Стажування у Європейському Союзі: плюси без мінусів

Стажування в Європейському Союзі – це чудовий перший крок молодого спеціаліста для побудови успішної кар’єри. Програми стажувань активно впроваджуються в різні сфери та напрямки. Європейські політики вбачають у цьому можливість покращити ситуацію на ринку праці. Але в результаті виграють студенти, які вже на старших курсах або відразу після отримання диплому можуть отримати свою першу роботу у великій компанії та з гідною оплатою. Так, стажування в ЄС завжди оплачується, причому на рівні реальної оцінки праці цієї спеціальності. Але про все по порядку.

 

Що таке стажування у ЄС?

Програми стажування в ЄС створювалися у рамках стратегії боротьби з безробіттям. Їх організовує трудове бюро, щоб молоді люди, які тільки-но отримали освіту, могли набути необхідних практичних навичок і поліпшити свої компетенції. Стажування має дві основні функції:

1) Допомогти підприємствам, організаціям та корпораціям, яким потрібні люди для виконання термінової роботи, але фінансові ресурси не дозволяють наймати додатковий персонал;

2) Створити умови для працевлаштування безробітних, надавши їм можливість здобути практичний досвід та необхідні навички для подальшої роботи.

Фінансуються програми стажування безробітних фахівців без досвіду роботи через інституції Європейського Союзу. Роботодавець може виплачувати додаткові бонуси стажистам, але це вже опціонально. Зазначимо, що оплата праці стажистів не може бути нижчою за мінімальну зарплату в регіоні та в даній спеціалізації. Зазвичай вона трохи нижча, ніж зарплата досвідченого фахівця, як для новачка на загальних підставах. Багато в чому оплата праці залежить від ніші, в якій ви отримували освіту та проходите оплачуване стажування.

 

Переваги міжнародного стажування: престиж, відмінний досвід та заробітна плата

Європейське стажування дає чудовий старт для подальшого розвитку кар’єри. Серед ключових переваг отримання місця стажера у великій корпорації або урядовій організації Європейського Союзу відкриває такі переваги:

– можливість попрактикуватися у знанні мови та опанувати її на рівні носія. На стажування можуть брати кандидата, який володіє англійською та/або мовою країни, де відкрита вакансія, на середньому або навіть мінімальному рівні. За 3-15 місяців, які триває стажування, можна вільно опанувати обидві мови на рівні носія, влитися в чужу мовну та культурну картину. Кращого варіанта покращити свої мовні навички неможливо уявити;

– дуже великий плюс до вашого резюме. Рядок у резюме про роботу або стажування у великій європейській компанії або урядовій, громадській, волонтерській організації стане важливою перевагою у майбутньому, коли ви шукатимете постійну роботу. На це звертають увагу як українські, так і європейські працедавці;

– отримання корисних практичних навичок. Це основна мета стажування, і такий метод справді працює. В університеті чи інституті ви набуваєте головним чином теоретичних знань, а ось як їх застосовувати – залишається питанням. Під керівництвом керівника практики ви зможете обережно, але ефективно застосовувати теорію на практиці та розвиватися як фахівець;

– можливість продовжити роботу у цій же компанії, але вже на загальних підставах. Дуже часто стажистів після закінчення практики беруть на постійну роботу. Але для цього необхідно проявити себе з кращого боку, щоб роботодавець зрозумів вашу цінність для компанії. Тому з перших днів стажування виявляйте ініціативу, намагайтеся влитися в колектив, виконувати свої обов’язки на відмінно та виявляти ініціативу.

Недоліків небагато. По-перше, заробітна плата – її платять і для українських реалій вона дуже непогана. Але для переїзду в ЄС цього буде мало – не маючи інших джерел прибутку, доведеться жити досить скромно.

Також зазначимо, що витрати на візу, переїзд, проживання можуть оплачуватись у рамках програми стажування. Але найчастіше ці витрати лягають на плечі самого стажера. Тому обов’язково уточнюйте це питання наперед. Рекомендуємо попередньо прорахувати бюджет, який вам знадобиться на місяць, та оцінити, якою мірою його буде покривати заробітна плата. Підробляти паралельно в іншій компанії ви не зможете – у вас банально не вистачатиме на це часу.

