Робота соціального працівника – це, насамперед, робота з людьми. Спеціалісти з соціального захисту населення проводять спеціалізовану діяльність в галузі соціального управління. Такі фахівці займаються розв’язанням проблем суспільства, допомагають людям, які цього потребують. Соціальні працівники працюють із малозабезпеченими сім’ями, безробітними, інвалідами, ветеранами та сиротами – людьми, які потрапили у скрутне життєве становище та потребують сторонньої допомоги кваліфікованих робітників.
Фахівці з соціальної роботи займаються дослідженням соціального становища та проблем громади, проблемами окремих людей та цілих сімей, працюють над проектами та проводять заходи, спрямовані на вирішення цих проблем.
Опис професії
Потреба у діяльності соціальних працівників виникла дуже давно. Особливо гостро необхідність діяльності таких спеціалістів виникла з появою потреб у соціально вразливих громадян. Допомоги соціальних працівників постійно потребують люди похилого віку, діти-сироти, безробітні, інваліди та ін. Головним завданням соціального працівника є зробити так, щоб люди, яким вони допомагають, у певний момент отримали можливість обходитися без сторонньої допомоги. Саме це є показником професійного успіху соціального працівника. Саме для цього використовуються такі засоби, як реабілітація, реадаптація та нормалізація.
Професія соціального працівника вимагає володіння знаннями у галузі психології, медицини, психіатрії, соціології, правознавства, педагогіки. Такий спеціаліст повинен вміти вислухати та якісно надати всю необхідну інформацію, розповідати про наявні ресурси та способи їх використання, надавати оцінку потребам та представляти інтереси кожної окремої людини.
Професія соціального працівника постійно розвивається, адже постійно з’являються нові способи подолання проблем, створюються нові соціальні проекти, в тому числі і міжнародні, що дає можливість переймати досвід у спеціалістів з інших країн.
Соціальний працівник повинен бути толерантним до різних життєвих ситуацій, мати такт, співчуття, вміти викликати довіру та симпатію у оточуючих, делікатно відноситися навіть до найбільш інтимних питань та тримати професійну таємницю. Також важливі такі якості, як психологічна стійкість, доброзичливість та чуйність, вміння грамотно та неоднозначно формулювати свої думки, бути стійким до психологічних навантажень, зберігати витримку. Натомість, важливо уникати зверхності, зарозумілості.
Перспективи працевлаштування
У такій роботі особливого значення таланти не мають. Натомість, цінується вміння спілкуватись, швидко знаходити вигідне рішення у складних ситуаціях, приймати важливі рішення та творчо мислити. Соціальні працівники мають можливість отримати роботу за такими напрямками, як:
- Психолог;
- Інспектор соціального центру;
- Соціолог;
- Працівник соціального центру;
- Спеціалістом служби зайнятості;
- Соціальним педагогом у дошкільних навчальних закладах.
Обов’язки
В залежності від напрямку роботи та посади, соціальний працівник може виконувати такі обов’язки:
- Консультації з приводу допомоги, пільг, соціальної підтримки;
- Проведення тренінгів в рамках різних проектів;
- Створення соціальної реклами;
- Реалізація соціальних програм;
- Вивчення особливостей сімей, особистостей, різних життєвих ситуацій, у які потрапляють люди;
- Організація роботи соціальних служб на підприємствах;
- Попередження та профілактика негативних явищ у суспільстві;
- Організація роботи з профілактики здорового способу життя, підготовка молоді до подружнього життя, пропагування трудотерапії;
- Виявлення інтересів та потреб окремих людей та залучення до вирішення їх проблем різних організацій, установ;
- Сприяння соціальній адаптації, консультування, соціальна реабілітація, корекція міжособистісних стосунків;
- Надання необхідної допомоги, підтримка, поліпшення житлових умов, допомога у облаштуванні та веденні домашнього господарства.
Як стати фахівцем із соціальної роботи
Професія соціального працівника передбачає вміння спілкуватись з людьми, швидко знаходити рішення, надавати консультації. У навчальному процесі важливо отримувати не лише теоретичні знання, а й відвідувати різноманітні тренінги та отримувати практичні знання. Здобути професію соціального працівника можна у професійних коледжах, інститутах та університетах як в Україні, так і за кордоном. Для отримання професії можна обирати такі навчальні напрямки, як «Соціальний працівник», «Соціальна робота» та подібні.