За яких умов українських чоловіків пропускають через кордон
Закон про воєнний стан, за яким Україна живе вже більше місяця, забороняє виїзд за кордон чоловікам призовного віку (а це від 18 до 60 років). Втім, деякі винятки із загального правила є, та їх чимало. У Держприкордонслужбі докладно роз’яснили, на які категорії населення не поширюються вимоги воєнного стану та на яких підставах чоловіки 18-60 років можуть поїхати за кордон, не порушуючи закон. Ми детально проаналізували документи та ділимося з інформацією з вами.
Що говорить закон: хто із чоловіків має право на виїзд за кордон
Обмеження не поширюються на кілька категорій населення. Чоловікам навіть призовного віку, якщо вони входять до переліку обмежень, дозволено спокійно перетинати кордон. Держприкордонслужба дала детальне роз’яснення щодо умов перетину виїзду за межами чоловіками призовного віку. Зокрема, на це мають право:
– громадяни, які мають документальне свідоцтво про відстрочку від призову. Їх зараховують на спеціальний військовий облік, про що мають надіслати окреме повідомлення. Ця норма законодавства регулюється окремим рішенням Кабінету Міністрів, який затвердив перелік посад та професій військовозобов’язаних, для яких передбачено бронювання на час мобілізації та воєнного часу;
– громадяни, які визнані не придатними до військової служби за медичними показниками та зняті з військового обліку. Це має підтверджуватись документально;
– чоловіки, які утримують трьох або більше неповнолітніх дітей;
– чоловіки, які самостійно виховують неповнолітню дитину або кількох дітей;
– чоловіки, у яких на утриманні одна або більше неповнолітня дитина з інвалідністю будь-якої групи або одна і більше дитина з інвалідністю І-ІІ групи молодше 23 років;
– чоловіки, які є офіційними опікунами, усиновлювачами, прийомними чи батьками вихователями неповнолітніх дітей-сиріт або дітей, позбавлених батьківського піклування;
– чоловіки, які здійснюють постійний догляд за людьми, які його потребують і не можуть самостійно себе обслуговувати. Правило діє лише у тому випадку, коли немає інших осіб, здатних забезпечити такий догляд;
– чоловіки, які до оголошення військового стану виїхали за кордон для постійного перебування, та мають офіційні підтвердження цього факту;
– студенти та слухачі, які здобувають спеціальну вищу або передвищу освіту, асистенти-стажисти, аспіранти, докторанти, які навчаються за кордоном на денній або дуальній (яка поєднує денну та заочну) формі навчання.
Також перетинати український кордон мають право військовозобов’язані та невійськовообов’язані у таких випадках: водії, які доставляють заброньовані військовими відомствами (на потреби ЗСУ), медичні вантажі, гуманітарну допомогу або здійснюють інші міжнародні перевезення; особи з інвалідністю та ті, хто їх супроводжує. На порядку перетину кордону у такому випадку докладніше зупинимося далі.
Акцентуємо, що ці умови діють лише за обов’язкового документального підтвердження. На прикордонному контролі обов’язково перевіряється оригінальність та легальність отримання таких документів.
Правила для студентів: мобілізації не підлягають, але потрібна довідка (посвідчення) з військкомату
Студентів стаціонарної форми навчання закордонного (стаціонарна – очна заочна форма) навчання загалом звільняють від мобілізації – точніше, дають відстрочку до закінчення навчання. Про це йдеться у президентському указі від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», який відсилає до статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Студентам, щоби виїхати за кордоном, необхідно офіційно отримати відстрочку. Для цього потрібно звернутися до адміністрації свого навчального закладу та отримати довідку (засвідчення) та зробити її нотаріальний переклад в Україні. Далі з цією довідкою (засвідченням) вже йти до Центру комплектації (військкомат) та отримати посвідчення про відстрочку від призову. З нею та посвідченням про вістрочку військомату можна перетинати кордон без жодних складнощів та продовжувати або починати навчання.
Для студентів закордонних ВНЗ підходить довідка (засвідчення) не тільки про денну, а й дуальну форму навчання.
