Іноземні стипендії у Європі: хто може навчатися безкоштовно?

Але є нюанс – вчитися у європейському університеті дорого. Але є вихід – можна отримати стипендію та навчатися безкоштовно. Давайте розберемося, які іноземні стипендії доступні українцям та як її отримати.

 

Хто може отримати стипендію та навчатися безкоштовно в Європі?

Стипендію може здобути будь-який українець, який відповідає вимогам програми. Вони призначені насамперед для талановитих та ініціативних молодих людей, у яких зацікавлений сам університет – щоб підняти свій престиж, здобувати перемоги на міжнародних конкурсах та покращити середню успішність. Переваги в отриманні стипендії будуть в українців, які:

– брали участь, а краще займали призові місця у національних та міжнародних олімпіадах;

– проводили наукові дослідження самостійно, разом із своїми викладачами чи сторонніми вченими;

– досягли серйозних досягнень у науці;

– закінчили школу або бакалаврську програму з відзнакою.

Список вимог, які пред’являються до кандидатів на отримання стипендій, складаються організаціями, що створюють ці програми. А тому вимоги можуть дуже відрізнятися. Найчастіше для отримання необхідно надати пакет документів, куди входять:

– копії документів щодо освіти: шкільний атестат, диплом бакалавра. Якщо ви навчалися в Україні, обов’язково буде потрібно їх нотаріально засвідчений переклад – причому на мову, на якій ви плануєте навчання на стипендіальній програмі;

– сертифікати, що підтверджують знання іноземних мов (що більше, тим краще);

– витяг з оцінками з навчального закладу, в якому ви навчалися раніше;

– мотиваційний лист;

– резюме.

Рекомендуємо дуже серйозно підійти до написання мотиваційного листа. По суті, це есе, в якому ви повинні розповісти про свої цілі, причини обрати саме цей університет, плани на майбутнє. Дуже часто комісія, яка присуджує стипендії, орієнтується насамперед саме на есе. Їй важливо відібрати на навчання амбітних, здібних кандидатів, які не вирішать покинути навчання через рік та спробувати себе у зовсім іншій сфері. Доведіть у своєму мотиваційному листі, що стипендія дійсно важлива для вас і ви точно знаєте, як будуватимете своє майбутнє.

Часто від кандидатів вимагають надати перелік публікацій у наукових журналах та копії цих статей. Для вступу на економічні спеціальності можуть запросити сертифікат GMAT – документ з результатами незалежного тестування, що підтверджує можливість навчання у бізнес-школі. Чим більше ваше портфоліо і вище оцінки в атестаті, тим більше шансів отримати стипендію.

 

Види стипендій: від університетів, урядів та приватних меценатів

Стипендії класифікують залежно від того, хто їх пропонує – держава, університет або благодійні фонди та організації. Розглянемо кожен із видів докладніше. Зазначимо, що на стипендії можуть претендувати не лише студенти бакалаврату та магістратури, а й аспіранти кандидатських та докторських програм. Але все залежить від конкретної стипендіальної програми та її умов.

 

Університетські стипендії

Багато вищих навчальних закладів самі ініціюють програми із залучення перспективних студентів, надаючи їм безкоштовне навчання, стипендії та фінансову допомогу на час навчання. Умови можуть бути різними, але зазвичай університетські стипендії лише частково покривають вартість навчання. Проте деякі університети не лише повністю покривають вартість навчання, а й надають безкоштовний гуртожиток і навіть фінансово забезпечують студентів.

Також вищі навчальні заклади можуть надавати стипендії студентам, які представляють університет у спортивних змаганнях, наукових конференціях або працюють у навчальному кампусі. Вони можуть надаватися не лише на етапі вступу, а й уже під час навчання.

