Про ChatGPT в останні пару тижнів не говорив хіба що лінивий. В Україні його презентували 18 лютого, але англійську версію можна було використовувати набагато раніше. Українці швидко розібралися, як зареєструватися на платформі OpenAI (зараз доступ безкоштовний) та почали засипати ChatGPT смішними питаннями – просили написати казку про чмобиків чи запитували, як захистити особисте авто від ракетного удару. Але жарти швидко набридли, а представники різних професій – копірайтери, СЕО-фахівці, програмісти, перекладачі та навіть юристи почали шукати варіанти, як використати можливості штучного інтелекту у своїй щоденній роботі.
Що таке ChatGPT?
Це питання ми вирішили поставити самому роботу ChatGPT, і отримали досить докладну і точну відповідь. Наводимо його буквально – як цитату:
«ChatGPT – це велика мовна модель, створена компанією OpenAI на основі архітектури GPT (Generative Pre-trained Transformer). ChatGPT використовує методи глибокого навчання і натренована на величезній кількості текстових даних, щоб навчитися генерувати тексти та відповідати на питання природною мовою. Вона може бути використана для різних завдань, таких як генерація текстів, відповіді на запитання, переклад іншими мовами, аналіз тональності тексту, та багатьох інших. ChatGPT є однією з найпотужніших і найпотужніших мовних моделей на сьогоднішній день».
ChatGPT – це чат-бот, створений компанією OpenAI. Він використовує нейронні мережі та машинне навчання, щоб імітувати людську розмову та відповідати на запитання, використовуючи як свої власні бази даних, так і інформацію із загальнодоступних джерел.
Скорочення GPT у назві ChatGPT означає Generative Pre-trained Transformer, що можна перекласти як «попередньо навчена модель, яка генерує текст». Крім того, ChatGPT може допомогти в написанні текстів на задану тему, створенні пісень та оповідань, складанні планів харчування та подорожей, поясненні складних тем простою мовою, виборі головного з великих текстів, вирішенні математичних завдань, допомоги програмістам у написанні та виправленні коду, створенні різних плагінів і скриптів і навіть у даванні порад щодо відносин.
Крім того, ChatGPT може бути інтегрований у різні проекти. Нещодавно було оголошено угоду між Microsoft і OpenAI, завдяки якій ChatGPT буде відповідати на запитання в пошуковій системі Bing і брати участь у дзвонах Teams. Надалі можлива повна інтеграція нейронної мережі з пакетом Microsoft Office та з браузером Opera. В даний час ChatGPT можна використовувати у Google Docs.
Кому допоможе ChatGPT у щоденній роботі?
Автори платформи OpenAI запевняють, що чат-бот буде корисний представникам найширшого спектра професій. Ось кілька прикладів:
– журналісти, письменники. Штучний інтелект може запропонувати ідеї для контенту, допомогти з пошуком інформації та навіть скласти структуру тексту;
– маркетологи, рекламісти. ChatGPT може допомогти у створенні креативних концепцій для рекламних кампаній, запропонувати ідеї для контенту та визначити оптимальну стратегію просування продукту;
– бізнесмени, підприємці. ChatGPT може допомогти в пошуку та аналізі даних, надати інформацію про ринок, конкурентів, тенденції в галузі;
– програмісти. Штучний інтелект напише стандартний код для сайту чи мобільного додатка;
– Вчені, дослідники. ChatGPT може допомогти в аналізі даних, обробці інформації, надати інформацію щодо актуальних досліджень у різних галузях.
Однак це теоретично. Насправді тексти, написані штучним інтелектом, читаються дуже складно, вони переповнені тавтологіями, які мову «неживий». Але головне у них багато фактичних помилок. Не знаючи точної відповіді, ChatGPT просто її вигадає. У питаннях креативності та генерації ідей для реклами справи ще гірші – ШІ збирає та компілює чужу інформацію, але не може запропонувати оригінальні ідеї.
Програмний код платформа може написати, але найпростіший він може підійти для навчання. Насправді це вже застарілі варіанти, які застосовуються.
