Журналіст – це справедливий, наполегливий та відчайдушний фахівець своєї справи, який прагне змінити світ на краще. Журналістика – це творча професія, яка поєднується з наполегливою працею та досить часто пов’язана з ризиком для життя. Професія журналіста вимагає досить часто знаходитися у «гарячих» точках, знаходити та розвідувати важливу інформацію доступними методами та висвітлювати її через ЗМІ так, щоб кожен міг легко зрозуміти, про що йде мова.
Опис професії
Журналіст або новинар – це одна з найцікавіших професій, адже саме ця людина повинна завжди бути в курсі подій та вміти правильно подати отриману інформацію для населення. Основні завдання журналіста – це збір, впорядкування, відтворення та іноді і представлення інформації у ЗМІ. Якщо говорити коротко, то журналіст повинен знайти цікаву тему, дослідити її настільки детально, наскільки це можливо і підготувати на основі цього цікавий матеріал.
Під час роботи на радіо, ТБ або в інтернеті також необхідно демонструвати результати виконаної роботи у вигляді сюжету, який може включати інтерв’ю, відео або аудіорепортаж.
Журналіст практично завжди працює в команді з редактором, який сприяє покращенню матеріалу та слідкує за дотриманням політики видання чи редакції.
Основний робочий час журналіст витрачає на дослідження теми. Тобто потрібно провести опитування можливих героїв матеріалу, вивчити попередні публікації, які стосуються піднятої тематики. Далі потрібно систематизувати отриману інформацію та відшліфувати матеріал до досконалості. При цьому всьому, новинна журналістика вимагає не лише подання точної та повної інформації, а й максимально швидкого її публікування.
Бувають випадки, коли робота журналіста пов’язана з пригодами та навіть небезпеками, але це далеко не всі моменти на професійному шляху.
Журналіст – це та професія, яка дозволяє отримувати масу нових емоцій щоденно. Важливо постійно розвиватись та вдосконалювати свої навики. Саме таких журналістів потребують редакції будь-якого профілю. Журналістика також дає можливість часто та багато подорожувати, а також знайомитися зі знаменитими та популярними особистостями.
Робочий час журналіста практично не нормований, може не бути вихідних чи відпусток, тому що у світі постійно відбуваються якісь важливі та цікаві події, про які потрібно інформувати громадськість.
Перспективи працевлаштування
Журналіст може обрати два основні напрямки діяльності, це робота в офісі або фріланс. Якщо говорити про сфери діяльності, то їх існує декілька:
- Телебачення – найпрестижніший вид діяльності журналіста. Завдяки кар’єрному росту можна не лише писати матеріали для новин, а й з’являтися на телеекранах з власними репортажами, або і власними авторськими програмами.
- Інтернет-журналістика – перспективна та порівняно молода галузь, яка розвивається швидкими темпами. Різноманітні інтернет-видання постійно шукають креативних журналістів, які працюють віддалено;
- Друковані видання, газети, журнали державного, регіонального та місцевого значення;
- Радіо.
Обов’язки
Журналіст повинен чітко виконувати поставлені завдання, серед яких основні, це:
- Збір та подання до публікації лише достовірної та перевіреної інформації;
- Зберігати таємницю авторства або, навпаки, обов’язково згадувати автора за його бажанням чи джерело інформації;
- Відмовитися від збору того чи іншого матеріалу, якщо для його отримання доведеться порушувати закон;
- Не поширювати інформацію в комерційних цілях, рекламувати товар, послугу чи виробника, його данні та ін;
- Участь у прес-конференціях;
- Підготовка репортажу та ін.
Як стати журналістом
Для того, щоб отримати роботу журналіста, не обов’язково мати профільну освіту. Достатньо вміти чітко та правильно формулювати свою думку, шукати інформацію та мати основні комунікативні навики. Хоча існують спеціальності, які на високому рівні готують журналістів. Напрямки навчання мають відповідні назви: «Журналістика», «Видавнича справа та редагування», «Журналістика та соціальна комунікація» та ін.