Вся правда про вищу освіту у Німеччині

 

  1. Система освіти в Німеччині
  2. Дошкільна освіта
  3. Початкова школа
  4. Середня школа
  5. Вищі навчальні заклади
  6. Відмінності у навчанні
  7. Переваги навчання
  8. Умови вступу
  9. Тривалість навчання
  10. Навчальний рік
  11. Іспити
  12. Стипендії
  13. Дипломи
  14. Наукові ступені
  15. Проходження практики і стажування
  16. Вартість навчання
  17. Додаткові документи та відомості про навчання – корисні сайти
  18. Проживання
  19. Продукти харчування
  20. Транспорт

Німеччина – престижна європейська країна, навчатися у якій мріють тисячі українських випускників. Саме Німецькі ВНЗ займають лідируючі позиції у світових рейтингах. На даний час у цій країні навчається близько 5000 студентів з України, а це лише 3,5 % від загальної кількості іноземних студентів. Варто зазначити, що навчання для українців, як і для усіх іноземців у Німеччині – безкоштовне. Але навчання проводиться німецькою мовою і для вступу потрібно підтвердити високий рівень її знання, а також сертифікат про проходження спеціальних курсів Studienkolleg.

Тривалість підготовчого курсу – 1 рік. На відміну від навчання у ВНЗ, підготовчі курси проводяться на платній основі. Абітурієнти під час підготовчих курсів мають можливість підтягнути знання німецької мови, а також з трьох-чотирьох навчальних предметів.

Система освіти в Німеччині

У Німеччині діє чотирьохступнева система освіти. На першому етапі німецькі дітки отримують початкову дошкільну освіту. Далі настає період двохрівневої середньої освіти. На четвертому етапі молоді люди мають змогу отримати якісну вищу освіту. В Німеччині школярі повинні обов’язково пройти 10-річну школу, яка є загальною та безкоштовною.

Регулювання системи освіти в Німеччині проводиться на федеративному рівні (лише деякі питання регулює держава). Саме тому існують деякі відмінності у системі освіти на всіх 16 землях.  

Дошкільна освіта

Дошкільне виховання у Німеччині грунтується на традиціях суспільного виховання. З 1957 року у країні запроваджено закон про вільне відвідування, який діє і досі. Лише 20% дитячих садків перебувають на фінансуванні держави, решта 80% належать церквам, профспілкам, Червоному Хресту та іншим благодійним товариствам. Батьки діток, які відвідують недержавні дошкільні навчальні заклади у Німеччині, оплачують лише половину від необхідної суми, решту витрат покриває власник організації.

В Німеччині діють дитячі садки різних типів, у яких основний акцент дається на виховання. Дитячі садки тут існують закриті та відкриті. У відкритих садочках найбільш поширеними є методики Монтесорі або Штейнера.

Початкова школа

У школу і Німеччині діти ідуть у віці 6 років. Навчання на цьому етапі триває 4 роки. Але у деяких федеральних округах становить 5-6 років. У початковій школі не прийнято ставити оцінки, тому заохочення до навчання відбувається у вигляді відміток «смайликами» чи «сонечками», або на словах. Такий підхід до оцінювання часто піддається критиці, адже непідготовлені діти після початкової школи потрапляють у середню, де в оцінюванні немає поблажок.

Середня школа

В Німеччині функціонують три типи середньої школи:

  • Hauptschule
  • Realschule;
  • Gymnasium.

Hauptschule – школа, яка готує дітей до освоєння ремісничих професій. Рівень викладання у школі низький, переважає практичний підхід та невелика кількість складних предметів. Фактично це школи для школярів з найнижчим рівнем знань, які відвідують переважно діти мігрантів, чиї батьки через власну неосвіченість позбавляють своїх дітей права на якісну європейську освіту. З таким атестатом важко знайти роботу або отримати вищу освіту, тому випускників чекає безробіття. Цей вид шкіл вважається найбільш недосконалим, тому заборонених у деяких землях федеративної республіки Німеччина.

Realschule – школи з кращою репутацією, у яких вивчається більше предметів та надається більш грунтовна підготовка. Після закінчення школи кожен випускник отримує атестат, з яким більше шансів влаштуватись на роботу. Також такий атестат дозволяє перейти до останніх класів гімназії та отримати атестат, з яким можна вступати до вищих навчальних закладів.

