Топ 10 найстаріших університетів, які навчають студентів і сьогодні

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (18 оценок, среднее: 4,06 из 5)
Loading...

Зміст

 1. Найстаріші університети світу
 2. Як з’явилися перші університети
 3. Система освіти у перших університетах
 4. Топ 10 найстаріших університетів від освітнього порталу Куда Поступать

Не таким темним було Середньовіччя, як може здаватися на перший погляд. Адже саме в період ХІІ-ХV століть створювалися перші вищі навчальні заклади, в яких можна навчатися і сьогодні. Кожен із цих університетів пройшов складний шлях від заснування, до процвітання. Кожен із закладів має свою захоплюючу історію, у якій можна відшукати кілька етапів становлення, процвітання і занепаду. Такі університети були та залишаються осередками високої науки, своєрідними символами високих знань.

Ми зібрали Топ 10 найстаріших університетів за версією порталу Куда Поступать, в яких можна навчатися та здобувати вищу освіту навіть сьогодні.

Топ 10 найстаріших університетів

Найстаріші університети світу

Перший навчальний заклад був відкритий у Константинополі ще у 425 році, але статус університету заклад отримав лише у 855 році. У старовинних джерелах заклад більш відомий як Магнаврська вища школа. Університет проіснував аж до падіння Константинополя.

У VIII-X століттях були створені ще такі вищі навчальні заклади:

 •         Аз-Зайтун (732р.) нині функціонує як факультет Теології при університеті в Тунісі;
 •         Аль-Карауїн (859 р.)  – Марокканський освітній заклад, визнаний Книгою рекордів Гіннеса як найстаріший в світі навчальний заклад, який не припиняв свою діяльність. Але заклад не давав дипломів про освіту, так як учнів навчали індивідуальні наставники.
 •         Аль-Азхар (970 р.) – університет заснований у Каїрі та функціонував при мечеті. На сьогоднішній день це справжній бренд Єгипту та найбільший навчальний заклад арабського східного світу. Але університет занадто дотримується традицій та не використовує інноваційних технологій у навчанні.

Жоден із них на сьогоднішній день не функціонує в якості автономного університету, тому до нашого Топу вони не потрапили.

Як з’явилися перші університети

Образ класичного університету, як автономного закладу вищої освіти, сформувався у Середньовіччі у Європі. Такі установи займаються фаховою підготовкою високого рівня з точних, гуманітарних та природничих напрямків. Крім того, пріоритетними в університетах вважаються наукові дослідження.  

Перші університети Європи з’являлися при монастирях. У великих містах почали об’єднуватися вчителі, які стали навчати спудеїв. Такі об’єднання називали корпораціями, які являли собою праобрази класичних університетів.

Сам термін «Університет» з’явився в Болонській спільноті та називав групу із студентів та викладачів, які зібралися для навчання.

Система освіти у перших університетах

Освітній процес складався із лекцій професорів. Зазвичай читали книги відомих філософів (Арістотеля, Піфагора, Сократа), медиків (Гіппократа), богословів. Також існували диспути або дискусії. Студенти були зобов’язані відвідувати усі лекції, брати участь у дискутах та писати трактати. Навчання було досить складним, тому ступінь бакалавра отримували 33-35% від усієї кількості студентів. Ступені магістра могли здобути лише одиниці.

В кожному університеті існувало всього чотири факультети:

 •         Богослів’я;
 •         Право;
 •         Медицина;
 •         Мистецтво («Сім вільних мистецтв» – тривіум: риторика, логіка, граматика, квадриум: математика, музика, астрономія, геометрія).

Термін навчання для отримання звання бакалавра складав 5-7 років. Щоб отримати звання «доктора наук», потрібно було вчитися 11-13 років.

