Як поступити в чеський вуз без посередників. Навчання та вища освіта в Чехії.

Доступна та якісна освіта за кордоном для українських студентів за останні роки стала не розкішшю, а необхідністю. Все більше нашої молоді відправляється до сусідніх держав отримувати знання та диплом, і чергові нововведення у закордонних ВНЗ цьому лише сприяють. За останні роки потік українських випускників спрямовується не лише до звичної всім Польщі, а й до Чехії, Австрії, Німеччини, Англії, Франції. Прийшов час розвінчувати міф про те, що українців найкраще приймають у Польщі, тому у цій статті розповідаємо про всі цікаві моменти вступу та отримання вищої освіти у Чехії.

Головна відмінність вищої освіти цієї країни полягає в тому, що навчання у всіх вузах державної форми власності є безоплатним. Але така розкіш має свою ціну, що не є для всіх однаково вигідним. Приміром, за прогулювання занять можуть не лише відрахувати із ВНЗ, а й взагалі скасувати студентську візу. Відповідаємо на найбільш популярні та важливі питання, які можуть виникнути у майбутніх абітурієнтів.

«Полювання» на виш у Чехії

Для випускників українських шкіл, які планують отримати документ про присвоєння звання магістра чи бакалавра чеського ВНЗ маємо одразу дві новини: хорошу та погану. Хороша новина в тому, що українські випускники можуть вступати до чеських ВНЗ одразу після завершення навчання у школі, здавати ЗНО не потрібно.  А от щодо поганої новини, то вона трохи може розчарувати тих, хто хотів, без підготовки вступити до закордонного ВНЗ. Адже розпочинати цей процес потрібно заздалегідь – за рік, чи навіть за півтора. За цей період потрібно опанувати чеську мову, щоб її рівень був не нижче середнього. Найважче те, що проводити підготовку, тобто вивчати мову, необхідно одночасно із навчанням у одинадцятому класі. До того ж, на потенційного студента чекають складні вступні тести.

Як обрати навчальний заклад

Але, перш за все, необхідно визначитись із тим, який ВНЗ стане вашою альма-матер на найближчі кілька місяців. На нашому порталі можна знайти максимальний перелік університетів Чехії, у яких можуть навчатися українські випускники. Також, на нашому сайті можна дізнатися цікаву інформацію про особливості навчання  закордоном, спеціальності, які будуть затребувані у найближчі роки, вичерпний перелік ВНЗ не лише Чехії та України, а й ще 34 країн, а також вся необхідна інформація для випускників. Корисно також переглянути місцеві чеські онлайн довідники. Приміром, на сайті www.studyin.cz є місцевим сайтом про чеські ВНЗ, опублікована чеською та англійською мовами.

Якщо говорити про пошук майбутньої альма-матер, то найбільш корисним для українських абітурієнтів буде сайт www.naric.cz – англомовний портал. створений на базі чеського інформативного центру. Даний сайт зручний для пошуку найкраще тим, що має автоматизовану платформу для підбору ВНЗ та необхідних навчальних програм. Проводити пошук можна за допомогою певних пошукових слів, приміром «право» чи «медицина», в залежності від мови викладання (доступні чеська та англійська), а також в залежності від наукового ступеню, який студент бажає отримати в майбутньому. Система покаже, як відвідати офіційний сайт обраного ВНЗ, інформацію про його навчальні напрямки, наукові ступені, вартість проживання, мову викладання та форму власності закладу.

Також для пошуку майбутньої альма-матер будуть корисними такі сайти, як www.vejska.cz та www.vysokeskoly.cz. На цих сайтах можна знайти також інформацію про вступні іспити та курси підготовки. Незважаючи на те, що ці сайти чеською мовою, для зручності можна налаштувати автоматичний перекладач для отримання інформації англійською мовою. Ця функція доступна на обох сайтах.

