Вища освіта у Франції

Вища освіта у Франції
1. Система освіти в Франції
2. Дошкільна освіта
3. Початкова школа
4. Коледж
5. Ліцей
6. Вищі навчальні заклади
7. «Вища школа»
8. Переваги навчання у Франції
9. Тривалість навчання
10. Умови вступу
11. Навчальний рік
12. Стипендії
13. Дипломи та наукові ступені
14. Проходження практики і стажування
15. Вартість навчання
16. Проживання
17. Продукти харчування
18. Транспорт

Франція – ще одна країна, яку дуже полюбляють іноземні студенти. В рейтингу найпопулярніших ВНЗ Франція заслужено займає третє місце (після США та Великобританії). Приємним є те, що іноземні студенти можуть вступати до французьких університетів на тих самих умовах, що й місцеві абітурієнти. На кожного іноземного студента щорічно виділяється з бюджету 35 тисяч франків. Іноземні студенти навчаються у французьких ВНЗ на тих самих умовах, що й місцеві абітурієнти.
Студентів тут приваблює багатовіковий досвід Сорбонни, Монпельє та Стразбургу, які успішно запровадили прогресивну систему освіти, в поєднанні з широким спектром навчальних програм. Ще одна важлива перевага – це можливість отримати престижний європейський диплом, який визнається практично по всьому світу. У цій країні велика увага приділяється саме розвитку освіти та пошуку нових методів навчання. На державному рівні з бюджету виділяється кожного року 21% коштів саме на освітню сферу.
Одна із основних особливостей освітньої системи Франції – це однаково висока якість надання освіти як у центрі, так і у провінціях.
Система освіти в Франції
Історія місцевої системи освіти бере свій початок ще з часів заснування Сорбонни. Більш точно рамки були окреслені у 1880-1890 роках. З того часу мало чого змінилося. Освіта у країні є безкоштовною, не має релігійного спрямування та є обов’язковою для усіх французьких дітей віком від 6 до 16 років. У країні успішно функціонують як приватні, так і державні заклади. Приватні школи відвідують близько 20% дітей, решта – 80% навчаються в державних закладах. Регулювання навчальних програм та організація іспитів та конкурсів у приватних та державних закладах відбувається виключно державою. На видачу усіх дипломів до рівня бакалавра має право лише держава.
Структура освіти у Франції має такі складові:
· Від 2 до 6 років – дошкільна освіта;
· Від 6 до 11 років – початкова освіта;
· Від 11 до 18 років – середня освіта, по закінченню якої випускники складають іспити та отримують ступінь бакалавра;
На навчання відводиться 27 годин в тиждень, у понеділок, вівторок, четвер, п’ятницю та у суботу зранку. У середу та неділю школярі Франції відпочивають. У початковій школі не прийнято задавати домашні завдання, але на практиці діти отримують певні вказівки стосовно того, що потрібно повторити чи зробити вдома.
Розглянемо основні етапи освіти у Франції більш детально.
Дошкільна освіта
Дитячі садочки діти у Франції можуть відвідувати з 2 років. Однією з умов є наявність вільних місць у таких закладах. Відвідування дитячого садочка не є обов’язковим, але практично всі дітки віком до 6 років отримують дошкульну освіту, вони відвідують місцеві «материнські школи» école maternelle.
Дошкільна освіта у Франції вважається досить успішною. Усі навчальні приміщення дуже добре обладнані, діти отримують навики спілкування, навчаються та грають, опановують корисні знання.
У французьких садочках діток прийнято розділяти на три вікові групи:
· Від 2 до 4 років – група для найменших діток, у якій вихованці лише граються;
· Від 4 до 5 років – крім гри, дітки відвідують заняття з ліплення, малювання, розвивають навики усного спілкування та інші практичні навики;
· Від 5 до 6 років – старша група діток відвідує заняття з читання, письма та математики.
Садочки працюють п’ять днів на тиждень та під час канікул.
Початкова школа
До школи французькі дітлахи починають ходити у віці 6 років. Весь процес навчання розділено на три основні періоди:
1. Початковий етап – навчальний процес займає 5 років;
2. Навчання у коледжі – 4 роки;
3. Навчання у ліцей – 2-3 роки.
Лише навчання у початковій школі та коледжі є обов’язковим.
