Всесвітньовідомий економічний форум ошелешив громадськість новою заявою. Згідно звіту «Future of jobs» уже до 2025 року в світі зникне більше 75 мільйонів робочих місць. Такі дані були отримані відповідно до досліджень у 2018 році. Разом з тим, до 2030 року з’явиться 130 мільйонів нових робочих місць, які забезпечать нові професії. А це 53 професії, які більш не будуть потрібні і 186 нових варіантів роботи.
Висновки всесвітнього економічного форуму свідчать про те, що ринок праці відчує значний переворот. Освітній інформаційний портал Куди Поступати розкаже про те, які професії зникнуть у найближчі роки та які напрямки навчання варто обрати, щоб не залишитися без роботи.
Які зміни чекає світ професій?
Роботизація та автоматизація багатьох виробничих процесів зумовлює те, що багато роботи, яку могли раніше виконувати люди, буде замінена машинами. Штучний інтелект дійшов того етапу розвитку, коли машини здатні виконувати роботу більш якісно, точно та без помилок. Це дозволить виключити на виробництвах проблеми, які виникають через так званий «людський фактор». На даний час частка роботизованої праці дорівнює 30 % проти 70%, які виконує людина. До 2025 року ситуація має змінитися і роботи будуть виконувати 48% роботи, проти 52%, які виконуватимуть люди.
Але це не означає, що потреба у людській праці зникне. Живий інтелект, розум, логічне мислення, творчість та талант завжди затребувані і таких галузях:
- Творчі професії – митці, музиканти, відеооператори, актори, монтажери та ін. Креативних людей, які здатні щось вигадувати і творити ніяк не замінити роботами.
- ІТ-спеціалісти, які працюють зі штучним інтелектом. Наперекір поширеній думці, сама галузь ІТ за прогнозами спеціалістів почне згасати, адже уже зараз прогнозують заміну системних адміністраторів на автоматизовані програми. Але спеціалісти, які будуть створювати програми автоматизації та настроювати їх – будуть затребувані ще довго.
- Науковці, дослідники та учені – люди, які вивчають світ навколо нас. Дослідження різного плану дозволяють більше дізнаватися про світ та, відповідно, контролювати те, що чекає на нас у майбутньому.
- Медична галузь – спеціалісти цього напрямку не втрачають актуальності, поки є потреба в емпатії та догляді.
- Керівники та підприємці – поки є люди, які здатні керувати та організовувати інших людей, то виробництва та компанії розвиваються. В такій справі просто необхідні живі емоції та слідування цінностям.
Інформаційна епоха вимагає від працівників частіше змінювати кваліфікацію
Якщо раніше опанувати одну професію на все життя було достатньо. То тепер практично не лишилось таких спеціальностей, які б дозволили працювати все життя і не потребували додаткового навчання. У деяких Європейських країнах уже існує практика «Life Long Learning» – тобто навчання протягом всього життя. Таким чином, у Фінляндії, Швейцарії, Швеції та Данії біля 30% населення вважають, що для збереження високого рівня заробітної плати потрібно постійно навчатися на підвищувати кваліфікацію. Відомі випадки, коли люди змінюють кваліфікацію більше трьох разів протягом усього життя.
В умовах сучасного суспільства активно розвиваються такі професії, які вимагають постійного оновлення знань та вдосконалення навичок. Тому класична система навчання, яка ізолює студентів на 5 років життя, навчає лише теорії та без здобування практичних знань, визнана неефективною. Спеціалісти вважають, що більш доцільно вводити курси, які допоможуть у пришвидшеному темпі підвищувати кваліфікацію та поєднувати з практикою.
Також почали з’являтися «самоучки» у сфері маркетингу та програмування. Адже курси, які дозволяють опанувати ці спеціальності, постійно оновлюються і не відстають від вимог сучасних роботодавців. Навчальні курси офіційно пропонують навіть популярні світові компанії Facebook та Google. Отримати нову спеціальність можна за гроші або безкоштовно. Під час навчання на офіційних курсах є можливість не лише отримати актуальні знання, а й залишитися працювати у цій компанії.
Але є і винятки. Приміром, пройти 5-річне навчання та отримати практичні знання повинні усі медики. Адже без наявності теоретичних знань йти працювати у медичні заклади неможливо. Те ж стосується і інженерів-фізиків, опанувати знання яким можуть допомогти лише спеціалісти під час стаціонарного навчання.
Які професії вже починають зникати?
Революція технологічних процесів безжальна, особливо до людей середнього рівня кваліфікації. З кожним роком професій, де людина більш продуктивна, ніж машина, стає все менше.
На сьогоднішній день роботи навчилися виконувати досить різнопланові задачі. Але машинам не під силу осягнути спеціальності, які вимагають творчості чи професійної майстерності. Також машини поки не використовують для виконання роботи низької якості. У розвинених країнах на підприємствах такі завдання поки що виконують мігранти. Адже вони просять за таку роботу дуже низьку заробітну плату, витрати на обслуговування роботів у такому випадку обійдуться дорожче.
Першими ризикують зникнути професії, які не вимагають економічних, політичних знань чи творчих здібностей.
Спеціалісти прогнозують, що уже через 10 років, можуть частково видозмінитись або зникнути взагалі такі професії:
- Юрист-консультант – більшість відповідей на питання, які виникають у людей можна знайти на сайтах правового спрямування. Тому спеціалісти, які будуть в режимі онлайн відповідати на питання, просто не потрібні.
- Бібліотекар, архіваріус – діяльність таких працівників переводиться в мережеве управління.
- Турагент – професія починає зникати через те, що все більше людей почали самостійно організовувати відпочинок та надають перевагу індивідуальному туризму. До того ж, інтернет та різноманітні додатки на смартфонах уже дають можливість підшукати вигідні трансфери самостійно. Турагенти можуть лишитися лише у сегменті обслуговування елітних клієнтів, де потрібен індивідуальний підхід до клієнта. Машини з такими завданнями на даний час впоратися не в змозі.
- Журналістика – машинне написання текстів та наявність програм перекладу уже витіснили частину персоналу у ЗМІ. Приміром, у офісі компанії Boomberg біржові новини пишуть не журналісти, а штучний інтелект, адже робот справляється з такою роботою набагато швидше. Журналісти через декілька років будуть потрібні лише для написання авторського матеріалу, де важливий творчий підхід та оригінальний погляд на ситуацію.
Трансформації зазнають і такі професії, як копірайтер, нотаріус, диспетчер, коректор, кошторисник, логіст, штурман та ін. Робітничі професії також зазнають змін. Серед «вимираючих» спеціальностей варто відзначити охоронця, швею, білетера, листоношу, оператора call-центру, наглядача у музеї, гірника і т.д.
Експерти пояснюють явище зникнення професій досить лаконічно. Адже технологічний процес уже багато років потихеньку «вбиває» професії. Натомість, з’являються нові та цікаві напрямки, які дозволяють працювати і розвиватись. Але варто пам’ятати, що у сучасному темпі пропрацювати все життя за однією спеціальністю не вийде.