На нашому сайті функціонує зручний фільтр для пошуку навчальних закладів не лише в залежності від країн, а й за напрямками навчання, рівнями акредитації, формами власності, спеціалізацією та типом навчального закладу.

Як вступити до чеського ВНЗ

Подавати документи для вступу у ВНЗ з державною формою власності необхідно задовго до звичного нам терміну. Заяву для вступу, у більшості випадків, потрібно подавати до кінця лютого (точні часові рамки можна дізнатися на офіційному сайті обраного навчального закладу). Вступні іспити проводяться із квітня по червень. Винятком буде лише та ситуація, коли абітурієнт бажає вступити на творчу спеціальність. В такому випадку заяву на вступ необхідно подати не пізніше листопада, а іспити, по результатам яких зараховують на навчання, пройдуть у січні-лютому. Це стосується державних закладів. Приватні ВНЗ можуть приймати заяви та іспити навіть влітку.

Список документів, які потрібно подавати при вступні до чеського вишу, виглядає наступним чином:

  1. Документ, що засвідчує наявність освіти, перекладений чеською мовою та з відміткою від нотаріуса. На час подавання цих документів може не бути на руках, тому можна домовитися, та донести їх пізніше. У більшості навчальних закладів це можливо.
  2. Документ про підтвердження атестату або диплому про отримання освіти.
  • Апостиль для атестату та додатку;
  • Нострифікація для диплому та додатку.
  1. Сертифікат про відповідний рівень опанування чеської мови.

Для зарахування також потрібно складати відповідні іспити, більш детально про це читайте далі. Рішення від ВНЗ слід чекати уже влітку, орієнтовно у липні-серпні. До речі, в Чехії, як і в більшості європейських країн, за розгляд пакету документів для вступу потрібно платити. Зазвичай, така послуга коштує від 10 до 20 євро.

Іспити на «витривалість»

На відміну від більшості європейських ВНЗ, до чеських вишів українці не можуть вступити лише при поданні документів. Незалежно від того, в навчальному закладі державної чи приватної форми власності наші випускники планують навчатися, необхідність складання вступних іспитів не зникає.

Вступні випробування

При вступі до навчальних закладів приватної форми власності, зазвичай, у Чехії полягають у проходженні співбесіди, під час якої визначають рівень знання чеської мови. А от у державних вишах все не так просто. Майбутньому студенту необхідно проходити так звані вступні іспити по профільним предметам та на знання іноземної мови (зазвичай, чеської), або пройти так звані порівнювальні іспити NSZ (сайт www.scio.cz). NSZ – це спеціально підібрані тести, які містять два блоки питань. Перша частина запитань допомагає визначити загальні знання та схильності до навчання кожного студента. Друга частина тестів складається із запитань по загальним навчальним дисциплінам (фізика, право, економіка, математика, філософія і т.д.). зазвичай, вартість одного такого тестування складає 500 чеських крон, або 20 євро.

Мовне питання

Крім вступних тестів у окремих ВНЗ можуть затребувати сертифікат – підтвердження опанування чеської мови на рівні В1 або В2. Існує два шляхи, як можна здобути такий сертифікат:

  1. Пройти підготовчі курси для вивчення мови у Чехії, які розташовані безпосередньо при ВНЗ, або у одному із відповідних навчальних центрів.
  2. Скласти відповідний тест на знання чеської мови, відвідати який можна двічі на рік (восени та весною) у Чеському центрі в Києві, який відбувається спільно з Карловим університетом у Празі (Розклад проведення тестувань можна переглянути на сайті kiev.czechcentres.cz). Тест містить такі частини: читання, аудіювання, написання тексту, питань на знання лексики та граматики (тільки для рівня В2) та усної розповіді у відповідності з Загальноєвропейськими критеріями рівня володіння іноземної мови. Сертифікат визнається більшістю навчальних закладів Чехії. Тестування корисне ще й тим, що такий сертифікат сприяє вступу у вуз та кар’єрному росту в подальшому. Іспит проводять та перевіряють викладачі Карлового університету.

