Освіта у Польщі: правила вступу без посередників у 2022 році

Навчання у Польщі користується дедалі більшою популярністю серед українців. Якщо вже на етапі здобуття вищої освіти ви націлені на роботу у великій міжнародній компанії або побудові власного бізнесу, що працює на зовнішні ринки, отримати диплом закордонного університету буде чудовою можливістю підвищити свою цінність як фахівця. З таким дипломом ви зможете знайти роботу в ЄС без підтвердження кваліфікації та додаткових атестацій. Плюс вступити до Польщі до університету досить просто – інколи навіть легше, ніж в Україні.

Розглянемо, як вступити до вищого навчального закладу у Польщі без посередників на прикладі престижного Університету екології та управління у Варшаві.

Особливості вищої навчальної освіти в Польщі для українських студентів

Навчання у Польщі має цілу низку переваг для українських студентів. Воно дає офіційне право на отримання посвідки на проживання з подальшим отриманням громадянства, відкриває доступ до працевлаштування у великі європейські компанії. Ви можете навчатися англійською мовою, підвищуючи рівень володіння нею, і в будь-якому випадку за час проживання в Польщі вивчити польську – тобто до кінця навчання володітимете як мінімум трьома мовами. Програма  бакалаврату у Польщі триває лише 3 роки, а не 4 як в Україні.

Є й мінуси. Вступити на безкоштовну форму навчання або отримати стипендію складно, а вартість навчання вища за українську. Плюс проживання також вимагатиме більше коштів. Але якщо є бажання здобути якісну європейську освіту, ці проблеми можна вирішити. Тим більше що під час навчання можна офіційно працювати у Польщі.

Посередники для вступу до іноземних вузів: а чи потрібні вони?

У Польщі достатньо демократичні умови для вступу до вищих навчальних закладів. Найчастіше зарахування на платну форму навчання навіть не передбачає іспитів чи співбесіди, досить просто подати повний пакет документів. Чим, власне, і займається посередник – він замість вас заповнить анкету, замовить та проконтролює виконання апостилю документів польською мовою, їх своєчасне подання. Ви легко можете це зробити і самі.

Послуги посередника ніяк не впливають на ваші шанси зарахування до польського університету – в країні дуже суворо карається корупція, тож якщо вам обіцяють пільгові умови, не вірте. Єдина причина, з якої варто звернутися до посередників, – якщо у вас є зайві гроші і немає бажання займатися бюрократією та паперовою тяганиною.

Вступаємо до польського ВНЗ: на прикладі Університету екології та управління у Варшаві

Університет екології та управління у Варшаві – один із найвідоміших та найпрестижніших навчальних закладів у країні. Це приватний навчальний заклад, тому передбачено лише платні програми, навчання проводиться польською або англійською мовою. Тут можна здобути якісну освіту у сфері архітектури, дизайну інтер’єру, будівництва, машинобудування, охорони навколишнього середовища, управління. Передбачено денну та заочну форму навчання (на відміну від української практики, остання передбачає заняття по суботах та у неділю двічі на місяць протягом усього року за винятком канікул). Після закінчення навчання видається диплом міжнародного зразка, спеціалістам не потрібно підтверджувати кваліфікацію в Європі, а роботодавці готові брати студентів на стажування під час навчання та на роботу одразу після закінчення навчання.

Вступити до Варшавського університету екології та управління українські абітурієнти можуть на лояльних умовах. Розглянемо їх докладніше.

Правила та умови вступу

Ключова умова для здобуття освіти у Польщі – це бажання. Решта – формальності, які просто потрібно пройти.

Вступ до польського університету залежить від освіти, яку вже має абітурієнт. Система навчання у Польщі передбачає кілька рівнів, які відрізняються між собою за тривалістю та дипломом по закінченню:

– Перший рівень – це бакалаврат. Вступити можуть випускники з атестатом про закінчення середньої школи (атестат зрілості), навчання в залежності від обраної спеціальності триває 6-7 місяців;

– другий рівень – магістратура. Вступити на магістра можуть лише бакалаври, диплом про закінчення бакалаврату може бути як українським, так і європейським. Навчання займе 3-4 семестри (півтора-два роки);

– повний цикл – бакалаврат + магістратура. Навчання триває 9-12 семестрів, надходять за атестатом зрілості;

– третій рівень – аспірантура, яку зараховують лише дипломованих магістрів. За результатом навчання потрібно написати дисертацію, а після її захисту здобути кандидатський ступінь.