Gymnasium – це престижні школи у Німеччині, які надають якісну середню освіту та атестат, з яким можна вступати до ВНЗ. У свою чергу, існує два ступені гімназії:

  • Середня гімназія – з 5/7 класів до 10;
  • Вища гімназія – з 11 класу до 12 або 13. Прирівнюється до американської High School.

Існують критики, які називають гімназії елітарними та закликають до створення єдиної середньої школи, щоб учні мали можливість навчатися разом та отримувати однаковий атестат. В деяких регіонах такі школи уже існують.

У середній школі Німеччини існує Abitur – це атестат зрілості, для отримання якого потрібно складати важкі іспити. Загалом, навчання у старших класах гімназії досить складне і його подекуди прирівнюють до перших курсів університету. Це пояснюється тим, що для вступу у німецькі ВНЗ не існує іспитів, а саме хороша оцінка у Abitur збільшує шанси на вступ на хорошу та престижну спеціальність. Відбір до університетів здійснюється саме на основі результатів Abitur.

Вищі навчальні заклади

У Німеччині налічується близько 340 вищих навчальних закладів. Існує кілька типів університетів в залежності від статусу:

  • Технічного напрямку;
  • Прикладні науки (Fаchhochschule);
  • Мистецькі навчальні заклади;
  • Консерваторії;
  • Інститути кіно.

Також функціонують навчальні заклади, які мають університетський статус та готують вчителів початкової школи.

У Німеччині функціонують як державні, так і приватні навчальні заклади, бізнес-школи.  

Відмінності у навчанні

  • Найголовніша відмінність, яка на перших порах здається незвичною для українських абітурієнтів – це форма оцінювання якості знань. У Німеччині найкращою вважається найнижча оцінка. Тобто «1» – це найкращий результат, а «6» – найгірший. Також можливі оцінки у вигляді 1,2; 3,4; 5,6 і так далі.
  • Для вступу до ВНЗ Німеччини потрібно на високому рівні володіти німецькою мовою. Для підтвердження знань мови необхідно складати тести Goethe-Institute або TestDAF на рівне В1-В2.
  • Для іноземних студентів потрібно пройти річне навчання на підготовчому курсі місцевого колежу. Але сам вступ та навчання у коледжі не є гарантією подальшого навчання в університеті.
  • Навчання у ВНЗ Німеччини є безкоштовним та ведеться німецькою мовою. Студенти повинні лише сплатити адміністративний внесок розміром 250-300 євро. Такий платіж потрібно здійснювати кожного семестру. Ці гроші ідуть на утримання корпусів, оплату проїзних квитків, оплату абонементів у бібліотеці та інші елементи існування університетів.

Переваги навчання

Навчання у ВНЗ Німеччини є одним з найпрестижніших у Європі. Отримання диплому одного з університетів цієї країни є путівкою до успішного працевлаштування та побудови хорошої кар’єри. Крім цього, існує ще ряд переваг, на які особливо звертають увагу українські абітурієнти:

  • Трудове законодавство країни є поблажливим до студентів, тому під час навчання молодим людям дається можливість вільно працювати;
  • Студенти, які навчаються у ВНЗ Німеччини та одночасно працюють, можуть отримати робочу візу;
  • Університети беруть на роботу своїх студентів у якості наукових працівників;
  • У Німеччині діє багато стипендійних програм та грантів від уряду та різноманітних організації. Обдаровані студенти мають можливість отримувати грошову винагороду за навчання, розмір якої покриває витрати на проживання та харчування;
  • Відкриваються широкі можливості для побудови успішної кар’єри;
  • Наявність студентських квитків та подорожі країною у рамках навчального процесу.

Умови вступу

Усі іноземці, які планують отримати вищу освіту у Німеччині, повинні скласти спеціальний іспит на знання мови – Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang або DSH. Це спеціалізований тест на знання німецької мови, який проводиться лише у Німеччині і лише для іноземних студентів. Складати тест потрібно особисто, відвідавши країну. Для підготовки до тестування існують спеціальні курси, а сам іспит DSH проводять за 3-4 тижні до початку навчального семестру. Наявність даного сертифікату з підтвердженням рівня знання мови С1 є обов’язковим при вступі у більшість німецьких ВНЗ.

Існують також інші тести на знання німецької мови, які менш поширені серед іноземців. До переліку входять такі TestDaF, Goethe-Zertifikat C2, Deutsches Sprachdiplom (DSD II).