Оцінювання тестування на знання чеської мови у Чеському центрі в Києві

Результати іспиту визначаються двома критеріями: «Склав/склала» та відповідно «Не склав/ не склала». Для позитивної оцінки необхідно набрати щонайменше 60% правильних відповідей. Отриманий сертифікат має необмежений термін та видається одразу двома мовами: чеською та англійською. Вартість тестування залежить від рівня: для А1 та А2  – 150 та 160 євро, для В1 та В2 – 190 та 200 євро відповідно, для С1 – 230 євро. Для слухачів мовних курсів при Чеському центрі існують знижки. Записатися на іспит можна дуже просто, достатньо подати онлайн-заявку на сайті центру.

Апостилізація

Для затвердження атестату випускника будь-якої української школи необхідно пройти апостилізацію – один із основних способів юридичного визнання документів, які будуть використовуватись за кордоном. В Україні такі повноваження має «Інформаційно-іміджевий центр», який функціонує при Міністерстві освіти та науки України. Від легалізації в консульстві ця процедура відрізняється швидкістю та більш поширеною вживаністю документів. Адже посольство може легалізувати документи лише для своєї країни, а при апостилізації документ має юридичну силу будь де закордоном.

В результаті перевірки документів Міністерство освіти та науки України має право проставити апостиль на атестат, що свідчить про правомірність його використання у інших країнах. Центр при міністерстві працює певним посередником та надає певні можливості для подачі документів:

  • Обробка документів «день в день» – якщо непотрібно направляти запит;
  • Подавати документи для проставлення апостилю можна протягом всього робочого дня Міністерства;
  • Можлива послуга прийому та видачі документів для апостилювання кур’єром;
  • Можливість попереднього запису на сайті центу.

Нострифікація

Це ще не все. Для того, щоб абітурієнту з України дозволили навчатися у Чехії, необхідно пройти процес нострифікації (підтвердження) диплому про освіту. Зазвичай, для цього необхідно скласти тест по програмі двох предметів із школи у Чехії. По яким саме предметам буде відбуватися тестування – вирішують місцеві Відділи освіти, куди і потрібно подавати документи для затвердження. Повний список таких установ можна відшукати на сайті www.naric.cz.

Список документів для проходження процедури затвердження:

  1. Заява на проходження процедури перевірки атестату.
  2. Копія диплому та копія додатку, перекладені на чеську мову та завірені печаткою та підписом нотаріуса.
  3. Академічна виписка із навчального закладу з оцінками та кількістю прослуханих навчальних годин за останні два роки.

Вартість послуги нострифікації складає 1000 чеських крон, або 40 євро.

Гроші на навчання

Одна з основних приємностей чеських ВНЗ для закордонних абітурієнтів – це можливість навчатися у державному вузі безкоштовно для всіх студентів без винятку. Тому, для бажаючих тут вчитися лишається лише одна платна послуга – проживання. Оплачувати навчання у чеських вишах доведеться лише в тому випадку, якщо такий заклад перебуває у приватній формі власності. Зазвичай, оплата у таких закладах стартує із суми у 2000 євро за один рік навчання. Але не варто опускати руки, адже в Чехії, як і у інших європейських країнах, успішно функціонують різноманітні стипендіальні програми для іноземців. Повний перелік таких програм можна відшукати на офіційному сайті Міністерства освіти, молоді та спорту Чехії www.msmt.cz/international-cooperation-1/scholarships. Розглянемо найбільш популярні із них.