Не варто ставитися до стажування як можливості жити в Європі, подорожувати і знайомитися з країною. Стажування – це звичайна робота, і вона займатиме цілий робочий день. Тому не сподівайтеся, що у вас буде дуже багато вільного часу.

 

Хто може отримати оплачувану посаду стажера в ЄС?

Спеціальних вимог програми не передбачають. Головне – потрібно відповідати професійним критеріям конкретної посади. Іншими словами, якщо ви бажаєте пройти стажування на посаді інженера, у вас має бути диплом інженера. У ряді випадків (особливо якщо йдеться про соціальні напрями) дуже важливо знати іноземну мову. А ось у якому вищому навчальному закладі ви раніше навчалися, ваше громадянство не буде ключовим критерієм для відбору.

В описі вакансії для стажистів будуть детально описані всі вимоги до кандидата. Оцінюйте свої можливості реально та чесно. У будь-якому випадку буде проводитися співбесіда, і вся правда випливе назовні. А якщо ви націлені на побудову кар’єри у цій сфері після стажування, це може піти вам у мінус.

 

Стажування в ЄС та звичайне стажування: основні відмінності

Стажування в Україні та ЄС розуміють по-різному. У нас це коротка університетська практика, про яку вимагатимуть звіт у ВНЗ, яку проходять для галочки. Або ж випробувальний термін, який дозволить здобути практичний досвід, покращити навички та трохи освоїтися у професії. Однак на етапі звичайного стажування роботодавець сплачує мінімальні гроші або не платить зовсім. Та й беруть новачків неохоче навіть без оплати. Для роботодавця це зайвий клопіт, йому потрібно навчати новачка, а це відволікає від основних бізнес-процесів. Тому стажування в українських реаліях не стало популярною практикою.

У Європі є як звичайні практики стажування, так і програми стажування, які фінансуються ЄС. У цьому матеріалі ми зупинимося саме на останньому варіанті.

В ЄС програми стажування фінансуються урядом, тому студент (або в даному випадку доречніше сказати молодий фахівець), крім заробітної плати, отримує стипендію від держави. Зазвичай фінансування йде через Європейський банк чи уряд країни, де реалізовується програма.

 

Як знайти стажування у Європі?

Існує кілька способів знайти оплачуване стажування в ЄС, ініційоване урядом. Це можуть бути:

– сайти організацій, які ініціювали та фінансують програму стажування;

– особиста комунікація з представниками організацій, які реалізовують програми для стажистів. Зазвичай це місцеві центри зайнятості (вони можуть називатися Бюро з питань праці чи інакше – це залежить від конкретної країни);

– спеціальні заходи – виставки вакансій, ярмарки тощо. Там шукають співробітників як на звичайну роботу, так і на стажування;

– консультанти при вищих навчальних закладах, які допомагають із працевлаштуванням та оформленням на оплачуване стажування своїх студентів.

Пошук місця для стажування залежить від особливостей країни, де ви плануєте працювати. У кожній країні може бути певна специфіка та органи, які займаються реалізацією таких програм.

 

Правила подання документів для стажування в ЄС

Варто зазначити, що у кожній європейській організації є своя процедура оформлення стажистів. Розглянемо загальні моменти. Зазвичай, щоб стати учасником програми стажування, достатньо заповнити онлайн-заявку. Тривалість програми може бути різною – від кількох місяців до цілого року і навіть півтора року. Найбільш поширені короткі програми стажування, тривалістю 3 місяці. Після схвалення заявки ви зустрінетеся з майбутнім роботодавцем та пройдете співбесіди. Якщо ви підходите один одному, підписуєте контракт і в призначений час приступаєте до виконання своїх функціональних та професійних обов’язків.