Іноземні студенти також мають можливість пройти так звані підготовчі курси до вступу Studienkolleg.

Вимоги до абітурієнтів:

  • Прямий вступ можливий після двохрічного навчання у ВНЗ України. Для цього потрібно надати нотаріально завірені копії диплому або атестату про середню освіту, лист з випискою оцінок із навчального закладу, сертифікат про знання німецької мови. Якщо обраний курс викладається англійською мовою – сертифікат про знання мови викладання предмету.
  • При вступі після закінчення школи у ВНЗ Німеччини потрібно надавати копії документів про освіту (атестат або диплом), сертифікат про знання німецької мови, а також успішне закінчення підготовчих курсів у Німеччині та хороші оцінки на іспитах.

Тривалість навчання

Навчання на бакалавраті в Німечинні  зазвичай триває 3 роки. Для отримання диплому магістра потрібно вчитися в університеті Німеччини 1,5-2 роки.

Навчальний рік

Навчальний рік розділений на два семестри:

  • Зимовий, триває із жовтня по березень;
  • Літній, триває із квітня по вересень.

Відповідно, існує 2 періоди подачі документів для вступу на зимовий та літній семестри. Для того, щоб розпочати навчання під час літнього семестру, документи потрібно подати до 15 січня. На навчання під час зимового семестру документи приймаються до 15 липня.

Іспити

В університетах Німеччини функціонує кредитно-модульна система оцінювання, відповідно до вимог Болонської системи. Кожен предмет має модулі. Такі модулі можуть бути як самостійними предметами, так і складатися з кількох взаємопов’язаних дисциплін. Оцінювання модулів відбувається шляхом складання іспитів у вигляді письмової роботи, усної відповіді, реферату, самостійної роботи вдома. Оцінювання відбувається шляхом виставлення студентам кредитних одиниць.

Стипендії

В країні для іноземних студентів існує безліч грантів на навчання та стипендійних програм. Зважаючи на те, що навчання у більшості ВНЗ Німеччини безкоштовне, фінансування виділяється на оплату житла, транспорту та продуктів харчування.

На сьогоднішній день різноманітні організації фінансують більше як 15 тисяч іноземних студентів, які приїхали навчати до Німеччини. Статистичні данні стверджують, що гранти отримують 30% від тих, хто подавав заявку на додаткове фінансування.

Розмір стипендії залежить від кількох факторів, але не може перевищувати 700 Євро в місяць. Також, якщо спонсори зацікавлені у фінансовій допомозі окремим студентам, вони можуть оплачувати членські внески, медичну страховку, компенсувати витрати на канцелярію і тому подібне.

Розмір гранту на навчання, який покриває річні витрати студента, в середньому складає 8 тисяч євро. Це саме та сума, яку встановив уряд, і вона покриває всі витрати студента, які пов’язані з навчанням та проживанням.

Наукові ступені

Раніше в університетах Німеччини існували ступені магістра та диплому спеціаліста. Але у 2010 році, у зв’язку з приєднанням до Болонської системи освіти ці форми навчання були переформатовані. Тепер у ВНЗ Німеччини існує двоступнева система:

  • Бакалавр;
  • Майстер.

Навчання на бакалавра триває 3-4 роки. Студент, який отримав такий диплом, уже має право займатися професійною діяльністю.

Майстер – навчання триває 1-2 роки, основним завданням студентів є проведення наукової роботи а отримання більш глибокої спеціалізації. Диплом майстра є обов’язковою умовою вступу на докторантуру.

Після отримання ступеня майстра випускники мають можливість навчатися на докторантурі. Триває таке навчання 2-4 роки, в залежності від обраної спеціалізації.

Дипломи

  • Перший диплом, який дає право на професійну діяльність – це диплом бакалавра (Bachelor). Для отримання диплому потрібно отримати від 180 до 240 кредитів, в залежності від обраного профілю навчання.
  • Після 1-2 року навчання та 60-120 кредитів, студенти отримують диплом магістра (Master). Диплом магістра є передумовою вступу до аспірантури.
  • Третій ступінь, відповідно до Болонського процесу – це аспірантура (Promotion), тобто підготовка та захист наукової дисертації. Триває навчання від 2 до 4 років. Вступ до аспірантури можливий після отримання ступеню магістра або еквівалентного йому (Diplom – спеціаліст / ErstesStaatsexamen / MagisterArtium).
  • Звання кандидата наук (Doktor) можна отримати після написання та захисту дисертації.

