Навчання в Польщі має свої особливості і дещо відрізняється від схеми, звичної для українських студентів, так як здійснюється за європейською системою. Тому варто розглянути її більш детально. Дана інформація також буде цікава абітурієнтам, які бажають вступати в інші європейські вузи, не тільки польські.
Перша відмінність – наявність двох вступних кампаній протягом року.
Такий підхід дозволяє не втрачати дорогоцінний час, а подати документи з відстрочкою на півроку, і здобути вищу освіту, пройшовши навчання в Польщі, навіть запізнившись на першу сесію.
Літня вступна кампанія на наступний рік починається з жовтня поточного року і триває до 28 серпня року вступу. Але слід уточнювати терміни безпосередньо на сайті університету або в рекрутаційній комісії, так як початок прийому документів може бути сміщеним ближче до весни, або ж останнім днем подачі документів є 30 травня (наприклад, в вузах, що вимагають пройти вступні іспити або взяти участь в творчих конкурсах).
Зимова кампанія менш масштабна і триває з січня по лютий включно.
Також варто знати, що якщо на руках документів про закінчену освіту на момент подачі заявки до польського вузу у вас ще немає, то можна використати копію табеля останнього класу за перший семестр. Для учнів технікумів або вузів – виписку предметів, що надається деканатом.
Друга відмінність – терміни проходження навчання в польських вузах.
Для початку варто сказати, що навчання в Польщі (на основі Болонської декларації) передбачає наявність двох варіантів освітніх програм в вузах:
- дворівнева, що включає в себе бакалавріат та магістратуру.
- неподільна магістратура – поглинає в себе підготовку бакалаврів і починається після отримання базової середньої освіти.
До переваг першої схеми можна віднести можливість змінити напрям підготовки, перекваліфікуватися після вже отриманого ступеня бакалавра. А ось другий варіант більш вигідний з фінансової точки зору, так як оплата за всі роки однакова, в той час як в першій схемі отримання диплома магістра більш дороге задоволення.
Правда за деякими спеціальностями немає особливого вибору, так як неподільна магістратура є обов’язковою. А саме:
- медицина, стоматологія, фармація та ветеринарія;
- право, в тому числі канонічне;
- психологія;
- акторська майстерність;
- створення кіно-телепродукції;
- фотографія.
Третя відмінність – дипломи польських навчальних закладів визнаються у всіх країнах Європи і в більшості країн світу, при цьому не потрібне додаткове їх підтвердження.
Доступні форми навчання
Навчання в Польщі розраховане не лише на тих, хто може відвідувати лекції вдень, а й на тих, хто в цей час працює. Тому існують кілька форм навчання, дозволяючих отримати освіту в будь-якій ситуації.
Денна (може бути платною або безкоштовною) – з понеділка по п’ятницю, з одним вхідним для самостійної підготовки.
Вечірня (тільки платна) – той же графік, але після 16.00.
Заочна (тільки платна) – заняття проводяться два рази на місяць по суботах і неділях.
Терміни навчання в польських вузах залежно від освітнього рівня
Бакалаврат: 3 роки на гуманітарних спеціальностях і 3,5-4 на технічних.
Магістратура: 1,5-2 роки.
Неподільна магістратура: 5 років.
Аспірантура: 1-1,5 року.
Навчання в Польщі – особливості
Гарною новиною для українських студентів є те, освіта в Польщі, яка отримується навіть на стаціонарі, не заважає у вільний час підробляти, щоб поліпшити своє фінансове становище. З одного боку, таке право їм надається на підставі факту навчання в Польщі, з іншого – це дозволяє рівень навчального навантаження.
Тих, хто поступає на платних засадах, може зацікавити заочна форма навчання, яка вимагає меншої присутності на парах, а саме навчання обходиться дешевше.
Незвичайним для українських студентів стане і реакція на не зданий іспит по одному з предметів. З вузу за таке не відраховують, але щоб перездати доведеться пройти весь курс заново, відповідно оплативши таку можливість.
Варто зауважити, що навчання у Польщі – не відпочинок. Відправлятись до польського вузу варто лише тоді, коли є реальне бажання отримати рентабельну освіту, тому що просто відсидіти на лекціях не вдасться. Жорсткість перевірки знань повністю відповідає рівню навчання. Мабудь тому польських випускніків майже одразу і забирають до себе в штат провідні компанії.