Робота для студента в Польщі – особливості працевлаштування

Здобуваючи вищу освіту в Польщі можна не тільки завести корисні знайомства та насолодитися іноземною культурою, але й стати фінансово незалежним. Велика частина студентів, навчаючись в Польщі, влаштовуються на роботу для отримання практики, розвитку мовних навичок та, звичайно, для отримання додаткового прибутку. Тож що потрібно студенту, для того щоб знайти роботу в Польщі, де її шукати і про що потрібно знати?

Правова сторона питання

Згідно із законодавством Польщі, будь-який студент, в тому числі іноземець, має право офіційно влаштуватися на роботу, якщо її години не будуть збігатися з заняттями у вузі.  Студенти можуть працювати без обмежень, стільки годин в тиждень, скільки вони забажають.

Знайти роботу студенту в Польщі досить легко, адже роботодавці зацікавлені в таких робітниках – відповідно до місцевого законодавства до 26 років вони не підлягають обов’язковому страхуванню, що дозволяє роботодавцям значно економити на співробітниках-студентах.

Студенти денної форми навчання набагато комфортніші для роботодавця, оскільки їх статус дозволяє працювати без необхідності отримання дозволу на роботу. Однак варто звернути увагу на те, чи є студент податковим резидентом Республіки Польща чи ні. Досить того, що студент залишається в Польщі більше 183 днів в податковому році – при цьому навіть не потрібно пред’являти посвідчення на проживання. Звичайно, важливо, щоб студент легально проживав в Польщі, але не має значення, який вид на проживання він має. Це може бути карта проживання, видана для навчання, віза або безвізове перебування. Поки співробітник має статус студента він може легально працювати в Польщі, але, як тільки він втратить цей статус, він повинен обґрунтувати своє перебування в Польщі і зробити його офіційним. Тільки за цієї умови за ним зберігається місце роботи. До слова із заочним навчанням справи йдуть трохи складніше – студентам потрібно мати дозвіл на роботу або підготовлену декларацію.

Що потрібно для працевлаштування в Польщі

Іноземні студенти в Польщі мають право поєднувати роботу та навчання незалежно від форми навчання (стаціонарна або заочна). Але, щоб отримати бажану вакансію, студент повинен надати документ, який підтверджує його легальне перебування на території держави: віза, карта поляка або карта побиту. Додатково від студента можуть зажадати документ, який підтвердить факт його навчання в польському вузі: договір з вузом, студентський квиток, довідка з деканату.

Щоб робота була легальною, роботодавець зобов’язаний надати співробітникові дозвіл на роботу, або ж робоче запрошення – документ, який підтверджує, що роботодавець має намір прийняти на роботу іноземця. При офіційному працевлаштуванні студент підписує з компанією договір. Це може бути договір доручення, договір про надання послуг, договір підряду або стандартний трудовий договір. Щоб мати більше соціальної захищеності, доплату за наднормові години, оплачувані лікарняні та відпустки необхідно підписувати саме трудовий договір – він захищає студента на законодавчому рівні. Перші три види договорів не гарантують соціальну захищеність працівника, і наділяють співробітника і роботодавця рівними правами.

Договір доручення – найпоширеніший вид трудових відносин між роботодавцем та студентом в Польщі. І, хоча, студенти не мають оплачуваних відпусток, доплати за понаднормові години та інших соціальних гарантій, вони мають більше фінансової вигоди – такі договори не мають відрахувань та оподаткування. До того ж, мінімальна оплата праці за цим договором становить 17 злотих за годину роботи.

Важливо: вирішальним фактором скасування оподаткування є дата народження студента, а не дата оплати. Тобто до моменту, поки студенту не виповниться 26 років його договір доручення не обкладається податком.

Згідно з договором доручення з зарплати студента так само не стягується внесок на ZUS – обов’язкове соціальне і медичне страхування. Роботодавець має право вимагати зі студента підтвердження денної форми навчання у вузі та зберігати його копії (згідно зі ст. 6 в GDPR, обробка даних з метою укладення договору).

З січня 2020 року студент за договором доручення не повинен подавати декларацію, щоб скористатися звільненням від сплати податків.

Скільки заробляє студент в Польщі

Заробітна плата студента залежить від багатьох факторів: компанії, в якій він працює, його посади та кваліфікації, знання польської мови та кількості відпрацьованих годин. Знову-таки, зарплата у великих туристичних містах, таких як Варшава, Краків, Люблін і Познань буде вище, ніж десь на периферії. Мінімальна зарплата з 1 січня 2020 року в Польщі становить 2600 PLN на місяць або 17 PLN за годину. Студентам найкраще орієнтуватися саме на погодинну оплату, оскільки  при потребі поєднувати навчання з роботою і працювати на повну ставку не вийде. Варто так само відзначити, що робота в нічні години (з 10 вечора до 7 ранку) оплачується на 20% вище, від стандартної ставки. Про податки не варто турбуватися, адже якщо річний дохід не перевищує 8 тисяч злотих, він не буде обкладатися податком. Як показує практика, студенти рідко отримують більше.

