Головна /

Навчання в Польщі – Знайти університети Польщі – освіта за кордоном

Обери найкращий вуз

Навчання у містах Польщі:

ВаршаваОполеСтальова Воля
ВроцлавРадомХожув
ПознаньТоруньГдиня
КраківЧенстоховоЄлена Гура
ЛодзьОльштинВалбжих
ЩецинТарнувВроцлавек
ГданськГожув-ВеликопольськийГнєзно
КатовіцеГрудзьондзГлівіце
БілостокКошалінЕльблонг
ЛюблінЛомжаЗамостя
БидгощНовий СончКаліш
КельцеРяшів
Бєльсько-БялаСосновець

 

Столиця: Варшава

Валюта: польський злотий (zł)

Часовий пояс: UTC +1

Основна мова: польська (безкоштовні / платні програми)

Друга мова: англійська (тільки платні програми)

Структура системи освіти: дошкільна, базова (8 років), середня (4 роки), вища (3-5 років).

 Найбільш популярні міста серед вступників: Варшава, Краків, Познань, Вроцлав, Лодзь, Гданськ, Люблін

 1. Вища освіта в Польщі
 2. Система освіти в Польщі
 3. Дошкільна освіта
 4. Початкова школа
 5. Гімназія
 6. Середня школа
 7. Вищі навчальні заклади
 8. Переваги
 9. Тривалість
 10. Навчальний рік
 11. Іспити
 12. Стипендії
 13. Дипломи
 14. Наукові ступені
 15. Проходження практики та стажування
 16. Вартість
 17. Проживання
 18. Продукти харчування
 19. Транспорт

Вища освіта в Польщі

 Вища освіта в Польщі одна з найбільш привабливих та доступних для сучасних абітурієнтів.  Причиною такої тенденції є доступність, оптимальна система ціноутворення, широкий спектр навчальних спеціальностей, зручність в проживанні та ін. В останні роки, рівень навчання молодих фахівців в Польщі активно просунувся вперед і ця тенденція до поліпшення триває понині.  Збільшується не тільки кількість університетів, навчальних напрямків, але й якість надання знань.

 Навчання в Польщі дозволяє отримати якісну освіту європейського зразка, а також провести кілька років в університетах сучасного типу або в тих, які були побудовані ще в 14 столітті.

 Вища освіта в Польщі має подібні принципи та схеми, як і в інших країнах ЄС.  До того ж, уряд країни прийняв закон, завдяки якому іноземні абітурієнти отримали право вступати до університетів Польщі на таких же умовах, як і місцеві жителі.  Це рішення було своєчасним та правильним, адже на місця поляків, які вирушили навчатися в країни ЄС, змогли приїхати не менш здібні, талановиті іноземці. Кількість бажаючих вступити до університетів Польщі щорічно зростає, тому уряд зацікавлений в тому, щоб максимально поліпшити, спростити перебування в країні іноземних студентів.

 Таким чином, для іноземних абітурієнтів, вища освіта в Польщі стає реальною, вони мають шанс навчатися в вузах з Болонською системою освіти.

 Для українських випускників університети в Польщі привабливі тим, що знаходяться порівняно недалеко та мають зручне транспортне сполучення.

 Навчання в Польщі має ще одну важливу перевагу – відсутність спеціалізованої підготовки перед вступом.  Для того, щоб почати навчання в Польщі, досить мати атестат (11 класів), а головне – бажання отримати якісну освіту.  Деякі університети Польщі виставляють додаткові вимоги, але цю інформацію варто уточнювати в кожному окремому випадку.  Вища освіта в Польщі варта того, щоб подолати можливі перешкоди. 

 Система освіти в Польщі

 Польська освітня система складається з таких структур:

 •  Дошкільна освіта;
 •  Повна середня освіта: 
  • Початкова школа;
  •  Середня школа;
  •  Гімназія;
  •  Муніципальні школи і т.д.
 •  Вища освіта.

 Поляки й іноземці мають практично однакові права на освіту, починаючи з дитячих садків.  Це означає, що діти іноземців, до досягнення 18-річного віку або до моменту закінчення середньої школи, мають всі права на отримання якісної освіти та опіки в державних установах на безкоштовній основі.  Доплачувати необхідно лише за перебування та догляд. Розмір доплат залежить від населеного пункту, та визначається органами місцевої влади.