Топ 10 найстаріших університетів від освітнього порталу Куда Поступать

 1.   Болонський університет (м. Болонья, Італія) почав функціонувати у 1088 році як навчальний заклад юридичного напряму. Звання університету закладу було присвоєно лише у 1153 році. Серед випускників цього університету можна відшукати імена трьох римських пап,  письменник Умберто Еко навіть читав декілька курсів. Також тут навчалися письменники Данте Аліг’єрі, Франческо Петрарка, художник Альбрехт Дюрер, фізик Луїджі Гальвані, фізик-астроном Микола Коперник. Університет в Болоньї на сьогодні займає лише 176 місце в рейтингу найкращих навчальних закладів світу. Це свідчить про те, що якість не завжди залежить від віку навчального закладу. Одна з найцінніших бібліотек світу знаходиться саме у Болонському університеті, вона заснована у 1605 році професором Альдрованді.
 2.   У 1117 році в графстві Оксфордшир був заснований перший англомовний університет – Оксфорд. На той час це було найбільше місто королівства, тому саме там було вирішено створити університет для того, щоб священнослужителі мали змогу отримати повну освіту. У ХІІІ столітті частина студентів та викладачів були змушені покинути університетське містечко, натомість вони заснували університет у Кембриджі. Серед випускників університету: письменник Джонатан Свіфт, Оскар Вайльд, фізик Стівен Хокінг, політики Тоні Блер, Маргарет Тетчер, Гарольд Вільсон, два королі Англії, Тім Бернерс-Лі – засновник Всесвітньої павутини. В Університеті нараховується 40 окремих коледжів, які разом становлять автономію.
 3.   Другий найпрестижніших університет Великобританії – Кембридж, заснований у 1209 році. Університет лідирує по кількості випускників, які отримали статус нобелівських лауреатів. Станом на 2009 рік це число становило 83 лауреати. Освітній заклад засновано по прикладу Паризького університету. Найзнаменитіша споруда – це Королівська вежа. Щороку на Різдво виступ хлопчачого хору у цьому соборі транслює національне телебачення. Серед найвідоміших та успішних випускників університету у Кембриджі можна зустріти імена генерала Андрія Бороздіна, фізика Ісаака Ньютона, науковця Чарльза Дарвіна, протектора Олівера Кромвеля. Сьогодні Кембридж складається із 31 коледжу.
 4.   Університет Саламанки, Іспанія, засновано у 1218 році як громадський заклад освіти. Статус університету офіційно було присвоєно у 1255 році. Ініціатива для створення університету належить саме королю Іспанії Леону Альфонсо ІХ. Для викладання в університеті були запрошені науковці з Італії, Франції та усієї Іспанії. Саме університет Саламанки першим відкрито впроваджував у навчальний процес геліоцентричну систему Коперника, яка підлягала інквізиції в той період. У стінах цього закладу Христофор Колумб вперше розповів про свої проекти та подорожі. Університет розташований у самому центрі Саламанки та вражає своєю неповторною архітектурою. Серед видатних випускників та викладачів багато іспанців, серед них найвідомішим вважається письменник-творець «Дон-Кіхота» Сервантес.
 5.   На місті всім відомого університету в Падуї, Італія, ще з ХІІ століття існували церковні школи, приватні заклади з мистецтва, права та нотаріальної справи. У 1222 році до Падуї приїхали ображені викладачі та студенти з Болонського університету та заснували свій навчальний заклад. Саме тому Падуя стала символом свободи. Розвитку осередку освіти сприяло й те, що через кілька років у місті було засновано домініканський монастир. Тут викладав астрономію сам Галілео Галілей, а також читали свої лекції Коперник, Микола Кузанський, Франциско Скорина. Бібліотека Падуанського університету є найстарішою в Італії та налічує більше 700 тисяч томів. На сьогоднішній день в Падуї навчається більше 65 тисяч студентів з Італії та різних куточків світу.
 6.   Ще один відомий університет на теренах Італії був заснований у 1224 році у місті Неаполь. Тоді його заснували як навчальний заклад Сицилійського Королівства. Неапольський університет першим в Європі діяв без папської булли. ВНЗ носить ім’я Імператора Фридриха ІІ, який надав закладу повну автономію. Фридрих хотів навчати тут дерслужбовців, юристів, бюрократів та суддів, а також прагнув привабити у місто прогресивну молодь. На сьогоднішній день в цьому навчальному закладі навчається майже 100 тисяч студентів.
 7.   У 1240 році в Італії було засновано ще один відомий університет – Сієнський. Навчальний заклад створено на базі школи філософії та гуманітарних наук. Університет всіляко підтримували Папи, звільняючи професорів від податків. Натомість, з місцевих жителів брали податок за оренду квартир для студентів, а за отримані кошти виплачували заробітну плату для професорів. Це перший зразок державного університету у Європі. Зі стін цього закладу вийшов знаменитий професор медицини Петро Іспанець, який згодом став Папою Іваном ХХІ. Сюди ж частково перебралися перспективні аспіранти з Болоньї. За останні роки університет спромігся з 4 тисяч студентів вирости до 20 тисяч.
 8.   Наступний у рейтингу – університет Вальядоліда, Мексика. Навчальний заклад заснований у 1241 році, та є правонаступником Університету Паленсії. Навчальний заклад знаходиться у Леоні. Основний корпус сучасного університету ховається за середньовічними стінами стилю бароко. Також існують цілі кампуси ще у трьох містах. На сьогодні університет налічує більше 36 тисяч студентів та 2 тисяч викладачів.
 9.   У 1290 році в  Італії засновано ще один відомий університет, який функціонує донині – це вищий навчальний заклад у місті Мачерата. В університеті збережені середньовічні будівлі, які дозволяють більш глибоко відчути дух старовини. Навчатися в такому закладі дійсно захоплююче. Корпуси вузу знаходяться не лише в місті Мачерата, а й у сусідніх містечках. Основні напрямки навчання – це гуманітарні дисципліни та соціологія.
 10.  У 1290 році також був заснований Коїмбрський університет в Португалії. Спочатку заклад діяв у Лісабоні, але у 1308 році його було перенесено до Коїмбри. Навчальний заклад має одну із найстаріших бібліотек Жуаніна у Європі та внесений до списку культурної спадщини Юнеско. На сьогодні у Коїмбрському університеті навчається більше 23 тисяч студентів. В Стінах цього закладу в різні роки навчалися видатні португальські політичні діячі, письменники, історики та лауреати Нобелівської премії.

