себе «чужими» у Польщі, а період адаптації пройде швидко та легко. До того ж, чисельність українських студентів у польських ВНЗ щороку збільшується, як і кількість наших земляків, які залишаються там працювати. Усі ці фактори дуже добре впливають на швидкість адаптації і сам період навчання та проживання, що робить Польщу ще більш привабливою для українських абітурієнтів.

Тривалість навчання

Період навчання у польських ВНЗ залежить від обраної спеціальності та наукового ступеню. Так, тривалість навчання на бакалавра з гуманітарних дисциплін триває 3 роки або 6 семестрів, на бакалавра з технічних дисциплін – на пів року довше або 7-8 семестрів. Термін навчання на магістратурі, незалежно від спеціальності, триває 1,5-2 роки або 3-4 семестри. Винятком є лише медичні спеціальності, психологія та право, де неподільна магістратура триває 5 років або 10 семестрів. Період післядипломної освіти складає 1-1,5 роки або 1-2 семестри.

Навчальний рік

Тривалість навчального року мало відрізняється від українського. Весь період навчання розділено на два семестри: осінньо-зимовий та весняно-літній. З року в рік періоди навчання та канікул практично не змінюються, тому пропонуємо ознайомитися з базовими датами:

 •        Початок навчання з 1 жовтня, триває до 20 грудня;
 •        Різдвяні канікули з 21 грудня по 2 січня;
 •        Продовження першого семестру навчання з 3 по 20 січня;
 •        Сесія з 21 січня по 5 лютого;
 •        Період зимових канікул зазвичай триває з 6 по 15 лютого;
 •        У період з 16 по 28 лютого польські студенти мають можливість доздати або перездати зимову сесію;
 •        Другий семестр розпочинається з 1 березня і триває до Великодніх свят;
 •        Пасхальні канікули, відповідно до календаря, можуть бути з кінця березня по кінець квітня і тривають 5-7 днів;
 •        Навчання триває до 5 червня;
 •        Літня сесія триває з 6 по 25 червня;
 •        З 26 червня по 1 жовтня – літні канікули;
 •        У період з 1 по 15 жовтня студенти мають можливість до здати або перездати літню сесію.

Іспити

Усі студенти, без винятку, в кінці кожного семестру повинні складати іспити. Частіше у ВНЗ Польщі такі тестування відбуваються у письмовій формі, набагато рідше у усній. Кількість іспитів залежить від числа предметів, які вивчалися за семестр. Розумові здібності студентів оцінюються за стандартною системою, де «2» це незадовільний результат, а «5» – відмінний.

Стипендії

Ще однією перевагою навчання в Польщі є те, що практично кожен державний навчальний заклад має свої стипендійні програми. До того ж, у кожному вузі їх може бути одразу кілька різних. Найбільше стипендійних програм та грантів мають популярні ВНЗ, їх кількість може складати до 25. Отож, практично усі студенти мають можливість отримувати різноманітні доплати під час навчання у Польщі.

Стипендії можуть бути призначені за високі академічні досягнення, відмінні спортивні результати, у вигляді допомоги на проживання та згідно з законом про соціальні виплати.

Більш детально дізнатися про умови отримання грантів можна на нашому сайті у розділі «Гранти», а також у представників обраного ВНЗ.

Дипломи

Кожен студент польського ВНЗ, який успішно склав іспити, отримує європейський диплом, який визнають у всіх країнах.

Наукові ступені

Після закінчення ВНЗ Польщі, випускники мають можливість отримати такі наукові ступені:

 •        BA, licencjat – Бакалавр. Присвоюється для випускників університетів та коледжів після навчання протягом 3,5 років;
 •        BSc, inzynier – Бакалавр. Присвоюється для випускників технічних, економічних та сільськогосподарських напрямків, які протягом 3,5-4 років навчалися в коледжі або університеті;
 •        MA, MSc, magister – Магістр. Ступінь, який мають можливість отримати лікарі, дантисти, ветеринари, мистецтвознавці та архітектори, які пройшли навчання в ВНЗ на протязі 5 або 6 років. Бакалаври також можуть стати власниками звання магістра після додаткового періоду навчання тривалістю 2-2,5 роки;
 •        PhD, doktor – доктор наук. Присвоюється для вчених, які захистили дисертації та вдало склали тестування за обраною спеціальністю. Для вступу на докторантуру необхідно обов’язково отримати диплом магістра.

Проходження практики і стажування

Головна відмінність європейської системи освіти від вітчизняної полягає в тому, що за кордоном основна увага саме на практичні заняття. Саме тому під час навчального процесу у ВНЗ Польщі в першу чергу звертають увагу саме на отримання практичних знань, шляхом проведення практичних занять для набуття саме практичних навиків. І це стосується усіх спеціальностей без винятку. Крім того, завдяки активній співпраці польських ВНЗ з низкою європейських вишів, студенти мають можливість проходити практику та стажування у різних країнах Європи.

Практичні заняття є невід’ємною частиною навчального процесу та проводяться як під час навчання, так і на канікулах.

