Ви дізнаєтесь про:
- 1 Де і як знайти польське коріння
- 2 Як знайти польське коріння через Інтернет
- 3 Другорядні джерела інформації для пошуку польських коренів
- 4 Українські ресурси, які допомагають знайти польське коріння
Польща одна з небагатьох країн, яка всіма можливими способами намагається знайти своїх співвітчизників за межами країни і посилено працює над тим, щоб повернути їх до життя на батьківщині, забезпечити фінансову підтримку і надати блага для розвитку. Як знайти польське коріння і підтвердити свою приналежність до цієї нації, читайте на порталі KudaPostupat.ua.
Знайти польське коріння, дізнатися про долю предків, яких було репресовано, або ж просто з інтересу розкопати невідоме життя своїх родичів – це відмінний привід, щоб звернутися в архіви і підняти джерело інформації про своє походження.
Потрібно сказати, що з 2011 року, після прийняття Україною закону про відкритий доступ до публічної інформації та архівів, знайти дані про родичів, які стали жертвами репресій комуністичних тоталітарних органів, стало набагато простіше. Та й в цілому, багато матеріалів, які допомагають знайти польське коріння, було розсекречено.
Відповідаючи на питання, як знайти польське коріння, дослідники заявляють, що в цьому можуть допомогти архіви, державні установи, а також всесвітня глобальна мережа Інтернет. Іноді запити в пошукових системах видають несподівані результати, кажуть експерти.
Де і як знайти польське коріння
Існує досить багато варіантів того, як можна знайти польське коріння, але при цьому є кілька фіксованих принципів, якими потрібно керуватися під час дослідження свого родоводу.
1. В Україні розпорядником інформації про народження або метрики є органи реєстрації актів цивільного стану (РАЦС). Вони зобов’язані зберігати всю документацію за останні 75 років, тому знайти дані про польське коріння можна в РАЦСах регіону, де народився ваш предок.
2. Якщо ви хочете знайти польське коріння і для цього потрібна інформація давніша, ніж за останні 75 років, то для початку вам доведеться підтвердити родинні зв’язки. В цьому випадку залишається сподіватися тільки на удачу, оскільки в центральних і східних областях України багато документів було безслідно знищено.
Якщо у вашому випадку сталося саме так, то можна спробувати знайти документи про своє коріння в другорядних джерелах інформації, наприклад, в школі чи університеті, де навчався або працював польський предок. Але все ж основне і першочергове джерело даних – обласний державний архів.
Ще одна проблема з якою може зіткнутися людина в процесі пошуку польських коренів – це зберігання документів в архівах інших міст. Наприклад, документальні дані з архіву міста Рава-Руська можуть перебувати в архівах районного центру Жовква, у Львові або навіть в Варшаві. Всі ці міста мають певну історичну зв’язок.
3. Стосовно інформації, яка датується раніше 1917 року, то з її пошуком також можуть виникати певні труднощі. Добре, якщо в потрібному вам регіоні збереглася метрична книга, в якій залишилися записи про народження, шлюби і смерті жителів цього округу, а інакше ймовірність знайти польське коріння вкрай мала.
Дослідники, які вивчають генеалогію, рекомендують крім звернень за допомогою ще й самостійно шукати свої польське коріння. Найчастіше в архівних виписках припускаються помилок, збиваючи людину з правильно шляху. Тому відправки запиту найчастіше мало, потрібна ще й допомога в пошуку польських коренів професіонала, якому можна довіритися.
Особливо це зручно в разі, коли ви не можете виїхати в Польщу для самостійного пошуку. Гарантом в даному випадку для вас буде те, що в Польщі, на відміну від України, можна безкоштовно фотографувати все публічні дані, що зберігаються в архівах.
Як знайти польське коріння через Інтернет
Знайти польське коріння можна на сторінках інформаційного порталу szukajwarchiwach.pl. Тут зібрані всі матеріали польських архівів. Щонайменше, на сайті можна дізнатися, де знайти ту чи іншу книгу з можливими записами про вашому польському родичу. Також в базі зберігаються мільйони оцифрованих копій документів, які можна відкрити на своєму комп’ютері.
За посиланням www.agad.gov.pl/inwentarze/testy.html можна знайти електронні варіанти метричних книг, які відносяться до таких регіонів України, як Волинь, Львів і Поділля. Тож не дивно, що саме на цій території проживає дуже багато українців з польським корінням.
