Вища освіта у Росії

1. Система освіти в Росії
2. Дошкільна освіта
3. Середня школа
4. Професійна освіта
5. Вищі навчальні заклади
6. Відмінності у навчанні
7. Тривалість навчання
8. Умови вступу
9. Навчальний рік
10. Іспити
11. Стипендії
12. Наукові ступені тадипломи
13. Проходження практики і стажування
14. Вартість навчання
15. Проживання
16. Продукти харчування
17. Транспорт

Росія – ще одна країна, яка порівняно не давно приєдналася до «Болонського процесу». Уся структура системи вищої освіти мало відрізняється від устрою у інших пострадянських країнах. За винятком деяких моментів, ця система освіти мало відрізняється від білоруської чи української. Загалом, у Російській Федерації функціонує велика кількість ВНЗ, до яких їдуть іноземні студенти. У Росії навчається більше 240 тисяч іноземців, які приїхали здобувати вищу освіту у цій країні. Найбільше іноземців їдуть до Росії із сусідніх держав: Казахстану, Туркменістану, Білорусії та України. На другому місці – Азія, Африка та ближній Схід.
Система освіти в Росії
Як і в більшості пострадянських країн – система освіти Росії має три основні елементи:
• Дошкільна освіта;
• Загальноосвітня школа;
• Вища освіта.
Дошкільна освіта
Першою сходинкою для діток є дошкільна освіта. На цьому етапі малюки починають відвідувати ясла та дитячі садочки. У Росії функціонують дитячі дошкільні навчальні заклади як державного, так і приватного типу. Тому діти можуть відвідувати саме той заклад, який найбільше подобається батькам. У закладах приватного типу частину коштів оплачують батьки, частину – приватні особи, фонди та різноманітні організації.
У дитячі садочки ясельного типу дітей можна віддавати із 1 року, та відвідувати до трирічного віку.
Дошкільне навчання може тривати до шести або семи років. Варто зазначити, що дошкільна освіта не є обов’язковою. Тому батьки самі можуть приймати рішення про доцільність відвідування дитиною таких закладів.
Відносно новий тип дошкільної освіти у Росії – так звані «предшколи». Такі заклади користуються особливою популярністю та слугують для підготовки діток до школи. Відвідувати їх можна, починаючи з віку 5,5 років. Тут діток навчають читати, писати, рахувати та пропонують ознайомитися з базовими шкільними предметами, що і слугує підготовкою до школи.
Середня школа
Наступний етап має кілька сходинок:
Початкова середня освіта;
• Основна загальна освіта;
• Повна загальна освіта.
До школи діти ідуть у віці шести або семи років. На цьому етапі батьки обирають, де їх дитина буде отримувати початкову освіту: у звичайній школі, ліцеї або гімназії. У початковій школі діти отримують базові знання з письма, читання, математики, мови та інших предметів.
У віці десяти років, після закінчення початкової освіти, діти переходять до загальноосвітньої школи. На цьому етапі навчання триває п’ять років. Уже після дев’ятого класу учні отримують атестат про здобуття загальної середньої освіти. Такий атестат дає можливість далі продовжувати навчання у десятому класі школи, ліцею чи гімназії.
Також, атестат про загальну середню освіту є підставою для вступу до технікумів, коледжів чи училищ.
Кінцевий етап загальної освіти – дворічне навчання у школі. Після закінчення одинадцятого класу школярі складають іспити для отримання атестату про повну середню освіту.
Також у Росії функціонують навчальні заклади, які надають додаткову освіту – музичні та спортивні школи. Такий тип освіти не є обов’язковим, школярі відвідують заняття добровільно. Після закінчення такого закладу також видається диплом, на основі якого можна вступати до музичного або спортивного училища.
Професійна освіта
Випускники школи у Російській федерації мають можливість отримати початкову, середню та повну професійну освіту.
Освіта професійного рівня надається у ліцеях, технікумах, училищах початкової професійної освіти. Школярі мають можливість вступати до таких закладів як на основі атестату про закінчення дев’ятого класу, так і після одинадцятого. Навчання після дев’ятого класу триває трохи довше, адже учні отримують разом з професійними навиками, знання про загальні шкільні дисципліни відповідно до навчальної програми десятого-одинадцятого класів.
Для отримання середньої професійної освіти випускники дев’ятих та одинадцятих класів вступають до коледжів та технікумів.
Вищі навчальні заклади
Відповідно до закону Російської Федерації – Вищими навчальними закладами вважаються університети, академії та інститути. Функціонують ВНЗ як державного, так і приватного типу власності.