Стипендію не варто плутати із пільгами на вступ і зарахування до навчального закладу. Стипендіальні програми дуже рідко роблять винятки для кандидатів, які перебувають у складному фінансовому становищі та потребують соціального захисту. Хіба що у випадку, коли вибір стоїть між двома кандидатами з практично ідентичними якостями та перевагами. Ключове завдання університетської стипендії у США чи Європі – залучити до вищого навчального закладу талановитих та перспективних студентів, у яких зацікавлений сам ВНЗ. Таким чином інститути підвищують свій престиж, місце у рейтингу академічної успішності та наукових програмах. Щоб заманити студентів, які працюватимуть на університет та його імідж, університети готові компенсувати їм вартість навчання, надавати житло та навіть виділяти фінансову допомогу.

 

Урядові стипендії

Такі програми найактивніше поширені в США, Австралії, Великобританії, Швеції та ряді країн Європейського Союзу (наприклад, вони є в Польщі, Німеччини, Чехії). Претендувати на них можуть громадяни країни та іноземці, тобто, українці також можуть отримати навчальну стипендію від польського чи американського уряду. Зазвичай передбачають повне покриття видатків на навчання, але без проживання та фінансової допомоги на час навчання.

 

Стипендії від міжнародних державних та некомерційних організацій

Найчастіше такі програми фінансуються великими підприємствами, недержавними організаціями або приватними особами – меценатами. Якщо меценати керуються бажанням просто допомагати, але великі компанії роблять це заради своєї вигоди – вони зацікавлені у підготовці кваліфікованих, добре освічених фахівців та готові сплатити за їх навчання. У плюсі ​​виявляється і сама корпорація, і студент, який зміг таким чином вивчитися у престижному університеті. Як правило, такі стипендії мають іменний характер, передбачають покриття витрат на навчання, проживання та поточні витрати на час здобуття освіти.

 

Спортивні стипендії

Ця практика набула великої популярності у Сполучених Штатах Америки, але в ЄС практично не використовується. Їхня мета – залучити до університету перспективних спортсменів, які зможуть представляти навчальний заклад на різноманітних спортивних заходах та таким чином піднімати його престиж. Американські університети надають два види стипендій – які покривають лише вартість освіти (у розмірі від 50 до 100% від ціни університетської програми) та які покривають вартість навчання, проживання, харчування та поточних витрат.

 

Вибираємо крапку на карті: іноземні стипендії у різних країнах ЄС

Серед стипендій від європейських університетів, на які можуть претендувати українці, найпрестижнішими вважаються:

– стипендіальна програма від Фонду Фрідріха Еберта. Це стипендіальний фонд у Німеччині, який має на меті підтримувати талановитих молодих студентів та вчених. Його основна програма Grundförderung спрямована на навчання молоді на бакалавраті та магістратурі та передбачає фінансову допомогу у розмірі до 650 євро на місяць, плюс надання медичної страховки. Відбір складається з трьох етапів: спочатку потрібно заповнити онлайн-заявку, потім зібрати пакет документів, у якому в тому числі повинні входити два рекомендаційні листи. Потім проводиться співбесіда, для якої потрібно поїхати до Німеччини. Зрештою, на основі всіх трьох етапів конкурсна комісія відбирає кандидатів, які отримають стипендію від Фонду Фрідріха Еберта.

– DAAD – стипендія Служби академічних обмінів Німеччини. Вона надається виключно іноземним студентам, оскільки мета програми – залучати талановиту молодь продовжити академічну освіту у німецьких вищих навчальних закладах. Розмір стипендії може досягати 750 євро на місяць, а тривалість навчання – від десяти до двох років. Можна подати заявку на відшкодування видатків на проживання, вона покриє до 500 євро за семестр. Також передбачені курси для студентів, які не володіють німецькою мовою. Головний критерій зарахування на магістерську програму – хороші показники академічної успішності та амбітні ціни продовжити навчання саме в Німеччині (оцінюються за мотиваційним листом, про що ми говорили вище).

