ЗМІСТ
Навчання у Польщі: коротко про основні тенденції
Як формувався рейтинг найпопулярніших ВНЗ?
Варшавський університет
Ягеллонський Університет в Кракові
Варшавська Політехніка
Гірничо-Металургійна Академія в Кракові
Університет Адама Міцкевича в Познані
Вроцлавська Політехніка
Варшавський Університет Екології та Управління
Гданська Політехніка
Вроцлавський університет
Гданський медичний університет
Як вступити до вищого навчального закладу у Польщі?
Вирішуючи навчатись за кордоном, українці найчастіше зупиняють свій вибір на Польщі. Вона розташована поряд, що знижує витрати на поїздки, мову можна вивчити принаймні на побутовому рівні спілкування за кілька місяців, а вартість навчання і проживання значно нижче, аніж у Франції, Німеччині, Великобританії чи США. Окрім того, у Польщі завжди були лояльні умови та спеціальні програми для навчання українських громадян, а після 24 лютого 2022 року їх кількість суттєво зросла. Але який польській вищий навчальний заклад обрати, адже у країні їх сотні? Ми розробили спеціальний рейтинг, який допоможе вам обрати свій майбутній університет.
Навчання у Польщі: коротко про основні тенденції
Система навчання у Польщі у вищих навчальних закладах в цілому не сильно відрізняється від українською. Передбачена багаторівнева система підготовки фахівців:
- Бакалавр;
- Магістр;
- Кандидат/доктор наук.
Для багатьох спеціальностей достатньо отримати диплом бакалавра/магістра. Звання доктора наук потрібно у тому разі, якщо у майбутньому ви плануєте займатись науковою діяльністю.
У Польщі є як державні, так і приватні ВНЗ. У приватних передбачено лише платне навчання. У державних можна навчатись умовно безкоштовно – тобто витрати оплачуються із державного бюджету, стипендіальних фондів від меценатів, міжнародних організацій.
Найпопулярнішими напрямками підготовки є інженери, технічні спеціальності, іноземні мови, медицина, управління та бізнес.
Як формувався рейтинг найпопулярніших ВНЗ?
Рейтинг – багатофакторний, тобто при його складанні враховувались різні параметри. Зокрема:
- Міжнародна співпраця – враховуються контакти університету із іншими вищими навчальними закладами, науковими установами та міжнародними організаціями;
- Умови навчання.
- Наукова ефективність.
- Науковий потенціал.
- Інновації.
- Престиж.
- Затребуваність випускників на ринку праці.
Така методологія дозволяє отримати загальну картинку, оскільки порівнювати затребуваність на ринку праці медичних спеціалістів та юристів порівнювати дуже важко. Але загалом багатофакторна рейтингова модель дозволяє отримати досить об’єктивну картинку.
Варшавський університет
Один із найстаріших вищих навчальних закладів – він був створений у 1816 році. Тут можна отримати диплом бакалавра, магістра чи доктора наук на більш ніж 20 факультетів, а спеціальностей нараховується більше 100! Щороку із 30 тисяч заявок набирають близько 10 тисяч студентів. У Варшавського Університеті навчається більше 2000 іноземців, зокрема, українців. Викладання здійснюється польською або англійською мовами (але англійською лише на платній основі і дорожче). Для іноземців є мовні курси. Аби вступити до вищого навчального закладу, українцям потрібно надати атестат чи диплом бакалавра на вступу в магістратуру (враховується середній бал та оцінки за обраною спеціальністю), підтвердити знання польської/англійської та пройти вступну бесіду. При наявності Карти Поляка українці можуть навчатись безкоштовно – але за умови, що вони проходять конкурс на рівні з поляками.
Навчання проходить на денній, вечірній та заочній формах. Проживати студенти із інших міст можуть у 6 гуртожитках, розташованих у різних районах Варшави. Створена чудова наукова та технічна база, університет має розгалужену систему зв’язків із міжнародними установами та іншими ВНЗ. Окремої уваги заслуговує поважний викладацький склад – у багатьох професорів мріють навчатись навіть фахівці. Також під час навчання можна проходити практику, аби покращити свої навички у реальних умовах.
Найпопулярнішими у 2022 році стали спеціальності психології, менеджменту, права, англійської філології та економіки.
Ягеллонський Університет в Кракові
Ягеллонський Університет – один із найстарших в Європі, він був створений у 1364 році. Окрім того, він найбільший в Польщі – у ньому навчається близько 50 тисяч студентів, із них близько 3 тисяч – іноземці.
Навчальні програми передбачено на 3 мовах – польській, німецькій та англійській. При цьому безкоштовно можна навчатись на польській мові. Можна отримати диплом бакалавра, магістра або звання доктора наук.
Університет об’єднує 15 факультетів і передбачає навчання на 87 спеціальностях. Для вступу передбачено конкурс атестатів або дипломів (для тих, хто вступає на магістратуру) та співбесіда. Іноземцям потрібно підтвердити рівень знання мови. Навчатись безкоштовно українці можуть за умови наявності Карти поляка.