Щодо студентів українських внз наразі відсутні роз”яснення.
Особливості супроводу гуманітарних вантажів
Рішенням від 8 березня 2022 року Міністерство інфраструктури значно спростило порядок перетину кордону для водіїв та супроводжуючих міжнародних, гуманітарних, військових вантажів та перевезень для потреби ЗСУ. Ці правила поширюються на військовозобов’язаних та невійськовообов’язаних чоловіків віком 18-60 років, тобто призовного віку. Його пункти включають як автомобільний, і залізничний транспорт.
Тепер достатньо отримати спеціальний дозвіл, який підтверджує право перетину кордону. Його видають на запит Міністерство інфраструктури або обласні військові адміністрації, а також Київська міська військова адміністрація. Як запевняють чиновники, на отримання дозволу йде всього кілька годин. Після прийняття рішення про бронюванні заявлених осіб як водіїв або супроводжуючих міжнародні вантажі компетентні органи одразу передають інформацію до Державної Прикордонної служби, та проблем при виїзді чи в’їзді до країни не буде.
Авіаперевізникам, які мають здійснюють міжнародні вантажні перевезення відповідно до ліцензії, необхідно передати повідомлення в письмовій чи електронній формі через електронний кабінет перевізника системи «Путь», в розділі електронного сервісу «Заявка на перетин кордону 18-60».
При цьому вся відповідальність за повернення водія на територію України лягає на перевізника, який організовує отримання дозволу.
Щоб отримати дозвіл до Міністерства, потрібно надіслати листа на електронну пошту zmiu98916@gmail.com. Текст повинен бути прикріплений до формату документа Word/PDF. У запиті вказуються такі дані:
– ПІБ, дата народження, посада та військове звання, військова спеціалізація водія із зазначенням її порядкового номера;
– назву та адресу організації, яка здійснює міжнародне перевезення вантажу;
– назва територіального центру та соціальної підтримки, на території якої військовозобов’язаний перебуває на військовому обліку.
Завантажити форму можна у додатках до Постанови Уряду №194 від 3 березня 2022 року.
Додаткову інформацію можна отримати за телефоном гарячої лінії створеної Мінінфраструктури. Багатоканальний номер – + 38 (044) 334-43-04. Дзвонити можна по буднях з 8 ранку до 5 вечора.
Правила для чоловіків, які супроводжують людей з інвалідністю
На період військового стану спростили вимоги для виїзду за межі держави для людей з інвалідністю. Урядовою постановою від 12 березня 2022 року ухвалено нові правила, що повністю регулюють виїзд в інші країни як людьми з інвалідністю, так і особами, які їх супроводжують.
За новими правилами, люди з інвалідністю І-ІІ групи можуть перетинати український кордон. Їх вік при цьому не враховується, правила поширюються і на чоловіків 18-60 років. При собі у них має бути один або кілька документів із встановленого переліку:
– довідки до акту огляду медично-соціальною експертною комісією;
– посвідчення, яким підтверджується відповідний статус про призначення інвалідності, пенсійне посвідчення чи про призначення соцдопомоги згідно з законом;
– довідка про отримання пільг особами з інвалідністю, які не отримують пенсії чи соціальної допомоги.
Разом з людиною з інвалідністю І-ІІ групи перетинати кордон має супроводжуючий. Їм може стати будь-яка людина, яка досягла повноліття (пріоритет надається членам сім’ї по першій лінії, але ця умова не є обов’язковою). У супроводжуючого, у свою чергу, також мають бути підтверджуючі документи – посвідчення або довідка про отримання компенсації з догляду за людиною з інвалідністю.
Такі ж правила поширюються на перетин кордону та супровід людей з інвалідністю, визнані недієздатними або з обмеженою дієздатністю.
Окремо слід зазначити, що спрощені умови процедури перетину держкордону запроваджені з метою забезпечення безпеки людей. Після закінчення військових дій вона, ймовірно, буде переглянута і повернеться до чинних раніше правил.
Закон Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію
Слідкуйте за новинами порталу щодо вступу у виші за кордоном.