Початкову школу відвідують діти віком від 6 до 10 років. Навчання є безкоштовним. Для зарахування у школу потрібно для керівництва закладу надіслати мотиваційний лист. Якщо тези у зверненні будуть переконливими, майбутнього школяра запрошують на співбесіду та проводять тестування на знання мови і основних шкільних дисциплін.
Коледж
Після закінчення навчання у початковій школі діти переходять до коледжів. Зарахування до таких навчальних закладів відбувається за географічним принципом. Термін навчання – 4 роки. Але відлік відбувається навпаки, від шостого класу до третього. І після закінчення саме третього класу учні складають спеціальний державний іспит, по результатам якого отримують атестат brevet.
Перші два роки навчання у коледжі, тобто 6-й та 5-й класи спрямовані на спостереження. Усі діти проходять адаптацію, вивчають однакові курси та одну із міжнародних мов.
Наступний період навчання – 4-й та 3-й класи орієнтаційні. Учні вивчають другу іноземну мову та можуть додатково обрати ще одну мову для вивчення, таку як латинську, грецьку і т.д.
Під час навчання у коледжі можна отримати робочу спеціальність, і уже з атестатом про закінчення коледжу можуть іти працювати у сферу надання послуг або на промислові підприємства.
Також після закінчення коледжу можна отримати додаткову освіту у професійно-трудових центрах. Випускникам видають спеціальний сертифікат, на основі якого можна влаштовуватись на роботу за отриманою спеціальністю.
Ліцей
Завершальний етап середньої освіти у Франції – навчання у ліцеї. Існують такі заклади загального та професійного спрямування. Після закінчення ліцеїв з загальним спрямуванням, випускники мають можливість вступати у вищі навчальні заклади. Термін навчання у ліцеях – 3 роки. Для отримання атестату майбутні випускники складають іспити, профіль яких залежить від обраної спеціальності.
Головна відмінність ліцеїв у Франції полягає у тому, під час навчання розпочинається спеціалізація учнів. Також відмінність полягає у тому, що не всі випускники ліцеїв отримують документ про середню освіту (лише 80%) baccalaure-at або скорочено ВАС. Варто зазначити, що дітей іноземців, які не проживають у Франції на постійній основі, зараховують до державних та приватних ліцеїв на однакових умовах.
Документ про повну середню освіту у Франції видають трьох видів, в залежності від спеціалізації загального спрямування:
· Літературні (L);
· Природничі науки (S);
· Економічні науки (ES).
Атестати про середню освіту ліцеїв професійного спрямування:
· Технології сфери послуг та природничі дисципліни (STT);
· Промислові технології та природничі дисципліни (STI);
· Соціальні та медичні науки (SMS).
Атестат про закінчення ліцею прирівнюється до першого курсу університету.
Вищі навчальні заклади
Саме Париж, столицю Франції визнають одним із найкращих міст для студентів. Прийом іноземців на навчання – одна з найдавніших традицій цієї країни. Найбільше іноземних студентів приїздить із франкомовних країн Африки – колишніх французьких колоній. В державних навчальних закладах не потрібно оплачувати за навчання. У приватних – усе платне, але навчання проводиться англійською мовою.
У Франції функціонує більше 80 університетів та майже 300 вищих шкіл, в переліках навчальних напрямках яких можна відшукати практично всі спеціальності.
У системі вищої освіти цієї країни існує два цикли:
· «Довгий»;
· «Короткий».
Для «короткого» циклу характерне навчання протягом 2-3 років у вищих технічних ліцеях, технологічних інститутах та спеціалізованих ВНЗ з медичним нахилом.
«Довгий» цикл навчання можливий лише в університетах. Весь період навчання також розділено на три основні етапи:
1. Навчання триває 2 роки, по закінченню якого усі студенти складають іспити. В результаті, можна отримати дипломи двох типів про загальну або науково-технічну освіту. На першому етапі вже можна завершувати освіту, так як диплом дає можливість влаштуватись на хорошу роботу.
2. Другий період триває 2-3 роки. Після закінчення першого року навчання випускники отримують licence – диплом ліценціанта, після другого maîtrise – диплом магістра, після третього master – диплом мастер.
3. Для третього циклу характерне поглиблене вивчення обраної спеціальності з додатковими заняттями самостійною наукою. По закінченню навчання випускники отримують диплом про спеціальну освіту DESS, або про поглиблену освіту DEA.

