Часто задавані питання

Все що ви хотіли знати про вступ до Польщі, але боялися запитати

Вступ у вуз за кордоном має багато особливостей, нюансів, і секретів, які відкриваються тим, хто проходить цей тернистий шлях і набиває свої власні «шишки». Якщо займатися всіма питаннями самостійно, без допомоги агентства, то цей процес може здатися занадто складним, і деякі так і не наважаться на цей крок, адже не відчуватимуть себе впевненими.

Ми вирішили допомогти всім абітурієнтами та їх батькам, і зібрали всі найчастіші запитання, які виникають під час вступу до Польщі. Якщо ви не знайшли відповідь на своє питання – залишайте коментарі під статтею, і ми обов’язково їх розглянемо!

  1. Чи можна вчитися в польському виші безкоштовно? І чи можна вступити до університету без посередників. 

Так, деякі вузи пропонують безкоштовне навчання на конкурсній основі, на різні спеціальності. Також, отримати безкоштовну вищу освіту можна отримавши Карту Поляка або Карту «сталего побиту». Відповідно до ст.324 (2) Закону Про вищу освіту і науку  обидва документи дають право на безкоштовну освіту лише польською мовою. 

Також безкоштовно можна вступити –здавши державний екзамен на знання польської мови на рівень «С-1» при польських консульствах і державних акредитаційних агентствах в самій Польщі. 

Вступ без посередників, можливий і про це ви можете прочитати в нашій статті ТУТ.

  1. Що таке Карта Поляка і як її отримати?

Карта Поляка – це документ, який підтверджує, що її власник належить до польського роду. Отримати Карту Поляка можуть громадяни будь-якої країни, якщо їхні батьки, бабусі-дідусі чи навіть прабатьки були поляками. Власник карти має розширені права, і на її підставі може претендувати на безкоштовне навчання у вузах Польщі. Щоб отримати Карту Поляка необхідно взяти на прийом у консула Республіки Польща такі документи:

  • Письмову декларацію про приналежність до народу Польщі (копія та оригінал). Це можуть бути виписки з архівів, свідоцтво про народження із зазначенням національності одного з батьків, і т.д.;
  • Заповнену заяву (детальніше про отримання карти поляка тут) про бажання отримати Карту Поляка і отримати підтвердження польського походження;
  • Оригінали і копії паспортів – основного і закордонного;
  • Фото 3.5 х 4.5 см, зроблене протягом останнього півроку.

Співбесіда буде проходити польською мовою, так що претенденту потрібно проявити високі розмовні здібності, а також знання польської культури та історії. Середня тривалість співбесіди становить 15-20 хвилин.

Є спосіб отримати Карту Поляка і без польських коренів: довести, що протягом останніх 3 років претендент займався діяльністю на благо культури і мови Польщі, або вів активну соціальну діяльність.

Власники карти поляка та карти побиту мають право отримувати  щомісячну державну стипендію від 1450 зл на місяць.

  1. Коли почнеться вступна компанія 2020 в Польщі? Чи зміняться терміни подачі документів у зв’язку з пандемією коронавіруса?

Ні, набір на навчання 2020-2021 р. не зміниться, і багато вузів вже розгорнули активну онлайн діяльність в цьому напрямку. Але все-таки деякі зміни будуть – терміни набору студентів, швидше за все, будуть продовжені, і якщо абітурієнт не встигне зробити візу вчасно, то деякі вузи дозволять почати навчання дистанційно.

  1. Які документи потрібні для вступу до вузу Польщі?

Для вступу в польський вуз знадобляться такі документи: заповнені заява і анкета для вступу, копія та оригінал закордонного паспорта, а також документів про здобуту середню або вищу освіту (атестат з додатком або диплом); документ, що підтверджує володіння польською мовою на рівні, який вимагає вуз, апостиль атестата (або сертифікат, що підтверджує знання англійської мови); медичне страхування. Якщо є Карти Поляка або Карта сталего робиту, так само їх оригінал і копії. Всі документи повинні бути перекладені на польську мову в польського «тлумача» – це важливо. Багато хто робить переклади у українських перекладачів. Але окрема транслітерація і правила перекладів документів постійно змінюються. І польський перекладач за це несе відповідальність. Тому,  переконливо радимо не спішити робити це в перекладача українського, який не є вписаний до реєстру міністерства юстиції Польщі (детальніше про переклад ТУТ).

  1. Чи можна перевестися з українського вузу до польського?

Так, така можливість існує, польські вузи приймають українських студентів, які бажають продовжити навчання в Польщі. Але для цього вам потрібно з свого університет взяти завірену (кількість «кредитів» по предметах що у вас були. І в такому разі можливе зарахування предметів у польському університеті. Окремі польські університеті, мають угоди про подвійні дипломи, тому цей перехід є значно простіший в такому разі. 

  1. Скільки коштує навчання в Польщі?

