Чому студенти з Болгарії більше не хочуть вчитися вдома та обирають закордонні ВНЗ?

Для країн Заходу, арабських та азійських країн Болгарія є маловідомим, але досить привабливим місцем для отримання диплому у коледжі чи університеті. Хоча болгарські вищі навчальні заклади входять до числа 100 кращих університетів світу. Болгарські університети відомі у світі своїми медичними, математичними інженерними, біологічними школами, школами комп’ютерних наук, хімії тощо. Деякі університети, окрім болгарської та англійської, пропонують навчання німецькою та французькою.

Болгарські ВНЗ повідомили про сотні вакантних місць на 2018-2019 навчальний рік, а європейські університети заманюють із країни найкращих студентів. Минулого року 17% молодих людей (усіх 30 тис.) Болгарії, навчались за кордоном.
За повідомленням Martin Dimitrov, найпрестижніші університети Болгарії оголосили про те, що сотні студентських місць є вакантними, в той час як іноземні ВНЗ, особливо Британії та Нідерландів, забирають на навчання найкращих випускників шкіл. Найпрестижніший університет країни, Софійський університет імені святого Климента Охридського, днями анонсував про понад 850 вільних студентських місць після трьох зарахувань. В основному, це гуманітарні програми, наприклад “Релігія в Європі”- 44 вакансії, “Історія” та “Теологія”- по 43 кожна, “Географія” та “Слов’янистика”. Також є вільні місця на раніше досить популярній спеціалізації “Право”, і багато прикладних та природознавчих наук. Минулого року в Університеті Софії після чотирьох зарахувань залишалось 348 місць. Інші популярні раніше університети також недобрали навіть на квоти, які спонсоруються державою, по окремим спеціалізаціям. Технічний Університет Софії недобрав 95 студентів на спеціальності Енергетика, Інженерна Механіка (Механічна інженерія) Електроніка, Електричні машини, Автоматика. Університет Пловдиву, після останнього зарахування, опублікував список із 61 програми, за якими буде ще набирати студентів після останнього зарахування.
І, не дивлячись на це, для випускників шкіл Болгарії більш привабливими є закордонні ВНЗ. За даними Ніколая Хрістанова (Nikolay Hristanov), координатора Програми Вищої освіти Міжнародного Форуму Освіти, який сприяє поширенню можливостей міжнародного навчання, понад 1200 випускників шкіл Болгарії стануть студентами університетів Великої Британії.
Болгарські випускники шкіл намагаються використати можливо останній шанс перед березнем 2019, коли Brexit ввійде в силу та можуть змінитися умови вступу та вартість навчання для іноземних студентів у Великій Британії.
За два останні роки 2080 випускників шкіл подали документи до Британських університетів, в рік Brexit референдуму ця цифра сягала 2300.
Іншою країною, яка приваблює болгарів, є Нідерланди. За підрахунками організації «Програма Вищої освіти», щорічно кількість випускників болгарських шкіл, що подають документи до університетів Нідерландів, збільшується на 11 %. Свєтлін Наков (Svetlin Nakov), засновник одного із найбільш популярних ВНЗ SoftUni, зазначив, що при зменшенні кількості студентів, відповідно програм, окремі факультети та й університети можуть бути закриті. Тому випускникам шкіл варто подумати про те, що краще вибрати університет Болгарії, ніж іншої країни. Але, перед тим як зупинитись на виборі, перечитайте переваги та недоліки вищої освіти Болгарії.

Болгарська система вищої освіти, як і у більшості країн, поділяється на дві складові: державну та приватну. Понад 80% вищих навчальних закладів є державними. Випускники шкіл можуть поступати до коледжів, вузькоспеціалізовані інститути та університети.

Для отримання ступеня бакалавра потрібно вчитися протягом 4-х років, по закінченні яких студенти складають тест. Для отримання ступеня магістра необхідно продовжити навчання ще на 2 роки. Щоб одержати ступінь доктора – ще додатково 3 роки.

Чому варто їхати на навчання до Болгарії.
1. Дипломи болгарських ВНЗ визнають в країнах ЄС, a дипломи Американського Університету в Благоєвграді є дійсними навіть без процедури нострифікації у США та Канаді.
Медичні університети Софії та Пловдиву є найбільш престижними у цій галузі по всій Європі. Запрошуючи до себе іноземних студентів, дані установи обіцяють навчати останніх за найновішими технологіями та світовими методами медицини. Навчаючись в Болгарії, ви можете проходити практику та працювати на всій території ЄС та інших країнах.
2. В Болгарії не такі жорсткі умови для вступників, як в інших європейських університетах. Bступні іспити для зарахування до університету Болгарії:

 • есе, або твір;
 • тест на знання мови;
 • та атестат про закінчення середньої школи.