Проходження практики і стажування

Стажування у Німеччині можуть проходити студенти місцевих ВНЗ та українських. Термін стажування складає 2-3 місяці в залежності від програми. Міжнародні організації, які приймають студентів на стажування, можуть бути пов’язані, або не пов’язані з основною професією.

Одна з обов’язкових умов успішного стажування – хороший рівень знання німецької мови. Також існують програми з англійською мовою.

Вартість навчання

Більшість сайтів надають інформацію про те, що навчання у Німеччині є безкоштовним. Але це не зовсім так. З 2005 року, відповідно до нового закону навчання по всій країні стало безкоштовним. Але деякі федеративні землі залишили за собою право отримувати від студентів плату за навчання. Так, у більшості міст за навчання дійсно платити не потрібно. Все, що вимагається від студентів – це сплата студентських внесків раз в семестр або раз у рік розміром 100-300 євро. Ці кошти витрачаються виключно на проїзний квиток, абонемент у бібліотеці, утримання кампусів.

Лише в університетах Нижньої Саксонії та Баварії навчання платне – до 500 євро за семестр. Додатково кожного семестру потрібно сплачувати студентський збір розміром 250 євро.

Навчання у приватних ВНЗ Німеччини коштує в середньому 450 євро за один місяць навчання. За навчання в приватних університетах доведеться заплатити від 5000 до 32000 євро в рік в залежності від обраного ВНЗ та напрямку навчання.

На англомовних курсах вартість навчання становить 1500-2000 євро за семестр.

Проживання

У Німеччині існує таке поняття, як блокований рахунок. Такий рахунок повинен відкривати іноземний студент, коли відправляється на навчання, підготовчі курси, мовні курси, подає заявку на вступ. Такий рахунок є підтвердженням платоспроможності студента за студентські витрати, проживання, харчування, страхування і т.д.

Для відкриття такого рахунку можна звернутись у німецький банк з листом, написаним німецькою або англійською мовою. Такий лист можна відправити електронною поштою та адресувати його у відділ співпраці з приватними та діловими особами.  

Для вступу на рахунку повинно бути не менше 8 тисяч євро – орієнтовний розмір річних витрат студента. До цієї суми входять не лише витрати на проживання та навчання. Варто враховувати і такі послуги:

  • Страхування – від 80 євро в місяць;
  • Оренда кімнати або однокімнатної квартири – 200-300 євро в місяць;
  • Вартість продуктів харчування для однієї людини – в середньому 200 євро в місяць;
  • Вартість візиту до лікаря – 10 євро;
  • Відвідування кіно – 6,50 євро за наявності студентського квитка  та 8 євро без студентського;
  • Прокат велосипеду – 10 євро в день, покупка б/у велосипеду – 70 євро.

Продукти харчування

Вартість продуктів із основного споживчого кошику у Німеччині досить висока. Це пояснюється високим рівнем платоспроможності місцевих мешканців. В середньому, один німець витрачає на продукти щодня 9 євро. Пропонуємо ознайомитися з іншими цінами на продукти:

  • Молоко 1 л – 0,7 євро;
  • Рис 1 кг – 1,8 євро;
  • Картопля 1 кг – 1 євро;
  • Шоколад 100 г – 0,8 євро;
  • Вода 0,5 л – 0,8 євро;
  • Сир 1 кг – 7,55 євро;
  • Яблука 1 кг – 2,1 євро;
  • Яйця 10 шт. – 1,65 євро;  
  • Куряча грудка – 6,6 євро;
  • Яловичина 1 кг – 11,1 євро.

Також є можливість харчуватися у кафе. Вартість однієї порції стари, яку можна взяти з собою, коштує в межах 1,5-3,5 євро.

Транспорт

Найвигіднішим транспортом для студентів у Німеччині є поїзди, метро та автобуси. Вартість квитка залежить від його терміну:

  • 1 день – 6 євро;
  • Тиждень – 25 євро;
  • Місяць – 73 євро.

Вартість поїздки по місту на таксі становить в середньому 18 євро.

Читайте також про стипендії 2019 в Німеччині.