 Для дітей іноземців, які не володіють польською мовою на необхідному рівні, існують додаткові безкоштовні курси для його вивчення.  Скористатися такою послугою можна протягом перших 12 місяців перебування в Польщі.

Крім того, існують приватні / громадські навчальні заклади, вартість  в яких значно вища. Але тут також існує система пільгових місць та можливість безкоштовного навчання за рахунок стипендій.

 Дошкільна освіта (Przedszkole)

 У Польщі батьки мають можливість вибирати: віддавати дитину з 3-річного віку в дошкільні навчальні заклади, або займатися вихованням самостійно.  Крім того, існують ясла для дітей від 1 до 3 років, а також спеціалізовані міні-ясла домашнього типу з кваліфікованими нянями. Для дітей у віці від 1,5 до 3 років функціонує Клуб малюка – своєрідна підготовка до дитячого садка.

 Дітки віком від 3 до 6 років мають право відвідувати державні та приватні дошкільні навчальні заклади.  Обов’язковою є тільки останній рік підготовки перед школою, яку повинні відвідувати всі діти без винятку.

 Для того, щоб потрапити в державний дитячий сад, необхідно пройти електронну систему реєстрації, але для цього потрібно мати номер PESEL.  Для іноземців передбачено заповнення заявки на чергу в садок безпосередньо в дошкільному закладі. Умови зарахування в сад для іноземців та поляків однакові.

 Завжди можна скористатися послугами приватного дитячого садка.  Якщо дитина перебуває в закладі понад 5 годин протягом дня, за харчування потрібно заплатити 8 zł в день.  За додаткові години перебування від 1 до 3 zł на годину. Таким чином, відвідування приватного садка в місяць обходиться в 300-400 zł.  Вартість може відрізнятися в залежності від регіону, або населеного пункту.

 Початковий етап (Szkoła podstawowa)

 Освіта в Польщі на початковій стадії розділена на два періоди:

 1-3 клас: об’єднане навчання школярів, де всі заняття проводить один фахівець.  Тільки заняття з іноземної мови, фізкультури, музики можуть проводити інші викладачі.

 4-6 клас: заняття проводять вчителі, які мають певні навчальні профілі.  Школярі мають 8 різних предметів. Для кожного класу призначають окремого класного керівника.  Після закінчення початкової школи, учні повинні пройти тестування.

 Гімназія (Gimnazjum)

 Тривалість навчання в гімназії становить 3 роки.  У цей період учні вивчають загальні дисципліни. Потім також необхідно здавати тестування, яке складається з трьох частин: природно-математичної, гуманітарної, мовної.  Тільки після успішного складання іспитів учень має право вступити в середню школу.

 Школа середнього типу (Szkoła ponadgimnazjalne)

 Навчання в Польщі в школі середнього типу по тривалості може відрізнятися.  Цей аспект обумовлений типом навчального закладу. Наприклад, освіта в ліцеї загального напрямку, так само, як в профільному ліцеї, становить 3 роки, тривалість навчання в технікумі – 4 роки, а в професійному училищі потрібно вчитися 2-3 роки.  По закінченню також необхідно здавати тест – атестат зрілості матура (Matura). Це тестування здають випускники ліцеїв, технікумів та училищ. На підставі результатів даного тесту, випускники можуть вступати до вищих навчальних закладів Польщі.

 Вищі навчальні заклади (Szkoły Wyższe)

 Вища освіта в Польщі має лише незначні відмінності від освіти в Україні.  Як відомо, Польща в 1999 р приєдналася до Болонського навчального процесу, згідно з яким, здобуття вищої освіти відбувається поетапно.  Щоб вища освіта в Польщі вважалася повною, необхідно провчитися в університеті мінімум 5 років.

 Польська система вищої освіти розділена на три рівні:

 •  Бакалавр (BA, licencjat), тривалість – 3 роки (6 семестрів) Бакалавр-інженер (BSc, Inzyneir),  навчається 3,5 роки або 7 семестрів;
 •  Магістр (MA, Magister) отримує освіту 2 роки (4 семестри) або 1,5 року (3 семестри);
 •  Доктор (PhD, Doctor).