«Вища школа»
У Франції також існує такий тип ВНЗ, як «Вищі школи». Ці заклади вважаються більш престижними, а навчання більш вузькопрофільне, ніж в університетах. Такі заклади є приватної та державної власності. Найбільш популярними є такі спеціальності:
· Економіка;
· Бізнес;
· Інженерія;
· Мистецтво;
· Мода.
Усі вищі школи Франції відносяться до певної спеціалізації. Існують вищі інженерні, ветеринарні, військові, комерційні, педагогічні школи, а також вищі школи управління. З усього переліку саме вищі комерційні школи, чи не єдині, дозволяють отримати престижний диплом у сфері бізнесу та ділового адміністрування (МВА).
Навчання у вищих школах проводиться англійською та французькою мовами. Лише англійською викладається більше 600 різноманітних курсів.
За навчання у вищих школах в рік потрібно заплатити від 2 до 25 тисяч євро, в залежності від форми власності (державні та приватні). У держаних вищих школах навчання значно дешевше.
У випускників таких шкіл набагато більше шансів отримати престижну роботу з високою заробітною платою.
Переваги навчання у Франції
· Професійні викладачі з високим рівнем викладання та інноваційними програмами;
· Можливість для іноземців вступати на бакалаврські програми образу після закінчення школи та отримання атестату про повну середню освіту;
· До держаних університетів іноземних студентів зараховують без іспитів. Головна умова – це наявність сертифікату про знання французької мови зразка DELF B2/ DALF C1-C2 або TCF-DAF;
· Іноземні студенти та громадяни Франції мають рівні умови для вступу до державних університетів. Єдиний внесок, який оплачують усі студенти, це реєстраційний збір, розмір якого варіюється від 300 до 700 євро в залежності від обраного навчального закладу;
· Студенти мають право працювати 20 годин в тиждень під час навчального процесу та 40 годин – в канікулярний період;
· Наявність пільг та знижок для студентів (квиток на громадський транспорт, компенсація коштів, витрачених на оплату житла);
· Можливість вільно відвідувати країни Шенгенської зони для студентів-іноземців;
· Хороші шанси отримання високоплачуваної роботи після закінчення університету.
Тривалість навчання
Для отримання повної вищої освіти студентам необхідно навчатися 4-5 років. Хоча деякі спеціальності потребують більше часу для навчання. Для прикладу, щоб стати лікарем, студенту доведеться навчатися від 5 до 11 років, в залежності від обраної специфіки професії.

Умови вступу
Вступ до університетів Франції відрізняється головною мірою тим, що студенти не вступають, а «записуються». У законодавстві країни чітко визначено, що кожен абітурієнт, який отримав атестат про повну середню освіту, приймається на перший курс обраного університету на визначену ним спеціальність. Національність та громадянство не мають при цьому жодного значення.
Відбір студентів відбувається на протязі першого року навчання в університеті. Відсіювання студентів проводиться на основі показників успішності, а також відповідно до результатів іспитів, які студенти складають вкінці першого навчального року. В результаті таких перевірок, після першого курсу, навчання продовжують лише 40-50% студентів, які були «записані» до університету.
Також у Франції функціонує схема переходу з одного університету до іншого протягом всього терміну навчання. Можна навіть кожного року змінювати не лише навчальний заклад, а й спеціальність. При переводі на той самий факультет іншого ВНЗ не потрібно складати іспити. Якщо студент повністю змінює напрям навчання, то повинен скласти академрізницю.
Для іноземців умови вступу трохи відрізняються. При вступі на перший або другий курси потрібно обрати 3 навчальні заклади і надати повний пакет необхідних документів. Передавати їх потрібно через представництво урядової організації у Франції Campus France не пізніше 31 січня в тому році, у якому заплановано вступ. Усі три ВНЗ повинні бути одного напрямку навчання. Якщо атестату про повну середню освіту ще немає, подається виписка із навчального закладу за крайні 5 семестрів навчання. Для вступу на другий курс додатково потрібно надати атестат про повну середню освіту та відомість з оцінками за перший рік навчання у місцевому університеті.
При вступі на третій курс, необхідно звертатись безпосередньо до обраного ВНЗ у Франції. Додатково потрібно подавати резюме та мотиваційний лист.
Для вступу до «вищої школи», потрібно пройти підготовчі курси, які тривають два-три роки. Подавати заявку на вступ можна із січня по березень включно. Абітурієнти, які вже отримали ступінь бакалавра або магістра, можуть вступати до «вищої школи» без підготовчих курсів.