Окремо варто згадати післядипломну освіту. Після неї ви не отримаєте науковий ступінь чи диплом, але зможете підвищити свій рівень кваліфікації та підняти свої позиції на ринку праці.

У Польщі немає обмежень за віком для абітурієнтів, але неофіційно багато навчальних закладів вимагають, щоб атестат зрілості було видано не пізніше ніж за три роки до вступу. Часто така вимога зустрічається при вступі на денну форму навчання.

Неповнолітні можуть стати студентами в Університеті екології та управління, але в такому разі вони мають на час навчання або проживати з батьками, або отримати нотаріально завірений дозвіл від батьків на виїзд за кордон. Під час оформлення навчальної візи для неповнолітніх у консульстві можуть вимагати дані про опікунів, але це лише бюрократична формальність, яка легко вирішується.

Чи приймають на бюджет?

У Польщі немає поняття «бюджету» у нашому розумінні. У країні є приватні та державні навчальні заклади. У перших всі навчаються платно, а ось у державних деяким студентам надається право не платити за навчання. Безкоштовно здобути освіту мають право:

– громадяни Польської Республіки;

– іноземці, які мають Карту Поляка (докладніше зупинимося на цьому питанні пізніше);

– іноземці, які набули офіційного статусу біженця;

– резиденти ЄС із довгостроковим статусом, за умови, що його отримано на території Польщі;

– резиденти ЄС із робочою візою за умови, що вони проживають у Польщі;

– громадяни ЄС та Швейцарії.

Українці, якщо вони не мають Карти Поляка або статусу резидента, можуть навчатися тільки на платному відділенні. Проте урядом країни передбачено стипендії, які можуть повністю або частково покривати вартість навчання, проживання та інші витрати. Стипендії можуть бути:

– державними, від уряду Польщі, які розподіляються міністром освіти відповідно до затверджених квот;

– урядовими від інших країн;

– приватними, від благодійних фондів та організацій.

Також є стипендії, які передбачають обнулення плати за навчання. Вони надаються на основі домовленостей між державами.

Процес зарахування до ВНЗ

Правила вступу до польського університету регламентуються внутрішньою політикою кожного навчального закладу, але загалом вони стандартні. У цьому випадку ми орієнтуємося на умови зарахування до Університету екології та управління у Варшаві.

Від українських абітурієнтів вимагаються такі документи:

– атестат про середню освіту або диплом про закінчення навчального закладу вищого рівня за умови, що він визнається у Польщі. Документи обов’язково мають бути перекладені польською мовою – потрібно подати оригінал та апостиль. Якщо ви робите переклад в Україні, окрім нотаріального завірення потрібне консульське;

– 3 фотографії 3,5 х4,5;

– заповнена анкета навчального закладу. Її можна отримати в університеті або завантажити із сайту https://wseiz.pl;

– копія закордонного паспорта, а для неповнолітніх копія свідоцтва про народження, посвідчення особи опікуна та його дозволу від батьків/опікунів на виїзд за кордон, завіреного нотаріально;

– документ, який підтверджує рівень володіння мовою – польською чи англійською, залежно від мови, якою буде вестися викладання. Їх можна отримати у сертифікаційних центрах, на курсах вивчення іноземних мов, а деяких університетах провести атестацію можуть на місці.

Іспитів для вступу до польських вишів зазвичай немає. Вони можуть проводитись лише для певних спеціальностей. Часто замість іспиту проводиться співбесіда. Але завжди враховується середній бал у атестаті про шкільну освіту.