 Також, існує неподільна магістратура, тривалість навчання становить 5 років або 10 семестрів.

 Відмінності між польською та українською системами освіти

 Незважаючи на те, що Україна і Польща сусідні держави – відмінності між навчальними процесами істотні.  Особливо відчутні вони для учнів, які приїхали з України з дипломом бакалавра для отримання в Польщі ступеня магістра.

 Основні відмінності вищої освіти в Польщі та в Україні:

 •  Навчання в Польщі стартує з 1 жовтня.  Додатковий місяць канікул дає можливість краще підготуватися до нового навчального року, відпочити, або ж заробити гроші.
 •  Сесія складається з лекцій.  Семінари учні здають ще до сесійного періоду.  У цей період здаються тести письмово. Усне оцінювання буває дуже рідко.
 •  Освіта в Польщі передбачає наявність єдиної спільної електронної системи, в якій кожен польський студент має свій аккаунт.  У цій системі вказані всі дані про навчальні дисципліни, прізвища та імена викладачів, розклад, оцінки, контакти одногрупників та багато іншої корисної інформації.
 •  Кожен самостійно вибирає предмети, які він буде вивчати.  Деканат тільки визначає перелік «обов’язкових курсів» – їх міняти не можна.  Дисципліни «на вибір» теж пропонує деканат, але які саме відвідувати – кожен вибирає самостійно.
 •  Викладачі, на початку кожного курсу, повідомляють скільки всього годин можна пропустити.  Також, куратори надають свої контакти, щоб молоді люди могли в зручний час з ними зв’язатися.
 •  Приступати до виконання наукової роботи необхідно ще з першого курсу.  Кожен має вибрати собі керівника, з яким буде консультуватися протягом усього процесу написання роботи. 
 •  Під час Різдвяних і Великодніх свят по всій країні влаштовують невеликі канікули, щоб всі мали можливість відсвяткувати їх в сімейному колі.

 Переваги освіти

 Навчання в Польщі має безліч переваг:

 •  Можливість стати володарем диплома європейського зразка;
 •  Можливість отримати якісну освіту в Польщі за доступною ціною;
 •  Активна позиція польської влади щодо поліпшення перебування іноземних учнів;
 •  Територіальна близькість Польщі для абітурієнтів з пострадянських країн;
 •  Культура й менталітет наших народів не сильно відрізняються, тому адаптація пройде швидше;
 •  Польська мова проста для вивчення, адже має схожі риси з іншими слов’янськими мовами.

 Саме тому, наші учні не будуть відчувати себе «чужими» в іншій країні.  До того ж, чисельність українських студентів у польських вузах щорічно збільшується, так само, як кількість наших земляків, які залишаються там працювати.  Всі ці фактори дуже добре впливають на швидкість адаптації, що робить Польщу ще більш привабливою для українських абітурієнтів.

 Тривалість навчання

 Вища освіта в Польщі по тривалості може бути від 3 до 6 років, в залежності від обраної спеціальності, наукового ступеня.  Так, тривалість навчання на бакалавра гуманітарних дисциплін – 3 роки або 6 семестрів, на бакалавра з технічних дисциплін – на півроку довше (7-8 семестрів).  Термін навчання на магістратурі, незалежно від спеціальності, триває 1,5-2 роки або 3-4 семестри. Винятком є ​​тільки медичні спеціальності, психологія, право де неподільна магістратура триває 5 років або 10 семестрів.  Період післядипломної освіти становить 1-1,5 року або 1-2 семестри.

 Навчальний рік

 Тривалість навчального року мало відрізняється від українського.  Весь період навчання розділений на два семестри: осінньо-зимовий і весняно-літній.