Оскільки більшість предметів в університетах Болгарії викладаються англійською, абітурієнтам необхідно складати тест на знання мови системи TOEFL або ж IELTS. В університетах, де навчання проводиться болгарською, є мовні курси для майбутніх іноземних студентів. Якщо тести на знання англійської мови можна здати в своїй країні, то Стандартизований тест із болгарської як іноземної мови (СТБЕЧ), можна здати лише при університеті Болгарії. Тест платний, вартість оплати можна знайти на офіційних веб-сторінках закладів.
3. З огляду на те, що Болгарія входить до Євросоюзу, кредити дисциплін, які отримані при навчанні в її університетах, можуть бути зараховані y будь-якому навчальному закладі країн-членів ЄС.
4. Навчальні заклади Болгарії пропонують навчання за світовими стандартами. Особливу увагу тут приділяють дисциплінам, які орієнтовані на роботу, тобто на випускників болгарських ВНЗ завжди є попит.
5. Порівняно низька вартість проживання. Повноцінне харчування може обійтися студенту в €100, також €100-150 поточні витрати (проїзд тощо), € 100- 300 витрати на оренду житла чи проживання в гуртожитку 1 місяць.
6. Іноземні студенти мають право працювати під час навчання в університетах Болгарії.
7. Дозвіл на проживання в Болгарії дозволяє іноземним студентам вільно подорожувати країнами ЄС.
8. Болгарія досить безпечна країна для навчання та проживання. Про рівень злочинності та безпечні місця для проживання можна дізнатися безпосередньо в обраному університеті. Ми рекомендуємо наймати житло в затверджених університетом місцях.
9. Маленька за розмірами країна має великі можливості. Болгарія вважається чемпіоном Європи за стартапами (start-ups). Багато іноземних студентів залишається працювати в Болгарії після закінчення навчання. Тому тут багато творчої молоді, яка намагається зробити країну ще більш привабливою для людей, які хочуть інвестувати болгарський бізнес.
10. Болгарія одна із найкрасивіших країн світу із помірним кліматом. Тут багато красивих та цікавих місць із давньою історією та добрими людьми.

На навчання до Болгарії
За повідомленнями каналу BBC все більше британських студентів їдуть на навчання до Болгарії, і не лише до відомих Софійського та Плодівський Медичних університетів, але і до таких як медичний університет у Варні. Віце-ректор останнього, професор Албена Керековська(Albena Kerekovska) зауважила про велике збільшення за останні 10 років кількості іноземних студентів, особливо із Великої Британії, після того як університет запропонував навчання англійською. До того ж, даний університет, як і інші Болгарські ВНЗ, має високі стандарти навчання.
Радимо зважити на твердження Генеральної Медичної Ради, яка встановлює стандарти для студентів-медиків (General Medical Council) про те, що всі нові лікарі, які кваліфіковані у ЄС, включити і тих, які навчалися у Болгарії, не мають складати клінічного іспиту на перевірку їх кваліфікації у Великій Британії.

Чому не їхати на навчання до Болгарії:
1. В усіх вищих навчальних закладах Болгарії навчання платне. Хоча і вартість набагато нижча, ніж в інших країнах, все ж таки тим, хто не має можливості платити повністю за навчання, не рекомендуємо обирати Болгарію.
Якщо ви плануєте навчатися болгарською, вартість навчання на бакалавра в рік вам обійдеться в €3,5 тис, англійською до €4 тис.

Як абітурієнту з іншої країни поступити до ВНЗ Болгарії.
Університети цієї країни переважно приймають документи вступників влітку. Разом з тим, документи можна подати зимою, до лютого, на початок навчання в зимовий період. Тому у всіх бажаючих є ще можливість на 2018-2019 навчальний рік стати студентами болгарських вишів. В місцевих університетах немає чітко визначеної дати початку навчання, тому варто перевірити цю інформацію на офіційній веб-сторінці закладу.

Для зарахування необхідно зібрати такий пакет документів:

 • Заяву;
 • Ксерокопію закордонного паспорта;
 • Довідку про стан здоров’я болгарською із візою консульського відділу Посольства Болгарії в країні;
 • Атестат про закінчення середньої школи із випискою про оцінки (болгарською із візою консульського відділу Посольства Болгарії в країні);
 • Сертифікат про знання англійської мови (TOEFL або IELTS), якщо ви плануєте навчатися англійською;
 • Довідку з університету країни, якщо ви навчається в ВНЗ своєї країни.

 

Портал Куда Поступать вітає всіх учнів, студентів та їх родини із початком нового навчального року, особливо випускників, які наразі мають зробити вирішальний вибір у їхньому житті обрати напрям навчання та коледж, або університет. Ми подаємо цю статтю саме зараз, на початку навчального року, щоб у вас була можливість вибрати ВНЗ, та час, щоб підготувати ваші документи. Вважаємо, що саме Болгарія повинна стати одним з основних варіантів при виборі країни-навчання для іноземних студентів.

Слідкуйте за нашими публікаціями і залишайтесь в курсі найсвіжіших новин вищої освіти Європи та світу.

