Валеолог — це експерт в галузі збереження здоров’я. Він складає рекомендації щодо здорового способу життя, що само собою є однією з головних складових довгого життя, продуктивності на роботі та швидкої адаптації до будь-яких зовнішніх і внутрішніх умов.
Професія валеолога підійде людям сильним в біології, хімії та фізиці. Також бажано мати відмінну фізичну форму, витривалість та стресостійкість, оскільки при роботі, наприклад, в реабілітаційних центрах, знадобиться вести активний спосіб життя та залучати як інтелектуальні, так і силові ресурси.
Валеолог — це людина без шкідливих звичок, у якої базова філософія в житті пов’язана зі здоров’ям, встановленням тільки екологічних зв’язків з оточуючими. Дану професію буде складно освоїти людям не товариським, з низьким рівнем емпатії і тим, хто не бачить себе в ролі допомагаючих іншим.
Побудувати кар’єру валеолог може в науково-дослідних центрах, освітніх установах і медичних центрах.
Залежно від місця роботи валеолога, його обов’язки трохи відрізняються. Так, якщо фахівець будує кар’єру в науково-дослідному центрі, то він буде займатися складанням плану надання медичної допомоги та впровадженням нових способів поліпшення здоров’я і профілактики потенційних проблем.
Якщо валеолог працевлаштований в школі, ліцеї чи ВУЗі, то в його обов’язки входитиме контроль здоров’я учнів, планування графіка занять за принципом чергування навантажень і відпочинку, проведення досліджень й впровадження профілактичних засобів. Також він буде відповідати за консультації та корекційні заняття.
В обов’язки валеолога в медичних установах входить:
- встановлення потенційних факторів ризику;
- моніторинг виконання посадових обов’язків працівників в залежності від їх профілю;
- корекція способу життя, просвіта в питаннях здорового способу життя, попередження передчасної смертності;
- надання в ЗМІ інформації щодо інфекційних захворювань;
- створення освітніх семінарів та лекцій для різних груп населення.
Щоб освоїти цю професію, необхідно отримати вищу профільну освіту за спеціальністю «Валеологія». Також побудувати кар’єру в цій сфері можна з дипломом психолога, соціального педагога, просто пройшовши перекваліфікацію за бажаним профілем.
Для вступу на дані факультети треба скласти іспити з біології, хімії, державної мови. Деякі ВНЗ вимагають здачу математики, суспільствознавства й історії.
Роботодавці шукають на посаду валеолога людину стресостійку, комунікабельну, спостережливу, з відмінною пам’яттю і концентрацією, доброзичливу і відповідальну. Вона повинна мати високі моральні якості, бути всебічно розвиненою і не мати поганих звичок.
На жаль, в країні ставка валеолога залишає бажати кращого. Середній оклад за місяць праці становить 300-500 доларів. Тому в професію йдуть люди за покликанням, з великим бажанням своєю діяльністю зробити життя інших якіснішим.