 

Особливості стажування у Польщі для українців

Стажування в Польщі можна знайти декількома способами. Перший дозволяє зробити це без відвідування різних інституцій та організацій – можна навіть не виходити з дому. Достатньо зайти на сайт PUP (Повітове трудове бюро), та ознайомитись з існуючими пропозиціями у вкладці «Пропозиції про роботу у Повітовому трудовому бюро». Там вам знадобиться перейти на вкладку «Стажування та практика» – і перед вами відкриються всі пропозиції. Але варто відзначити, що сайт не найзручніший. У ньому немає системи фільтрів та навігації, тому вам доведеться знайомитися з усіма пропозиціями – навіть тими, що відносяться до зовсім іншої спеціалізації.

Інший варіант – зв’язатись особисто з Бюро з трудових питань. Вам призначать опікуна – це скоріше консультант, який надаватиме вам консультаційну підтримку та допоможе з пошуком місця для стажування. Опікун надасть вам детальну консультацію щодо всіх програм стажування, форми їх фінансування та необхідні дії для того, щоб зайняти вакантне місце стажера в компанії.

Після того, як ви знайшли відповідну програму для стажування, вам необхідно зв’язатися з роботодавцем. Стажування – це перш за все робота, тому без співбесіди не обійтися. Якщо ви порозумієтеся з роботодавцем, зрозумієте, що вам буде комфортно співпрацювати з цією компанією, роботодавець повинен підтвердити вашу кандидатуру в Бюро з трудових питань.

Після цього є ще кілька нюансів та зобов’язань щодо завершення стажування в Європейському Союзі. Правила досить прості, однак потрібно суворо їх дотримуватися – це позбавить клопоту і вас, і роботодавця, готового взяти вас на оплачуване стажування.

Насамперед потрібно враховувати, що вашим роботодавцем офіційно стане не компанія, в якій ви проходите стажування, а Бюро з трудових питань. Саме з ним ви підписуватимете контракт, і він виплачуватиме вам зарплату. Це передбачає низку зобов’язань перед організацією. Наприклад, якщо ви захворіли та пішли на лікарняний, довідку з медичного центру потрібно надати саме до Бюро з трудових питань, а власнику компанію достатньо надати її ксерокопію. Серед інших зобов’язань слід зазначити:

– керівництво підприємства, на якому ви проходите стажування, зобов’язане виконувати навчальний план, який додано до заявки до програми;

– стажер працює на підприємстві 40 годин на тиждень – не більше та не менше. Зазвичай це п’ятиденний робочий тиждень та 8-годинний робочий день. Роботодавець, зі свого боку, повинен вести облік робочого часу стажера.

Часто самі університети допомагають своїм студентам знайти стажування – причому йдеться не лише про випускників, а й про студентів старших курсів. Наприклад, в Університеті екології та управління у Варшаві є окрема структура – ​​Бюро Кар’єри, яка займається виключно допомогою студентам із працевлаштуванням та оформленням на оплачуване стажування. Бюро Кар’єри спілкується з роботодавцями, які беруть участь у програмах стажування, консультують студентів, пропонують конкретні місця для працевлаштування та проводить Дні Кар’єри. Це дозволяє студентам останніх курсів та випускників Університету екології та управління у Варшаві знайти роботу та почати будувати успішну кар’єру відразу після закінчення навчання та отримання диплому. Більше інформації ви можете отримати на сайті Університету екології та управління у Варшаві, під час особистої зустрічі з представниками адміністрації навчального закладу або написавши до нього лист. Зазначимо, що зараз Університет екології та управління у Варшаві пропонує пільгові умови для вступу українцям – це плюс можливість після навчання пройти стажування роблять навчальний заклад ще привабливішим варіантом  для навчання.