Вартість навчання

Що стосується цін на навчання в Польщі, то вартість здобування вищої освіти у цій європейській країні вважається доступною. В середньому, за навчання у Польщі потрібно заплатити:

 •        Від 800 євро в рік за навчання в приватному ВНЗ;
 •        Від 2000 євро в рік для навчання в приватному ВНЗ;
 •        Для іноземців навчання з зарахуванням на конкурсній основі – безкоштовне;
 •        Навчання для тих, хто має карту поляка – безкоштовне.

Крім того, для повної організації навчального процесу необхідно покривати і наступні трати:

 •        Обов’язковою умовою для відкриття візи є наявність страхового полісу. Коштує медичне страхування у Польщі близько 30 євро в рік.
 •        Сплата консульського збору у розмірі 18,5 євро (фіксована сума).
 •        Трати на харчування, проживання та проїзд в межах 300 євро в місяць.

Оплата навчання може відбуватися за рік, або за семестр. Також існує одноразовий вступний внесок для усіх студентів, розмір якого складає 350 євро. Цей внесок дозволяє забезпечувати студентів усім необхідним, починаючи від канцелярії і закінчуючи формою.

Проживання

Практично всі навчальні заклади Польщі державної та приватної форми власності спроможні забезпечувати своїх студентів хорошими гуртожитками. Також можна орендувати житло або окрему кімнатку. Розмір орендної плати варіюється від 400 до 750 злотих.

Варто відмітити, що у Польщі існують як приватні, так і звичайні гуртожитки для студентів. Кожен студент може самостійно обирати, де їм проживати.

Приватні університети та коледжі не завжди мають можливість поселити своїх студентів у приватизовані гуртожитки. В таких ситуаціях студентів поселяють у квартири або приватні гуртожитки. Вартість проживання в середньому коштує від 450 до 800 злотих у місяць.

Також існує можливість оренди квартири. Але в такому випадку, крім квартплати, необхідно оплачувати комунальні послуги, які у сусідній Польщі досить дорогі. Таким чином, вартість оренди житла для однієї людини варіюється в межах від 500 до 1500 злотих в місяць – в залежності від міста та умов проживання. В середньому, студенти у Польщі витрачають на квартплату від 600 до 800 злотих в місяць.

Харчування

Польські студенти купують продукти харчування за власний рахунок. При будь-якому університеті та коледжі функціонують їдальні, де вартість харчування зазвичай нижче. Для прикладу, комплексний обід в студентській їдальні коштує від 12 до 15 злотих.

Також можна купувати продукти харчування в супермаркетах та магазинах, яких у Польщі вдосталь. Найбільш привабливими по відношенню «ціна-якість» є торгові мережі Biedronka, Carefur, TESCO, ціни у яких є найбільш привабливими та доступними для студентів. На харчування в місяць витрачається в середньому від 110 до 160 євро в місяць.

Пропонуємо порівняти ціни з базового продуктового кошику у польських магазинах:

 •        Найдешевші тут йогурт, картопля, морква – 1,5 злотих;
 •        За молоко, овочевий набір для приготування перших страв, соки та хліб, макарони та яблука потрібно заплатити від 2 до 2,5 злотих;
 •        Масло та рис (4 порції) коштують в середньому 3 злотих;
 •        Цукор, соняшникова олія (1 л.), чай (50 пакетиків) – від 4 до 5 злотих;
 •        Консервовані продукти коштують від 1 до 5 злотих;
 •        Ковбаса та кава (500 гр.) – від 11 до 17 злотих;
 •        Найдорожчий сир – 17 злотих;
 •        Курятина, свинина та телятина – від 15 до 25 злотих.

Також пропонуємо ознайомитися з цінами на харчування в кафе. В середньому, в день на харчування в подібних закладах доведеться витратити не більше 10 євро або 40 злотих.

Отож, сніданок та вечеря коштує від 8 до 12 злотих, обід – від 12 до 15 злотих.

Транспорт

Найбільш поширеним у Польщі серед студентів є громадський транспорт. У містах вільно курсують автобуси, трамваї та в деяких навіть метро. Транспорт рухається чітко по графіку, розклад руху можна дізнатися на кожній зупинці.

Оплата за проїзд відбувається шляхом покупки білету в будь-якому кіоску або автобусі. Як тільки пасажир заходить в автобус, він повинен прокомпостувати білет.

Є кілька видів квитків:

 •        Короткочасні (діють 30 хвилин);
 •        На добу;
 •        Одноразові;
 •        Багаторазові та ін.

Також існує особлива категорія квитків для студентів, які коштую практично вдвічі дешевше. При купівлі проїзного можна показати студентський квиток, та заплатити за абонемент вдвічі дешевше.

Також варто зазначити, що у різних містах різна вартість проїзного квитка. Для прикладу, у Любліні вартість квитка складає 2,4 злотих, а у Варшаві в два рази вище.

В Польщі функціоную зручний телефонний додаток, який допомагає відслідковувати рух громадського транспорту, особливо зручних для тих, хто погано знає місто. Цей додаток http://jakdojade.pl/.

