Яку професію обрати – одне з основних питань, що виникають у молодих людей або їх батьків ближче до закінчення школи. І не дивно, адже це рішення здатне вплинути не тільки на рівень заробітків в майбутньому, а й на відчуття повноцінності життя, можливість реалізації свого потенціалу і, як підсумок, почуття самоповаги.
На жаль, до вибору професії далеко не всі підходять серйозно, а найчастіше пливуть за течією або успадковують справу, розпочату батьками. Але нічого хорошого в цьому немає. Свідченням тому стає небажання вчитися, регулярні прогули пар, схильність до поганих компаній, складності у взаємовідносинах з оточуючими. А все тому, що складно триматися за те, що не приносить задоволення і робить життя безглуздим, наповненим насиллям над самим собою.
Для багатьох, з якихось внутрішніх причин або через нестабільну фінансову ситуацію в родині, питання стоїть навіть не в тому, яку професію обрати, а чи потрібно взагалі це робити. І коли мова йде про учнів, що мають оцінки, які дозволяють потрапити на бюджетні місця, а потім ще й отримувати стипендію, то відповідь очевидна – обов’язково пробувати поступати хоч куди-небудь. А далі завжди можна перевестися та хоча б до польського вузу або на іншу спеціальність.
Але в разі поганого атестата і неможливості потрапити на безкоштовне навчання, правильний вибір курсу стає ще більш важливим. Адже далеко не всі студенти, пішовши на поводу моди або порад знайомих, в результаті отримали диплом. Ні, вони кинули вуз ще на другому-третьому курсі, втративши при цьому кілька безцінних років свого молодого життя.
Як вибрати професію
Так як питання «яку професію обрати» вимагає в підході до себе досить великої педантичності, то і метод вибору заснований на глибокому вивченні самого себе і тенденцій розвитку трудового ринку.
В процесі цього орієнтуватися доведеться не на розкрученість спеціальностей, а на схильності того, кому підбирається майбутня професія. Для цього варто скласти список слабких і сильних сторін, інтересів, умінь, і створити хоча б поверхневий опис типу роботи, яка на думку підлітка могла б стати основою його життя.
А потім на базі отриманого розглянути ринок праці і виділити ті варіанти, що підходять найкраще.
Тому як оплата праці залежить не тільки від займаної посади, а й від майстерності, популярності в колах фахівців, в деякому роді навіть таланту. І це стосується всіх сфер. Як мінімум, ніхто і ніколи не завадить вам змінити роботодавця і навіть місто проживання в гонитві за більш гідною оплатою праці. Але якщо на ділі вам нічого буде запропонувати наймачеві, то не важливо як гордо звучить те, що значиться в дипломі, вас не візьмуть на роботу.
Далі, щоб зробити вибір професії, варто вивчити відгуки про суть відповідних професій; складності, з якими доведеться зіткнутися; перспективи зростання або розширення досвіду і т.д. Наприклад, така професія як інтернет-маркетолог. Вакансія досить затребувана і в великих компаніях добре оплачувана, але в провінції ви навряд чи такі знайдете. Плюс, спектр знань, який на цій посаді необхідний, дуже широкий і потребує майже щоденного моніторингу змін стратегій просування сайтів, заглиблення у вивчені інструменти, налагодження робочих контактів з фахівцями суміжних профілів. Погодьтеся, далеко не кожен подужає такий темп життя.
А є люди, які вже з дитинства віддають перевагу чомусь більш тихому і монотонному. Такому, яке можуть запропонувати посади: бібліотекар, фармацевт, архіваріус.
Також сьогодні існують різноманітні тести з профорієнтації, які допомагають вирішити для себе питання «яку професію обрати». Пройти їх можна як онлайн, так і в центрах зайнятості за місцем проживання. Головне мати бажання самостійно побудувати своє майбутнє.