Загалом, за даними Міжнародного видання «Scientometrics» по всьому світу функціонує більше 17 тисяч вищих навчальних закладів. На нашому освітньому порталі Куда Поступать представлені 5746 вищих навчальних закладів із 36 країн по всьому світу. Тому усі бажаючі мають можливість ознайомитися не лише з найстарішими університетами, а й сучасними осередками освіти та науки, та обрати найдостойніший.

Читайте також наш Топ 10 найкращих книг для підготовки до тесту IELTS.

Підписуйтесь на наші новини та слідкуйте за оновленнями у нашій групі на Фейсбук.   

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (18 оценок, среднее: 4,06 из 5)
Loading...
W jaki sposób uniwersytety mogą szybko dostosować się do nowego środowiska ?
Освіта та навчання у Польщі
W jaki sposób uniwersytety mogą szybko dostosować się do nowego środowiska ?
Вся правда про навчання в Чехії в умовах пандемії COVID – 19
Варто знати
Вся правда про навчання в Чехії в умовах пандемії COVID – 19
Пробне ЗНО 2021 – коли відбудеться, та коли реєструватись
ЗНО
Пробне ЗНО 2021 – коли відбудеться, та коли реєструватись
Робота для студента в Польщі – особливості працевлаштування
Варто знати
Робота для студента в Польщі – особливості працевлаштування
ЗНО 2020 не відміняється – нові правила та умови проведення тестування
ЗНО
ЗНО 2020 не відміняється – нові правила та умови проведення тестування
Кохання та навчання в одному вузі – це добре чи погано
Навчання за кордоном
Кохання та навчання в одному вузі – це добре чи погано
Популярні професії
Популярні
Популярні професії
Академмістечка Кракова
Академмістечка Польщі
Академмістечка Кракова
Освіта для любителів музики
Новини
Освіта для любителів музики
Менеджер відеоігор – нова перспективна спеціальність
Навчання за кордоном
Менеджер відеоігор – нова перспективна спеціальність
Освіта в Німеччині без грошей та іспитів в 2020
Освіта та навчання у Німеччині
Освіта в Німеччині без грошей та іспитів в 2020
Проведення онлайн презентацій польських вузів
Освіта та навчання у Польщі
Проведення онлайн презентацій польських вузів
Вступ до Німеччини під час Covid-19. Як вступити до Німецького університету  в 2021 році ?
Без категории
Вступ до Німеччини під час Covid-19. Як вступити до Німецького університету  в 2021 році ?
Вся правда про навчання в Чехії в умовах пандемії COVID – 19
Варто знати
Вся правда про навчання в Чехії в умовах пандемії COVID – 19
IELTS та TOEFL – тести на знання англійської мови
Новини
IELTS та TOEFL – тести на знання англійської мови
Професії майбутнього
Освіта в Україні
Професії майбутнього
Освіта в Німеччині без грошей та іспитів в 2020
Освіта та навчання у Німеччині
Освіта в Німеччині без грошей та іспитів в 2020
Чи потрібне ЗНО, ДПА для вступу за кордон
ЗНО
Чи потрібне ЗНО, ДПА для вступу за кордон
Програма Німеччини ZAV – як знайти роботу в Germany в 2020 році
Освіта та навчання у Німеччині
Програма Німеччини ZAV – як знайти роботу в Germany в 2020 році
Популярні професії
Популярні
Популярні професії
Як університети можуть швидко адаптуватися до нового середовища?
Новини України
Як університети можуть швидко адаптуватися до нового середовища?
Освіта в Кракові
Краків
Освіта в Кракові
W jaki sposób uniwersytety mogą szybko dostosować się do nowego środowiska ?
Освіта та навчання у Польщі
W jaki sposób uniwersytety mogą szybko dostosować się do nowego środowiska ?
Чому я вибрала вищу освіту і життя в Польщі?
Освіта та навчання у Польщі
Чому я вибрала вищу освіту і життя в Польщі?
Send this to a friend