Також важливо, що Ягеллонський університет активно бере участь у міжнародній програмі студентських обмінів та стажування Erasmus+, а також в інших активностях. У ВНЗ понад 560 партнерів у різних країнах світу.
Цього року Ягеллонський Університет отримав 33 тисячі заявок від абітурієнтів, і це середні показники за останні 5-10 років. Найбільшою популярністю користувались спеціальності для менеджерів, фахівців із соціальних комунікацій, східної філології та японознавства.
Варшавська Політехніка
У 1816 році цей навчальний заклад був створений як Технологічний інститут, а у 1925 реорганізований у Варшавський Політехнічний Університет. Це один із найбільш престижних технологічних ВНЗ Європи. Щороку він випускає біля 5000 висококваліфікованих спеціалістів, які дуже високо цінуються на ринку праці.
Університет має 17 факультетів, серед яких 16 розташовані у Варшаві, а один – у Плоцьку. Дуже розвинута наукова інфраструктура, студенти можуть займатись власними дослідженнями у 8 дослідницьких центрів, оснащених за останнім словом техніки. Варшавська Політехніка активно приймає участь у міжнародних програмах обміну та стажування студентів. Є Центр працевлаштування та кар’єри, який співпрацює з провідними польськими компаніями. Багато студентів вже на момент отримання диплому мають запрошення на роботу від роботодавців, до яких мріють потрапити початкуючі спеціалісти.
Чудова новина – українці можуть вступати на безкоштовне відділення. На різних спеціальностях щороку виділяється кілька місць для іноземних студентів, на які можна вступити за конкурсом. Мова навчання для безкоштовного вступу – польська. Власники Карти поляка можуть вступати на безкоштовне відділення на рівних із громадянами Польщі умовами.
Конкурс на найпопулярніші спеціальності (кібербезпека, ІТ, математика та аналіз даних і менеджмент) у 2022 році сягав 20 абітурієнтів на 1 місце.
Гірничо-Металургійна Академія в Кракові
Гірничо-Металургійна Академія у Кракові, або Науково-технічний університет AGH-НТУ вважається одним із найкращих навчальних закладів за цим напрямком у Європі. Його випускники легко знаходять роботу у найбільших корпораціях, оскільки серед роботодавців високо цінують рівень підготовки, які отримують студенти цього ВНЗ. Інститут був заснований у 1919 році і за весь час випустив понад 160 тисяч фахівців. Зараз в ньому навчається понад 40 тисяч студентів, а викладацький склад перевищує 4000 викладачів! Серед них значний відсоток докторів наук та професорів. Уваги заслуговує потужна науково-дослідницька база – приміром, Академічний центр матеріалів та нанотехнологій, до якого мають доступ усі студенти, оснащений на рівні провідних приватних лабораторій світу. Має 16 факультетів, на яких готують фахівців більш на 200 спеціальностях. Українці мають можливість навчатись на безкоштовному відділенні.
Університет Адама Міцкевича в Познані
Це найбільший державний університет Польщі. Дуже багато відомих поляків навчались саме тут, і це не дивно – університет був створений у 1519 році. Сучасна територія студмістечка ВНЗ займає площу у 100 гектарів! В університеті вивчають соціальні, гуманітарні, медіальні науки, а також мистецтво. Аудиторії чудово оснащені, створені можливості для дозвілля студентів та заняття спортом. Також є додаткові освітні програми, можливість брати участь у програмах обміну та стажування.
А от щодо найбільш популярних спеціальностей склалась з першого погляду досить несподівана ситуація. Найбільш затребуваними стали психологія та корейська філологія, на них був конкурс 21 людина на 1 місце. Другу сходинку у рейтингу займають менеджмент на бізнес із конкурсом 17 абітурієнтів на 1 місце, а на третьому – норвезька філологія, на цій спеціальності за шанс стати студентом змагались 15 абітурієнтів. Хоча якщо подивитись на макроекономічні показники у розрізі світу та Польщі зокрема, нічого дивного в такому розподілі немає. Економіки Норвегії та Південної Кореї розвиваються надшвидкими темпами, тому знання цих мов – це чудовий плацдарм та побудови успішної кар’єри.
Вроцлавська Політехніка
У Вроцлаві мешкає велика кількість українців, тому й Вроцлавський університет науки та технологій (або Politechnika Wrocławska) просто не міг не увійти до рейтингу. Тут 30 тисяч студентів отримують дипломи магістра чи бакалавра на одній із 39 спеціальностей. ВНЗ має чудову наукову інфраструктуру. Лабораторії оснащені новітнім устаткуванням, а студенти працюють над реальними технічними розробками, отримують патенти і навіть продають їх польським компаніям. Тому підготовка включає не лише теоретичний, а й практичний напрямок.
Вроцлавська Політехніка є учасником програм міжнародного обміну та стажування Erasmus+, Student Exchange.
Найбільші конкурсі – на спеціальності айті-спрямування. Так, на напрямок Applied IT польською мовою навчання у 2022 році подавали 10 анкет, а з викладанням англійською – 15. На факультет кібербезпеки конкурс складав 7 абітурієнтів на одне місце.