Проведення онлайн презентацій польських вузів
Освіта та навчання у Польщі
Проведення онлайн презентацій польських вузів
Перспективні професії 2023: які спеціалісти в Україні можуть розраховувати на підвищення зарплат навіть під час війни?
Варто знати
Перспективні професії 2023: які спеціалісти в Україні можуть розраховувати на підвищення зарплат навіть під час війни?
Програма «Go4Poland. Вибери Польщу» – чудовий старт для кар’єри
Варто знати
Програма «Go4Poland. Вибери Польщу» – чудовий старт для кар’єри
Що чекало студентів в Словаччині в умовах пандемії COVID – 19 ?
Варто знати
Що чекало студентів в Словаччині в умовах пандемії COVID – 19 ?
ТОП-25 затребуваних професій 2023: де шукати цікаву роботу з високими зарплатами?
IT і нові технології
ТОП-25 затребуваних професій 2023: де шукати цікаву роботу з високими зарплатами?
ТОП-25 прибуткових жіночих професій: де дівчата можуть заробляти більше за чоловіків?
Варто знати
ТОП-25 прибуткових жіночих професій: де дівчата можуть заробляти більше за чоловіків?
Як влаштуватись на роботу під час навчання: варіанти активності та алгоритм дій
Варто знати
Як влаштуватись на роботу під час навчання: варіанти активності та алгоритм дій
Чи потрібне ЗНО, ДПА для вступу за кордон
ЗНО
Чи потрібне ЗНО, ДПА для вступу за кордон
Куди поступати після 11 класу: варіанти продовження освіти в Україні та безкоштовне навчання за кордоном
Варто знати
Куди поступати після 11 класу: варіанти продовження освіти в Україні та безкоштовне навчання за кордоном
12 причин обрати програму “Польсько-українські студії” на факультеті міжнародних відносин Ягеллонського університету
Новини
12 причин обрати програму “Польсько-українські студії” на факультеті міжнародних відносин Ягеллонського університету
ТОП-25 найбільш затребуваних професій у Європі: вибираємо спеціальність, з якою ви точно не залишитесь без грошей
IT і нові технології
ТОП-25 найбільш затребуваних професій у Європі: вибираємо спеціальність, з якою ви точно не залишитесь без грошей
Які одноразові і щомісячні компенсації і виплати чекають біженців з України в Польщі
Нове на сайті
Які одноразові і щомісячні компенсації і виплати чекають біженців з України в Польщі
ТОП-24 професії у 2024 році. Чому вчитися, щоб бути на гребні успіху?
Варто знати
ТОП-24 професії у 2024 році. Чому вчитися, щоб бути на гребні успіху?
Куди поступати після 11 класу: варіанти продовження освіти в Україні та безкоштовне навчання за кордоном
Варто знати
Куди поступати після 11 класу: варіанти продовження освіти в Україні та безкоштовне навчання за кордоном
Усе, що потрібно знати про особливості водіння в Польщі
Варто знати
Усе, що потрібно знати про особливості водіння в Польщі
ТОП-25 найбільш затребуваних професій у Європі: вибираємо спеціальність, з якою ви точно не залишитесь без грошей
IT і нові технології
ТОП-25 найбільш затребуваних професій у Європі: вибираємо спеціальність, з якою ви точно не залишитесь без грошей
ТОП-25 прибуткових жіночих професій: де дівчата можуть заробляти більше за чоловіків?
Варто знати
ТОП-25 прибуткових жіночих професій: де дівчата можуть заробляти більше за чоловіків?
ТОП-25 затребуваних професій 2023: де шукати цікаву роботу з високими зарплатами?
IT і нові технології
ТОП-25 затребуваних професій 2023: де шукати цікаву роботу з високими зарплатами?
Як вибрати свій ідеальний університет на сайті «Куди вступати»
Варто знати
Як вибрати свій ідеальний університет на сайті «Куди вступати»
Польща чекає на українських студентів: знижки та бонуси для абітурієнтів з України від найбільшого комерційного університету Варшави
Варто знати
Польща чекає на українських студентів: знижки та бонуси для абітурієнтів з України від найбільшого комерційного університету Варшави
Перспективні професії 2023: які спеціалісти в Україні можуть розраховувати на підвищення зарплат навіть під час війни?
Варто знати
Перспективні професії 2023: які спеціалісти в Україні можуть розраховувати на підвищення зарплат навіть під час війни?
Головні ризики і переваги ChatGPT (штучного інтелекту) і чи корисний ChatGPT помічник?
IT і нові технології
Головні ризики і переваги ChatGPT (штучного інтелекту) і чи корисний ChatGPT помічник?
Як влаштуватись на роботу під час навчання: варіанти активності та алгоритм дій
Варто знати
Як влаштуватись на роботу під час навчання: варіанти активності та алгоритм дій
Erasmus+: стажування для студентів в Європі. Почни будувати кар’єру вже сьогодні!
Erasmus
Erasmus+: стажування для студентів в Європі. Почни будувати кар’єру вже сьогодні!
X
Send this to a friend