Вимова людини відображає особистість та у багатьох сферах допомагає розкритись чи проявити себе. У сучасному світі вміння красиво говорити, чітко вимовляти кожне слово стає практично необхідністю. Правильна дикція може стати головним ключем до успіху, а дефекти у мовленні – навпаки, позбавити роботи вашої мрії. Виправити усе допоможе логопед.
Професія «Логопед» з’явилась порівняно недавно. Адже раніше люди вважали, що дефекти у вимові – це особиста проблема людини і змінити з такою вадою нічого неможливо. Але на практиці уже неодноразово доведено, що правильні заняття з дійсно хорошим фахівцем дозволяють отримати приголомшливі результати.
Опис професії
Логопед – це спеціаліст, який займається виправленням дефектів мовлення як у дітей, так і у дорослих. Для виправлення вимови логопед-дефектолог використовує спеціальні вправи, які допомагають навчитися говорити, писати та читати правильно.
В більшості випадків логопед працює із дітьми у школах, дитячих садках та інших спеціальних закладах та центрах, де навчаються діти з вадами мовлення та слуху. У більшості дітей вади мовлення минають самі по собі ще до приходу у школу. Але існують такі дефекти, для усунення яких потрібно залучати професіоналів.
Робота логопеда складається не лише з підбору завдань для учнів. Спеціалісти своєї справи відмінно володіють теоретичними знаннями про свій предмет, розуміються на анатомії та фізіології мовних органів, патофізіології. Для логопеда важливо мати спеціалізовані навички, які дозволять показати на собі вправи, які допоможуть виправити дефект, виконати логопедичний масаж, а також мати величезний запас терпіння.
Дорослі теж мають проблеми з вимовою. Але в силу своєї сором’язливості, замкнутості чи недовіри, не хочуть звертатися за кваліфікованою допомогою. Але логопед повинен мати величезний запас терпіння та з розумінням ставитися до кожної ситуації. Важливо вміти знайти підхід до кожного, кому необхідна допомога. Іноді на виправлення вимови заняття потрібно проводити не те що місяцями, а й роками. Тому для логопеда важливі і такі особисті якості, як витривалість, наполегливість та комунікабельність.
Перспективи працевлаштування
Логопед після закінчення навчання має можливість отримати роботу як у державних, так і у приватних закладах на різних посадах, до яких відносяться:
- Загальноосвітні школи, дошкільні навчальні заклади, спеціалізовані школи та ДНЗ (в тому числі для дітей з вадами розвитку, психофізичної реабілітації), центри соціальної реабілітації;
- Дитячі відділення у поліклініках, реабілітаційні центри, неврологічні відділення;
- Вчитель молодших класів у навчальних закладах, які спеціалізуються на порушенні мовлення;
- Вихователі у дошкільних навчальних закладах та у школах, які займаються у спеціальних логопедичних групах для дітей з вадами мовлення;
- Консультант у спеціальних психолого-педагогічних консультаціях;
- Асистент викладача у інклюзивних класах;
- Вчитель-дефектолог;
Обов’язки
Логопед, в залежності від посади та місця роботи, може виконувати такі обов’язки, як:
- Спілкування з дітьми для виявлення мовних вад;
- Проведення діагностики порушень мовлення;
- Корекційні заняття з виправлення дефектів мовлення та письма;
- Профілактичні заняття для усунення розвитку мовних відхилень;
- Проведення пропагандистської роботи серед батьків та педагогів про важливість проведення логопедичних занять.
Під час проведення занять логопеди займаються з дорослими та, найчастіше, з дітьми. Основними завданнями таких занять є:
- Розвиток артикуляційної та дрібної моторики;
- Формування навичок правильного промовляння звуків, закріплення цих знань через повторення віршів, скоромовок;
- Заняття з розвитку пам’яті, слухової уваги;
- Звукового аналізу, фонематичного слуху;
- Розвиток зорової пам’яті та уваги;
- Коригування порушення навичок читання (дислексій) та навичок письма (дисграфій).
Як стати логопедом
Незважаючи на поширену думку, що логопедія – це медичний напрямок, логопедів готують у педагогічних ВНЗ. Для навчання варто обирати факультети «Дефектологія», «Соціальна педагогіка», «Логопедія», «Спеціальна психологія», «Олігофренопедагогіка». Відповідно, освіта повинна бути повна вища, обов’язково з практичною діяльністю під час навчання.