Арт-куратор — це фахівець, який займається організацією музейних та виставкових проектів. Він самостійно, або на чолі команди, підбирає художників, створює концепцію творчої ідеї, збирає воєдино загальний посил.
Професія арт-куратора підійде людям, які сильні в менеджменті та володіють відмінним смаком й нюхом на тенденції в сфері. При цьому такий фахівець повинен відрізнятися гарними знаннями в мистецтві, щоб не тільки розуміти вектор рухів конкретних проектів, а й зуміти піднести їх максимально вигідно, цікаво і актуально.
Професія арт-куратора передбачає виконання наступних посадових обов’язків:
- відстеження процесів, що відбуваються в світі мистецтва та соціумі, аналіз загального настрою і проблематики;
- перетворення й формулювання ідей в одну концепцію й передача її шляхом виставок;
- співпраця з інформаційними виданнями, здійснення презентації;
- оцінка художньої цінності конкретних робіт, встановлення економічної доцільності виставки;
- визначення способів втілення проекту;
- контроль над ходом заходу.
Щоб освоїти професію арт-куратора, потрібно закінчити вищу профільну освіту, пов’язану з мистецтвом. Також вітається проходження магістратури або додаткових післядипломних курсів за спеціальністю «Кураторство», «Арт-менеджмент» та ін. Для вступу до ВНЗ необхідно скласти іспити з державної та англійської мови, суспільствознавства. Також іноді вводять екзамен з історії. Деталі вступу й умови навчання необхідно уточнювати в конкретних навчальних закладах.
На жаль, отримати диплом саме «Арт-куратора» можна в рідкісних університетах країни. Тому багато студентів їдуть здобувати освіту за кордон, зокрема в Лондон і Нью-Йорк.
Також варто додати, що стати арт-куратором практично неможливо без активної діяльності в галузі мистецтва. Багато хто займається написанням статей, створенням власних арт-об’єктів, художньою критикою і т.д. До речі, частина арт-кураторів виростає саме з музейних працівників і художників, діячів мистецтва.
Дана професія вимагає від фахівця не просто теоретичної підготовленості, але й особливих особистісних якостей. Мало бути грамотним, освіченим і просто досвідченим. Необхідно розвивати в собі ораторські здібності, артистичність та харизматичність. Хороший арт-куратор — це людина, яка володіючи знаннями про сотні речей, збирає воєдино концепцію, здатну вплинути на думки публіки. Тому всебічний постійний розвиток для такого фахівця просто життєво необхідно.
Знайти роботу арт-директора не просто, й на це є дві причини. Перша — це попит в подібних професіоналах часто тільки в великих містах. Друга полягає у високій конкуренції й великій вартості навчання.
Однак, якщо такий фахівець зможе знайти роботу, то його заробіток може бути в районі 750-1500 доларів за проект. Дохід не прив’язаний до помісячної виплати, і розраховується за проведення конкретних виставок і т.п. Верхній поріг досягає 3000 доларів й вище. Заробіток залежить від досвідченості, професіоналізму та місця діяльності арт-куратора.