Важливо відзначити, що якщо договір доручення укладений на термін більше місяця, грошову винагороду виплачують не рідше ніж один раз на місяць.

Де знайти роботу студенту в Польщі

Щоб знайти роботу в Польщі бажано добре знати розмовну польську мову. Якщо з цим виникають проблеми, може допомогти добре знання англійської мови. Але мовний чинник – найважливіший при пошуку роботи. Студенту необхідно скласти резюме, в якому він вкаже всі свої сильні сторони, володіння специфічними навичками, досвід роботи та години, вільні від навчання.

Знайти бажану вакансію можна в кілька способів:

  • На стендах у ВНЗ – часто роботодавці, в пошуках співробітників, розміщують оголошення на дошках в кампусах університетів.
  • В інтернеті – сьогодні, коли більша частина нашого життя проходить в мережі, знайти необхідну інформацію в інтернеті не важко. Можна пошукати пропозиції роботи в соціальних мережах, або на офіційних ресурсах. Найпопулярніша платформа для пошуку роботи в Польщі pl.jooble.org.
  • По знайомству – знаходьте нових друзів і знайомих, адже найкращі вакансії зазвичай рекомендують люди.
  • Місцевий центр зайнятості – допомога від агентства по найманню.

Робота для студентів без досвіду

Не маючи за плечима солідного досвіду роботи в Польщі все одно можна знайти вакансію до душі. Найчастіше студенти обирають сферу послуг, гастрономію або продажі, адже дані посади не вимагають досвіду роботи, але добре оплачуються. Якщо ж студент прагне отримати досвід роботи за майбутньою спеціальністю, а не тільки фінансовий дохід, то варто шукати вакансії помічників та асистентів. Така робота зазвичай оплачується менше, але студент має можливість познайомитися з внутрішньої «кухнею» майбутньої професії.

Робота для студента без досвіду:

  • Співробітник Колл-центру – робота полягає в спілкуванні з клієнтами. Співробітники відповідають на вхідні дзвінки, або самостійно обдзвонюють клієнтів – в залежності від специфіки компанії. Графік роботи в колл-центрі плаваючий, що дозволяє студенту зручно підлаштовувати його під навчання в вузі. Середня зарплата за місяць становить від 1400 до 2000 злотих за місяць роботи.
  • Копірайтер – робота для філологів та людей з хорошими навичками письма. Вимагає від працівника знань граматики, пунктуації та стилістики. Графік вільний, найчастіше копірайтери потрібні дистанційно, тому студент може не витрачати гроші на трансфер до офісу і працювати з дому. Оплата праці залежить від обсягу написаних статей, а вартість однієї тисячі символів коливається від 5 до 12 злотих.
  • Офіціант – найпоширеніша робота серед студентів в Польщі. Зарплата залежить від міста та елітності закладу. В середньому, за годину роботи офіціанти отримують від 9 до 14 злотих, не рахуючи чайових.
  • Менеджер з продажу – важливою якістю для прийому на цю роботу є добре знання розмовної польської мови. Роботу можна знайти в торгових центрах, магазинах одягу, парфумерії та гастрономії. Зарплата менеджера з продажу залежить від місця роботи і місячного доходу, і може досягати 3 000 злотих.
  • Няня – самому знайти роботу няні можна тільки через знайомих, але найлегше звернутися в спеціальні агентства, які виступають гарантом між співробітником та роботодавцем. За годину роботи няні отримують від 13 до 16 злотих, але важливо врахувати, що агентству, яке займається наймом, потрібно буде заплатити відсоток від доходу.
  • Хостес / адміністратор – робота на рецепції для студентів з гарним зовнішнім виглядом та пристойним знанням польської мови. Працювати можна в салоні краси, тренажерному залі, фітнес-клубі, приватному медичному центрі. Зарплата становить від 8 до 14 злотих за годину роботи.
  • Репетитор – робота для студентів, які добре розбираються в досліджуваних предметах. Можна бути репетитором на своєму потоці, підтягуючи невстигаючих студентів, або брати в учні школярів. Плюси роботи репетитором – вільний графік, відсутність податків та самостійна регулювання завантаженості. За репетиторство студенти отримують від 40 до 60 злотих за годину.