Вступна кампанія 2020 – що нам підготувало МОН
ЗНО
Вступна кампанія 2020 – що нам підготувало МОН
ТОП-25 найбільш затребуваних професій у Європі: вибираємо спеціальність, з якою ви точно не залишитесь без грошей
IT і нові технології
ТОП-25 найбільш затребуваних професій у Європі: вибираємо спеціальність, з якою ви точно не залишитесь без грошей
Хто має право на пільговий вступ 2020 – пояснення МОН України
Новини
Хто має право на пільговий вступ 2020 – пояснення МОН України
Продовження навчання у  Польщі для українських біженців
Навчальний процес в Польщі
Продовження навчання у Польщі для українських біженців
ТОП професій в Україні у 2022 році
Блог
ТОП професій в Україні у 2022 році
Кохання та навчання в одному вузі – це добре чи погано
Навчання за кордоном
Кохання та навчання в одному вузі – це добре чи погано
Осінній та весняний набори у системі вищої освіти Польщі. Що робити українцям до жовтня 2022?
Варто знати
Осінній та весняний набори у системі вищої освіти Польщі. Що робити українцям до жовтня 2022?
Усе, що потрібно знати про особливості водіння в Польщі
Варто знати
Усе, що потрібно знати про особливості водіння в Польщі
Як евакуювати дитину в безпечні країни? Офіційні правила перетину кордону
Блог
Як евакуювати дитину в безпечні країни? Офіційні правила перетину кордону
Грантова програма «Обрій Європа»: ЄС виділить молодим вченим понад 80 мільярдів євро на розвиток науки та інновацій
Варто знати
Грантова програма «Обрій Європа»: ЄС виділить молодим вченим понад 80 мільярдів євро на розвиток науки та інновацій
Проведення онлайн презентацій польських вузів
Освіта та навчання у Польщі
Проведення онлайн презентацій польських вузів
Академмістечка Любліна
Академмістечка Польщі
Академмістечка Любліна
Куди поступати після 11 класу: варіанти продовження освіти в Україні та безкоштовне навчання за кордоном
Варто знати
Куди поступати після 11 класу: варіанти продовження освіти в Україні та безкоштовне навчання за кордоном
Усе, що потрібно знати про особливості водіння в Польщі
Варто знати
Усе, що потрібно знати про особливості водіння в Польщі
ТОП-25 найбільш затребуваних професій у Європі: вибираємо спеціальність, з якою ви точно не залишитесь без грошей
IT і нові технології
ТОП-25 найбільш затребуваних професій у Європі: вибираємо спеціальність, з якою ви точно не залишитесь без грошей
ТОП-25 прибуткових жіночих професій: де дівчата можуть заробляти більше за чоловіків?
Варто знати
ТОП-25 прибуткових жіночих професій: де дівчата можуть заробляти більше за чоловіків?
ТОП-25 затребуваних професій 2023: де шукати цікаву роботу з високими зарплатами?
IT і нові технології
ТОП-25 затребуваних професій 2023: де шукати цікаву роботу з високими зарплатами?
Як вибрати свій ідеальний університет на сайті «Куди вступати»
Варто знати
Як вибрати свій ідеальний університет на сайті «Куди вступати»
Польща чекає на українських студентів: знижки та бонуси для абітурієнтів з України від найбільшого комерційного університету Варшави
Варто знати
Польща чекає на українських студентів: знижки та бонуси для абітурієнтів з України від найбільшого комерційного університету Варшави
Перспективні професії 2023: які спеціалісти в Україні можуть розраховувати на підвищення зарплат навіть під час війни?
Варто знати
Перспективні професії 2023: які спеціалісти в Україні можуть розраховувати на підвищення зарплат навіть під час війни?
Головні ризики  і переваги ChatGPT (штучного інтелекту) і чи корисний ChatGPT помічник?
IT і нові технології
Головні ризики і переваги ChatGPT (штучного інтелекту) і чи корисний ChatGPT помічник?
Як влаштуватись на роботу під час навчання: варіанти активності та алгоритм дій
Варто знати
Як влаштуватись на роботу під час навчання: варіанти активності та алгоритм дій
Erasmus+: стажування для студентів в Європі. Почни будувати кар’єру вже сьогодні!
Erasmus
Erasmus+: стажування для студентів в Європі. Почни будувати кар’єру вже сьогодні!
Куди поступати: ТОП-10 польських університетів, в яких навчаються українці
Академмістечка Польщі
Куди поступати: ТОП-10 польських університетів, в яких навчаються українці
X
Send this to a friend