Вид на проживання в Польщі. Що таке Karta Pobytu, як її отримати і кому її надають?
Отримати дозвіл на проживання в Польщі мріють багато студентів, які проходять в даній країні навчання. Або це стає пріоритетом у людей, які бачать своє життя в Польщі, і хочуть мати більш широкі права в цій країні. Так що ж таке Karta Pobytu, і що потрібно зробити, щоб її дістати?
Що таке Вид на проживання або Karta Pobytu
Karta Pobytu – це документ, який можуть отримати іноземці в Польщі, і саме він є підтвердженням особи громадянина. Карта побиту має багато переваг, основна – можливість знаходиться в країні без оформлення візи. У цьому документі зібрана вся необхідна інформація про іноземного громадянина: його ПІБ, і ПІБ батьків, країна походження з адресою проживання, дата видачі та закінчення дії картки, і навіть зріст та колір очей не забули згадати. Карта побиту буває декількох видів:
- Карта тимчасового побиту (Karta czasоwego pоbytu) – документ дійсний до 3х років. Для отримання цієї картки, іноземцю необхідно мати: трудовий договір, який на день подання документів актуальний, папери, що підтверджують навчання у вузі, або документи про проходження тривалих курсів вивчення польської мови;
- Карта постійного побиту (Karta stałego pobytu). Критерієм для запуску процесу оформлення виду на проживання може бути Карта Поляка, або карта тимчасового побиту. Основна умова – тривалість життя в країні не менше 5 років. Даний документ буде радувати власника найближчі десять років.
- Карта резидента Євросоюзу – видається на п’ять років і іноземець в цей період має статус резидента Європейського Союзу. Карту може отримати громадянин, який проживає в Польщі і офіційно працевлаштований протягом 5 років.
Karta Pobytu відкриває перед своїм власником величезний спектр можливостей. Наприклад, більше немає необхідності продовжувати візу, можна відвідувати країни Шенгенської угоди (терміном не більше 3 місяців), без додаткової паперової тяганини, з’являється право купувати нерухомість і автомобілі на своє ім’я, а студенти отримують право офіційно працевлаштуватися на підробітку під час навчання.
Karta Pobytu гарантує знижку 37% на ж / д транспорт і спрощує відкриття візи для родичів. Ну і власним бізнесом теж дозволено займатися. Звучить все досить непогано, чи не так? Давайте ж розберемося, як цей чарівний документ отримати, до кого звертатися і що робити.
Правова сторона питання
Видача даного документа закріплена в Польському законодавстві, а саме в Законі від 12 грудня 2013 року про іноземців – ст. 195 – ст. 210 Закону – разом з виконавчими актами.
Згідно вищезгаданого закону претендувати на Karta Pobytu можуть:
1 Дитина, якщо у її батьків вже є карта побиту, або карта резидентства ЕС. Важливо, щоб дитина була народжена в період після видачі документа. Місце народження дитини ролі не грає;
2 Претендент, який має польське коріння та бажання постійно проживати в Польщі;
3 Людина, яка перебуває в шлюбі з громадянином Польщі протягом 3 і більше років. Важливо: 2 останні роки претендент повинен мати відповідну карту перебування, видану на підставі шлюбу з поляком, адже сам факт шлюбу не наділяє правом ПМЖ;
4 Власник Карти поляка, який має намір жити в Польщі постійно (ст. 195 п. 1 пп. 9). З 1 травня 2014 року всі особи, які мають Карту поляка можуть отримати дозвіл на постійне місце проживання без підтвердження польських коренів. Важливо: бажання залишитися в Польщі на постійній основі має бути підтверджено документально (договір купівлі житла в Польщі, трудовий договір, або договір навчання в вузі, і т.д.)
5 Людина, яка є жертвою торгівлею людьми, або має статус біженця.
Заявка на отримання карти подається особисто, або, батьками / опікунами дитини до 13 років в воєводське управління. При подачі заяви у претендента обов’язково візьмуть відбитки пальців, тому дитину з 6 років потрібно брати в воєводське управління з собою.
Які документи потрібні для Karta Pobytu
Перш, ніж йти в воєводство варто підготувати весь комплект необхідних документів, і їх копій. Для оформлення Виду на проживання знадобиться:
- Заява, написана особисто і заповнена відповідно до інструкцій (польською мовою, в 2-х примірниках, друкованими літерами);
- Актуальні фотографії 4,5 х 3,5 см-4 шт;
- Копія і оригінал дійсного проїзного документа (закордонного паспорта). У рідкісних випадках інший документ, що підтверджує особу;
- Документи, що підтверджують причини які наділяють іноземця правом на отримання Карти. Всі документи потрібно обов’язково переводити на польську мову присяжним перекладачем;
- Документи, що підтверджують виконання всіх умов надання постійного виду на проживання;
- Квитанція про оплату Karta Pobytu;
- Медичний поліс страхування.
Вартість оформлення Karta Pobytu невисока. Для отримання даної карти потрібно оплатити гербовий збір в розмірі 640 злотих і ще 50 злотих за видачу самої карти.
Рішення воєводства з приводу видачі документів на тимчасове проживання приймається протягом 1-2 місяців з моменту подачі всіх матеріалів.
Чому можуть відмовити в оформленні Karta Pobytu
Обізнаний – значить озброєний. Краще відразу ознайомитися з причинами відмови в наданні дозволу на проживання, щоб заздалегідь запобігти можливим казусам.
Причини відмови від оформлення ПМЖ:
- Якщо претендент знаходиться в Польщі незаконно;
- Якщо претендент був затриманий і поміщений в ізолятор для іноземців, або відбуває ув’язнення в тюрмі;
- Якщо термін перебування в Польщі був вичерпаний;
- Якщо претендент відмовився надавати відбитки пальців;
- Якщо претендент знаходиться за межами Польщі.