  • Навчання у Брно

Південно-Моравський центр міжнародної мобільності (www.jcmm.cz) кожного року проводить конкурс для студентів-іноземців, які приїжджають не із ЄС та хочуть навчатися на аспірантурі та магістратурі з викладанням чеською мовою у місті Брно. Варто зазначити, що пріоритетними вважаються технічні та природничо-наукові спеціальності. Розпочинається він, зазвичай, у грудні. Для того, щоб потенційному власнику стипендії прийняти в ньому участь, необхідно виконати наступні дії:

  1. Заповнити онлайн-заявку на участь у конкурсі, яка розміщена на сайті центу.
  2. До заявки необхідно додати диплом про отриману освіту (якщо його ще немає на руках, то можна замість диплому подавати виписку з університету про те, що студент дійсно навчається на останньому курсі).
  3. СV.
  4. Мотиваційний лист.
  5. Два рекомендаційні листи.
  6. Сертифікат про знання чеської мови (за наявності).

Це все потрібно встигнути зробити до 30 січня.

Варто зазначити, що паралельно з участю в конкурсі на отримання стипендії, студентам необхідно самостійно готувати документи для вступу до чеських ВНЗ. До речі, список таких закладів дещо обмежений, адже на стипендію можна розраховувати лише у вузах-партнерах. Ось повний список таких закладів:

  • Університет ім. Масарика;
  • Університет ім. Менделя;
  • Університет ветеринарії та фармацевтики;
  • Технічний університет.

Сам перелік із 20-30 стипендіатів, зазвичай, оголошують наприкінці червня. Ці люди будуть отримувати щомісячну стипендію у розмірі 6000 чеських крон 236 (євро) на протязі першого навального року. Якщо ці студенти будуть демонструвати хороші оцінки та знання, то в подальшому фінансову підтримку буде здійснювати сам вуз.

  • Вишгородський фонд

Міжнародний Вишгородський фонд (visegradfund.org) надає стипендії для навчання у ВНЗ країн Вишгородської четвірки, куди крім Польщі, Угорщини та Словаччини входить також і Чехія. Цей фонд має відповідну стипендіальну програму саме для студентів з України, які бажають навчатися протягом одного або двох семестрів (максимально – це 4) на магістрата або аспіранта одному із вузів Чехії. Конкурс на отримання цієї стипендії розпочинається щороку у грудні, а останній термін подачі документів – 31 січня.

Усі бажаючі отримати стипендію повинні подати такий список документів:

  1. Заповнити онлайн-анкету на сайті фонду.
  2. До заявки додати нотаріально завірений переклад на чеську мову диплому про освіту.
  3. Академічну довідку з оцінками (лише для магістрів).
  4. План навчання.
  5. Лист-запрошення із вузу, який обрали для навчання.
  6. Рекомендаційний лист (лише для аспірантів).

Перелік щасливчиків спеціальна комісія зможе оголосити уже у травні. Варто зазначити, що кожного року кількість українців, які змогли отримати стипендію на навчання у Чехії змінюється. Кожен стипендіат має змогу отримати грошову допомогу на навчання у розмірі 2300 євро на один семестр. В окремих випадках можливе часткове відшкодування витрат на дорогу до місця навчання (якщо відстань від місця проживання перевищує 1500 км).

  • Інші можливості
  • Для студентів з України та аспірантів також існує ще один вид стипендій (на термін навчання від 2 до 10 місяців) в рамках договору між українським та чеським міністерством освіти. Більш докладно про це можна дізнатися на сайті http://www.msmt.cz/international-cooperation-1/scholarships. За словами організаторів, найчастіше студенти України отримують стипендії саме на дослідницькі поїздки, під час яких займаються вивченням обраних дисциплін та проводять необхідні для свого навчання наукові дослідження. Але в рамках цієї програми так само можна отримати стипендію і на повний навчальний рік.

Список документів, які необхідно подавати для участі у цій програмі, виглядає наступним чином:

  1. Заявка на участь у програмі.
  2. CV
  3. Список публікацій.
  4. 2 листи рекомендаційного характеру.
  5. Копія диплому про отримання освіти.
  6. Виписка з оцінками.

Крайній термін подачі документів – 31 березня. Такі щасливчики звільняються від оплати за навчання, а щомісячно вони будуть отримувати 9000 (хто не має ступеню магістра) або 9500 (зі ступенем магістра) чеських крон (355 та 375 євро).

