Кожні пару років німецькі експерти створюють значну доповідь про німецьку систему освіти. У цьому році вона виглядає ось так. У доповіді висвітлюється безліч проблем, в тому числі тих, що стосуються вищої освіти.
Ми зупинимося на найвагоміших фактах, які можуть бути цікавими абітурієнтам і студентам.
Приватні вузи на піку популярності
Вища освіта в Німеччині як і раніше займає провідні позиції за привабливістю в світових масштабах. Щорічно кількість нових студентів в німецьких вузах збільшується в геометричній прогресії.
Особливість вступної компанії в Німеччині полягає в тому, що університети та вищі школи не вимагають здачі іспитів, а проводять відбір за середнім балом атестата. Це відмінна звістка для учнів, які працювали на «корочку» всі класи старшої школи і не дуже для тих, хто розраховував наздогнати відсутній бал добре складеними іспитами.
І хоча державні вузи пропонують безкоштовну освіту в Німеччині для іноземців, приватні вузи не втрачають свою популярність. З кожним роком їх кількість збільшується, і значна частина німецьких студентів обирають навчання в приватних структурах.
Студенти Німеччини люблять точні науки
В останні роки все більша кількість абітурієнтів в німецьких вузах обирає для вивчення точні науки і технічні спеціальності. У 2018 році цей відсоток наблизився до половини. Це не дивно, адже якщо звернути увагу на німецький ринок праці, то саме цих професій бракує країні.
На другому місці за популярністю знаходиться економічна сфера і психологія, а ось гуманітарний напрям вибирає зовсім невелика кількість абітурієнтів – до десяти відсотків.
По закінченню бакалаврату менше половини випускників готові продовжити навчання і вступають до магістратури. Велика частина бакалаврів воліють почати практичну діяльність, не зациклюючись на підвищенні наукового ступеня.
Вплив сім’ї на вибір
Доповідь представила цікаве дослідження, яке показало залежність частоти здобуття вищої освіти у дітей корінних жителів і іммігрантів. Висновки, які можна винести з дослідження не втішні.
Процентне співвідношення дітей іммігрантів, що народилися вже в Німеччині, які продовжили освіту після старшої школи, трохи більше 15%. Це на 8% менше, ніж загальні показники по країні.
Доповідачі вважають, що основне місце в даному питанні варто віднести не походженню сім’ї, а порівняно низькому рівню загальної освіти. Саме цей фактор впливає на вибір дітей, які беруть приклад зі своїх батьків і, так би мовити, «йдуть по їх стопах».
Освіта підвищує рівень життя
Згідно з даними, наданими в доповіді, учні, що не продовжили навчання в вузах знаходять місце роботи раніше, але рівень зарплати у них менший. У свою чергу, випускники вузів, хоч і починають практичну діяльність дещо пізніше, мають вищий та стабільний рівень заробітної плати. У Німеччині ця різниця в заробітку відчутна – люди з вищою освітою отримують на 7 євро на годину більше.
Доповідачі довели, що загальний рівень життя людей з вищою освітою в Німеччині в рази вище, ніж у людей із середньою. Вони мають більш різноманітне і збалансування харчування, можуть собі дозволити подорожі і дотримуються здорового способу життя. Навіть голосують вони в 1.5 рази частіше. Так що, підбиваючи підсумки, можна сказати, що здобути вищу освіту в Німеччині резонно і варто витраченого часу, і фінансів.