Тривалість навчання – від чотирьох до шести років. Після чотирьох років навчання студенти отримують диплом бакалавра, після п’яти – спеціаліста (фахівця), після шести – магістра. Якщо студент по певним причинам навчався у ВНЗ не менше двох років, але так і не закінчив навчальний заклад – такий тип освіти вважається неповним.
Після отримання ступеня магістра, студенти мають право вступати на аспірантуру, інтернатуру, ад’юнктуру, ординатуру та докторантуру для отримання вищої професійної освіти.

Відмінності у навчанні у Росії та Україні
Як зазначалось, система вищої освіти у країнах пострадянського простору мало відрізняється. Але незначні відмінності все ж є:
Вступ до ВНЗ Росії відбувається на основі випускних іспитів;
• Усі іноземці повинні пройти річні курси вивчення мови та вступати до ВНЗ на рівних правах з місцевими студентами;
• Із 52 навчальних годин лише 24 відводиться на аудиторні заняття. Решту часу студентам відводиться на самоосвіту. В навчальному процесі переважають лекційні заняття;
• Основна мова викладання – російська;
• Є можливість отримувати стипендію, яка покриває вартість навчання, проходження підготовки на річних курсах, проживання в гуртожитку та додаткові кошти на щомісячні витрати;
• Іноземних студентів не приймають до російських ВНЗ без наявності медичної страховки, про яку потрібно подбати ще до потрапляння в цю країну;
• Вартість навчання в українських та російських ВНЗ суттєво відрізняється, в деяких закладах навіть дуже помітно – у кілька разів.
Тривалість навчання
Для отримання освітньо-кваліфікаційного рівня бакалавра потрібно навчатися 4 роки. Стільки ж потрібно для ступеня спеціаліста. Щоб отримати звання магістра, потрібно вчитися 5-6 років, в залежності від обраної спеціальності. Для отримання ступеня доктора наук, доведеться присвятити навчанню не менше 12 років.
Умови вступу
Для вступу до російських ВНЗ до іноземних студентів висуваються такі ж вимоги, як і для місцевих. Перед вступом до університету, усі іноземці повинні пройти річні мовні курси, під час яких відбувається повторення важливих навчальних дисциплін. По закінченню річних курсів усі іноземні абітурієнти складають спеціальні іспити, по результатам яких мають право вступати у ВНЗ.
Навчання, у більшості випадків, проводиться російською мовою. Тому іноземці повинні вільно володіти мовою та на однаковому рівні з місцевими студентами скласти іспити по закінченню мовних курсів. При вступі у всіх шанси рівні.
Навчальний рік
Як і в більшості країн, навчальний рік розпочинається у вересні. Навчальний процес розділено на два семестри, лише в деяких ВНЗ на три триместри. Триває навчання до червня, має перерви на канікули між семестрами та невеликі канікули, пов’язані зі святковими днями.
На тиждень студенти повинні приділити навчанню 52-54 години, з яких лише 24 години припадає на заняття в аудиторіях. Заняття проводяться у формі лекцій, рідше – семінари, практичні заняття, лабораторні та практичні дослідження.
Іспити
Для вступу до російських ВНЗ усі абітурієнти здають випускні іспити у школах. Саме на основі цих результатів вони мають право вступати до університетів, інститутів та академій. Іноземцям потрібно пройти річні підготовчі курси, по закінченню яких також потрібно складати іспити. Ці результати є основою для вступу до ВНЗ.
Студенти вузів у Росії також складають іспити під час сесійного періоду. Оцінювання відбувається за п’ятибальною системою, де п’ять – найвища оцінка, один – найнижча.
Стипендії
У Росії щорічно виділяється 15 тисяч стипендій від держави для іноземців. Такі виплати спрямовані на оплату навчання та поліпшення знання російської мови при необхідності. Варто зазначити, що іноземні студенти також мають можливість отримувати додаткові грошові виплати від своєї держави.
Наукові ступені та дипломи
Після закінчення навчання у школі (11 років), школярі отримують так званий «атестат зрілості». Після дванадцяти років навчання (школа + професійно-технічне училище) випускники отримують диплом молодшого спеціаліста, техніка. Обидва документи дають право на вступ у всі ВНЗ Російської Федерації.
Для отримання диплому бакалавра потрібно пройти чотирирічне навчання та вдало скласти іспити, захистити дипломну роботу. Навчання для отримання ступеня магістра триває 5-6 років, в залежності від обраної спеціальності. Такий диплом дає можливість вступу на докторантуру, загальна тривалість навчання у такому випадку складає 8-9 років. Для отримання вченого звання доктора наук потрібно присвятити навчанню не менше 12 років.