8 причин відправитись на навчання до Чехії

  1. Навчальний процес у вишах з державною формою власності у Чехії є абсолютно безоплатним як для місцевих студентів, так і для приїжджих, тобто іноземців.
  2. Навчання іде в темпі розвитку новітніх технологій: велика кількість необхідних для навчального процесу матеріалів містяться на електронних носіях, а на лекціях постійно користуються комп’ютерною технікою та проекторами.
  3. Кожен студент має можливість самостійно формулювати свій розклад занять. Завдяки цьому у нього серед тижня може бути 1 або 2 дні вихідних.
  4. Іспит по конкретній дисципліні проходить кілька разів під час однієї і тієї ж сесії. Іноді перерва між однією його датою та наступною може бути близько тижня. Завдяки такій системі студент отримує додатковий час на підготовку.
  5. Для студентів-іноземців щомісячно виплачується «допомога на житло» у розмірі 50 євро.
  6. Іноземні студенти мають право працювати під час навчання стільки ж годин, як і місцеві. В той же час, у більшості країн ЄС є обмеження для іноземних студентів.
  7. У Чехії для студентів є багато знижок на проїзд, покупки їжі та одягу, занять у спортивних комплексах, відвідування бістро та кав’ярень, музеїв, а також походів до кіно та театрів. Їх розмір може різнитися від 10% до 50%.
  8. Можливість залишитися жити та працювати у одній із розвинених Європейських держав.