Навчальний рік
Навчання у Франції поділяється на 2 семестри. Навчальний рік розпочинається у вересні або в жовтні, в залежності від обраного університету.
Стипендії
Вартість навчання у ВНЗ Франції обходиться значно дешевше, ніж у інших європейських країнах, тому питання стипендій та грантів для студентів не є таким гострим. Але існують урядові програми для виплати грошових компенсацій для студентів.
Дипломи та наукові ступені
Система вищої освіти відповідає Болонському процесу та не відрізняється від європейської. Класична програма має три ступені:
· Licence – бакалавр. Термін навчання 3 роки;
· Master – магістр. В залежності від обраної навчальної програми термін навчання становить 1-2 роки;
· Doctorat – доктор наук. На навчання та захист дисертації відводиться 3 роки.
Проходження практики і стажування
Значна кількість європейських компаній співпрацюють із ВНЗ Франції, тому студенти завжди мають можливість проходити стажування у відомих компаніях та набиратися необхідного досвіду.
Вартість навчання
У державних ВНЗ Франції навчання безкоштовне. На початку першого семестру студентам необхідно лише оплатити «реєстраційні внески», розмір яких залежить від обраного навчального закладу і становить від 300 до 700 євро. Ці кошти йдуть на оплату бібліотеки, користування навчальною базою та університетською лабораторією.
Проживання
Право на отримання місця в гуртожитку мають усі без винятку студенти конкретного університету. Але на практиці місць не завжди вистачає. Тому першочергово заселяють до гуртожитків студентів із малозабезпечених сімей, іноземців, та тих, хто навчається на магістратурі та аспірантурі. Вартість проживання у гуртожитку коливається від 100 до 330 євро в місяць.
Найцікавіше те, що гуртожитки у Франції не належать університетам, а центрам по розміщенню студентів – CROUS.
Умови проживання досить комфортні, є кухня, новий санвузол, душ, кухня. Для того, щоб іноземному студенту отримати місце в гуртожитку, необхідно:
· Оплатити аванс розміром місячної оплати кімнати у гуртожитку;
· Надати контакти громадянина Франції, який виступає поручителем;
· Підписати акт про оренду кімнати.
Вартість оренди окремої кімнати чи житла значно дорожче. За кімнату в місяць доведеться платити від 300 євро, за квартиру – від 500 до 900 євро. Для оренди квартири також існують умови у вигляді авансу, та представлення гаранта.
Також у місті можна орендувати апартаменти, або проживати у сім’ї.
Продукти харчування
Трати на продукти харчування займають третину від загальних щомісячних витрат студентів. В середньому, на продукти харчування в тиждень потрібно витрачати від 50 до 70 євро. Задля економії можна харчуватися у студентських їдальнях. Вартість повноцінного обіду у таких закладах – 3 євро.
А от за обід у кафе доведеться заплатити щонайменше 15 євро. Вечеря у ресторані коштує у рази більше.
Вартість продуктів харчування у Франції вважається невисокою. До того ж, існують постійні сезонні знижки, акції. Пропонуємо ознайомитись з цінами на деякі продукти харчування:
· Молоко – 0,9 євро за 1 л;
· Багет – 0,7 євро;
· Картопля – 1,4 євро за 1 кг;
· Яйця – 2 євро за 10 шт;
· Рис – 1 євро за 1 кг;
· Спагетті – 1,2 євро за 500 г;
· Йогурт – 2,5 євро;
· Яблука – 1,5 євро;
· Апельсини – 1,7 євро;
· М’ясо курки – 1,8 євро за 1 кг.
Транспорт
Студентський білет дозволяє отримати знижку розміром 50% на поїздки у громадському транспорті. До цієї категорії відносяться автобуси, трамваї та метро. Найпопулярнішим видом транспорту є автобус, у деяких містах вони курсують навіть уночі.
Квитки на автобуси та метро можна купити в касах. Існує кілька видів проїзних квитків в залежності від термінів їх дії:
· На день;
· На тиждень;
· На місяць;
· На рік.
Штраф за проїзд «зайцем» – 100 євро.