Також існує освітньо-кваліфікаційний рівень спеціаліста, який можна отримати після 4 років навчання, або після п’яти-шести років навчання – диплом спеціаліста з розширеною освітою.
Проходження практики і стажування
Студенти російських ВНЗ мають можливість проходити стажування та практику в цій країні. Для іноземців – це прекрасна можливість отримати необхідні навики та досвід роботи по спеціальності. Також існує профстажування для студентів професійних ВНЗ. Кожен напрям відповідає спеціальності та дає можливість отримати практичні знання про обрану професію, на практиці відчути всі тонкощі спеціальності. Так як університети спрямовані на отримання теоретичних знань, практика просто необхідна для майбутніх спеціалістів.
Вартість навчання
В залежності від обраного регіону та вищого навчального закладу, вартість навчання коливається від 1000 до 6000 євро в рік.
Проживання
Практично всі навчальні заклади прагнуть забезпечити студентів гуртожитками. Здебільшого, молоді люди проживають у кімнатах по 2-3-4 особи. Одиночні кімнати для студентів – це велика рідкість. Вартість проживання у гуртожитку коливається в межах від 7 до 70 євро в місяць та залежить від типу навчального закладу та міста. Найдорожчими для студентів залишаються такі міста як Москва та Санк-Петербург. Оплачувати можна щомісячно, за семестр та за рік. Для студентів, які оплачують за великі терміни проживання існують знижки. Деякі студенти прагнуть проживати окремо і вирішують орендувати кімнату або житло. Вартість проживання поза студентськими гуртожитками досить висока. Для прикладу, у Москві оренда однокімнатної квартири в місяць коштує 400-450 євро. Кімнату можна орендувати за 200-275 євро. У Новосибірську ціни вдвічі нижчі.
Іноземним студентам варто завчасно подбати про медичну страховку. Її вартість залежить від обсягу пунктів, які входять до переліку. Є прості програми та більш ускладнені.
Продукти харчування
Усі студенти повинні враховувати витрати на продукти харчування. Розглянемо основний перелік продуктів із споживчого кошику та середню ціну:
• Хліб – 0,41 євро;
• Молоко – 0,82 євро;
• Яйця – 8,9 євро за 10 штук;
• Картопля – 0,41 євро за 1 кг;
• Цукор – 0,6 євро за 1 кг;
• Курятина – 2,2 євро за 1 кг;
• Свинина – 4,95 євро за 1 кг;
• Мука – 0,62-1,02 євро за кг;
• Олія – 1,72 за 1 л;
• Капучіно – 1,36 євро.
Для економії студенти можуть харчуватися у студентських їдальнях. Вартість обіду в кафе становить в середньому 3,16 за бізнес-ланч. Обід у закладах швидкого харчування коштує в межах 6,88 євро.
Транспорт
Росія – це величезна за територією країна, тому прибувши вперше сюди можуть виникнути труднощі із транспортом. Але, навіть якщо іноземець ще жодного разу не був у цій країні, дістатися до місця призначення зовсім не складно, головне завчасно спланувати маршрут.
Для студентів стануть у пригоді зручні мобільні додатки, які не лише дають розгорнуту інструкцію, як доїхати до потрібного ВНЗ, а й допомагають легко орієнтувати у незнайомому місті. Тому рекомендуємо перед поїздкою завантажити на свій смартфон такі додатки:
• OsmAnd;
• Мобільні Яндекс Карти;
• 2 ГІС та ін.
Ці додатки працюють навіть без доступу в інтернет.
Від аеропорту до міста можна доїхати рейсовим автобусом, електропоїздом, маршруткою та таксі. Вартість поїздки у автобусі від 0,76 до 1,65 євро. Поїздка у машрутному таксі коштує дорожче на кілька центів.
Квитки на потяг можна придбати як у спеціальних касах, так і замовити їх онлайн.
Для поїздок всередині міста можна скористатися метро, автобусами, трамваями, маршрутними таксі та тролейбусами. Метро функціонує у найбільших російських містах. Вартість поїздки у метро коштує в Москві 0,76 євро, у Єкатеринбурзі 0,39 євро. Вартість поїздок у трамваях, автобусах та тролейбусах практично не відрізняється від квитка у метро.
Студенти, які навчаються стаціонарно, мають пільги на проїзд у громадському транспорті. Але в маршрутних таксі такі знижки та пільги не діють. Студентам видають соціальну карту, яка дозволяє платити за проїзд у 5 разів менше.

