Економіст – це фахівець, який допомагає компанії чи організації правильно оцінити роботу та вийти на більший дохід. Такий спеціаліст займається збором, аналізом та обробкою інформації про явища економічного характеру та знаходить шляхи покращення фінансового становища компанії, усуває недоречні витрати та допомагає примножити прибуток.
Опис професії
Економіст – це спеціаліст, який ніколи не залишиться без роботи, адже ця спеціальність надзвичайно затребувана на сучасному ринку. При належній кваліфікації економіст отримує досить високу заробітну плату, тому важливо постійно оновлювати навики та удосконалювати знання відповідно до сучасних тенденцій. Економіст може обрати для себе найрізноманітніші сфери діяльності, або ж працювати як самозайнята особа.
Професію економіста прийнято розділяти на кілька видів:
- Бухгалтер-економіст – спеціаліст, який проводить консультації з фінансових питань для керівників, а також у сфері сплати податків відповідно до чинного законодавства. Такий економіст виконує бухгалтерський облік, може складати звіти, аналізувати показники функціонування організації чи підприємства. Бухгалтер-економіст відповідає за підрахунок та планування доходів та витрат, оцінку прибутку та прогнозувати рентабельність виробництва.
- Інженер-економіст – рушійна сила організації чи підприємства. Такий спеціаліст здійснює калькуляцію, проводить аналіз внутрішніх витрат, планує заходи для збільшення доходів та зменшення витрат. Економіст з профілем інженер вміє працювати з даними та обладнанням, розраховує фінансовий капітал, проводить підрахунок коштів для виплати зарплат, слідкує за нововведеннями. Аналізуючи діяльність підприємства, економіст вираховує ефективність діяльності з точки зору економіки, плановані терміни окупності витрачених коштів, темпи приросту продуктивності, ну і звісно, розмір прибутку.
- Менеджер-економіст – спеціаліст з організації, контролю та планування. Такий спеціаліст приймає стратегічно важливі рішення та складає бізнес-план. Менеджер-економіст повинен вміти поєднувати ведення бухгалтерського обліку, проведення економічного аналізу та управлінські повноваження. Економіст керує як персоналом, так і підприємством у фінансових питаннях. Такий спеціаліст повинен вміти ризикувати, щоб вгадати тенденції сучасного ринку та приносити прибуток підприємству.
Перспективи працевлаштування
Економіст – це універсальний спеціаліст, який потрібен на усіх підприємствах. Тому, найбільший критерій до такого спеціаліста – це висока кваліфікація. Тоді, економіст, як фахівець, може отримати роботу у таких структурах:
- Планові, статистичні та фінансові органи;
- Державні та місцеві установи;
- Державні та приватні організації;
- Банківські установи;
- Брокерські контори;
- Підприємства:
- Виробництва.
Досить успішно кваліфіковані економісти відкривають власні справи та ведуть бізнес самостійно.
Обов’язки
Кожен кваліфікований економіст повинен уміти виконувати такі посадові обов’язки:
- Управління фінансами компанії, відділу, організації;
- Розробка стратегій розвитку організації, оптимізації використання коштів;
- Аналіз використання фінансів;
- Проведення розрахунку необхідних кадрів;
- Планування та прогнозування бюджету;
- Робота над розробкою бізнес-планів;
- Планування шляхів покращення фінансового стану компанії;
- Підписання контрактів.
Як стати економістом
Головним критерієм до прийняття кандидата на посаду економіста є наявність вищої освіти. Диплом економіста на сьогоднішній день можна отримати практично в кожному ВНЗ світу. Абітурієнт, який обрав економічний напрям навчання, має можливість вступити за кількома спеціальностями, такими як «Фінанси і кредит», «Економічна діяльність», «Товарознавство», «Торгові відносини» та ін.