Цікаві напрямки навчання для майбутніх абітурієнтів: які спеціалісти потрібні на сучасному ринку праці?
- Навчальні напрямки, яких потребує ринок праці
- Популярні професії, з якими важко знайти роботу
- Цікаві навчальні спеціальності, які найчастіше обирають дівчата
- Популярні напрямки навчання, які обирають хлопці
- Цікаві професії для тих, хто не може визначитись
- Як знайти роботу у великій компанії – яку освіту потрібно мати?
Існує популярна думка, що усі навчальні галузі можна поділити на цікаві та не цікаві, або ті, які викликають захват, або навпаки навіюють нудьгу. Хоча, усі навчальні галузі є цікавими та вартими уваги, адже інтереси у всіх різні, так само як і уподобання та шляхи розвитку, плани на майбутнє чи цікаві історії успіху, які хочеться наслідувати.
Однак, незначну класифікацію галузей навчання все ж можна зробити, адже є професії більш древні та новітні, класичні або інноваційні, статичні або динамічні. Якщо ж бути більш детальними, то можна сформувати своєрідний рейтинг галузей, які, незважаючи на свою не типовість та сферу діяльності, є досить цікавими та затребуваними, а також чітко позиціонуються на навчальній карті абітурієнта. Інформаційний освітній портал Куди Поступати підготував для вас такий рейтинг. Пропонуємо ознайомитись.
Редагування фільмів – навчальний напрям, який відноситься до режисури. Профіль пов’язаний зі складанням художніх, документальних і телевізійних постановок. Кожен, хто переглянув принаймні один фільм у своєму житті, добре знає, що після зйомки певної кількості кіноматеріалів хтось повинен скласти матеріал докупи, у цілісну та завершену картину – це, коротко кажучи, робота редактора.
Менеджер з харчування – це напрям, який передбачає здобуття знань та навичок, що стосуються продуктів харчування, а також управлінських та маркетингових компетенцій у галузі HoReCa, тобто секторі готелів та громадського харчування.
Наступний пункт – напрям, який називається Urban regeneration (відновлення міста) , який поєднує різні сфери, такі як економіка, просторове планування, архітектура та містобудування та будівництво. Ціллю цього напряму є набуття знань у галузі процесу ревіталізації (відновлення, оживлення та відтворення) та супутніх явищ та проблем. Напрямок здається перспективним, оскільки все більше і більше рідних міст зосереджуються на активізації, отже, можна припустити, що попит на фахівців у цій галузі скорочується не скоро.
Космічна інженерія – це курс, що готує студентів до вирішення проблем проектування та функціонування пристроїв у космосі та в інших екстремальних умовах.
Дуже часто трапляється так, що галузі навчання, які ми можемо визначити як інноваційні чи оригінальні, не є широкодоступними, тобто вони не містяться у навчальних пропозиціях усіх університетів. Це означає, що вибравши саме це, деякі кандидати будуть змушені покинути рідне місто, знаючи, що вони просто не зможуть вивчити обрану область ніде більше.
Повертаючись до вступу, слід пам’ятати, що всі напрямки цікаві, якщо ми у них зацікавлені. Історія цікава, хімія цікава, цікава логістика, біотехнологія цікава тощо. Якщо ми справді займаємось наукою, то виявимо, що обраний нами курс може запропонувати ще більше, ніж ми уявляли перед початком навчання.
Навчальні напрямки, яких потребує ринок праці
Ще до початку навчання, іноді навіть до початку процесу набору, майбутні та новоспечені студенти замислюються про своє майбутнє. Деякі з них знають, як планувати своє життя і що робитимуть у своїй професійній сфері – єдине, що залишиться, – це реалізація цих планів. А інші не знають, в який напрямок піде їхнє професійне життя, і вони постійно повторюють питання про роботу, яку вони знайдуть після закінчення навчання.
Чи гарантує навчання у певних галузях професійний успіх? Чи є сфери навчання, які передбачають ризик пізніше знайти відповідну роботу? Це правда, що існує ринковий попит на конкретні знання. Як результат, деякі вміння та навички вимагають менше. Кілька років ми спостерігаємо великий попит на інженерні знання, ІТ-навички та аналітичну кваліфікацію. Технологічний прогрес, який знаходиться в найширших колах, породжує попит на випускників технічних вузів.
Автоматизація та робототехніка, будівництво, логістика, механіка та машинобудування, інформатика – ви знаєте, що у випускників цих факультетів немає проблем з пошуком роботи, і ви можете бути впевнені, що це гарний вибір.