Вартість навчання буде залежати від престижності вузу, його форми власності та обраної спеціальності. Початкова ціна – від 3 700 злотих за рік навчання. (900 євро).  Навчання польською мовою обійдеться дешевше, ніж англійською. Також є можливість при поступленні звертатись з заявою на ім’я канцлера про зниження ціни в зв’язку важким фінансовим положенням родини. Деякі університет потребують письмове підтвердження отриманих доходів батьків з України ( наприклад довідка податкового органу перекладена на польську ) про доходи за останні 6 міс. Як правило як що дохід складає в Україні на одного з батьків еквівалент 800 зл. (270 зл) є підстави для зниження вартості навчання. 

  1. Чи можна заселятися в польський гуртожиток і скільки коштує проживання в ньому?

Так, багато державних і деякі приватні вузи Польщі пропонують своїм студентам місця в гуртожитках. Ціна місяця життя в них буде залежати від кількості осіб в кімнаті і міста, в якому знаходиться вуз. В середньому ця сума знаходиться в межах 450-600 злотих на місяць. Рекомендуємо це питання продумати заздалегідь, тому що кількість місць в гуртожитках обмежена. 90 % приватних університетів не мають своїх гуртожитків. А запропоновані гуртожитки також можуть брати «кауцію» –  (оплату за перший і останній місяць) проживання. Звертаємо увагу, що деякі приватні власники помешкань намагаються не повертати «кауцію» мотивуючи, що стан приміщення погіршився. Тому,  рекомендуємо перед заїздом в помешкання, фотографувати стан помешкання, меблів, дверей та стін, тощо. Щоб в подальшому себе убезпечити від безпідставних звинувачень. 

  1. Чи потрібні сертифікати ЗНО для вступу до вузу Польщі?

Ні, польські вузи не вимагають сертифікатів ЗНО, і для вступу на бакалавра. Абітурієнту потрібен тільки атестат з оцінками, в окремих державних університетах, де є конкурс  можуть братись до уваги середній бал оцінок  атестату та або ЗНО. Тому ці вимоги і практика змінються останні кілька років. І радимо слідкувати за змінами на сайті університету. 

  1. Обов’язково знати польську мову для вступу до вузу?

Ні, знати польську мову не обов’язково, але тоді навчання буде проходить англійською мовою. Вартість такого навчання вища, і не всі вузи мають відповідні програми. Поодинокі вузи пропонують навчання російською або іншими європейськими мовами.

  1. Чи отримаю я польське громадянство після закінчення вузу?

Ні, громадянство відразу по закінченню вузу не видають. Але студенти можуть отримати річний вид на проживання, під час навчання. По випуску, студент має в запасі 2 роки, для пошуку роботи. Після того, як пройде 5 років з моменту отримання тимчасового виду на проживання, іноземець може подати документи на ПМЖ. Цей документ видається на 10 років, і наділяє власника такими ж правами, як і корінного поляка (крім голосування).

  1. Чи можна отримати водійські права в Польщі?

Так, але цей процес тривалий і більш складний, ніж в Україні. В сумі кандидат повинен пройти 60 годин навчання (теорії і практики) після чого складається державний іспит. (24 бали і водійське посвідчення підлягає вилученню).Але тоді вам будуть нараховуватись бали за порушення. В той же час нарахування балів в Україні немає. 

При умові, якщо ви ви знаходитесь в Польщі понад 185 дні,  можливо замінити в Польщі, українські права на польські ( європейського зразка).Для цього потрібно в Українських органах Поліції (МРЕО) отримати довідку для закордонних органів, що ваші водійські права дійсні і не вилучались.  Звернутись у відділи комунікації із відповідною заявою про бажання обміну. Останній робить запити до українських МРЕО через консульства про легітимність ваших українській водійських прав. Цей весь процес займає від  2 до 8 міс. 

  1. Чи є можливість підробляти, навчаючись в польському вузі на денній формі?

У Польщі є велика кількість підробітків для студентів, і в тому числі іноземців. Головне – вільно володіти польською мовою, адже без неї знайти роботу вкрай складно. (окремі роботодавці зацікавлені в молоді до 26 років), вони отримують дотації на молодих працівників, а із заробітної плати молоді до 26 років не стягується податок з фізичних осіб.

  1. Чи є різниця в університеті і вищій школі?

Ні, різниця полягає лише в назві. Рівень акредитації та ступеня, які вуз може привласнювати однакові в обох випадках. Як правило поняття вища школа використовують приватні університети. 

  1. Чи є різниця в дипломі приватного і державного вузу?

Ні, з юридичної точки зору, диплом присвоєний приватним вузом нічим не відрізняється від державного. Деякі роботодавці віддають перевагу кандидатам з державним дипломом (інколи це особиста думка власника підприємства, який закінчив колись сам державний університет, але все ж рішення приймається по ходу співбесіди і з тих навичок, які демонструє кандидат.