Варшавський Університет Екології та Управління
Це єдиний приватний вищий навчальний заклад у рейтингу. Університет Екології та Управління у Варшаві в цілому найбільший приватний польський ВНЗ. Тут можна отримати освіту за спеціальностями архітектура, екологія, урбаністика, інженерія, будівництво, дизайн, машинобудування, інженерія тощо. Навчальний заклад був створений у 1995 році, тобто має майже 30-річну історію. Переваг навчання у цьому ВНЗ багато, зокрема:
- Підготовка спеціалістів за затребуваними на ринку праці спеціальностями – архітектурне проектування, містобудування, ціли низка дизайнерських спеціальностей (ландшафтний, промисловий, інтер’єру, меблів), міжнародна економіка, логістика, управління охороною здоров’я і медичними даними, інженерія різного профілю тощо;
- Активна участь у міжнародних програмах обміну. При університеті створено Центр Європейської інформації, в якому можна отримати консультацію про програми стажування та обміну;
- Налагоджена інфраструктура. Аудиторії оснащені новітньою технікою, є дослідницькі лабораторії, наукові центри, чудові бібліотеки тощо;
- Сприяння у працевлаштуванні студентів. Працює Бюро кар’єри, яке співпрацює з провідними польськими компаніями, організовує зустрічі з роботодавцями та допомагає студентам ВНЗ знайти роботу;
- Комфортне проживання та організація дозвілля і спорту. Є гуртожитки, тренажерні зали та центри відпочинку при університеті;
- Демократична вартість навчання. Комерційні вищі навчальні заклади у Польщі пропонують лише платну форму навчання, але у Варшавському Університеті Екології та Управління вона доступна – в середньому біля 2000 євро на рік.
Окремо звернемо увагу на лояльні умови вступу для українців. Після початку повномасштабного російського вторгнення програми лояльності розширились – студенти із України можуть навчатись перший рік українською мовою, отримати знижку до 50% на навчання, пройти безкоштовні курси польської мови тощо. Про всі акції для українців ви знайдете інформацію на офіційному сайті ВНЗ.
Гданська Політехніка
Університет був створений у 1904 році як Королівська Вища Технічна Школа. В першу чергу звертає на себе увагу дуже цікавий набір спеціальностей – тут готують фахівців, дуже затребуваних на європейському ринку. Практично на всіх напрямках є можливість навчатись англійською мовою.
На 9 факультетах навчається близько 25 тисяч студентів. Більшість із факультетів мають академічні права, тобто тут можна отримати звання доктора наук.
Гданська Політехніка має чудову наукову, інфраструктурну базу. Створені чудові умови для навчання, проживання і культурного дозвілля студентів.
За популярністю це другий у Польщі вищий навчальний заклад серед абітурієнтів. Українці можуть навчатись безкоштовно за умови наявності Карти поляка.
Вроцлавський університет
Один із найстаріших університетів Європи – він був створений у 1702 році. Але при цьому це один із найсучасніших вищих навчальних закладів Польщі. Українцям буде цікава ще одна сторінка його історії: після 1945 року, коли окупований Вроцлав повернули Польщі, Вроцлавський університет об’єднали із Львівським, який на той час, через гоніння, перебував на польській території. Тому історично він є близьким для нас.
Тут навчаються близько 40 тисяч студентів та майбутніх докторів наук (усі факультети мають академічні права). Університет є Альма-Матер для 9 Нобелівських лауреатів із хімії, літератури, фізики та медичних наук! У міжнародному рейтингу навчальних закладів Webometrics Ranking of World Universities посідає 4 місце в Польщі та 431 місце у всьому світі.
Навчатись можна як польською, так і англійською мовою. Є безкоштовне навчання, але українцям воно доступне лише за наявності Карти Поляка. Вроцлавський університет є учасником програм міжнародного обміну і стажування, зокрема, Erasmus+.
Гданський медичний університет
Медичні спеціальності є найбільш затребуваними у Польщі. Це найстаріший вищий навчальний заклад у Польщі не лише для майбутніх лікарів, а й в цілому, – він був створений у 1494 році. Сьогодні він об’єднує 4 факультети – стоматології, фармацевтичний з відділенням лабораторної медицини, охорони здоров’я з відділенням медичного догляду та біотехнологій. Спеціалістів, підготовлених у Гданському медичному університеті, дуже цінують на ринку і вони одразу по закінченню навчання отримують цікаві пропозиції про роботу.
Як вступити до вищого навчального закладу у Польщі?
Для вступу у польський ВНЗ як правило потрібно надати атестат із школи чи диплом бакалавра, і при зарахуванні за умови конкурсу на місце враховується середній бал. Окрім того, студенти часто мають підготувати вступне есе, в якому викладають свою мотивацію до навчання, та проходять співбесіду. Якщо конкурс у ВНЗ великий, є додаткові умови при вступі – враховуються наукові, суспільні досягнення, може бути творчий конкурс. Іноземні студенти підтверджують рівень знання мови, якою планують навчатись, – польської чи англійською. Детально про алгоритм вступу до польського ВНЗ ми писали у статті «Освіта у Польщі: правила вступу без посередників у 2022 році». Радимо детально із нею ознайомитись.