8 причин, чому не їхати до Чехії

  1. Не всі ВНЗ Чехії займають лідируючі позиції у міжнародних рейтингах вузів.
  2. На відміну від інших європейських вишів, іноземців тут не приймають одразу на навчання, лише при подачі документів. Їх зараховують на тих же засадах, що і місцевих абітурієнтів. Тому, щоб потрапити на навчання до державного вишу, українським абітурієнтам необхідно пройти серйозні вступні випробування.
  3. Не у всіх ВНЗ Чехії можна виконати практику під час навчального процесу.
  4. Відвідувати усі лекції немає необхідності. Тому для тих, хто має проблеми із самоорганізацією, можуть виникнути труднощі з навчанням.
  5. Те, як іноземні студенти приходять послухати лекції, перевіряють поліцейські по справам іноземців. Вони можуть прийти у вуз та поцікавитись, чи відвідує лекції той чи інший студент. Якщо особа, якою зацікавилась ця служба, не відвідує занадто багато занять, то у неї (чи нього) можуть забрати студентську візу та відправити додому.
  6. Можуть виникнути проблеми з проживанням. Не всі приватні ВНЗ у змозі забезпечити студентів кімнатою у гуртожитку.
  7. Через високу конкуренцію деяким випускникам важко влаштуватись на роботу по спеціальності після закінчення навчального закладу. У Чехії спостерігається надлишок спеціалістів гуманітарного напрямку.
  8. Переїзд до іншої країни, навіть зі знанням мови та культури, може викликати труднощі та дискомфорт у студентів, які погано адаптуються до нових умов.
Професії майбутнього 2020/2030
Навчання за кордоном
Професії майбутнього 2020/2030
Щецин-допомога, біженцям з України. Корисні посилання
Варто знати
Щецин-допомога, біженцям з України. Корисні посилання
Освіта в Німеччині без грошей та іспитів в 2020
Освіта та навчання у Німеччині
Освіта в Німеччині без грошей та іспитів в 2020
ТОП жіночих професій у 2022 році
Блог
ТОП жіночих професій у 2022 році
Вартість освіти за кордоном – найпопулярніші країни
Навчання за кордоном
Вартість освіти за кордоном – найпопулярніші країни
Куди поступати після 11 класу: варіанти продовження освіти в Україні та безкоштовне навчання за кордоном
Варто знати
Куди поступати після 11 класу: варіанти продовження освіти в Україні та безкоштовне навчання за кордоном
Програма  Німеччини ZAV – як знайти роботу в Germany в 2020 році
Освіта та навчання у Німеччині
Програма Німеччини ZAV – як знайти роботу в Germany в 2020 році
Польща чекає на українських студентів: знижки та бонуси для абітурієнтів з України від найбільшого комерційного університету Варшави
Варто знати
Польща чекає на українських студентів: знижки та бонуси для абітурієнтів з України від найбільшого комерційного університету Варшави
Робота під час навчання: привабливо, але не для всіх
Варто знати
Робота під час навчання: привабливо, але не для всіх
Безкоштовне проживання для українців в 43 країнах світу – це реальність про яку мало хто знає
Відкрий для себе
Безкоштовне проживання для українців в 43 країнах світу – це реальність про яку мало хто знає
ТОП-25 найбільш затребуваних професій у Європі: вибираємо спеціальність, з якою ви точно не залишитесь без грошей
IT і нові технології
ТОП-25 найбільш затребуваних професій у Європі: вибираємо спеціальність, з якою ви точно не залишитесь без грошей
Робота для студента в Польщі – особливості працевлаштування
Варто знати
Робота для студента в Польщі – особливості працевлаштування
ТОП-24 професії у 2024 році. Чому вчитися, щоб бути на гребні успіху?
Варто знати
ТОП-24 професії у 2024 році. Чому вчитися, щоб бути на гребні успіху?
Куди поступати після 11 класу: варіанти продовження освіти в Україні та безкоштовне навчання за кордоном
Варто знати
Куди поступати після 11 класу: варіанти продовження освіти в Україні та безкоштовне навчання за кордоном
Усе, що потрібно знати про особливості водіння в Польщі
Варто знати
Усе, що потрібно знати про особливості водіння в Польщі
ТОП-25 найбільш затребуваних професій у Європі: вибираємо спеціальність, з якою ви точно не залишитесь без грошей
IT і нові технології
ТОП-25 найбільш затребуваних професій у Європі: вибираємо спеціальність, з якою ви точно не залишитесь без грошей
ТОП-25 прибуткових жіночих професій: де дівчата можуть заробляти більше за чоловіків?
Варто знати
ТОП-25 прибуткових жіночих професій: де дівчата можуть заробляти більше за чоловіків?
ТОП-25 затребуваних професій 2023: де шукати цікаву роботу з високими зарплатами?
IT і нові технології
ТОП-25 затребуваних професій 2023: де шукати цікаву роботу з високими зарплатами?
Як вибрати свій ідеальний університет на сайті «Куди вступати»
Варто знати
Як вибрати свій ідеальний університет на сайті «Куди вступати»
Польща чекає на українських студентів: знижки та бонуси для абітурієнтів з України від найбільшого комерційного університету Варшави
Варто знати
Польща чекає на українських студентів: знижки та бонуси для абітурієнтів з України від найбільшого комерційного університету Варшави
Перспективні професії 2023: які спеціалісти в Україні можуть розраховувати на підвищення зарплат навіть під час війни?
Варто знати
Перспективні професії 2023: які спеціалісти в Україні можуть розраховувати на підвищення зарплат навіть під час війни?
Головні ризики  і переваги ChatGPT (штучного інтелекту) і чи корисний ChatGPT помічник?
IT і нові технології
Головні ризики і переваги ChatGPT (штучного інтелекту) і чи корисний ChatGPT помічник?
Як влаштуватись на роботу під час навчання: варіанти активності та алгоритм дій
Варто знати
Як влаштуватись на роботу під час навчання: варіанти активності та алгоритм дій
Erasmus+: стажування для студентів в Європі. Почни будувати кар’єру вже сьогодні!
Erasmus
Erasmus+: стажування для студентів в Європі. Почни будувати кар’єру вже сьогодні!
X
Send this to a friend