Сфера освіти в Україні щорічно зазнає змін, в тому числі і в галузі міжнародних відносин. Так, наприклад, на даний момент проводиться спільне відновлення астрономічної обсерваторії, розташованої на горі Піп Іван.
Дана установа була заснована ще в 1936-1938 р поляками, і на той момент виконувала не тільки наукову роль, але і служила прикордонним пунктом, так як місце розташування було крайньою південно-східною точкою Польщі.
Колись будівля обсерваторії налічувала близько 43 кімнат і була повністю оснащена для проведення астрономічних і метеорологічних спостережень і досліджень. Але за часів війни діяльність наукової установи була припинена, а все обладнання з неї вивезено.
Спроби відновити верховинську обсерваторію мали місце ще в 90-х роках, але були безрезультатними. Сьогодні ж спільними зусиллями національного університету ім. В. Стефаника та Варшавського університету нарешті завершено перший етап реконструкції – запущений рятувальний піст, розрахований на цілорічну роботу.
На наступному етапі в планах відновлення приміщень, придатних для проведення науково-дослідницької діяльності, зокрема вивчення флори і фауни Карпат. Але, звичайно ж, на першому місці стоїть повернення обсерваторії до метеорологічних і астрономічних спостережень, для чого вже в цьому році планується оснащення установи необхідним обладнанням.
Джерело: прес-служба МОН.