У висновку хочеться сказати, що знайти роботу в Польщі студенту дуже легко, головне, щоб було бажання. Адже хто шукає – той завжди знайде, а з усім підводним камінням і особливостями працевлаштування, ми сподіваємося, що допомогли Вам розібратися.

З більш детальним переліком професій для студента можна ознайомитись тут.

Назвали топ-5 IT-спеціальностей, на які буде максимальний попит у 2022 році
Варто знати
Назвали топ-5 IT-спеціальностей, на які буде максимальний попит у 2022 році
Іноземні стипендії у Європі: хто може навчатися безкоштовно?
Навчання за кордоном
Іноземні стипендії у Європі: хто може навчатися безкоштовно?
ТОП професій в Україні у 2022 році
Блог
ТОП професій в Україні у 2022 році
Безкоштовне проживання для українців в 43 країнах світу – це реальність про яку мало хто знає
Відкрий для себе
Безкоштовне проживання для українців в 43 країнах світу – це реальність про яку мало хто знає
Перетин кордону України чоловікам віком від 18 до 60 років – нові зміни після 19.03.2022
Варто знати
Перетин кордону України чоловікам віком від 18 до 60 років – нові зміни після 19.03.2022
Вид на проживання в Польщі
Новини
Вид на проживання в Польщі
ТОП-25 прибуткових жіночих професій: де дівчата можуть заробляти більше за чоловіків?
Варто знати
ТОП-25 прибуткових жіночих професій: де дівчата можуть заробляти більше за чоловіків?
Стажування у Європейському Союзі: плюси без мінусів
Без категории
Стажування у Європейському Союзі: плюси без мінусів
Освіта в Німеччині без грошей та іспитів в 2020
Освіта та навчання у Німеччині
Освіта в Німеччині без грошей та іспитів в 2020
Програма «Go4Poland. Вибери Польщу» – чудовий старт для кар’єри
Варто знати
Програма «Go4Poland. Вибери Польщу» – чудовий старт для кар’єри
Академмістечка Познані
Академмістечка Польщі
Академмістечка Познані
Вартість освіти за кордоном – найпопулярніші країни
Навчання за кордоном
Вартість освіти за кордоном – найпопулярніші країни
ТОП-24 професії у 2024 році. Чому вчитися, щоб бути на гребні успіху?
Варто знати
ТОП-24 професії у 2024 році. Чому вчитися, щоб бути на гребні успіху?
Куди поступати після 11 класу: варіанти продовження освіти в Україні та безкоштовне навчання за кордоном
Варто знати
Куди поступати після 11 класу: варіанти продовження освіти в Україні та безкоштовне навчання за кордоном
Усе, що потрібно знати про особливості водіння в Польщі
Варто знати
Усе, що потрібно знати про особливості водіння в Польщі
ТОП-25 найбільш затребуваних професій у Європі: вибираємо спеціальність, з якою ви точно не залишитесь без грошей
IT і нові технології
ТОП-25 найбільш затребуваних професій у Європі: вибираємо спеціальність, з якою ви точно не залишитесь без грошей
ТОП-25 прибуткових жіночих професій: де дівчата можуть заробляти більше за чоловіків?
Варто знати
ТОП-25 прибуткових жіночих професій: де дівчата можуть заробляти більше за чоловіків?
ТОП-25 затребуваних професій 2023: де шукати цікаву роботу з високими зарплатами?
IT і нові технології
ТОП-25 затребуваних професій 2023: де шукати цікаву роботу з високими зарплатами?
Як вибрати свій ідеальний університет на сайті «Куди вступати»
Варто знати
Як вибрати свій ідеальний університет на сайті «Куди вступати»
Польща чекає на українських студентів: знижки та бонуси для абітурієнтів з України від найбільшого комерційного університету Варшави
Варто знати
Польща чекає на українських студентів: знижки та бонуси для абітурієнтів з України від найбільшого комерційного університету Варшави
Перспективні професії 2023: які спеціалісти в Україні можуть розраховувати на підвищення зарплат навіть під час війни?
Варто знати
Перспективні професії 2023: які спеціалісти в Україні можуть розраховувати на підвищення зарплат навіть під час війни?
Головні ризики  і переваги ChatGPT (штучного інтелекту) і чи корисний ChatGPT помічник?
IT і нові технології
Головні ризики і переваги ChatGPT (штучного інтелекту) і чи корисний ChatGPT помічник?
Як влаштуватись на роботу під час навчання: варіанти активності та алгоритм дій
Варто знати
Як влаштуватись на роботу під час навчання: варіанти активності та алгоритм дій
Erasmus+: стажування для студентів в Європі. Почни будувати кар’єру вже сьогодні!
Erasmus
Erasmus+: стажування для студентів в Європі. Почни будувати кар’єру вже сьогодні!
X
Send this to a friend