Свіжий розум, люди з конкретними та практичними навичками найчастіше затребувані на ринку праці – крім того, поки вони ще навчаються – і, що не менш важливо, виконання обов’язків добре оплачується і відкриває шлях до просування. Тобто такі спеціалісти мають можливість не лише отримувати практичні знання та досвід ще під час навчання, а й отримувати за це заробітну плату.
Відповідно, це не означає, що інші випускники ніколи не знайдуть хорошої роботи. Ринок праці характеризується мінливістю, крім того, досить динамічною зміною пріоритетів. Це призводить до ситуацій, коли отримана робота в кінцевому результаті є далеко не пов’язаною зі здобутою освітою.
І це не поодинокі або надмірно оригінальні випадки. Звичайно, не всіх приваблюють технічні аспекти, і не кожен має бажання стати інженером, але ви не можете приховати, що ці люди мають певну перевагу, адже вони обирають дослідження, які, навіть якщо вони не гарантують 100% успіху, все ще знаходяться на вершині списку.
Популярні професії, з якими важко знайти роботу
Якщо ми хотіли б поділити учнів на дві групи, то, мабуть, найпростішим способом було б поділити їх на тих, хто обирає певний напрям з метою майбутньої роботи, і тих, хто сильніше зосереджується на здобутій освіті, відкладаючи думку про майбутню професію.
Цікаво, що одні й ті ж самі галузі навчання можуть відображати такий поділ. Існувала загальна думка, що варто вчитися та здобувати вищу освіту, а робота знайдеться. А от сучасна картинка на ринку праці може бути дещо болісною, оскільки є сфери освіти, які майже випускають безробітних. Як це можливо? Якщо ви вважаєте, що вища освіта гарантує наявність хорошої роботи у вивченій галузі, то вам потрібно докладно вивчити сучасний ринок праці та його потреби.
Давайте міркувати, випускник навіть з червоним дипломом практично нічого не значить, якщо він як фахівець ніде не затребуваний. Це як зимова куртка в середині літа. Цікаво, що галузі дослідження, які несуть ризик безробіття, як і раніше досить популярні. Парадокс чи оптимізм?
Експерти ринку праці практично одноголосно повідомляють, що існують такі напрямки, спеціалістів яких практично штампують партіями. Ну – не потрібно бути всезнаючим, щоб здогадуватися, що в професії не знайдеться місця для всіх. Подібна ситуація кілька років тому спостерігалась відносно випускників економічних та юридичних факультетів.
На сьогоднішній день до зони ризику спеціалісти відносять такі професії, як: філософія, культурологія, соціологія, інформатика, бібліотекарська справа, державне управління, освітня галузь, політологія, туризм. Звичайно, відноситися до наданої інформації не потрібно дуже категорично. Адже завжди бувають винятки, ситуація може змінюватися з року в рік та у різних місцевостях. Однак, варто переосмислити свої навчальні плани та відповісти собі на питання: «Коли я закінчу навчання…. Що далі?».
Цікаві навчальні спеціальності, які найчастіше обирають дівчата
Існує поширена думка, що освіта не має гендерного спрямування, але на практиці бачимо іншу ситуацію. Є ряд спеціальностей, які саме жінки обирають найчастіше. Звичайно, ринок праці не стоїть на місці та і світові тенденції постійно змінюються, але досі можна знайти навчальні напрямки, де у групі студентів більше дівчат, ніж хлопців.
Перший приклад – педагогіка , де, згідно з дослідженнями, майже вісімдесят відсотків студентів – дівчата. Удвічі більше жінок, ніж чоловіків, обирають напрями навчання, пов’язані зі здоров’ям та соціальним забезпеченням.
До цієї групи належать такі напрями, як: фармація, медична аналітика, медицина, акушерство, дієтологія, стоматологічна техніка, логопедія та соціальна робота.
Донедавна мистецькі та творчі напрями були майже переповнені чоловіками.
Тенденція почала змінюватися і напрямки, такі як кіно і телебачення, або відеооператор почали приваблювати жінок.
Також варто відзначити навчальні напрямки, де дівчат зазвичай навчається більше, ніж хлопців:
- Біологія;
- Журналістика;
- Ветеринарія;
- Фізичні та соціальні дослідження.
Популярні напрямки навчання, які обирають хлопці
Про такі навчальні напрямки не можна сказати, що вони суто чоловічі, але у навчальних групах переважну більшість студентів складають саме хлопці. Найбільші «чоловічі» галузі – це промисловість, будівництво та технології.
Приблизно двадцять сім відсотків усіх вступників чоловічої статі обирають навчальні факультети в цих областях. Автоматизація та робототехніка , електротехніка , механіка та машинобудування , мехатроніка , енергетика , авіація та космонавтика , прикладна інформатика , гірнича справа та геологія – в таких напрямках також спостерігається домінування чоловіків у навчальних групах.