20 порталів та інтернет-ресурсів з пошуку роботи у Польщі
Варто знати
20 порталів та інтернет-ресурсів з пошуку роботи у Польщі
Куди поступати: ТОП-10 польських університетів, в яких навчаються українці
Академмістечка Польщі
Куди поступати: ТОП-10 польських університетів, в яких навчаються українці
Професії майбутнього
Освіта в Україні
Професії майбутнього
Головні ризики  і переваги ChatGPT (штучного інтелекту) і чи корисний ChatGPT помічник?
IT і нові технології
Головні ризики і переваги ChatGPT (штучного інтелекту) і чи корисний ChatGPT помічник?
Академмістечка Кракова
Академмістечка Польщі
Академмістечка Кракова
Які  реалії навчального року 2020/ 2021 в Польщі  в умовах пандемії COVID – 19 і чи варто вступати до Польщі в 2021 році ?
Навчальний процес в Польщі
Які реалії навчального року 2020/ 2021 в Польщі в умовах пандемії COVID – 19 і чи варто вступати до Польщі в 2021 році ?
Безкоштовне проживання для українців в 43 країнах світу – це реальність про яку мало хто знає
Відкрий для себе
Безкоштовне проживання для українців в 43 країнах світу – це реальність про яку мало хто знає
Іноземні стипендії у Європі: хто може навчатися безкоштовно?
Навчання за кордоном
Іноземні стипендії у Європі: хто може навчатися безкоштовно?
ЗНО 2020 не відміняється – нові правила та умови проведення тестування
ЗНО
ЗНО 2020 не відміняється – нові правила та умови проведення тестування
50 чатів взаємодопомоги для біженців у Європі
Без категории
50 чатів взаємодопомоги для біженців у Європі
Продовжити навчання у Польщі: запущено 01.04.22 р .спеціальну програму для студентів та аспірантів з України
Варто знати
Продовжити навчання у Польщі: запущено 01.04.22 р .спеціальну програму для студентів та аспірантів з України
Дякуємо, Польща: спеціальні пропозиції для українців при вступі в польські університети
Варшава
Дякуємо, Польща: спеціальні пропозиції для українців при вступі в польські університети
ТОП-24 професії у 2024 році. Чому вчитися, щоб бути на гребні успіху?
Варто знати
ТОП-24 професії у 2024 році. Чому вчитися, щоб бути на гребні успіху?
Куди поступати після 11 класу: варіанти продовження освіти в Україні та безкоштовне навчання за кордоном
Варто знати
Куди поступати після 11 класу: варіанти продовження освіти в Україні та безкоштовне навчання за кордоном
Усе, що потрібно знати про особливості водіння в Польщі
Варто знати
Усе, що потрібно знати про особливості водіння в Польщі
ТОП-25 найбільш затребуваних професій у Європі: вибираємо спеціальність, з якою ви точно не залишитесь без грошей
IT і нові технології
ТОП-25 найбільш затребуваних професій у Європі: вибираємо спеціальність, з якою ви точно не залишитесь без грошей
ТОП-25 прибуткових жіночих професій: де дівчата можуть заробляти більше за чоловіків?
Варто знати
ТОП-25 прибуткових жіночих професій: де дівчата можуть заробляти більше за чоловіків?
ТОП-25 затребуваних професій 2023: де шукати цікаву роботу з високими зарплатами?
IT і нові технології
ТОП-25 затребуваних професій 2023: де шукати цікаву роботу з високими зарплатами?
Як вибрати свій ідеальний університет на сайті «Куди вступати»
Варто знати
Як вибрати свій ідеальний університет на сайті «Куди вступати»
Польща чекає на українських студентів: знижки та бонуси для абітурієнтів з України від найбільшого комерційного університету Варшави
Варто знати
Польща чекає на українських студентів: знижки та бонуси для абітурієнтів з України від найбільшого комерційного університету Варшави
Перспективні професії 2023: які спеціалісти в Україні можуть розраховувати на підвищення зарплат навіть під час війни?
Варто знати
Перспективні професії 2023: які спеціалісти в Україні можуть розраховувати на підвищення зарплат навіть під час війни?
Головні ризики  і переваги ChatGPT (штучного інтелекту) і чи корисний ChatGPT помічник?
IT і нові технології
Головні ризики і переваги ChatGPT (штучного інтелекту) і чи корисний ChatGPT помічник?
Як влаштуватись на роботу під час навчання: варіанти активності та алгоритм дій
Варто знати
Як влаштуватись на роботу під час навчання: варіанти активності та алгоритм дій
Erasmus+: стажування для студентів в Європі. Почни будувати кар’єру вже сьогодні!
Erasmus
Erasmus+: стажування для студентів в Європі. Почни будувати кар’єру вже сьогодні!
X