А ось як особистий помічник платформу OpenAI використовувати можна. Він може зібрати дані, перекласти текст з англійської чи англійської, підготувати резюме за книгою. Але те ж саме можуть зробити і послуги Google.
Як ChatGPT допоможе студенту у навчанні?
Студенти ChatGPT використовуватимуть точно. І будемо реалістами – не завжди відповідно до принципів академічної доброчесності. Ні, написати за вас дипломну роботу не зможе. По-перше, штучний інтелект лише компілює існуючу інформацію, але не може робити логічні висновки та формувати причинно-наслідкові зв’язки. Це вже не кажучи про наукові відкриття та новизну, яка має бути у дипломній роботі. Але його можна використовувати для рерайту існуючого тексту чужої роботи – правда, часу займе це багато, оскільки аботати лише з невеликими уривками текстами, приблизно до 200-300 слів без зависань. Але в академічному та ІТ-середовищі з цим уже борються – найближчим часом обіцяють представити програми, які визначатимуть автора тексту – писав його людина чи робот.
Переваги та перспективи використання ChatGPT
ChatGPT стане вашим особистим помічником і дозволить заощадити час на банальні завдання, що не потребують креативності та людської участі: зібрати інформацію, систематизувати її, відповісти на листи, що вимагають формальної відповіді. Генерація ідей може спонукати до появи вашої авторської ідеї. По суті він буде асистентом, секретарем, якому не потрібно платити і давати вихідні.
Ризики розвитку штучного інтелекту
Серед ключових ризиків подальшого розвитку штучного інтелекту та ChatGPT зокрема варто виділити:
– глобальне порушення авторських прав. Першоджерело твору, наукової праці знайти все складніше, а сам бот не видає всі дані за свої;
– зниження якості контенту, втрата оригінальності, фактологічні помилки – їх може побачити лише людина;
– втрата креативності. ШІ не може вигадати свою власну ідею. Він компілює чужі ідеї та робить їх невпізнанними, але не новими;
– зростання безробіття у креативній сфері. Власникам сайтів буде простіше проплатити передплату на ChatGPT (а коли він «порозумнішає», то точно стане платним), ніж оплачувати послуги копірайтера, редактора та СЕО-фахівця.
Але ще раз акцентуємо, що поки що про ризики говорити зарано. Сьогодні ChatGPT – це скоріше іграшка чи розвага. Але ШІ дуже швидко навчається, і вже за кілька років усе може кардинально змінитися.
GPT-4: краще та точніше, але в чому?
14 березня розробники представили нову версію бота – GPT-4. Очікувалося, що його потужності та обсяг знань буде в 500 разів вищим, ніж у попередника, а штучний інтелект зможе дійсно замінити людину під час написання статей або підготовки матеріалів для юриста. Але очікування не справдилися. Так, відповіді стали точнішими і креативнішими, мова стала більш живою, бот використовує більше синонімів і намагається обходитися без тавтології. Однак він все одно робить грубі фактологічні помилки, що може поставити вас у дуже незручне становище.
Серед інших змін у 4-му поколінні ШІ від OpenAI можна відзначити появу нових можливостей. Бот навчився розпізнавати графічні зображення, читати діаграми, фотографії, текст у форматі картинки. Тепер він може працювати з дуже великими текстами – проаналізувати їх, зробити коротке резюме та скласти тези. Розширилися його креативні здібності – він може написати сценарій чи пісню. Щоправда, їхня якість залишає бажати кращого.
Загалом, можливості ChatGPT справді значно розширилися. Але говорити, що він на цьому етапі зможе замінити людину поки що дуже рано.
Резюмуємо. Чи варто використовувати ChatGPT у роботі?
На даному етапі покладатися на можливості ChatGPT поки що рано, і в найближчому майбутньому це навряд чи зміниться. Але вже зараз ви можете використовувати його для пошуку інформації, підготовки тез, генерації ідей, які наштовхнуть вас на особисті відкриття. Але не довіряйте машині на 100% – вона робить безліч помилок, за які доведеться червоніти при виявленні.