– Erasmus Mundus – стипендіальна програма Єврокомісії. Програма спрямована на підвищення якості та рівня освіти у європейських інститутах та університетах. Стипендія існує з 2007 року і за цей період охопила вже понад сто різних магістерських програм. Це програма стипендій – тривалість навчання становить від місяця до року. Крім навчання, вона передбачає оплачувані стажування та допомогу з працевлаштуванням після закінчення навчання. Це одна з небагатьох програм у цьому списку, яка надається міжурядовою установою та надається як європейцям, так і громадянам країн, що не входять до ЄС. По ній українці можуть навчатися у різних країнах ЄС. Знання іноземної мови є бажаним, але не є обов’язковою умовою для всіх магістерських програм.

– Visby Program – програма, ініційована та фінансована урядом Швеції. Вона передбачає повне покриття видатків на навчання на магістерській програмі. Стати її учасником може кандидат будь-якого віку та статі. Головне, як сказано в умовах, – виявляти лідерські якості та інтелектуальні здібності. Усі члени програми можуть вступити SI Network for Future Global Leaders (NFGL) – громадську організацію, яка допомагає порадою та практичними діями іноземним студентам, поки ті перебувають у Швеції. Сама стипендія становить 9000 крон на місяць, податки із цієї суми не віднімаються. Додатково студент може отримати 1000 крон на поїздки, якщо він вступає на однорічну магістерську програму, або 5000 крон при вступі на дворічну програму отримання магістерського ступеня.

Також зверніть увагу на програми від недержавних міжнародних організацій – Open Colleges Photography Scholarship для навчання мистецтву фотографії від Відкритого Коледжу Фотографії, UNICAF Scholarships для навчання в університеті Південного Уельсу у Великій Британії, Каліфорнійському університеті Мерімаунт або Нікосії (Республіка Кіпр). Також дуже багато програм, які передбачають навчання у США.

 

Як отримати стипендію на навчання у ЄС?

Щоб отримати стипендію, потрібно вибрати програму та надіслати всі документи, зазначені у її умовах. Вони відрізняються, тому потрібно дуже уважно читати умови – відсутність одного з документів може призвести до того, що вашу кандидатуру просто не розглядатимуть. Тому рекомендуємо заздалегідь зв’язатися з контактною особою конкретної стипендіальної програми, проконсультуватися у неї та перепитати, чи правильно ви все зрозуміли. Зазначимо, що ви можете подавати заявки одразу на кілька стипендіальних програм – це підвищує ваші шанси навчатись безкоштовно.

 

Спеціальні пропозиції від польського університету

Якщо стипендію вам не вдалося отримати, ви можете скористатися іншими пропозиціями. Наприклад, дуже лояльні умови для вступу у 2022 році пропонує Університет екології та управління у Варшаві. Це комерційний вищий навчальний заклад, і за польським законодавством у ньому передбачено лише платну форму навчання – однак можна отримати стипендію від інших організацій, які готові покрити вартість навчальної програми. Зі свого боку, Варшавський Університет екології та управління пропонує:

– нульовий вступний внесок для українців (всі інші кандидати на надходження, зокрема поляки, його сплачують);

– знижки на один рік навчальної програми від 10 до 50% залежно від середнього балу у шкільному атестаті абітурієнта (у Польщі їх називають кандидатами);

– безкоштовні курси польської мови;

– підтримка україномовного психолога;

– можливість першого семестру навчатись українською мовою (на факультеті Управління).

Крім того, українцям Університет екології та управління у Варшаві дозволяє подавати заявки на стипендії та на отримання фінансової допомоги. Дізнатися про них більше ви можете в адміністрації навчального закладу – ви можете написати листа на електронну пошту, зателефонувати чи відвідати університет у Варшаві.

