Зубний технік – це медичний працівник із середньою освітою, який займається виготовленням різноманітних видів зубних протезів. Такий фахівець займається виключно виготовленням імплантатів та протезів і не проводить лікувальних процедур для пацієнтів стоматологічних клінік та кабінетів. Зубний технік працює в команді з лікарем-ортопедом та реалізовує проєкт у дійсність. Від успішної роботи зубного техніка залежить дві третини успіху процесу протезування та встановлення імплантатів.
Опис професії
Зубний технік – це порівняно молода професія. Адже ще кілька десятків років тому будь-яка проблема із зубами вирішувалася шляхом видалення хворого зуба. На сьогоднішній день стоматологічна галузь стала дуже розвинутою та просунулася вперед. Було винайдено нові техніки лікування, матеріали та способи протезування. Найголовніше те, що для отримання гарної посмішки та здорових зубів, не потрібно вдаватися до радикальних методів.
Красива посмішка давно стала візитною карткою успішних та публічних людей. Тому робота зубного техніка, який допомагає отримати рівний біленький ряд зубів, відновити блискучу посмішку є однією з найбільш затребуваних, та, відповідно, високооплачуваних галузей стоматології.
Зубний технік не може працювати без лікаря-ортопеда. Зубний технік отримує від стоматолога гіпсовий зліпок та виготовляє протези з пластику знімного типу, та з металів незнімні протези. Процес виготовлення стає практично ювелірною роботою, адже кожен неправильний рух може зіпсувати протез, що в подальшому буде приносити дискомфорт пацієнту. Саме тому для зубного техніка важливі акуратність, стриманість, точність рухів.
Зубний технік займається виготовленням:
- Різних видів коронок;
- Штіфтових зубів;
- Мостоподібних конструкцій для ротової порожнини;
- Металопластикових, бюгельних та щелепно-лицевих протезів;
- Пластинок.
Такий спеціаліст займається лікуванням ортопедичних та ортодонтичних захворювань. Знає основні етапи виготовлення стоматологічних протезів, розуміється в будові та функціях жувального апарату.
В сучасній стоматології зубний технік займається також виготовленням лицевих протезів та протезів щелепи. Тому для такого фахівця важливі знання з фізики та хімії, анатомії та математики, слюсарної та фрезерної справи, гравіювання та 3-D моделювання за допомогою комп’ютерної техніки.
Зубний технік дуже рідко зустрічається із пацієнтами стоматологічних кабінетів, тому професія відноситься суто до технічної галузі.
Перспективи працевлаштування
Зубний технік може успішно працювати у зуботехнічних лабораторіях, центрах та інститутах протезування, стоматологічних кабінетах та клініках, приватних кабінетах.
Обов’язки
Зубний технік повинен вміти виконувати такі обов’язки:
- Виготовляти знімні та незнімні зубні протези, використовуючи сучасні методи;
- Знати та виконувати усі технічні етапи виготовлення протезів та ортопедичних апаратів;
- Термічна обробка сплавів;
- Штампування коронок:
- Розробка встановлення штучних зубів;
- Надавання першої невідкладної допомоги;
- Ведення медичної документації.
Як стати зубним техніком
Професія зубного техніка одна з небагатьох, яка дозволяє досягнути висот без обов’язкової вищої освіти. Для такого спеціаліста достатньо отримати диплом зубного техніка у медичному училищі або коледжі. Навчання на зубного техніка можливе також на базі зуботехнічних лабораторій та спеціальних навчальних центрів. Для отримання освіти варто обирати такі напрямки, як «Ортопедична стоматологія» та «Зубний технік».