ЗНО 2020 – в масках та з дистанцією
ЗНО
ЗНО 2020 – в масках та з дистанцією
Вступна кампанія 2020 – що нам підготувало МОН
ЗНО
Вступна кампанія 2020 – що нам підготувало МОН
Як скласти резюме для пошуку роботи в Польщі
Новини
Як скласти резюме для пошуку роботи в Польщі
Стажування у Європейському Союзі: плюси без мінусів
Без категории
Стажування у Європейському Союзі: плюси без мінусів
ТОП-25 прибуткових жіночих професій: де дівчата можуть заробляти більше за чоловіків?
Варто знати
ТОП-25 прибуткових жіночих професій: де дівчата можуть заробляти більше за чоловіків?
Академмістечка Варшави
Академмістечка Польщі
Академмістечка Варшави
Робота для студента в Польщі – особливості працевлаштування
Варто знати
Робота для студента в Польщі – особливості працевлаштування
Пробне ЗНО 2021 – коли відбудеться, та коли реєструватись
ЗНО
Пробне ЗНО 2021 – коли відбудеться, та коли реєструватись
Програма «Go4Poland. Вибери Польщу» – чудовий старт для кар’єри
Варто знати
Програма «Go4Poland. Вибери Польщу» – чудовий старт для кар’єри
50 чатів взаємодопомоги для біженців у Європі
Без категории
50 чатів взаємодопомоги для біженців у Європі
Як влаштуватись на роботу під час навчання: варіанти активності та алгоритм дій
Варто знати
Як влаштуватись на роботу під час навчання: варіанти активності та алгоритм дій
Грантова програма «Обрій Європа»: ЄС виділить молодим вченим понад 80 мільярдів євро на розвиток науки та інновацій
Варто знати
Грантова програма «Обрій Європа»: ЄС виділить молодим вченим понад 80 мільярдів євро на розвиток науки та інновацій
ТОП-24 професії у 2024 році. Чому вчитися, щоб бути на гребні успіху?
Варто знати
ТОП-24 професії у 2024 році. Чому вчитися, щоб бути на гребні успіху?
Куди поступати після 11 класу: варіанти продовження освіти в Україні та безкоштовне навчання за кордоном
Варто знати
Куди поступати після 11 класу: варіанти продовження освіти в Україні та безкоштовне навчання за кордоном
Усе, що потрібно знати про особливості водіння в Польщі
Варто знати
Усе, що потрібно знати про особливості водіння в Польщі
ТОП-25 найбільш затребуваних професій у Європі: вибираємо спеціальність, з якою ви точно не залишитесь без грошей
IT і нові технології
ТОП-25 найбільш затребуваних професій у Європі: вибираємо спеціальність, з якою ви точно не залишитесь без грошей
ТОП-25 прибуткових жіночих професій: де дівчата можуть заробляти більше за чоловіків?
Варто знати
ТОП-25 прибуткових жіночих професій: де дівчата можуть заробляти більше за чоловіків?
ТОП-25 затребуваних професій 2023: де шукати цікаву роботу з високими зарплатами?
IT і нові технології
ТОП-25 затребуваних професій 2023: де шукати цікаву роботу з високими зарплатами?
Як вибрати свій ідеальний університет на сайті «Куди вступати»
Варто знати
Як вибрати свій ідеальний університет на сайті «Куди вступати»
Польща чекає на українських студентів: знижки та бонуси для абітурієнтів з України від найбільшого комерційного університету Варшави
Варто знати
Польща чекає на українських студентів: знижки та бонуси для абітурієнтів з України від найбільшого комерційного університету Варшави
Перспективні професії 2023: які спеціалісти в Україні можуть розраховувати на підвищення зарплат навіть під час війни?
Варто знати
Перспективні професії 2023: які спеціалісти в Україні можуть розраховувати на підвищення зарплат навіть під час війни?
Головні ризики  і переваги ChatGPT (штучного інтелекту) і чи корисний ChatGPT помічник?
IT і нові технології
Головні ризики і переваги ChatGPT (штучного інтелекту) і чи корисний ChatGPT помічник?
Як влаштуватись на роботу під час навчання: варіанти активності та алгоритм дій
Варто знати
Як влаштуватись на роботу під час навчання: варіанти активності та алгоритм дій
Erasmus+: стажування для студентів в Європі. Почни будувати кар’єру вже сьогодні!
Erasmus
Erasmus+: стажування для студентів в Європі. Почни будувати кар’єру вже сьогодні!
X
Send this to a friend