У таких дисциплінах, як сільське господарство або сфера послуг, відсоткова частка чоловіків і жінок майже дорівнює незначній перевазі у бік сильної статі. Сільське господарство, лісове господарство, туризм та відпочинок, транспорт, судноплавство, внутрішня безпека – тут немає значної більшості.
Цікаві професії для тих, хто не може визначитись
Нехай першим кине камінь той, хто ніколи не сумнівається. Звичайно, кожен навіть на мить замислювався над правильністю свого вибору. Проблеми виникають, коли почуття невизначеності збільшується і виникають нові запитання.
Одним із перших серйозних випробувань у житті практично кожної молодої людини є вибір навчального напрямку. У тих, хто довго не може визначитись, з часом виникає ще більше сумнівів і запитань, на які досить важко дати чіткі та детальні висновки. Молоді люди можуть проводити безсонні ночі, відчуваючи тягар невизначеності.
Який напрямок краще? Що мене більше цікавить? Чи дасть мені цей напрямок, який мене більше цікавить, шанс на хорошу роботу? Чи краще вибрати менш цікавий напрямок, але збільшуючи можливості працевлаштування? Чи взагалі щось цікаве мені ?!
Подібні питання можна перераховувати дуже довго, як і відповіді на них. Йдучи до університету, варто задати одне питання: який напрям мене цікавить? Для тих, хто менш напористий, версія цього питання повинна бути такою: яка сфера мене справді цікавить, і я хотів би присвятити їй свій час? Якщо це одна тематична область, то проблема справді перестає існувати як така. Гірше, коли нас цікавлять дві та більше дисципліни.
Приміром, історія, кіномистецтво, архітектура, сільське господарство – на жаль, досі не існує факультету, який би з’єднував усі ці сфери, і в дидактичних пропозиціях університетів не з’явиться факультет під назвою “Проектування історичних фільмів на необробленому ґрунті”. Вибачте. Вибір може бути дуже складним, і є ризик, що ми пошкодуємо про це після прийняття остаточного рішення.
Чи є рецепт, як уникнути такої плутанини? Який вихід із цієї ситуації? Якщо ми дійсно не знаємо, який напрям навчання вибрати, давайте перевіримо, які навички потрібні на ринку праці. Давайте шукати інформацію про те, які знання будуть найбільш прибутковими та на яких працівників найбільший попит. Якщо дотримуватися цього шляху, нам буде набагато простіше, адже, принаймні, ми будемо переконані, що оберемо майбутній напрямок, який – простіше кажучи – окупиться.
Як знайти роботу у великій компанії – яку освіту потрібно мати?
Компанія – це слово, яке викликає ентузіазм у одних людей і жах в інших. Невідомо, яка категорія більша, але цифри показують, що все більше людей обирають роботу в корпораціях та великих компаніях, вихваляючи її.
Але припущення, що ви почнете працювати у великій компанії після закінчення навчання, не означає, що ви легко досягнете цієї мети. Неправда, що корпорації вітають усіх, і неправда, що вони нескінченно великі, щоб працевлаштувати навіть тих, хто не відповідає навіть найпростішим вимогам.
Важко уявити, що міжнародна компанія з логістичної галузі в першу чергу працевлаштувала б випускників музичних університетів, виявляючи вміння грати на віолончелі. Якщо б вони не мали інших навичок на додачу до знання нот.
Які це вміння? Чіткі і зрозумілі. Залежно від посади, роботодавець може вимагати різної кваліфікації, але коли ми говоримо про чіткі та зрозумілі навички, ми маємо на увазі деякі основні, які включають, наприклад, можливість використання комп’ютерних програм, програмування або знання баз даних, а також можливість співпрацювати, спілкуватися, організовувати робочий час, вміння переконувати, володіння мистецтвом аргументації та переговорів.
Чи є сфери навчання, які б наблизили нас до роботи в корпорації? Так. До цієї групи належать: управління виробництвом та інженерія, логістика, фінанси та облік, ІТ, телекомунікації, економіка, механіка та машинобудування, автоматика та робототехніка, електротехніка та електроніка, будівництво, економіка транспорту, зарубіжна філологія.
Чи означає це, що випускники інших галузей не мають навіть найменших можливостей працевлаштування у великій компанії? Звичайно ні. Не тільки сфера навчання може бути перевагою, а й багажем досвіду.
Існує принаймні кілька способів підвищення вашої ринкової вартості: навчання та стажування, соціальна діяльність, навчання, вивчення мови, що закінчується отриманням офіційного сертифікату, участь у змаганнях.