Грантова програма «Обрій Європа»: ЄС виділить молодим вченим понад 80 мільярдів євро на розвиток науки та інновацій
Варто знати
Грантова програма «Обрій Європа»: ЄС виділить молодим вченим понад 80 мільярдів євро на розвиток науки та інновацій
Дякуємо, Польща: спеціальні пропозиції для українців при вступі в польські університети
Варшава
Дякуємо, Польща: спеціальні пропозиції для українців при вступі в польські університети
Які одноразові і щомісячні компенсації і виплати чекають біженців з України в Польщі
Нове на сайті
Які одноразові і щомісячні компенсації і виплати чекають біженців з України в Польщі
Продовжити навчання у Польщі: запущено 01.04.22 р .спеціальну програму для студентів та аспірантів з України
Варто знати
Продовжити навчання у Польщі: запущено 01.04.22 р .спеціальну програму для студентів та аспірантів з України
Вид на проживання в Польщі
Новини
Вид на проживання в Польщі
Академмістечка Любліна
Академмістечка Польщі
Академмістечка Любліна
20 порталів та інтернет-ресурсів з пошуку роботи у Польщі
Варто знати
20 порталів та інтернет-ресурсів з пошуку роботи у Польщі
Академмістечка Варшави
Академмістечка Польщі
Академмістечка Варшави
Швейцарські федеральні стипендії
MBA
Швейцарські федеральні стипендії
Популярні професії
Популярні
Популярні професії
Скільки коштує освіта у Польщі та на які пільги можуть розраховувати українські студенти?
Варшава
Скільки коштує освіта у Польщі та на які пільги можуть розраховувати українські студенти?
Офіційна релокація: в якій країні можна жити після закінчення навчання
Навчальний процес в Польщі
Офіційна релокація: в якій країні можна жити після закінчення навчання
ТОП-24 професії у 2024 році. Чому вчитися, щоб бути на гребні успіху?
Варто знати
ТОП-24 професії у 2024 році. Чому вчитися, щоб бути на гребні успіху?
Куди поступати після 11 класу: варіанти продовження освіти в Україні та безкоштовне навчання за кордоном
Варто знати
Куди поступати після 11 класу: варіанти продовження освіти в Україні та безкоштовне навчання за кордоном
Усе, що потрібно знати про особливості водіння в Польщі
Варто знати
Усе, що потрібно знати про особливості водіння в Польщі
ТОП-25 найбільш затребуваних професій у Європі: вибираємо спеціальність, з якою ви точно не залишитесь без грошей
IT і нові технології
ТОП-25 найбільш затребуваних професій у Європі: вибираємо спеціальність, з якою ви точно не залишитесь без грошей
ТОП-25 прибуткових жіночих професій: де дівчата можуть заробляти більше за чоловіків?
Варто знати
ТОП-25 прибуткових жіночих професій: де дівчата можуть заробляти більше за чоловіків?
ТОП-25 затребуваних професій 2023: де шукати цікаву роботу з високими зарплатами?
IT і нові технології
ТОП-25 затребуваних професій 2023: де шукати цікаву роботу з високими зарплатами?
Як вибрати свій ідеальний університет на сайті «Куди вступати»
Варто знати
Як вибрати свій ідеальний університет на сайті «Куди вступати»
Польща чекає на українських студентів: знижки та бонуси для абітурієнтів з України від найбільшого комерційного університету Варшави
Варто знати
Польща чекає на українських студентів: знижки та бонуси для абітурієнтів з України від найбільшого комерційного університету Варшави
Перспективні професії 2023: які спеціалісти в Україні можуть розраховувати на підвищення зарплат навіть під час війни?
Варто знати
Перспективні професії 2023: які спеціалісти в Україні можуть розраховувати на підвищення зарплат навіть під час війни?
Головні ризики  і переваги ChatGPT (штучного інтелекту) і чи корисний ChatGPT помічник?
IT і нові технології
Головні ризики і переваги ChatGPT (штучного інтелекту) і чи корисний ChatGPT помічник?
Як влаштуватись на роботу під час навчання: варіанти активності та алгоритм дій
Варто знати
Як влаштуватись на роботу під час навчання: варіанти активності та алгоритм дій
Erasmus+: стажування для студентів в Європі. Почни будувати кар’єру вже сьогодні!
Erasmus
Erasmus+: стажування для студентів в Європі. Почни будувати кар’єру вже сьогодні!
X
Send this to a friend