ТОП-24 професії у 2024 році. Чому вчитися, щоб бути на гребні успіху?
Варто знати
ТОП-24 професії у 2024 році. Чому вчитися, щоб бути на гребні успіху?
Продовжити навчання у Польщі: запущено 01.04.22 р .спеціальну програму для студентів та аспірантів з України
Варто знати
Продовжити навчання у Польщі: запущено 01.04.22 р .спеціальну програму для студентів та аспірантів з України
Чому я вибрала вищу освіту і життя в Польщі?
Освіта та навчання у Польщі
Чому я вибрала вищу освіту і життя в Польщі?
ЗНО 2020 не відміняється – нові правила та умови проведення тестування
ЗНО
ЗНО 2020 не відміняється – нові правила та умови проведення тестування
Втілюємо мрії разом – вища освіта у Франції
Варто знати
Втілюємо мрії разом – вища освіта у Франції
Безкоштовні курси польської мови + 1500 зл щомісяця степендії для українських студентів –  університет Вістула  Варшава
Варто знати
Безкоштовні курси польської мови + 1500 зл щомісяця степендії для українських студентів –  університет Вістула  Варшава
Академмістечка Кракова
Академмістечка Польщі
Академмістечка Кракова
Польський уряд дозволив українцям навчатись безкоштовно: подробиці
Варшава
Польський уряд дозволив українцям навчатись безкоштовно: подробиці
Вступна кампанія 2020 – що нам підготувало МОН
ЗНО
Вступна кампанія 2020 – що нам підготувало МОН
Популярні професії
Популярні
Популярні професії
Академмістечка Познані
Академмістечка Польщі
Академмістечка Познані
12 причин обрати програму  “Польсько-українські студії” на факультеті міжнародних відносин Ягеллонського університету
Новини
12 причин обрати програму “Польсько-українські студії” на факультеті міжнародних відносин Ягеллонського університету
ТОП-24 професії у 2024 році. Чому вчитися, щоб бути на гребні успіху?
Варто знати
ТОП-24 професії у 2024 році. Чому вчитися, щоб бути на гребні успіху?
Куди поступати після 11 класу: варіанти продовження освіти в Україні та безкоштовне навчання за кордоном
Варто знати
Куди поступати після 11 класу: варіанти продовження освіти в Україні та безкоштовне навчання за кордоном
Усе, що потрібно знати про особливості водіння в Польщі
Варто знати
Усе, що потрібно знати про особливості водіння в Польщі
ТОП-25 найбільш затребуваних професій у Європі: вибираємо спеціальність, з якою ви точно не залишитесь без грошей
IT і нові технології
ТОП-25 найбільш затребуваних професій у Європі: вибираємо спеціальність, з якою ви точно не залишитесь без грошей
ТОП-25 прибуткових жіночих професій: де дівчата можуть заробляти більше за чоловіків?
Варто знати
ТОП-25 прибуткових жіночих професій: де дівчата можуть заробляти більше за чоловіків?
ТОП-25 затребуваних професій 2023: де шукати цікаву роботу з високими зарплатами?
IT і нові технології
ТОП-25 затребуваних професій 2023: де шукати цікаву роботу з високими зарплатами?
Як вибрати свій ідеальний університет на сайті «Куди вступати»
Варто знати
Як вибрати свій ідеальний університет на сайті «Куди вступати»
Польща чекає на українських студентів: знижки та бонуси для абітурієнтів з України від найбільшого комерційного університету Варшави
Варто знати
Польща чекає на українських студентів: знижки та бонуси для абітурієнтів з України від найбільшого комерційного університету Варшави
Перспективні професії 2023: які спеціалісти в Україні можуть розраховувати на підвищення зарплат навіть під час війни?
Варто знати
Перспективні професії 2023: які спеціалісти в Україні можуть розраховувати на підвищення зарплат навіть під час війни?
Головні ризики  і переваги ChatGPT (штучного інтелекту) і чи корисний ChatGPT помічник?
IT і нові технології
Головні ризики і переваги ChatGPT (штучного інтелекту) і чи корисний ChatGPT помічник?
Як влаштуватись на роботу під час навчання: варіанти активності та алгоритм дій
Варто знати
Як влаштуватись на роботу під час навчання: варіанти активності та алгоритм дій
Erasmus+: стажування для студентів в Європі. Почни будувати кар’єру вже сьогодні!
Erasmus
Erasmus+: стажування для студентів в Європі. Почни будувати кар’єру вже сьогодні!
X
Send this to a friend