 Основні дати:

 •  Початок навчання з 1 жовтня, триває до 20 грудня;
 •  Різдвяні канікули з 21 грудня по 2 січня;
 •  Продовження першого семестру з 3 по 20 січня;
 •  Сесія з 21 січня по 5 лютого;
 •  Період зимових канікул зазвичай триває з 6 по 15 лютого;
 •  У період з 16 по 28 лютого є можливість перездати зимову сесію;
 •  Другий семестр починається з 1 березня і триває до Великодніх свят;
 •  Великодні канікули, згідно з календарем, можуть бути з кінця березня до кінця квітня і тривають 5-7 днів;
 •  Навчання в Польщі триває до 5 червня;
 •  Літня сесія з 6 по 25 червня;
 •  З 26 червня по 1 жовтня – літні канікули;
 •  У період з 1 по 15 жовтня є можливість здати або перездати літню сесію.

Іспити

 Всі студенти в кінці кожного семестру повинні складати іспити.  Університети Польщі найчастіше такі тестування проводять в письмовій формі, набагато рідше в усній.  Кількість іспитів залежить від числа предметів, які вивчалися за семестр. Знання оцінюються за стандартною системою, де «2» це незадовільний результат, а «5» – відмінний.

Стипендії

 Вища освіта в Польщі супроводжується стипендіальними програмами (в державних вузах).

 У кожному університеті стипендій може бути декілька.  Найбільше стипендіальних програм та грантів мають популярні університети Польщі, їх кількість може досягати 25. Таким чином, практично всі учні мають можливість отримувати різні доплати.

 Стипендії призначаються за високі академічні досягнення, відмінні спортивні результати, у вигляді допомоги на прожиття, відповідно до закону про соціальні виплати.

 Більш детально дізнатися про умови отримання грантів можна на нашому сайті в розділі «Гранти», а також у представників обраного вузу.

Дипломи

 Кожен студент польського університету, який успішно склав іспити, отримує європейський диплом, який визнають у всіх країнах.

Наукові ступені

 Після того, як вища освіта в Польщі отримана, є можливість отримати такі наукові ступені:

 •  BA, licencjat – бакалавр.  Присвоюється випускникам університетів і коледжів після навчання протягом 3,5 років;
 •  BSc, inzynier – бакалавр.  Присвоюється випускникам технічних, економічних і сільськогосподарських напрямків, які протягом 3,5-4 років навчалися в коледжі чи університеті;
 •  MA, MSc, magister – магістр.  Ступінь, яку можуть отримати лікарі, дантисти, ветеринари, мистецтвознавці та архітектори, які навчалися в університеті протягом 5 або 6 років.  Бакалаври також можуть стати власниками звання магістра після додаткового періоду навчання тривалістю 2-2,5 року;
 •  PhD, doktor – доктор наук.  Присвоюється для вчених, які захистили дисертації та успішно склали тестування з обраної спеціальності.  Для вступу в докторантуру необхідно обов’язково отримати диплом магістра.

 Проходження практики та стажування

 Головна відмінність європейської системи освіти від вітчизняної полягає в тому, що за кордоном основна увага зосереджена на практичних заняттях.  Саме тому, під час навчального процесу в польських університетах, в першу чергу, звертають увагу на отримання практичних знань, шляхом проведення практичних занять.  Це правило стосується всіх спеціальностей без виключення. До того ж, завдяки активній співпраці польських вузів з рядом європейських університетів, студенти мають можливість проходити практику та стажування в різних країнах Європи.

 Практичні заняття є невід’ємною частиною навчального процесу і проводяться навіть на канікулах.

 Вартість

 Вища освіта в Польщі доступна в ціновому плані.  В середньому, за навчання в Польщі потрібно заплатити:

 •  Від 800 € в державному університеті;
 •  Від 2000 € в приватному університеті;
 •  Для іноземців, у разі зарахування на конкурсній основі – безкоштовно;
 •  Безкоштовно для громадян з картою поляка.

 Крім того, для повної організації навчального процесу необхідно покривати і наступні витрати:

 •  Обов’язковою умовою для відкриття візи є наявність страхового поліса.  Коштує медичне страхування близько 30 € на 12 місяців.
 •  Оплата консульського збору в розмірі 18,5 € (фіксована сума).
 •  Витрати на харчування, проживання і проїзд в межах 300 € в місяць.
 •  Оплата навчання може відбуватися за рік, або за семестр.  Також існує одноразовий вступний внесок, розміром 350 €. Цей вклад дозволяє забезпечувати учнів усім необхідним, починаючи від канцелярії і закінчуючи формою.