IELTS та TOEFL – тести на знання англійської мови
Новини
IELTS та TOEFL – тести на знання англійської мови
Професії майбутнього 2020/2030
Навчання за кордоном
Професії майбутнього 2020/2030
Польща чекає на українських студентів: знижки та бонуси для абітурієнтів з України від найбільшого комерційного університету Варшави
Варто знати
Польща чекає на українських студентів: знижки та бонуси для абітурієнтів з України від найбільшого комерційного університету Варшави
Захист прав українських біженців в Чехії і умови в’їзду до країни. Корисні посилання
Без категории
Захист прав українських біженців в Чехії і умови в’їзду до країни. Корисні посилання
Освіта в Любліні
Люблін
Освіта в Любліні
Щецин-допомога, біженцям з України. Корисні посилання
Варто знати
Щецин-допомога, біженцям з України. Корисні посилання
Академмістечка Познані
Академмістечка Польщі
Академмістечка Познані
Вартість освіти за кордоном – найпопулярніші країни
Навчання за кордоном
Вартість освіти за кордоном – найпопулярніші країни
Безкоштовне проживання для українців в 43 країнах світу – це реальність про яку мало хто знає
Відкрий для себе
Безкоштовне проживання для українців в 43 країнах світу – це реальність про яку мало хто знає
Вся правда про навчання в  Чехії в умовах пандемії COVID – 19
Варто знати
Вся правда про навчання в Чехії в умовах пандемії COVID – 19
Головні ризики  і переваги ChatGPT (штучного інтелекту) і чи корисний ChatGPT помічник?
IT і нові технології
Головні ризики і переваги ChatGPT (штучного інтелекту) і чи корисний ChatGPT помічник?
Що чекало  студентів  в Словаччині в умовах пандемії COVID – 19 ?
Варто знати
Що чекало студентів в Словаччині в умовах пандемії COVID – 19 ?
ТОП-24 професії у 2024 році. Чому вчитися, щоб бути на гребні успіху?
Варто знати
ТОП-24 професії у 2024 році. Чому вчитися, щоб бути на гребні успіху?
Куди поступати після 11 класу: варіанти продовження освіти в Україні та безкоштовне навчання за кордоном
Варто знати
Куди поступати після 11 класу: варіанти продовження освіти в Україні та безкоштовне навчання за кордоном
Усе, що потрібно знати про особливості водіння в Польщі
Варто знати
Усе, що потрібно знати про особливості водіння в Польщі
ТОП-25 найбільш затребуваних професій у Європі: вибираємо спеціальність, з якою ви точно не залишитесь без грошей
IT і нові технології
ТОП-25 найбільш затребуваних професій у Європі: вибираємо спеціальність, з якою ви точно не залишитесь без грошей
ТОП-25 прибуткових жіночих професій: де дівчата можуть заробляти більше за чоловіків?
Варто знати
ТОП-25 прибуткових жіночих професій: де дівчата можуть заробляти більше за чоловіків?
ТОП-25 затребуваних професій 2023: де шукати цікаву роботу з високими зарплатами?
IT і нові технології
ТОП-25 затребуваних професій 2023: де шукати цікаву роботу з високими зарплатами?
Як вибрати свій ідеальний університет на сайті «Куди вступати»
Варто знати
Як вибрати свій ідеальний університет на сайті «Куди вступати»
Польща чекає на українських студентів: знижки та бонуси для абітурієнтів з України від найбільшого комерційного університету Варшави
Варто знати
Польща чекає на українських студентів: знижки та бонуси для абітурієнтів з України від найбільшого комерційного університету Варшави
Перспективні професії 2023: які спеціалісти в Україні можуть розраховувати на підвищення зарплат навіть під час війни?
Варто знати
Перспективні професії 2023: які спеціалісти в Україні можуть розраховувати на підвищення зарплат навіть під час війни?
Головні ризики  і переваги ChatGPT (штучного інтелекту) і чи корисний ChatGPT помічник?
IT і нові технології
Головні ризики і переваги ChatGPT (штучного інтелекту) і чи корисний ChatGPT помічник?
Як влаштуватись на роботу під час навчання: варіанти активності та алгоритм дій
Варто знати
Як влаштуватись на роботу під час навчання: варіанти активності та алгоритм дій
Erasmus+: стажування для студентів в Європі. Почни будувати кар’єру вже сьогодні!
Erasmus
Erasmus+: стажування для студентів в Європі. Почни будувати кар’єру вже сьогодні!
X
Send this to a friend