Для студентів є можливість купити місячний або піврічний проїзний квиток для вільного проїзду у різних видах міського транспорту, користуючись при цьому студентським квитком. Ціна тридцятиденного проїзного абонементу з необмеженим числом поїздок – 50 злотих. Придбати такий абонемент можуть студенти практично на кожній зупинці за допомогою спеціальних автоматів.  

Про можливості безкоштовно навчатись в Польші читай тут.

Дізнайтесь також всю правду про вищу освіту у Великобританії.

Стажування у Європейському Союзі: плюси без мінусів
Без категории
Стажування у Європейському Союзі: плюси без мінусів
Вся правда про навчання в Чехії в умовах пандемії COVID – 19
Варто знати
Вся правда про навчання в Чехії в умовах пандемії COVID – 19
Освіта у Вроцлаві
Вроцлав
Освіта у Вроцлаві
ТОП-24 професії у 2024 році. Чому вчитися, щоб бути на гребні успіху?
Варто знати
ТОП-24 професії у 2024 році. Чому вчитися, щоб бути на гребні успіху?
Чи потрібне ЗНО, ДПА для вступу за кордон
ЗНО
Чи потрібне ЗНО, ДПА для вступу за кордон
Осінній та весняний набори у системі вищої освіти Польщі. Що робити українцям до жовтня 2022?
Варто знати
Осінній та весняний набори у системі вищої освіти Польщі. Що робити українцям до жовтня 2022?
50 чатів взаємодопомоги для біженців у Європі
Без категории
50 чатів взаємодопомоги для біженців у Європі
Продовжити навчання у Польщі: запущено 01.04.22 р .спеціальну програму для студентів та аспірантів з України
Варто знати
Продовжити навчання у Польщі: запущено 01.04.22 р .спеціальну програму для студентів та аспірантів з України
Іноземні стипендії у Європі: хто може навчатися безкоштовно?
Навчання за кордоном
Іноземні стипендії у Європі: хто може навчатися безкоштовно?
ТОП жіночих професій у 2022 році
Блог
ТОП жіночих професій у 2022 році
Програма Німеччини ZAV – як знайти роботу в Germany в 2020 році
Освіта та навчання у Німеччині
Програма Німеччини ZAV – як знайти роботу в Germany в 2020 році
Вступ до Німеччини під час Covid-19. Як вступити до Німецького університету  в 2021 році ?
Без категории
Вступ до Німеччини під час Covid-19. Як вступити до Німецького університету  в 2021 році ?
ТОП-24 професії у 2024 році. Чому вчитися, щоб бути на гребні успіху?
Варто знати
ТОП-24 професії у 2024 році. Чому вчитися, щоб бути на гребні успіху?
Куди поступати після 11 класу: варіанти продовження освіти в Україні та безкоштовне навчання за кордоном
Варто знати
Куди поступати після 11 класу: варіанти продовження освіти в Україні та безкоштовне навчання за кордоном
Усе, що потрібно знати про особливості водіння в Польщі
Варто знати
Усе, що потрібно знати про особливості водіння в Польщі
ТОП-25 найбільш затребуваних професій у Європі: вибираємо спеціальність, з якою ви точно не залишитесь без грошей
IT і нові технології
ТОП-25 найбільш затребуваних професій у Європі: вибираємо спеціальність, з якою ви точно не залишитесь без грошей
ТОП-25 прибуткових жіночих професій: де дівчата можуть заробляти більше за чоловіків?
Варто знати
ТОП-25 прибуткових жіночих професій: де дівчата можуть заробляти більше за чоловіків?
ТОП-25 затребуваних професій 2023: де шукати цікаву роботу з високими зарплатами?
IT і нові технології
ТОП-25 затребуваних професій 2023: де шукати цікаву роботу з високими зарплатами?
Як вибрати свій ідеальний університет на сайті «Куди вступати»
Варто знати
Як вибрати свій ідеальний університет на сайті «Куди вступати»
Польща чекає на українських студентів: знижки та бонуси для абітурієнтів з України від найбільшого комерційного університету Варшави
Варто знати
Польща чекає на українських студентів: знижки та бонуси для абітурієнтів з України від найбільшого комерційного університету Варшави
Перспективні професії 2023: які спеціалісти в Україні можуть розраховувати на підвищення зарплат навіть під час війни?
Варто знати
Перспективні професії 2023: які спеціалісти в Україні можуть розраховувати на підвищення зарплат навіть під час війни?
Головні ризики і переваги ChatGPT (штучного інтелекту) і чи корисний ChatGPT помічник?
IT і нові технології
Головні ризики і переваги ChatGPT (штучного інтелекту) і чи корисний ChatGPT помічник?
Як влаштуватись на роботу під час навчання: варіанти активності та алгоритм дій
Варто знати
Як влаштуватись на роботу під час навчання: варіанти активності та алгоритм дій
Erasmus+: стажування для студентів в Європі. Почни будувати кар’єру вже сьогодні!
Erasmus
Erasmus+: стажування для студентів в Європі. Почни будувати кар’єру вже сьогодні!
X
Send this to a friend