 Проживання

 Практично всі університети Польщі, державної і приватної форми, здатні забезпечувати своїх студентів хорошими гуртожитками.  Альтернатива гуртожитку – оренда житла або окремої кімнати. Розмір орендної плати варіюється від 400 до 750 zł.

 Варто зазначити, що в Польщі існують як приватні, так і звичайні гуртожитки.  Кожен учень може самостійно вибирати, де йому жити.

 Приватні університети Польщі та коледжі не завжди мають можливість поселити своїх студентів в гуртожитку.  У таких ситуаціях учнів розміщують в квартирах або приватних гуртожитках. Вартість проживання в середньому коливається від 450 до 800 zł в місяць.

 Вирішуючи орендувати квартиру, необхідно врахувати, що крім квартплати, потрібно буде оплачувати і комунальні послуги.  Таким чином, вартість оренди житла для однієї людини варіюється в межах від 500 до 1500 zł в місяць – залежно від міста і умов проживання.  В середньому студенти витрачають на квартплату від 600 до 800 zł в місяць.

Харчування

 Польські студенти купують продукти харчування за свій рахунок.  До слова, університети Польщі мають столові, де вартість харчування зазвичай нижче.  Наприклад, комплексний обід у студентській їдальні коштує від 12 до 15 zł.

 Продукти харчування найкраще купувати в мережевих супермаркетах і магазинах, яких в країні більш ніж достатньо.  Найбільш привабливими за співвідношенням «ціна-якість» є торгові мережі Biedronka, Carefur, TESCO. Ціни в них найбільш привабливі і доступні.  На харчування в місяць витрачається в середньому від 110 до 160 €.

 Пропонуємо порівняти вартість базового продуктового кошика в польських магазинах:

 •  Найдешевші тут йогурт, картопля, морква – 1,5 zł;
 •  За молоко, овочевий набір для приготування перших страв, соки і хліб, макарони і яблука потрібно заплатити від 2 до 2,5 zł;
 •  Масло і рис (4 порції) коштують в середньому 3 zł;
 •  Цукор, соняшникова олія (1 л.), чай (50 пакетиків) – від 4 до 5 zł;
 •  Консервовані продукти коштують від 1 до 5 zł;
 •  Ковбаса і кава (500 гр.) – від 11 до 17 zł;
 •  Найдорожчі: сир – 17 zł, курятина, свинина і телятина – від 15 до 25 zł.

 Також пропонуємо ознайомитися з цінами на харчування в кафе.  В середньому в день на харчування в подібних закладах доведеться витратити не більше 10 € або 40 zł.

 Отже, сніданок і вечеря коштує від 8 до 12 zł, обід – від 12 до 15 zł.

Транспорт

 Найбільш поширеним серед населення є громадський транспорт.  У містах вільно курсують автобуси, трамваї, а в деяких навіть метро.  Транспорт рухається чітко за графіком, розклад можна дізнатися на кожній зупинці.

 Оплата за проїзд здійснюється шляхом покупки квитка в будь-якому кіоску чи автобусі.  Як тільки пасажир заходить в автобус, він повинен прокомпостувати квиток.

 Є кілька видів квитків:

 •  Короткочасні (діють 30 хвилин);
 •  На добу;
 •  Одноразові;
 •  Багаторазові і ін.

 Також існує особлива категорія квитків для студентів, вартість яких практично вдвічі менша.  При покупці проїзного можна показати студентський квиток, і заплатити за абонемент вдвічі менше.

 Варто відзначити, що в різних містах вартість проїзного квитка може відрізнятися.  Наприклад, в Любліні вартість квитка становить 2,4 zł, а в Варшаві в два рази більше.

 У Польщі функціонує зручний телефонний додаток, який допомагає відслідковувати рух громадського транспорту.  Він особливо корисний для тих, хто погано знає місто.

 Для студентів є можливість купити місячний або піврічний проїзний квиток для вільного проїзду в різних видах транспорту, користуючись при цьому студентським квитком.  Ціна тридцятиденного проїзного абонемента з необмеженим числом поїздок – 50 zł. Придбати такий абонемент можна практично на кожній зупинці за допомогою спеціальних автоматів.

comments powered by HyperComments
Send this to a friend