Після зарахування до університету абітурієнт отримує офіційний документ під назвою Zaswiadczenie o przyjęciu cizoziemca na studia. Він знадобиться для оформлення візи або картки побуту – документа, що підтверджує тимчасове проживання в країні.

Як правило, приймальні комісії працюють з липня по вересень, а навчання розпочинається з початком осені – як і в Україні. Але в деяких випадках робота приймальної комісії може тривати до жовтня, якщо програма має недобір студентів. Окремі програми передбачають початок навчання із другого семестру – з березня. Відповідно, і термін подання документів зсувається.

Як вступити до польського ВНЗ з Картою поляка?

Карта поляка дає пільги при вступі, дає право на безоплатну освіту в державному виші та дещо полегшує процес вступу. Існує два варіанти вступу до університету за Картою поляка – через консультантів та самостійно.

Вступ із Картою поляка через консульство

Такий варіант передбачає, що ви можете пройти процедуру в Україні, у консульстві у своєму чи найближчому обласному центрі. Процес зарахування відбувається таким чином:

– консульство оголошує початок набору абітурієнтів. Зазвичай набір починається у лютому-березні та триває до середини квітня;

– заповнення анкети. Можна заповнити її онлайн або завантажити та занести в консульство;

– збір документів – той же список, що наводився вище, плюс Карта поляка;

– подача документів. Процедура дуже схожа на отримання Карти поляка. Вона передбачає співбесіду з консулом польською мовою про культуру, історію Польщі;

– складання іспитів. Зазвичай їх призначають на травень. Крім двох іспитів про спеціалізацію передбачено перевірку знання польської мови. Всі іспити проходять в один день, перерва між ними – лише 5-10 хвилин;

– отримання результатів. Доведеться почекати всього 1-2 дні, після чого консульство оприлюднить бали за всі іспити. Якщо їх буде достатньо, абітурієнт автоматично зараховується до вузу.

Тим, хто не набрав потрібної кількості балів, дозволять скласти іспити повторно. Але якщо і друга спроба буде невдалою, можна спробувати сили наступного року.

Після цього залишається подати документи до університету (консульство надасть список) і розпочати навчання на безкоштовній формі з початком осені.

Вступ із Карти поляка самостійно

Якщо ви хочете вступати безпосередньо в Польщі, процедура буде такою самою, як і для польських громадян. Потрібно з’ясувати в університеті терміни подання документів, дату складання іспитів та пройти їх разом із польськими абітурієнтами.

Зазначимо, що на складання іспитів українцям не потрібно отримувати візу – поїхати можна за безвізом.

Вартість навчання для іноземних студентів

Вартість навчання для українських студентів така сама, як і для поляків, які навчаються на платній основі. Вона залежить насамперед від обраної спеціальності та навчального закладу та може варіюватися в діапазоні від 2100 до 5200 євро на рік. Оплату можна розбивати по семестрах. Зверніть увагу, що оплатити програму потрібно до початку навчання – квитанція про оплату буде потрібна для отримання візи.

Як легалізувати перебування в країні під час навчання?

Щоб розпочати навчання, студенту потрібно отримати студентську візу – за безвізом можна скласти іспити, проте режим 180 днів у ЄС/90 днів в Україні не дозволить проходити навчальну програму. Але зручніше оформити карту побуту – це аналог посвідки на проживання, документ, який відкриває доступ до цілого ряду пільг та державних послуг.

Працевлаштування для студентів на період навчання

На час навчання студенти польських вишів можуть працювати офіційно, не отримуючи додаткових дозволів. Можна працевлаштуватися за фахом та проходити стажування, яке допоможе побудувати кар’єру у своїй професії, або знайти підробіток в іншій сфері. Зарплата допоможе оплатити навчання, проживання та особисті витрати. Але не варто працювати на шкоду навчанню – вирішіть для себе, чи зможете ви потягнути подвійне навантаження.