Якщо ви знаєте, що хтось із ваших польських родичів мігрував до Сполучених Штатів, то скористайтеся порталом www.libertyellisfoundation.org. Тут можна відшукати реєстраційні дані про тих людей, які прибували в Америку на кораблях третього класу.
Але при цьому врахуйте той момент, що в іноземних джерелах інформації можуть бути помилки в написанні польських імен і прізвищ.
Шукати коріння в архівних матеріалах часів Другої світової війни можна в російській базі «Меморіал», за посиланням www.obd-memorial.ru. Або ж за допомогою електронного листа звертатися в Інститут пам’яті Польщі.
У мережі Інтернет існує кілька не зовсім законних, але при цьому дуже корисних ресурсів, які також допомагають відшукати польське коріння.
Наприклад, сайт inn.rozshuk.com.ua, який є гібридом інших баз даних і допомагає жителям маленьких міст і сіл в питанні, як знайти польське коріння. А www.nomer.org – це свого роду телефонний довідник, але в Інтернеті, який може стати в нагоді під час пошуку польських коренів.
Другорядні джерела інформації для пошуку польських коренів
Як правило, цією категорією джерел користуються ті люди, які досягли прогресу у вивченні свого роду, знайшли польське коріння і прагнуть дізнатися більше про історію своєї родини. До них відносять:
- сповідальні розписи – це свого роду звітний документ про членів сім’ї, який щорічно писали парафіяни в Російській імперії на рубежі 18 і 19 століття;
- ревізскі казки – це папери, які призначалися для подушного податкового обкладення населення в Російській імперії;
- шлюбний обшук – аналог свідоцтва про одруження або вінчання, але більш інформативний.
Ще одне перевірене джерело інформації – це польський ресурс dir.icm.edu.pl/Slownik_geograficzny з описаними даними по населених пунктах.
В Україні офіційні відомства виявляють зацікавленість в питаннях відновлення даних про репресованих громадян країни в різні відрізки часу. А ось, наприклад, в Росії цю ініціативу підтримують в основному громадські працівники. До числа російських баз даних, в яких можна знайти польське коріння, відносяться:
- lists.memo.ru – сайт з інформацією про репресованих громадян колишнього СРСР;
- stalin.memo.ru – на порталі розміщені дані про жертв репресій в період Великого терору (1936-1938 рр).
А також, під час пошуку польських коренів, за офіційними даними можна звертатися в інформаційно-аналітичний центр в Міністерства внутрішніх справ Росії.
Українські ресурси, які допомагають знайти польське коріння
Варто відзначити, що і в Україні, і за її межами є кілька офіційних інформаційних ресурсів, на яких зберігається інформація про жителів 20 століття. Іноді на в них можна знайти корисні факти з життя вашого польського предка.
У базі даних www.reabit.org.ua зберігається великий обсяг інформації про репресованих українців. Матеріали структуровані за алфавітом, це значно полегшує процес пошуку потрібного польського родича.
Деякі факти з життя тих, хто стали жертвами Голодомору 1932-1933 років, можна знайти тут www.memory.gov.ua.
Як знайти польське коріння в Україні? В першу чергу потрібно піднімати архіви СБУ, Міністерства внутрішніх справ, обласні архіви за місцем проживання, народження або арешту польського предка. Для того, щоб отримати інформацію, потрібно діяти в порядку ЗУ «Про звернення громадян».
У запиті необхідно вказати:
- назву та адресу установи, до якої буде направлено звернення;
- ПІБ і адресу;
- коротку суть питання.
Якщо ви знаєте ПІБ польського предка, якого вам потрібно знайти, його місце народження або іншу точну інформацію, то обов’язково вкажіть її в листі. Відправити запит в архів можна звичайною або електронною поштою, а також залишити заявку під час особистого відвідування установи.
Підтвердження польських коренів дає можливість іноземному жителю отримати Карту поляка або за законом репатріації повернутися до Польщі. При цьому країна фінансово підтримує своїх співвітчизників і їх найближчих родичів, створюючи умови для покупки житла і пошуку гарної роботи.
Для українців є маса варіантів, як знайти польське коріння, адже саме з поляками нас пов’язує тісне історичне минуле.
Email: info.kudapostupat@gmail.com
– (+48) 574 127 632 Viber, Whatsapp – (+38) 050 93 08 723
Подати заявку
Цікаве по темі:
Як підтвердити польське походження