ТОП-24 професії у 2024 році. Чому вчитися, щоб бути на гребні успіху?
Варто знати
ТОП-24 професії у 2024 році. Чому вчитися, щоб бути на гребні успіху?
ТОП-25 затребуваних професій 2023: де шукати цікаву роботу з високими зарплатами?
IT і нові технології
ТОП-25 затребуваних професій 2023: де шукати цікаву роботу з високими зарплатами?
Безкоштовний транспорт, зв’язок,  соціальні послуги
Навчальний процес в Польщі
Безкоштовний транспорт, зв’язок, соціальні послуги
Як університети можуть швидко адаптуватися до нового середовища?
Новини України
Як університети можуть швидко адаптуватися до нового середовища?
Безкоштовне проживання для українців в 43 країнах світу – це реальність про яку мало хто знає
Відкрий для себе
Безкоштовне проживання для українців в 43 країнах світу – це реальність про яку мало хто знає
Робота під час навчання: привабливо, але не для всіх
Варто знати
Робота під час навчання: привабливо, але не для всіх
Освіта в Варшаві
Варшава
Освіта в Варшаві
Офіційна релокація: в якій країні можна жити після закінчення навчання
Навчальний процес в Польщі
Офіційна релокація: в якій країні можна жити після закінчення навчання
Куди вступати після 9 класу
Варто знати
Куди вступати після 9 класу
50 чатів взаємодопомоги для біженців у Європі
Без категории
50 чатів взаємодопомоги для біженців у Європі
IELTS та TOEFL – тести на знання англійської мови
Новини
IELTS та TOEFL – тести на знання англійської мови
ТОП жіночих професій у 2022 році
Блог
ТОП жіночих професій у 2022 році
ТОП-24 професії у 2024 році. Чому вчитися, щоб бути на гребні успіху?
Варто знати
ТОП-24 професії у 2024 році. Чому вчитися, щоб бути на гребні успіху?
Куди поступати після 11 класу: варіанти продовження освіти в Україні та безкоштовне навчання за кордоном
Варто знати
Куди поступати після 11 класу: варіанти продовження освіти в Україні та безкоштовне навчання за кордоном
Усе, що потрібно знати про особливості водіння в Польщі
Варто знати
Усе, що потрібно знати про особливості водіння в Польщі
ТОП-25 найбільш затребуваних професій у Європі: вибираємо спеціальність, з якою ви точно не залишитесь без грошей
IT і нові технології
ТОП-25 найбільш затребуваних професій у Європі: вибираємо спеціальність, з якою ви точно не залишитесь без грошей
ТОП-25 прибуткових жіночих професій: де дівчата можуть заробляти більше за чоловіків?
Варто знати
ТОП-25 прибуткових жіночих професій: де дівчата можуть заробляти більше за чоловіків?
ТОП-25 затребуваних професій 2023: де шукати цікаву роботу з високими зарплатами?
IT і нові технології
ТОП-25 затребуваних професій 2023: де шукати цікаву роботу з високими зарплатами?
Як вибрати свій ідеальний університет на сайті «Куди вступати»
Варто знати
Як вибрати свій ідеальний університет на сайті «Куди вступати»
Польща чекає на українських студентів: знижки та бонуси для абітурієнтів з України від найбільшого комерційного університету Варшави
Варто знати
Польща чекає на українських студентів: знижки та бонуси для абітурієнтів з України від найбільшого комерційного університету Варшави
Перспективні професії 2023: які спеціалісти в Україні можуть розраховувати на підвищення зарплат навіть під час війни?
Варто знати
Перспективні професії 2023: які спеціалісти в Україні можуть розраховувати на підвищення зарплат навіть під час війни?
Головні ризики  і переваги ChatGPT (штучного інтелекту) і чи корисний ChatGPT помічник?
IT і нові технології
Головні ризики і переваги ChatGPT (штучного інтелекту) і чи корисний ChatGPT помічник?
Як влаштуватись на роботу під час навчання: варіанти активності та алгоритм дій
Варто знати
Як влаштуватись на роботу під час навчання: варіанти активності та алгоритм дій
Erasmus+: стажування для студентів в Європі. Почни будувати кар’єру вже сьогодні!
Erasmus
Erasmus+: стажування для студентів в Європі. Почни будувати кар’єру вже сьогодні!
X
Send this to a friend